PDA

View Full Version : Всичко за кандидатстване в чужбина (САЩ , Англия и др.) - Изисквания,мнения и изпити



kamen971
02-18-2013, 20:18
Тук може да споделите всичко за кандидатстването в САЩ ,което знаете .Имам идея да направим тема свързана с кандидатстването в държави като Англия,САЩ и др. , поради липсата на отделна и систематизирана тема и поради големия интерес. Ще помоля администраторa да маркира тази тази като ,, важна'' или да да даде предложение за тема свързвана с целия процес и структура на кандидатстването и лични мнения ,опит на хора ,които в момента учат в чужбина.

girlwithblueeyes
02-18-2013, 21:06
Хубава тема :) Теб специално в САЩ ли те интересува ?

kamen971
02-19-2013, 13:50
Хубава тема :) Теб специално в САЩ ли те интересува ?
Мен лично да ,но има и хора ,които ги интересуват други страни. Те могат да споделят всичко ,което знаят тук . :)

Hayashi
02-19-2013, 14:36
Аз в момента кандидатствам във Франция. Ако има и други като мен ще се радвам да обменим опит.

DisappointedDreamer
02-19-2013, 14:41
Аз в момента кандидатствам във Франция. Ако има и други като мен ще се радвам да обменим опит.

ооох, къде? защо?

Hayashi
02-19-2013, 14:46
На доста места, но най-много се надявам на Страсбург. Във Франция обучението ти е буквално без пари, а освен това приемат чужденци много лесно. Пък и после имам мераци уж да продължавам в Канада, а Франция - Канада е много по-лесно от България - Канада.

kamen971
02-19-2013, 14:58
Може ли да разкажеш за Франция - прием, оценки , изпити и тн. :)

shmatarok
02-19-2013, 15:28
а освен това приемат чужденци много лесно

аз лично съм останала с коренно различно впечатление, съдейки и по собствен, и по чужд опит. За другото обаче си права, така че ти желая успех. Каква специалност, ако не е тайна?

girlwithblueeyes
02-19-2013, 15:39
Аз съм се насочила към Дания още от края на 10 клас . :) За Франция няма никой познат повечето са в Германия , Дания или Швеция . Хубавото в държави като Дания и Швеция е ,че курсовете по език са ти безплатни .

DisappointedDreamer
02-19-2013, 15:40
И университетите са ти безплатни. НО! Повечето специалности са на шведски. Квартири УЖАСНО трудно се намират, а стандарта на живот е много висок, т.е. много е скъпо.

girlwithblueeyes
02-19-2013, 15:42
Дрийм така е и затова човек трябва да си направи много хубава сметка дали иска да учи там . Знам , че на практика без да знаеш техният език си просто за никъде :)

Hayashi
02-19-2013, 15:46
Във Франция там където аз съм се насочила в обикновените публични университети приемат само с диплома по френски за ниво B2, някои от тях дори и това не искат. За диплома ти искат май да е над 4, съответно с диплома над 5.5 няма никакъв проблем. И просто се подават документи, чрез един техен сайт където ти си пишеш желанията. Те после ти изпращат документите на тези университети и ако ти пише, че си приет ти се свързваш с университета и ги питаш какви документи е необходимо да изпратиш.

До 20 март е популването на досието с желанията.

Shmatarok, във Франция е много лесно да влезеш в държавен университет, трудното е да изкараш. Иначе там политиката им е да приемат почти всички желаещи, пък който не успее догодина - пак. Аз съм се насочила към природни науки и науки за вселената, което не е особено търсена специалност и не мисля, че ще имам проблем с приемато. (Дано!)

Другото трудно във Франция е да се уредиш за общежитие.

sky.of.lust
02-19-2013, 15:51
ауу ето една наистина читава тема :) аз имам планове на наблегна на английския стабилно, да си изкарам сертификати и тн... иии после съм се замислила или в САЩ обаче там са смъртоносни таксите или в Холания, но Франция е също доста добра опция. :) Hayashi я разкажи малко за такси, специалност и така ако може :)

Laana
02-19-2013, 16:27
Когато излизаш от Езикова Гимназия с немски език нужно ли е да си изкарваш сертификат за кандидатстване в Австрия,за Германия знам,но за Австрия ми отбягва нещо?

kamen971
02-19-2013, 16:35
Hayashi - аз съм на коренно различно мнение за кандидатстването . Не знам ... това ,че се влиза лесно ,някак си не ми допада и това ,което спомена за диплома 4. Относно коментара на ,,sky.of.lust '' за образованието в САЩ искам само да опровергая мита за таксите .ДА !- в елитните университети и в повечето ,които не са от IVY LEAGUE - таксата варира от 50 000 - 60 000 долара на година или нещо от сорта. НО !! - ако имаш висок успех , извънкласни дейности , занимавал си се с благотворителност и куп други хиляди неща - типични за един наистина , подготвял се и достоен кандидат , те ще те приемат . И то как ще те приемат ? - в университетите в САЩ - се влагат милиони всяка година и ако нямаш парите и те те харесат - просто те приемат и ти осигуряват всичко.Със сигурност те оценяват кризата в България и минималните доходи на населението .Говоря толкова уверено ,защото имам познати в най-елитните университети в САЩ и те не са гений , и техните родители не са петролни магнати.Просто трябва да бъдеш лидер и да имаш тези, така наречени extra curricular activities + високи резултати от SAT и Тoefl. Повярвай ми , те ще го оценят . :)

kamen971
02-19-2013, 16:39
Когато излизаш от Езикова Гимназия с немски език нужно ли е да си изкарваш сертификат за кандидатстване в Австрия,за Германия знам,но за Австрия ми отбягва нещо?
Да ! - нужно е . Аз уча в момента в езикова гимназия и съм с немски език , въпреки ,че няма да кандидатствам в Германия ( може би ). От всички немско говорящи страни се изисква ,така наречения - DSD ,DAF и др. В това число влизат : Германия,Австрия,Швейцария и прочие.

Laana
02-19-2013, 16:46
Точно преди малко си писах с едно момиче,което следва архитектура в ТУ Виена и ми каза,че не са и искали сертификат за немски,било важно да имаш вписана оценка по немски в дипломата,дори не изисквали 2та матура да ти е с немски.И аз си мислех че изискват сертификат,но...

Hayashi
02-19-2013, 16:50
Камен може и са си прав, но аз нямам планове да оставам във Франция. Но искам да науча езика на високо ниво, да видя нещата как са там отблизо. Аз съм си обещала, че ще остана там само, ако ми хареса и имам реализация. Ако не хващам пътя и заминавам за някъде другаде.
А там се влиза лесно, защото на тях им е изгодно да ти вземат парите. Истината е, че само 20% продължават след първата година. Масово там са неориентирани и не знаят учи ли им се изобщо. Което е огромен плюс за мен, защото шансовете ми да се уредя със стипендия се уголемяват много. Образованието там не е особено качествено, но хората са казали, че учи ли ти се няма кой да те спре. А най-важното е, че дипломата ми после се признава в цяла Европа и всички френскоговорящи страни.

Laana, мисля, че това са изисквания на университета. Например и във Франция университета в Бордо не изискват никакъв сертификат по френски, защото те вярват, че ти ако не го знаеш не би се записал. А матурите нямат никакво значение в повечето университети.

Dagichka
02-19-2013, 19:27
евалата за темата!
аз съм 11ти клас и направо не знам какво искам, а времето напредва и арргх :/ ще ми е от полза да прочета и вашите мнения за различни държави/унита ^^
за Америка мога много да ви разкажа, сестра ми тази година се дипломира в американски университет и без частни уроци или тн., разбира се с много усилия и труд влезе там на пълна стипендия. :)
аз за момента съм се насочила към Финландия, ама с тази зима.. знам ли и аз. наще нямат възможностите да плащат такси плюс квартира и тн, така че търся някъде поне обучението да е безплатно, пък за наем и храна ще видя.. надявам се работа бързо да си намеря ://

DisappointedDreamer
02-19-2013, 19:31
Финландския е ужасеееен 8-) как може дори да си го помислиш?

аз съм се насочила към Шотландия или Азия; ще видим тази есен какво ще запишем ммммхм.

kamen971
02-19-2013, 19:51
евалата за темата!
аз съм 11ти клас и направо не знам какво искам, а времето напредва и арргх :/ ще ми е от полза да прочета и вашите мнения за различни държави/унита ^^
за Америка мога много да ви разкажа, сестра ми тази година се дипломира в американски университет и без частни уроци или тн., разбира се с много усилия и труд влезе там на пълна стипендия. :)
аз за момента съм се насочила към Финландия, ама с тази зима.. знам ли и аз. наще нямат възможностите да плащат такси плюс квартира и тн, така че търся някъде поне обучението да е безплатно, пък за наем и храна ще видя.. надявам се работа бързо да си намеря ://

Ще ти бъда безкрайно благодарен ако ми споделиш всичко ,което знаеш за кандидатстването в САЩ . . ( на лс. или тук) :)

girlwithblueeyes
02-20-2013, 07:52
Хора имам познати в САЩ и казват , че нещата са много по различни от по телевизията .Но всеки си знае де

Дрийм за финландският не знам обаче датският е гаден :D . А винаги ми е било интересно ти защо искаш да учиш другаде а не точно там?

Dagichka
02-20-2013, 18:48
Финландския е ужасеееен 8-) как може дори да си го помислиш?
финландският дори не съм го проучила какъв е, но са ми казвали, че е гаден :Д ами честно казано бивша ученичка на майка ми се върна миналата зима да рекламира нейния университет във Финландия. та тя не е от най-умните, но сама се е справила, минала е там дадения изпит и са я приели. казала е, че работи като разнася вестници и това и помага да се изхранва на свои разноски :Д знам ли, нещо ме влекат скандинавските страни, не ми се учи в Испания/Германия, а наще искат в Германия. аз пъГ искам да съм по-далеч от тях (това не прозвуча много мило, ама ;д)
иначе за САЩ - макар че са минали 4 години мога да разкажа сестра ми през какво мина. плюс за нея бе, че успя да влезе в Американския колеж, където квото и да си говорим наистина образованието е доста добро и стабилно. там каквото я научиха, с тези си знания изкара доста високи (не помня вече точно, но мога да я питам) точки на SАТ, SАТ 2, TOIFL. имаше доста извънкласни дейности от най-различно естество - пя в училищния хор, пишеше в училищния newsletter, беше преводачка на няколко събития, гледаше деца. абе общо взето всичко, което си правил през тия 5 години може най-спокойно да го опишеш, всяко е плюс. и не е нужно да прикачваш някакви грамоти или тн, особено ако са на български - комисията по приемане въобще не ги гледа, по-скоро и да ги гледа няма какво да разбере ;д (това е информация от първа ръка, сестра ми вече с изграден стаж стана и тя част от комисията в нейния унивеситет). кандидатства в 10 колежа от liberal arts листата. нямаме възможности да плащаме дори 1/100 от таксата (59 000 долара годишно), така че във всяка форма писахме, че имаме нужда от пълна стипендия. прилагахме всякакви бележки за заплати на родителите, сметки колко годишно харчим за ток, храна, други нужди и тн. когато дойде времето - 4 колежа я отхвърлиха, 2 я пуснаха на wait list-a, другите я приеха. само че тогава тъкмо беше ударила кризата и 2 от тях отпускаха частична стипендия, което, съответно, не ни устройваше. за щастие 2 я приеха на пълна стипендия и тя влезе успешно ^^ там си я настаниха в общежитие, има си всеки ден по 3 безплатни ядения в стол, а събота и неделя - по един "brunch" и вечеря. това се сещам за момента, ако имаш конкретни въпроси питай и на ЛС :)

DisappointedDreamer
02-20-2013, 20:16
А винаги ми е било интересно ти защо искаш да учиш другаде а не точно там?

Защото тук е студено и тъмно.
Защото е скъпо.
Защото искам да пътувам.
Защото не харесвам манталитетът на шведите - отвънка приветливи; отвътре всеки сам за себе си.
Защото на повечето им липсва любопитство и упоритост.
Защото тук се стремят всички да са еднакви, а аз не искам и не мога да бъда част от стадото.
Защото Швеция е скучна.

LoupGarrou
02-20-2013, 22:33
Hayashi, не се притеснявай, много е лесно да те приемат във Франция и после пак ще ти е лесно, защото самите французи са ужасни и не знаят къде се намират. Повечето нямат "le bac", а в университета да повтаряш годината/да влачиш висшето с години не им е чуждо. (завърших френска гимназия, имам роднини във Франция и имам наблюдения).

LoupGarrou
02-20-2013, 22:41
За кандидатстващите в UK, регнете се в TSR, много е полезен форумът.

Статията, която направих (с помощта на останалите) миналата година за офертите на българите - http://www.thestudentroom.co.uk/wiki/:Bulgarian_offers
Тази година също са направили http://www.thestudentroom.co.uk/wiki/:Bulgarian_Offers_2013

Успех ! За UK, ако имате въпроси може да питате, ще помагам.

Кандидатствах в Шотландия (главно), бях приет на второто си желание, образно казано, но се отказах и не заминах.
Първото ми беше Edinburgh и ме отхвърлиха. Firm - Aberdeen, Insurance - Strathclyde, специалността - право.

girlwithblueeyes
02-21-2013, 05:31
Дрийм отговорите ми харесаха въпреки, че както знаеш с теб сме на противоположни мнения :D . Иначе аз си падам по студа и лошото време така ,че там ще се чувствам идеално . Топлото много повече ,не ми се нрави .

DisappointedDreamer
02-21-2013, 06:04
То и аз си падам по студа и лошото време, но не когато:

- се стъмва в 14.00 часа и става светло отново в 8.30 на другия ден
- когато 8 месеца от годината ---- сняг, -35 градусови температури, студ и дъжд
- това всичкото те депресира, заради липсата на слънце и следователно витамин Д.

Защо си мислиш, че скандинавските страни са сред тези, които имат най-голям процент самоубийства?

Всичко е перфектно, когато има баланс. А тук ако решиш да отидеш на плаж - няма такъв. Пясък - йок. Единственото така 'интересно' нещо са белите нощи първата година на престоя ти тук. След това и те стават безинтересни.

anonymous708973
02-21-2013, 07:57
Защото тук е студено и тъмно.
Защото е скъпо.
Защото искам да пътувам.
Защото не харесвам манталитетът на шведите - отвънка приветливи; отвътре всеки сам за себе си.
Защото на повечето им липсва любопитство и упоритост.
Защото тук се стремят всички да са еднакви, а аз не искам и не мога да бъда част от стадото.
Защото Швеция е скучна.

Това не дава отговор на въпроса защо искаш точно в Шотландия, а на въпроса защо не искаш да си в Швеция или друга скандинавска страна.

girlwithblueeyes
02-21-2013, 08:04
Дрийм това за самоубийствата го знам , но пък щом толкова много хора имат желание да живеят в някоя от тези държави значи има някаква причина .
Не знам имам позната която преди 2 години завърши Кеймбридж и ми е разказвала , че там списъка с българските и румънските студенти е най-отдолу и отношението на англичаните не е никак добро към нас .

DisappointedDreamer
02-21-2013, 09:28
Това не дава отговор на въпроса защо искаш точно в Шотландия, а на въпроса защо не искаш да си в Швеция или друга скандинавска страна.

Точно. Въпроса беше Защо не искам в Швеция. Задай ми другия и ще ти отговоря.



Дрийм това за самоубийствата го знам , но пък щом толкова много хора имат желание да живеят в някоя от тези държави значи има някаква причина .


Защото е чисто и подредено. Защото не ти дават зор. Но, докато се установиш до това ниво - ееххееее. 8-) Пък проблеми има както и в имиграционната система, така и здравословната. // Не че другаде няма.

sunrisee6
02-21-2013, 17:48
Laana сигурна ли си? Само с диплома и аз знам, че може, но май трябва и матура по немски да си държал. Иначе и аз искам Архитектура във Виена и май ще изкарам Goethe Zertifikat B2, защото втората матура ми беше по математика.

heythereyou
02-22-2013, 13:37
За кандидатстващите в UK, регнете се в TSR, много е полезен форумът.

Статията, която направих (с помощта на останалите) миналата година за офертите на българите - http://www.thestudentroom.co.uk/wiki/:Bulgarian_offers
Тази година също са направили http://www.thestudentroom.co.uk/wiki/:Bulgarian_Offers_2013

Успех ! За UK, ако имате въпроси може да питате, ще помагам.

Кандидатствах в Шотландия (главно), бях приет на второто си желание, образно казано, но се отказах и не заминах.
Първото ми беше Edinburgh и ме отхвърлиха. Firm - Aberdeen, Insurance - Strathclyde, специалността - право.

Аз имам въпрос относно Великобритания. Като цяло съм се насочила към Шотландия, защото е безплатно. Искам да попитам теб, и всички, които са запознати, няколко въпроса.
1. Обучението в Шотландия за българи НАПЪЛНО безплатно ли е?
2. В сайта на Шефийлд в Англия пише, че докато не почнеш да печелиш 20,000 паунда годишно не трябва да плащаш нищо на университета. Чувала съм го и от другаде, но ми е чудно защо тогава толкова много хора отказват да учат в Англия или е просто заради самия висок стандарт на живот?
3. А действително стандартът на живот къде е по-висок : Англия или Шотландия?
4. Колко паунда средно ще ми излизат общежития и храна на месец?
5. И всъщност с какво точно се кандидатства? Знам за мотивационно писмо... препоръки от учители трябват ли?

DisappointedDreamer
02-22-2013, 14:55
1. Зависи към кой университет си се насочила.
2. Защото на никой не му е приятно да е на 30 и кусур години и да изплаща заеми, когато иска да гради нещо за семейството си. Ако не се лъжа, самия Барак Обама и жена му изплатили своите заеми малко преди той да стане президент.
3. Апф. Откъде да знам.
4. Зависи в кой град си, дали дават общежитие от университета и т.н. и т.н.

5. Това отново си зависи от университета. Общо взето, генерално говоря, се нуждаеш от TOEFL или IELTS, мотивационо писмо, препоръки от учители. Няма да е лошо и някоя друга извън класна дейност. Кандидатства се през ucas.

Спрете се на университети, които предлагат специалност, която искате да учите. Оттам нататък, започвате да търсите по тях всичко, от което се нуждаете:

- entry requirements
- fees

етц.

heythereyou
02-22-2013, 17:48
Разбира се, по всички въпроси съм потърсила нещо, но мисля, че най-добре би ми отговорил някой, който е минал по този път, затова и питам. А най-неясно ми е това относно плащането в обучението в Англия. Разрових се и според това, което пише, университетът плаща таксите за обучението и ти започваш да ги връщаш чак когато започнеш да печелиш над 21000 паунда. Като връщаш 9 % всеки месец от сумата над 21000. Та при положение, че ако печелиш 21000 паунда излиза, че трябва да връщаш по 30 паунда на месец(мисля, че толкова излизаха) това ми изглежда приемливо...И въпросът ми е, ако печелиш под 21000 паунда или например се върнеш в България и пак не печелиш достатъчно, нищо ли не трябва да връщаш? Някак не можа да си го обясня...

kamen971
02-23-2013, 17:45
И мен ме интересува въпроса със студентските заеми в Англия . ;)