PDA

View Full Version : ИУ Варна



Cucko0
02-19-2013, 08:58
Какви са ви впечатленията от университета ,специалностите и начина на преподаване ? Замислям се да кандидатствам там и тръгвам доста неориентирана .Как стоят нещата с кандидатстването/редовно/ ? Спряла съм се на няколко специалности ,но не мога да реша все още-маркетинг,мениджмънт ,икономика на недвижимата собственост,икономика на индустрията. Каквато и да било информация за кандидат-студенти би била много полезна :)

TheBeliever
02-19-2013, 14:10
Специалностите, които си изброила са за магистърско обучение.

mlakniwe
02-19-2013, 14:30
Във всички специалности се учи едно и също горе-долу
доста от колегите, които са били там са се отказали и са дошли в нашият университет и са по-доволни

най-добре е да завършиш нашия или някой друг университет после да учиш магистратура в ИУ и да си отвориш фирма

TheBeliever
02-19-2013, 15:57
Във всички специалности се учи едно и също горе-долу




Само през първите три семестъра.

Cucko0
02-19-2013, 18:19
Във всички специалности се учи едно и също горе-долу
доста от колегите, които са били там са се отказали и са дошли в нашият университет и са по-доволни

най-добре е да завършиш нашия или някой друг университет после да учиш магистратура в ИУ и да си отвориш фирма
Кой е "нашият университет " ?

marin4itu
02-21-2013, 13:36
Ужасни впечатления имам от този университет от приказките на доста хора..

mlakniwe
02-21-2013, 13:41
Кой е "нашият университет " ?

ТУ :D

TheBeliever
02-21-2013, 14:03
ТУ :D

И на каква база сравняваш икономически с технически университет?

mlakniwe
02-21-2013, 15:41
Ами повечето се отказват от ИУ и идват в ТУ следователно в ТУ е по-яко :D

TheBeliever
02-21-2013, 15:44
Ами повечето се отказват от ИУ и идват в ТУ следователно в ТУ е по-яко :D

Или решават, че икономиката не е за тях, и се насочват към изцяло друга област?

Cucko0
02-21-2013, 19:22
Специалностите, които си изброила са за магистърско обучение.

Забелязах си грешките в специалностите : )

unusual89
02-23-2013, 14:49
Съветвам те да запишеш маркетинг, финси, счетоводство или мио .. и тези специалности не са на ниво, но за останалите дори не ми се говори освен ако нямаш родител от когото може да "наследиш" професия и друга специалност да ти е от по-голяма полза.

Cucko0
02-23-2013, 21:24
много исках МИО ,но нямам време да наваксам по английски ...

Chacho
02-24-2013, 08:37
много исках МИО ,но нямам време да наваксам по английски ...

То английския остана едно от малкото полезни умения на студентите икономисти. Не знам за кога го отлагаш, ма без английски ще се видиш в чудо.

А как си се представяш след университета, какво искаш да работиш, къде, за пари ли, за друго ли? Работата може да те насочи към специалност и по-добре тя да ти е отправна точка.

Kirkataaa
02-24-2013, 09:18
пЪлен тшак

minzz
02-24-2013, 14:26
А какво ще кажете за колежа по туризъм, който е към университета?

Kirkataaa
02-24-2013, 14:48
А какво ще кажете за колежа по туризъм, който е към университета?
колежите и те са пЪлен тшак. се едно у свободния учиш

minzz
02-24-2013, 14:57
Като гледам май няма висше учебно заведение, което според теб да не е "пЪлен тшак"

Kirkataaa
02-24-2013, 15:02
ТУ-ВАРНА!

minzz
02-24-2013, 15:15
На мен ТУ не ми върши работа, защото ми трябва туризъм. Иначе на коя база сравняваш ТУ с останалите висши заведения?

sun_princess
03-12-2013, 08:05
В ИУ има точкова система тоест,че ако имаш на даден изпит 43 точки за 2 точки та късат понеже 45 е за 3 ужас е.Аз прекъснах и другаде,ще уча

Chacho
03-12-2013, 08:16
^Кво значение има системата? Важна е материята. Като ти дадат една задача, която не можеш да решиш, каквото и точкуване да имаш, все ще си скъсана.

sun_princess
03-12-2013, 08:18
Има хора дет са завършели английска гимназия и пак са скъсани.Аз можех да продалжа но се отказах друго ще уча

TheBeliever
03-12-2013, 14:35
Трябва да си силно некадърен, за да те скъсат на език в ИУ-Варна.

Chacho
03-12-2013, 14:48
Трябва да си силно некадърен, за да те скъсат на език в ИУ-Варна.

True that.

sun_princess
03-13-2013, 19:38
Не на език а на дисциплини като математика,микроикономика и имформатика.

TheBeliever
03-13-2013, 19:59
Не на език а на дисциплини като математика,микроикономика и имформатика.

т.е първи курс, първи семестър с нищо и никаквите три предмета, сред които и "информатиката", в която се изучава частично MS Office? :lol: На това ли ви късат вече?

sun_princess
03-14-2013, 06:19
Ами някой учат различни неща от другите,например учат и за компютрите не само office.При едни изпита е като тест на други само 4 въпроси по който да се пише.При всеки доцент е различно.Някои учат и Access.

Chacho
03-14-2013, 08:29
Той Аксеса е част от Офиса.

Тва ми напомня на един случай, когато ходих до една книжарница. Гледам някъв супер дебел учебник "Бизнес информатика". Викам ебати якото, малко икономически алгоритми, сигурно има интересна математика в нея, примери с полезен код. Отварям и гледам "MS Office" и някви обяснения как да си цъкнеш левия бутон на мишката.

Не знам за какво влизате в ИУ-та, като ви се припикава от математика.

sun_princess
03-14-2013, 09:45
Не е проблем само това,късат наред без да им пука.От моята група тоес от 30 човека останаха 24 при положение ,че имаше хора и от икономическа гимназия а иначе се учи Word,Ecxel,Access при някои се учи само access не при всички,зависи от доцента.Четох във facebook групата им ,че едно момиче или момче 2-ри курс имало на изпит някъде към 50-60 точки и доцента писал 2

Chacho
03-14-2013, 11:36
Честно казано, където и да отидеш, ситуацията ще е поне такава. Късат, навсякъде. При нас късат около двойно повече.

JoLLiE92
03-14-2013, 11:54
Така. Маркетинг, мениджмънт, икономика на недвижимата и на индустрията са бакалаври. Мио също - това е моята специалност. Първите 3 семестъра всички (освен информатика мисля) учат едно и също с много малки разлики. В първи курс цедката са микро и макро, на тях късат около половината от хората, но така трябва, даже и повече, защото има ебати некадърните същества. Математиката се взема безпроблемно. То това не е математика. Информатиката също е доста лесна, уърд, ексел и в някои специалности аксес - това е елементарно. Втория семестър имаш теория на управлението, основи на правото, макро и избираем предмет. Езици можеш да запишеш или нула (да не запишеш), или един, или два. Ако си мио, съветът ми би бил да запишеш, защото нашата специалност е главно езици и международна икономика. Трети семестър имаш статистика, основи на счетоводството, финанси, маркетинг и избираем предмет и 3ти семестър е най-тежкият, поне аз така знам. В четвъртия семестър вече започват да навлизат специалните предмети и става по-интересно.
С точки сме, да. 40 точки текущ контрол, който асистентът на упражнение разпределя както намери за добре и 60 точки от изпита, който е в различен формат в зависимост от предмета. 45 точки са за 3 (бяха 50 миналата година), 87 са за 6.
Преподаватели има свестни, има тук-таме и обичайните черни овце, зависи на кого попаднеш. Зависи и какво очакваш от преподавателите си, не можеш да изиксваш да ти подаряват точки, ако не си ги заслужил, както и да се държат с теб като майки, бащи, приятели. Има добри преподаватели, има строги, които пак преподават добре, ако си сериозен - изкарваш, има и откровени боклуци, но са рядкост.
Глупаво е да се сравнява икономически с технически университет, сравнение на два икономически има логика, но не и това.
В колежа се учи повече практика, имат някакви готварства мисля и подобни. :D Не е много оферта според мен.
Ако имате някакви въпроси, заповядайте. :)

yana91
03-14-2013, 13:34
Абсолютно вярно! Съгласна съм с теб!

До авторката на темата и всички кандидат-студенти : Преди да кандидатстваш първо много добре си помисли, Какво искаш да работиш след като завършиш? , В каква сфера? Потърси обяви в сайтовете, които предлагат работа и разгледай какви умения и образование се изискват за желаната от теб длъжност! Мисли в перспектива. Отогвори си на въпроса , защо искам да уча висше? Ако е само, защото майка ти е казала, че трябва да учиш - няма смисъл! Ако е защото нямаш какво друго да правиш 4 години- няма смисъл! Имаш ли желание, навсякъде ще ти е лесно и от теб зависи за извлечеш максикума от обучението си!
Успех на всички! Следвайте мечтите си, защото само ако правите нещо с желание, ще постигнете успехи! :))

........................
http://www.facebook.com/#!/pages/%D0%91%D0%B0%D0%BB%D1%8A%D1%82-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D1%89-%D1%85%D0%B8%D0%BB%D1%8F%D0%B4%D0%B8-%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B8/234121423392000
СВЕЖИ ИДЕИ ЗА ТВОЯ БАЛ!

minzz
03-14-2013, 20:19
В колежа се учи повече практика, имат някакви готварства мисля и подобни. :D Не е много оферта според мен.

За практиката е така, да, но за готвенето не съм сигурна. Може би в МХР има, но за МТ и МСВ не мисля...

DragonLady
03-14-2013, 20:29
Ужасни впечатления имам от този университет от приказките на доста хора..
И аз съм на това мнение!!! Поне 5ма човека се сещам ( може и повече да са ), които са ги принудили да прекъснат поради абсурдни причини. В много случай нямаш право дори на ликвидация ...
Докато в ТУ например имаме за всеки изпит по 3 опита - редовна дата, поправителна и ликвидация, имаш право да влачиш 3 изпита независимо от кой курс и семестър колкото си искаш. Имаш и правото да си развалиш някоя оценка, и да се явиш на изпит с цел повишаването и. Имаме даже и специалност която е до накъде близа с икономиката - социален мениджмънт. Аз уча тази спец. и съм много доволна от катедрата преподаватели, и материята като цяло. А и няма висша математика :D

JoLLiE92
03-14-2013, 21:16
minzz не съм убедена, затова казах, че не знам със сигурност. :)
DragonLady за да те скъсат на 3 изпита от една сесия, за мен трябва да си ебати некадърника. Има кофти преподаватели, при които не се взема от първи път изпит, но няма как да ти се паднат трима такива за един семестър. Три поправки са си лично твой пропуск и никой не ти е виновен, че не си си седнал малко от малко на дупето.
В ИУ-Варна вземането на изпити е следното:
изпитна сесия : януари или юни - след семестъра
поправки - около две седмици след сесията в продължение на два дни - имате право на ТРИ поправки, които НЕ СА от един семестър, тоест единият две, другият една максимум
ликвидации - септември преди началото на годината - имате право или както поправките на 2;1 от семестрите, или по една на семестър
условен изпит - записва се условно следващата година и се взема изпита по време на годината - например скъсани сте на изпит от първи курс, не вземате ликвидацията, записвате втори курс и имате ДВА опита да вземете тоя изпит по време на втори курс - имате право на ДВЕ явявания по ЕДИН предмет на година!
Ако имате три поправки в един семестър обикновено - прекъсвате; или ако имате повече от допустимия брой ликвидации и повече от един условен, но най-много презаписват заради три поправки. После започват едни молби до ректора как трябвало да ги допусне до изпит и как те имали права, които молби не се уважават обикновено. :D
Ще ми отговориш ли с тоя социален мениджмънт като каква би могла да работиш? Освен това аз лично мисля, че това вашето влачене на изпити до немай къде е прекалено. Познавам хора в 4 курс с невзет изпит от 1ви - такива при нас ги няма. Освен това оправданието да учиш нещо, защото "няма висша математика" не е сериозно. А и математиката, която наричаш "висша" вероятно не е нещо сложно, аз съм учила почти всичко в училище, което вземахме в университета, само освен интегралите, но те ако разбираш производните, разбираш и тях.
От ТУ познавам момче само с 6тици, който никога не ми е казвал колко ТУ е по-добър от ИУ, познавам и некадърници с изпити от 1ви курс на опашката, които се бият в гърдите колко ТУ е по-добрият избор. База за сравнение няма между технически и икономически!

DragonLady
03-14-2013, 21:58
JoLLiE92 Мене на нито един изпит не са ме късали, все от първият път съм си ги вземала, така че не спадам към графата некадърници ;) И никой не ти говори да те скъсат на 3 изпита в една сесия. Както и сама каза има разни гадове дето те късат за няма си и нищо, е като ти се паднат 3ма такива, или 1 по два-три предмета какво правиш? Прекъсваш заради нечии лични "симпатии" към теб? Поне по тоя начин имаш шанса да си продължиш образованието, а не да си принуден да прекъснеш, и да даваш още пари за възстановяване студенстки права и тн. таксички.
И да ще ти отговоря с тоя социален мениджмънт какво мога да работя. Мога да работя във всякакъв тип администрация, освен към социалните и неправителствените организации. Не го вярвах и аз това за администрацията, но лятото с очите си го видях и се убедих, че наистина е така.
Колкото до това дали съм записала, защото няма математика, не не е заради това. Записах защото исках да продължа икономиката, която учих от гимназията, но не исках в ИУ, поради факта, че всичкото измет от моето училище отиде там, а от тея хора гледам да стоя максимално далече. Разбрах, че няма математика, чак след като се бях записала в университета. И определено тоя факт ми спести доста излишни главоболия.

JoLLiE92
03-15-2013, 03:40
Мен ме скъсаха за няма и нищо последната сесия, но си го взех на поправката и беше само един. Защото аз реално си уча, просто от притеснение съм направила някаква грешка, която титулярът преценил, че е особено груба, иначе и други я бяха допуснали, но като им проверява асистентката не бяха чак скъсани. С една поправка не прекъсваш, прекъсваш с три. Аз съм такава, че ако не ме кефи някой преподавател особено много, държа да го разбере и бях на поправка миналия втори семестър пак заради това, но си взех изпита. По-точно аз поисках поправка, защото ми беше писал 3 на редовния, а знаех за поне 5. Но това е един на семестър - в някои случаи и един няма. Тоя семестър всичките са ми доста приятни хора. И пари за възстановяване на студентски права НЕ СЕ дават - ако се наложи, презаписваш годината без да плащаш семестриалните такси наново. ;)
Аз не съм ти виновна, че изметта от училището ти е в ИУ, има доста некачествени хора в зависимост от това коя специалност си, в моята група, моята специалност и моя поток почти няма такива ограничени личности, защото не сме влезли с бал 12, сформиран от подарените 3ки в селското СОУ. Не казвам, че се влиза особено трудно, но олигофрените са в специалностите с нисък бал.
А колкото до социалния мениджмънт, аз исках да уча психология в софийския - не някакви измислени специалности, а психология, но майка ми забрани, защото след това няма да стана психолог най-вероятно, а ще работя в дом за деца с проблеми и ще ми плащат 300лв на месец. Което за теб е единствената алтернатива, ти го съзнаваш и пак си записала това? Странно. Не знам, в ТУ има две специалности, които няма грам смисъл от тях, това е едната, другата е Индустриален мениджмънт.
Омръзнало ми е да ми обясняват за ТУ колко е велик, момичето пита за ИКОНОМИЧЕСКИ университети, ако се включи някой от УНСС, ПУ или каквото и да е друго, в което учи икономическа специалност, да споделя. Но това чесане на езика, което ти правиш, е малко безсмислено. Особено че почти цялата ти информация за ИУ е грешна.

DragonLady
03-15-2013, 12:26
JoLLiE92 целият тоя безсмислен и тъп спор го започна ти, а не аз, така че нендей ми твърдя, че аз си чеша езика.
И специалността си е много хубава, иначе нямаше да е една от тези, за които приемаха с най-високите балове. Даже 2 мой колежки ги наградиха за един от най-високите балове за годината. Та при това положение а направи си сметката, дали са приемали с мизерни балове. При нас бал под 19 нямаше ;) Пак ти казвам реализация има и извън социалните сфери, но намирам смисъл да навлизам в подробности, след като ти си знаеш своето, и си повтаряш само него.
И в ИУ бях кандидатствала и ме приеха, но не записах. Беше ми като резервен план ако не стане в ТУ.
Иначе и на мен ми е омръзнали да ми обясняват как ИУ бил велик, и там бил уж елита на Варна, ама на все се намира по някой навитак, че е най, да ми се обяснява по сто часа глупости.

JoLLiE92
03-15-2013, 13:01
Казах ти десет пъти да не сравняваш икономически с технически университет.

DragonLady
03-17-2013, 21:07
Казах ти десет пъти да не сравняваш икономически с технически университет.

Като го напишете това "казах ти" най ви обичам.
Никой на никого, нищо не може да казва, след като дори не се познават лично.

sunnybebs
04-11-2013, 16:16
Аз съм 2 курс в ИУ Варна спец. Маркетинг. Наистина изпитите не са леки, но пък не е и чак толкова невъзможно да се вземат. Аз например не съм късана досега. Всеки предмет зависи от преподавателя, естествено. Досега не съм попадала на преподаватели, които те късат просто така, дори да си написал всичко, но други колеги се оплакват от това. Дори са ми давали точки бонус, ако съм между две оценки. Не мога да кажа,че съм ощетявана.
Към въпроса на темата за специалностите аз бих те насочила към Маркетинг, Мио, Мениджмънт, Информатика...Финанси и Счетоводство са хубави специалности и се считат за най - престижни, но при тях се изисква повече, обикновено се падат по - взискателни преподаватели, изпитите са по - трудни и е доста учене. Ако това не те притеснява, тези специалности са за теб.
Като цяло университетът е добър, има готини и добре обясняващи асистенти (не всички обаче), има доста възможности за практики, прожектират филми, провеждат се спортни състезания, студентски сесии, обновена е спортната зала и библиотеката, има кариерен център, който предлага стажове и постоянна работа и се организират различни събития в университета.

klimatronik
04-11-2013, 18:37
тоя мениджмънт си го наврете у гЪза както и другите специалности

Cucko0
07-15-2013, 10:49
имам малко въпросче ..изправена съм пред дилема ,а не остана време .Колебая се м/у Икономика на недвижимата собственост в ИУ или Застраховане и социално дело в Стопанска Академия "Д.А.Ценов"..харесвам и двете специалности и не мога да реша ..та ,ако някой може да ми даде някакви насоки ще съм много благодарна

yakuza_
07-16-2013, 08:17
Ако искаш "Авеню", "Плаза", ходи във Варна. Аз не съм чул някой да е останал доволен от образованието във винс-а.

yakuza_
07-16-2013, 08:26
Не на език а на дисциплини като математика,микроикономика и имформатика.

като човек, седнал да учи само 1ви курс, тия дисциплини дето си ги избройла, са елементарни
математиката половината я бях учил в даскало, интегралите ги научих във винс-а, а права в равнината се научих сам за около 2 часа (не ходих мн на упражнения, бяха в 7:30)

иМформатиката е също елеменетарна, нищо че даскалите са минали покрай нея, направо са си я заобиколили, особено "хакер" Петко, който вика Годзила и уиндос (няма да коментирам и учебника, че там нещата са още по-зле)

микроикономиката - аз имах мн добри даскали, определено научих нещо


Иначе една голяма част от даскалите се държи така все едно ако завършиш, веднага ще им вземеш хляба. Иначе има и точни примерно в 4-ти курс един влезе и каза който е скъсан на 2 изпита да вдигне ръка (ако ги скъсат и на 3-ти трябваше да прекъснат). Или не ти стига 1 точка за по-висока оценка и ти я даваха, а ако са 2, ти задаваха някакъв въпрос. Говоря основно за специалност СК, аз имам само държавен вече така или иначе. Ама магистратура ако реша да записвам, едва ли ще е там.

MaLyKoLiU
07-16-2013, 09:05
Якуза, няма как да са доволни, при положение, че 90% от учещите не знаят какво учат и учат единствено за да имат някакво висше образование, без да ги влече това което учат или да смятат някой ден да работят това за което учат, пример мога да дам с теб. 8-)
Та Сисе, зависи какво имаш желание да работиш след като завършиш. Дали да седиш по цял ден затворена в офис и да чакаш някой да дойде и да му направиш застраховка, има и такива които обикалят и предлагат застраховки, но това им е просто като допълнителна работа и са на процент, ако намерят някой случайно да се застрахова и така... Или да работиш отново в офис, но като брокерка (предполагам точно това се работи след тази специалност) и да излизаш от офиса, да обикаляш апартаменти, къщи, вили и т.н. да контактуваш с чужденци, и да получаваш процент от всяка сделка която осъществиш, този процент може и да е 1, но сумите там вече са многократно по-големи от тези при застраховането.
Ако бях на твое място и трябваше да избирам между двете, бих избрал икономика на недвижимата собственост, понеже работата е по-динамична, заплащането е по-добро и тепърва пазара на имоти ще се развива...
Та въпроса не е само какво да учиш, а трябва да знаеш какво искаш да работиш след това. :)
Аз като знам, че сега едвам издържаш няколко часа в офис сама, не си те представям да работиш нещо подобно след завършване... :)

yakuza_
07-16-2013, 09:21
От моята група имаше едно 10 човека, които идваха от подобни гимназии и знаеха какво искат, но не останаха доволни.(Всички са с успех над 5.50) Те мн хора си мислят, че отиват с целта да учат, ама като ги хване живота и до там. Както казах и е една др тема - тия които са най-ограничвани от семейството си, западат най-много.
Ти и сега може да си брокер, аз имам познати които се занимават с това, без да имат образование. Ако си мислите, че завършвате специалност Х и после почвате веднага да се занимавате с нея, не е така.

MaLyKoLiU
07-16-2013, 09:33
Е то много неща могат да се работят без специално образование, но друго си е като го имаш и знаеш наистина какво правиш, по този начин се издигаш много по-бързо, получаваш по-добри пари и т.н. А и не съм казал, че ще започне веднага да работи по специалността, може да започне и преди да завърши, стига да има желание за по-добро развитие, може и да завърши и да започне някаква друга работа и някой ден да започне това което е завършила в университета. :)
Зависи от всеки човек какво желание има за развитие, колко е амбициозен и т.н. :)

Ivaaaaa
07-17-2013, 08:08
мениджмънт, икономика, микро и макро, математиката, информатиката, основи на правото, макро и избираем предмет, статистика, основи на счетоводството, финанси, маркетинг

лол
аз тези предмети съм ги учила в 9 и 10 кл и не само основи и доста по-задълбочено
звучи ми, че ще ми бъде доста лесно, ако реша да кандидатствам там, освен математикатаа

TheBeliever
07-17-2013, 08:59
лол
аз тези предмети съм ги учила в 9 и 10 кл и не само основи и доста по-задълбочено
звучи ми, че ще ми бъде доста лесно, ако реша да кандидатствам там, освен математикатаа

Всички завършили гимназии с икономически профил тръгват с тази нагласа и всички остават неприятно изненадани още първия семестър.

"лол"

yakuza_
07-17-2013, 09:26
Както казваше един асистент - тия дето идват от икономически гимназии, се оказват най-проблемни :lol:

Nam3less3
07-17-2013, 16:55
Повечето не им е целта да се реализират в тая сфера, дето се вика учат за безработни.
От една от "елитните" специалности които завършиха почти никой не се занимава с нещо по специалността си.
Просто в икономическите университети доминират тия, които гледат да им е лесно, да имат някаква кирлива диплома, а който не знае какво да учи учи икономика. Отиват само за студентския живот, или "за да учат и да не работят", или за да ходят по бригади.
И е пълно с кандидатстуденти, и почти всички завършват, а работа няма много, на тая държава не и трябват толкова икономисти.

Просто ако не си човек, който икономиката да му е в кръвта, по-добре си губи времето с нещо друго.

Вече стана досадно с това как всеки учи я маркетинг, я финанси, я PR и не знам си какво.

Не че съм хейтър към икономистите, но е разочароваща цялата работа.

Повечето от другите специалности не са по-перспективни де, но се замислете толкова ли няма нещо друго което да ви се учи/работи, малко са тукашните фирми от западен модел на които да им трябва такъв персонал.

Chacho
07-17-2013, 20:06
Математиката не е страшна, учат се прости неща, които човек просто трябва да прочете и упражни.

Nam3less3
07-17-2013, 20:39
Нищо лично и не че съм добър с математиката, но хора с твоето мислене не трябва да бъдат студенти(то половината университети са за закриване де).

Chacho
07-18-2013, 13:43
Нищо лично и не че съм добър с математиката, но хора с твоето мислене не трябва да бъдат студенти(то половината университети са за закриване де).

Аз пък съм на мнение, че няма как да имаш "правилно" мислене за университета, преди да си влязъл, защото прекалено малко ти се показва от това, което трябва да очакваш.

Ако никой не си прави труда да те възпита на воля, на самостоятелност, да те запознае с науките и професиите, да ти изтълкува значението им, да ти вдигне летвата на усилията и да ти обясни къде точно се помества всичко това в живота, то надали до 18-19 годишна възраст ще успееш да го установиш.

klimatronik
07-18-2013, 16:57
Повечето не им е целта да се реализират в тая сфера, дето се вика учат за безработни.
От една от "елитните" специалности които завършиха почти никой не се занимава с нещо по специалността си.
Просто в икономическите университети доминират тия, които гледат да им е лесно, да имат някаква кирлива диплома, а който не знае какво да учи учи икономика. Отиват само за студентския живот, или "за да учат и да не работят", или за да ходят по бригади.
И е пълно с кандидатстуденти, и почти всички завършват, а работа няма много, на тая държава не и трябват толкова икономисти.

Просто ако не си човек, който икономиката да му е в кръвта, по-добре си губи времето с нещо друго.

Вече стана досадно с това как всеки учи я маркетинг, я финанси, я PR и не знам си какво.

Не че съм хейтър към икономистите, но е разочароваща цялата работа.

Повечето от другите специалности не са по-перспективни де, но се замислете толкова ли няма нещо друго което да ви се учи/работи, малко са тукашните фирми от западен модел на които да им трябва такъв персонал.
Защото малко са хората,които знаят какво точно искат да учат на 18 годишна възраст, а икономиката е обща и разгърната наука, можеш да работиш на много места и фирми. Докато , ако учиш някоя тясна специалност... няма измъкване. Или например агроном. Кой знае на кой ще слугуваш в някое забило село. Казвам ,,забило село'', защото желаната работа на агрономите на други подобни професии - няма нищо общо както седи положението в реалните днешни условия.

JoLLiE92
08-03-2013, 19:42
Математиката в тоя университет е като за бавноразвиващи. Микрото и макрото са цедките на първия семестър, но се научават. Страшното е, че имам колеги (повечето), които все още хал хабер си нямат от основни икономически неща и въобще не знаят къде се намират. А тея от икономическите гимназии обикновено са най-големите таланти. Първия семестър дръпват, защото другите гледат като гърмени зайци, но после става точно обратното, а все се опитват да се покажат колко са го учили това преди и колко го знаят, а накрая осират нещо супер просто винаги и изцепват някоя максимална простотия.

klimatronik
08-10-2013, 08:41
Математиката в тоя университет е като за бавноразвиващи. Микрото и макрото са цедките на първия семестър, но се научават. Страшното е, че имам колеги (повечето), които все още хал хабер си нямат от основни икономически неща и въобще не знаят къде се намират. А тея от икономическите гимназии обикновено са най-големите таланти. Първия семестър дръпват, защото другите гледат като гърмени зайци, но после става точно обратното, а все се опитват да се покажат колко са го учили това преди и колко го знаят, а накрая осират нещо супер просто винаги и изцепват някоя максимална простотия.
А завършващите какво работят?

yakuza_
08-10-2013, 15:30
Завършващите могат да работят много неща. По принцип мн даскали имат фирми и тия с добър успех, ги прилапват към тях.

klimatronik
08-10-2013, 15:36
Завършващите могат да работят много неща. По принцип мн даскали имат фирми и тия с добър успех, ги прилапват към тях.

повярвах ти

klimatronik
08-10-2013, 15:37
най-вече бармани и сервитьорки :Д

TheBeliever
08-10-2013, 17:46
Кадърните хора си намират добри работни места.

Кога ще разберете, че не университета е важен?

yakuza_
08-10-2013, 18:50
най-вече бармани и сервитьорки :Д

Ти даже ако минеш покрай уни-то, няма да знаеш, че е то. Нито си бил там, нито ще бъдеш.

klimatronik
08-10-2013, 18:56
Ти даже ако минеш покрай уни-то, няма да знаеш, че е то. Нито си бил там, нито ще бъдеш.

Аха, нямало да знам, нали? Унито,което е пред нас, унито, което приема всички, унито, което и мен прие на първо класиране, но.. унито, в което не се записах ;д

dulsemariqanai
10-17-2013, 18:40
Искам да питам за курсовет за ibt TOEFL там преподават ли учите ли от анлгия и въобще от чужбина на мен ми предстои да ги карам вув винса

dulsemariqanai
10-18-2013, 21:24
Искам да питам за курсовет за ibt TOEFL там преподават ли учите ли от анлгия и въобще от чужбина на мен ми предстои да ги карам във винса

JoLLiE92
11-09-2013, 14:47
Кадърните хора си намират добри работни места.

Кога ще разберете, че не университета е важен?
yeah babe. :)
При нас верно приемат сульо и пульо. Но после въпросните таланти не си намират работа поради некадърността си и стават оплакваните "висшисти-чистачи". Университетът е важен когато учиш например в Оксфорд и едрите риби от бизнеса ти предават лично, ти им правиш впечатление и след завършване те наемат, или се организират срещи с тях. Иначе икономиката навсякъде е една и съща, както и начинът на преподаване - от теб си зависи какво ще научиш. Това не ти е детска градина, не ти наливат с фунията в главата.

klimatronik
11-09-2013, 15:57
yeah babe. :)
При нас верно приемат сульо и пульо. Но после въпросните таланти не си намират работа поради некадърността си и стават оплакваните "висшисти-чистачи". Университетът е важен когато учиш например в Оксфорд и едрите риби от бизнеса ти предават лично, ти им правиш впечатление и след завършване те наемат, или се организират срещи с тях. Иначе икономиката навсякъде е една и съща, както и начинът на преподаване - от теб си зависи какво ще научиш. Това не ти е детска градина, не ти наливат с фунията в главата.
Ти изкара всички безработни икономисти - некадърни и глупави . ;д

JoLLiE92
11-09-2013, 16:01
Нямаш идея каква част от икономистите са некадърни и глупави.

yakuza_
11-09-2013, 16:05
То и във винса има такива, които могат да те забележат и вземат на работа.

JoLLiE92
11-09-2013, 16:26
Факт. :)
Но в университетите от класата на Оксфорд са наистина едрите риби.

klimatronik
11-09-2013, 17:06
Нямаш идея каква част от икономистите са некадърни и глупави.

Знам ;) Дето на лекции ходят само по двама, трима. Да, навсякъде е така . А това за забелязването е малко прехвърлено. Ако не те забележат, тогава какво? И мислите ли,че ако доцентите имат такива такива връзки - ще са преподаватели? Аз им се чудя. Благотворителна кауза ли правят?
Та процентът завършили умни студенти, които не могат да си намерят работа по специалността си - също не е малък.

JoLLiE92
11-09-2013, 17:33
Как благотворителна кауза, бе, ти знаеш ли колко пари вземат? :D
За кадърен икономист работа винаги ще се намери. :) Тези, които не могат да си намерят работа, главно са били учещите наизуст в университета и плачещите за 5тици.

klimatronik
11-09-2013, 17:52
Как благотворителна кауза, бе, ти знаеш ли колко пари вземат? :D
За кадърен икономист работа винаги ще се намери. :) Тези, които не могат да си намерят работа, главно са били учещите наизуст в университета и плачещите за 5тици.
:) и работодателите те питат как си учил? Всъщност това е,че университета бълва хиляди, милиарди хора на пазара. Всички започват да търсят работа и да пускат обяви, а местата не са много. Искат години стаж и опит. Особено за мениджмътските позиции, там без връзки -нищо.

JoLLiE92
11-09-2013, 17:58
Работодателите не те питат дали си имал 6тици на всички изпити, просто ти дават задача-две и като видят, че не ставаш за нищо - следващият, моля. Университетът има стажантски кампании и договори с различни фирми в областта, които приемат студенти за стажанти. Много мои познати започнаха по този начин и след това част от тях продължават във фирмата, защото са се представили добре. В университета не само учиш, а създаваш въпросните връзки. Връзките не са само "аз съм братовчед на еди-кого-си" "знаеш ли кой е баща ми".

klimatronik
11-09-2013, 18:12
Работодателите не те питат дали си имал 6тици на всички изпити, просто ти дават задача-две и като видят, че не ставаш за нищо - следващият, моля. Университетът има стажантски кампании и договори с различни фирми в областта, които приемат студенти за стажанти. Много мои познати започнаха по този начин и след това част от тях продължават във фирмата, защото са се представили добре. В университета не само учиш, а създаваш въпросните връзки. Връзките не са само "аз съм братовчед на еди-кого-си" "знаеш ли кой е баща ми".
Ест, че не питат. Да оставим тези програми, не всички са имали възможност да се запишат по тях. Връзки създаваш с колегите и преподавателите. С първите няма да ги коментирам.
Работодателят получава 1000 обяви. От тях една прима. Можеш цял ден да публикуваш обяви и никой да не те потърси..
Не уча в икономическия, но не е така розаво.

JoLLiE92
11-09-2013, 18:20
По програмите не се "записваш", а кандидатстваш - това са си нормални обяви за работа, просто не са достъпни до всеки, а само до кариерния център на университета. Това не ти е jobs.bg

klimatronik
11-09-2013, 18:24
а,дано си права и всички заслужаващи да намерят реализация в България..

JoLLiE92
11-09-2013, 18:27
Искрено се надявам да съм права. :)

anonymous708973
11-10-2013, 13:54
yИначе икономиката навсякъде е една и съща, както и начинът на преподаване - от теб си зависи какво ще научиш. Това не ти е детска градина, не ти наливат с фунията в главата.

Абсолютно съм несъгласна.
Иначе нямаше да има тъпи, добри и върховни университети.

И университетът не е най-важното, да, но е фактор.

Климатроник разцепва отново. Първо е мениджЪРски позиции и второ - защо си мислиш, че някой директно го назначават на такава? Неслучайно в сериозните специалности и университети мениджмънтът е много видове, но все пак е ПРЕДМЕТ, а не цяла специалност, особено за бакалавър. Щото е пълна глупост.
Хората искат много неща да видят, за да те назначат като мениджър. От един кадърен професионалист лесно става мениджър - просто трябва виждане в бъдещето и лидерски умения.

klimatronik
11-10-2013, 14:58
Абсолютно съм несъгласна.
Иначе нямаше да има тъпи, добри и върховни университети.

И университетът не е най-важното, да, но е фактор.

Климатроник разцепва отново. Първо е мениджЪРски позиции и второ - защо си мислиш, че някой директно го назначават на такава? Неслучайно в сериозните специалности и университети мениджмънтът е много видове, но все пак е ПРЕДМЕТ, а не цяла специалност, особено за бакалавър. Щото е пълна глупост.
Хората искат много неща да видят, за да те назначат като мениджър. От един кадърен професионалист лесно става мениджър - просто трябва виждане в бъдещето и лидерски умения.

В икономическия мениджмънтът е една от най-изибраните специалности. И естествено,че не те приемат веднага на главен пост. И няма такова нещо като ,,пълна глупост'' . Учи се всичко и всичко е полезно. Ако не беше, то нямаше да съществува.

anonymous708973
11-11-2013, 13:03
Добре.
След като разбираше повече от модели в сравнение с Дриймърката, сега разбирай повече от икономика от мен. Айде, да не съм аз, че съм първа година още. Ама от Джоли, да речем.

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1424438_363917170410792_773239375_n.jpg

klimatronik
11-11-2013, 13:08
Кой спори с теб? Назовавам фактите. А не,че е хубава специалността действително. Откопчи се от мен.

JoLLiE92
11-11-2013, 13:09
danke für die Подкрепа :cool:
в момента съм в университета, тъкмо сме в пауза и ей сега на лекцията пича ни обясняваше, че според него за бакалавър е все тая къде учиш, но за магистър не си заслужавало никъде в България. :)

klimatronik
11-11-2013, 13:14
danke für die Подкрепа :cool:
в момента съм в университета, тъкмо сме в пауза и ей сега на лекцията пича ни обясняваше, че според него за бакалавър е все тая къде учиш, но за магистър не си заслужавало никъде в България. :)
това само в икономическите специалности?

JoLLiE92
11-11-2013, 13:32
Ами не знам какво имаше предвид. :) Ние сме в икономически университет, вероятно за икономическите специалности е говорел.

klimatronik
11-11-2013, 13:43
Знам,че не е само за икономическите специалности, но все пак има и си заслужават някои български магистратури също.
ПС: Аз уча в техническия. Още от начало ни обясняваха,че се намира реализация. Но само, който учи естествено .

JoLLiE92
11-11-2013, 13:47
Много зависи и от специалността ти.

klimatronik
11-11-2013, 13:56
тъй и вярно скорпионке :Д