PDA

View Full Version : нац състезание по химия



BumpyRide
02-16-2013, 18:09
Здравейте! Предстои ми да се явявам на подборен кръг за националното състезание по химия, а ако се класирам, съответно ще се явя и на самото състезание през април. Надявам се тук да намеря такива от вас,които са участвали и са запознати с процедурата и които могат да ми дадат повече подробности като например какво включва подборния кръг и др. :)

sunnyt0
02-17-2013, 05:54
За първи път чувам за такова състезание. Химията ми е любимия предмет, но до сега съм ходила само на олимпиади. Може ли да разясниш какво е това състезание, къде се провежда и т.н.?

r0073x
02-17-2013, 09:12
Аз се бях явявал на областно (Плевен) и после стигнах до национално по химия, преди 2 години. Беше 8, 9 и 10 април в Шумен.

Областното, до колкото си спомням, беше съставено от 40 задачи, за които разполагахме с 90 минути (опатках го за 15-20 :D ). Мисля, че органичната химия преобладаваше - алкани, алкени, алкини, акохоли, бензен, фенол, алкилбензени, алдехиди, кетони, амини, карбоксилни киселини, аминокарбоксилни киселини, въглехидрати. Имаше различни задачи - изчислителни, изравнявания, взаимодействия, сравнения и т.н.

Националното си е тегаво за човек без профилирана подготовка по химия. В момента съм студент по медицина и като се върна назад, във времето, задачите вече ми се струват лесни, но като цяло не се представих блестящо (то си беше добре, че въобще стигнах до там, предвид, че съм завършил езикова гимназия :D ). Имаше задачи за синтез на парацетамол, задачи със съставяне на структурни формули на разни омега-3-мастни киселини и големи шльокавици.

Процедурата беше следната: явяваш се на областното, даваш си там листа с отговорите и всичко, което са ти дали и си тръгваш. Ако се класираш за национално, от училището ще ти кажат :)

Тогава учех в ГПЧЕ Плевен и беше доста необичайно за тази гимназия да има силни постижения по химия, затова директорът (жив и здрав да е г-н Тодоров) ни изпрати с 60 лева джобни за 3 дни :)

Отиваш, мъчиш се там на националното, тия от НПМГ ви правят за смях (този, който беше на първо място, имаше 65/65 точки) и се прибирате по живо, по здраво към родните градове. При добро желание, хубаво време и подобни, може да ви заведат някъде (ние ходихме до Мадарския конник).

Като цяло, задачите са на ниво за студенти, изучавали химия (например медицина, както съм в момента) ;)

Ако имаш някакви въпроси (било то за състезанието или нужда от помощ по химия), драсни едно лично съобщение и ще ударя едно рамо ;)

chemist9009
02-17-2013, 15:38
Ходил съм на такова състезание по химия през 2010 г. проведе се в гр.Сливен.Форматът е 50 тестови задачи и 20 логически задачи за 3 часа.Като теста е за 1 час след това се събира.Участвах в отбора на Варна.Класирахме се на 3-то място след Стара Загора и НПМГ-София.Ходил съм на общински,областни и национални олимпиади по химия в периода 2005-2010 г.Нивото на олимпиади е много по-високо отколкото на състезанието.Моята оценка от състезанието е 5.75.С оценка над 4.50 можеш да кандидатстваш за всички химични специалности в СУ,ЮЗУ-Благоевград,ХТМУ-София,ПУ,УХТ-Пловдив,ШУ и Университет "проф.д-р Асен Златаров" - Бургас.

georgiev50
04-01-2014, 18:11
Ходил съм на такова състезание по химия през 2010 г. проведе се в гр.Сливен.Форматът е 50 тестови задачи и 20 логически задачи за 3 часа.Като теста е за 1 час след това се събира.Участвах в отбора на Варна.Класирахме се на 3-то място след Стара Загора и НПМГ-София.Ходил съм на общински,областни и национални олимпиади по химия в периода 2005-2010 г.Нивото на олимпиади е много по-високо отколкото на състезанието.Моята оценка от състезанието е 5.75.С оценка над 4.50 можеш да кандидатстваш за всички химични специалности в СУ,ЮЗУ-Благоевград,ХТМУ-София,ПУ,УХТ-Пловдив,ШУ и Университет "проф.д-р Асен Златаров" - Бургас.