PDA

View Full Version : CAE Exam



sky.of.lust
02-16-2013, 10:48
Миналата година се явих на FCE Exam и си го взех - всичко точно. Обаче тази година имам планове да се явявам за САЕ, та мисълта ми е ако има някой от вас, който се е явявал моля да сподели мнение. :) Много по-труден ли е? С колко сте го взели? Имахте ли някаква специална подготовка преди това? :)

kamen971
02-16-2013, 12:27
Първо на колко си години и с колко взе FCE за да видя дали ще ти е труден CAE ,защото ако си взела FCE със 80 % ще ти е лесно.

sky.of.lust
02-16-2013, 16:55
еми сега съм на 16 и миналата година взех FCE обаче леко с В, което е сравнително ниско обаче беше за 2 точки за А :( имах 78 точки. ти имаш ли САЕ?

Ukhtar
02-16-2013, 18:24
Защо даваш пари за FCE като ще ходиш на САЕ...

Не е голяма фисолофия. Май баш на 16 бях, когато ходих една учебна година на уроци. После една голяма пауза и се явих края на следващата учебна. В тая пауза си преговарях схемите от учебниците, четох разни книжки и накрая писах някой друг райтинг, щото реално тва ти е най-сложния компонент. 91%, С2 доживот, ?????, профит.

Не го мисли трудно ли е, не е ли, ами просто си учи. Реално аз се подготвях почти сам. А и схемата с колко процента каква оценка взимаш е в твоя полза (ако не те скъсат, нали)

sky.of.lust
02-16-2013, 19:39
еми бях решила първоначално да ги градирам, а пък и друг въпрос е че ме накараха леко :D нооо да сцепвам се от учене и така :D мерси

anonymous708973
02-17-2013, 11:12
Скокът е голям, да.
Сядай да учиш здраво, защото има пипкави елементи. Хубаво е, че си изкарала по-ниския вариант, защото сега имаш добра представа за формата и до някаква степен знаеш по колко време да отделяш на част, за да ти стигне за целия компонент. Това също е важно, въпреки че доста се подценява.

princo90
02-18-2013, 11:28
CAE е много сериозен изпит, в пъти по-труден от FCE, IELTS, TOEFL, TestDaF. Ако смяташ да кандидатстваш със сертификат по английски в чужбина, CAE обаче не е най-добрият вариант. При него обикновено изискват оценка "A", равняващa се на IELTS с оценка 8.00 (минимум). Ако кандидатстваш с IELTS обаче, не ти искат 8.00, а доста по-ниско. Точно колко, зависи от унито, но все пак около 6.5 - 7, което е с години по-малко учене отколкото нивото на CAE с "А". Затова според мен този сертификат си заслужава само ако имаш мотивацията да придобиеш много сериозни знания по езика. То затова е и сертификат, а не просто изпит, какъвто сe води IELTS.

Аз лично държах CAE миналата година юни. Имам "А", за която оценка съм се постарал наистина доста. В сесията, в която аз държах изпита обаче, много голям процент бяха скъсани - кажи ги към 30-40%. Отличните оценки бяхме единици и тук-там някое "B", останалите нескъсани - "С". Освен самото подценяване на трудността на изпита от повечето, които се явиха, за ниските оценки беше отговорна и катастрофалната организация на British Council при провеждането на CAE (в Бургас, в английската гимназия). Става въпрос за откровени нарушения на изпитния процес. При Listening-а примерно по правилник всички прозорци трябва да за затворени, за да се чува максимално добре записа и да се постигне максимална концентрация. Още преди да затворят прозорците обаче, в стаята вече беше като в сауна и не се дишаше. След като ги затвориха, дойде истинският ад. На мен лично започнаха буквално да ми падат капки пот върху изпитните листи, други съвсем изключиха и изтърваха целия Listening. Квестроката и тя не издържаше жегата и затова постоянно отваряше и затваряше вратата и прозорците, за да стане поне малко течение, че да не пукнем съвсем от жега. От вятъра после всичко трещи и се блъска, а ние през това време трябва да се съредоточим и да правим Listening на ниво C2, при който всяка секунда невнимание може да ти коства верен отговор. И на всичкото отгоре записа го слушахме от едно малко и пращящо радио, което толкова кънтеше, че на места буквално нищо не се разбираше.

Още по-фрапантно - по време на другите части пък самата квесторка си седеше на бюрото и правеше заедно с нас изпита. Вярно не е давала на никого отговори (или поне не съм видял), но колко е нормално това на изпит, преценете сами. И то не какъв да е изпит, ами на високоуважаваната британска институция Cambridge ESOL.

Въобще провеждането на този изпит от British Council е пълна гавра и погазване на всякакви правила, които се изискват от Cambridge ESOL. Затова на първо време съветвам тези, които смятат да се явят на CAE (в Бургас особено), да се запишат за дата, когато още е по-хладно времето и най-важно да изберат център, в който организацията е на ниво и се спазва стриктно протокола за провеждане на изпита, точно както се изисква от Cambridge ESOL.

sky.of.lust
02-18-2013, 12:21
еми аз го карах FCE в София в 1ва френска самия тест и в British Council ми беше Speaking-a... първо да жегата беше непоносима, второто беше че записа ехтеше в стаята и се чуваше доста кофти и никой нищо не можеше да направи. Плюс това в изпитната зала имаше един пръч дето постоянно задаваше някакви малоумни въпроси :D както и да е та пускат ни записа и какво се случва ... почва да говори някакъв може би ирландец или шотландец де да го знам :D на който пукъл не му се разбира :D така де направих го и там нямам грешки, но мисълта ми е че наистина не беше организирана работата. Надявам се тая година да мине по-добре, стискайте палци! :)

zlatko98
02-18-2013, 15:55
Това с жегата е интересно. Ходих няколко месеца на курсове в British Council и във всички стаи имаше климатици и нямаше никакъв проблем с температурата. Сори за офтопика

princo90
02-18-2013, 18:07
Това с жегата е интересно. Ходих няколко месеца на курсове в British Council и във всички стаи имаше климатици и нямаше никакъв проблем с температурата. Сори за офтопика

Ние говорим за изпитите, организирани от British Council, но провеждащи се извън офиса им. Когато изпитите им се провеждат при абослютно недопустими условия...

anonymous708973
02-19-2013, 09:17
да се запишат за дата, когато още е по-хладно времето

Абсолютно. Може да звучи смешно, ама не се записвайте за юнска сесия. По-добре за декемврийска (пък и е по-лесна, не схващам логиката, но е факт), а има и много междинни.
При нас беше същото - слънцето в главата, топло, гадно, шум - правихме изпита в главния център за Южна България, но не в централната сграда, а в общежитията по време на учебни часове. Много забавно.

Hayashi
02-19-2013, 14:43
Аз се явих миналата година. Взех го със 78% оценка B. Малко ме е яд, че не седнах да уча повече и не изкарах A, но и това ми върши перфектна работа. Изпитът ми се видя лесен, най-много се ядосвах, че обърках единия writing и от там ми падва оценката с поне 10%.
Не е вярно, че навсякъде приемат с A. В почти всички университети, в които мислех да кандидатствам приемаха с B, а имаше и приемащи с C.
Впрочем аз се явявях юни месец в нашият център в Стара Загора - в Ромен Ролан. Условията бяха достатъчно добри, залата ни е нова и с климатик, listening-a се чуваше перфектно. Абе изобщо, проблеми с това нямаше.
На speaking-a ми беше много зле и се чудех дали няма да припадна, но се оказа, че на него имам най-високата оценка.

PullMeCloser
02-19-2013, 19:02
Аз ще съм на майка сесия, съботен ден ми е изпитът. Радвам се, че няма да е по учебно време, както всяка друга година се прави... бях с намерението да се явявам юни, но няма да стане.

Dannyyo95
11-12-2013, 13:54
Hora az shte durja izpita dekemvri mesec, kajete mi truden li e mnogo, vuzmojno li e da se iskara A ,zashtoto na men tolkova mi trqbva za da kandidatstvam v Angliq (imam fce sus C ) ??

ppbambucha
11-12-2013, 18:22
кога си държала FCE

PullMeCloser
12-12-2013, 20:27
Hora az shte durja izpita dekemvri mesec, kajete mi truden li e mnogo, vuzmojno li e da se iskara A ,zashtoto na men tolkova mi trqbva za da kandidatstvam v Angliq (imam fce sus C ) ??

Едит: опа.