PDA

View Full Version : Спиш ли, народе? (2)



JustaLittleKid
02-21-2013, 17:40
Спиш ли, народе? Отново
ти сложили робски вериги.
Пет века във тежки окови,
те сякаш на тебе не стигат.

Спиш ли, народе? Защото,
макар и свободен, си роб.
Пак вземат ти всичко, каквото
изкарал си с кървава пот.

Спиш ли, народе? Децата
не помнят, не знаят кои
са Левски, Бенковски и Ботев.
Не се ли срамуваш, кажи?

Не се ли срамуваш, народе,
не чувстваш ли мъничко срам,
че роб си, макар и свободен,
сред много, а вечно си сам?

Не се ли събуди, народе,
или по-дълбоко ти заспа?
Подарена ти беше свобода,
защо не я ползваш, не знам.

Спиш ли, народе? Юнаци,
ние сме лъвски чеда.
Вдигнете с гордост байрака!
Обичайте тая земя,

попила кръвта на герои,
най-чистата българска кръв.
Не се ли събуди, народе?
Отварям очите си пръв.

CoNviCt
02-21-2013, 18:04
Подарена ти беше свобода,
защо не я ползваш, не знам.


Това е озадачаващо. Пишейки гражданска поезия, трябва да си максимално запозната с чувствата, болките на народа, бидейки част от него. Бидейки негова уста и сърце. Запозната с причините за случващото се. С историята. Лъвски чеда с подарена свобода?!

Усети ли болката на народа? Тегли ли теглото, което той тегли? Какво спечели с кървава пот? В стиховете ти липсва зрялост.
Гняв има, но той не помага никому. Гняв не ще събуди масите, не ще поведе Велика борба!

Наивно е да споменаваш само Левски, Ботев и Бенковски.

Прекалено нападателна си. Едва ли словата ти биха стигнали до народа по този начин.

GunSnSteelflowers
02-22-2013, 19:26
След 40 години комунизъм (на първо място) и 500 години турско ходи си използвай свободата. Имаше един експеримент с мишка и парче сирене. Примамват я и й пускат ток като се приближи. Е така на петия път мишката вече не си търси сиренето. Така сме и ние. И аз съм писала по темата и ме обвиниха, че е бездарно, защото е наивно и защото прекалено много убеждавам хората, че могат. Е, не мисля, че като биеш някого през носа ще го тласнеш да си търси правата. И като говориш за Левски и Ботев, можеш ли да се мотивираш защо са велики? Защото за да познаваш една личност не е достатъчно и дори нужно да й знаеш биографията наизуст, а да й разбираш идеите. Много голяма част от народа, която размахва Левски и Ботев като аргумент, слага цветя февруари и стои мирен юни, си няма никаква скапана идея за мотивите на тия хора, за усилията, които са положили, за начина, по който са цъкали необикновените им мозъци... Празно величие!

DoctorSatan666
02-22-2013, 20:42
http://prikachi.com/images/249/5905249v.jpg
Честито!

Доста е зле. Поне да беше нещо оригинално и с вложено истинско чувство.... а то - нахвърляни клишета(и като идеи и като изпълнение), и всичко това замазано с обилна доза псевдо-патриотизъм на ниво Фейсбук. В крайна сметка на такива тематики пишат посредствени хора ,именно защото само посредствения човек има нужда постоянно да си приповтаря колко го ебе системата, пък той горкия бил велик българин - "син на юнашко племе" (Хаха). И така прехвърля отговорността за мизерията, която си е създал, на някой друг. Това върши работа именно за "наранените", който вечно са под атака, на който все нещо им е криво, и вечно търсят да го проектират върху нещо или някой.... Върху някакъв далечен образ, който е виновен за всичките народни несгоди. Което пък е контрирано от убеждението че "ние сме толкова велик народ" т.е. причината няма как да се търси в нас.
И все пак, забавни са патриотичните маски и паравани, който служат за прикритие на истинските мотиви за "Великото българско пробуждане". Вижда се всичко зад великите думи и благородните каузи.... прозира всичката онази проста душевност. Същата която прозира и тук. На простия човек му качиха тока, спряха му цигарите и няма вече къде да работи... а това е основното в жалкото му съществуване. Забравете за Левски, Бенковски, "Българи юнаци" и другите глупости. Това е само за постигане на общ резонанс между групичката на "вечно недоволните", който си измислят всякакви глупости само за да оправдаят недоволството и злобата натрупана в личния си живот. А пък тия дето говорят постоянно за Левски и Бенковски - това е всъщност проекция на желанията на същите тези тесногръди люде, които използват чужди имена и действия за да се изживяват като нещо повече отколкото са. Повечето от тях попадат в типажа на средностатистическия "господин Никой" от средната класа със съмнителен морал и пошли мечти, който не си е мръднал пръста за нищо в България... но това пък не им пречи да се самопровъзгласяват за "горди българи", "Българи юнаци" и тем подобни себе-изживявания.

В заключение: Нито произведението има някаква литературна стойност(дори малка), нито авторката има реална и осъзната позиция, нито заложените идеи са адекватно разбрани и с покритие, нито пък излъченото чувство е истинско... Още повече че самата тема е изтъркана и актуална само сред масите. С две думи: Плачевна посредственост.

anonymous895156
02-23-2013, 15:45
именно защото само посредствения човек има нужда постоянно да си приповтаря колко го ебе системата, пък той горкия бил велик българин - "син на юнашко племе" (Хаха)



!!! и ми писна да слушам за Левски от хора, които не знаят за какво се е борил, а именно - за република, в която всички - българи, турци, гърци, цигани, обратни, черни ще бъдат равни и ще УВАЖАВАТ различията си. Е браво бе, келеши малки, доказахте колко мозъчно осакатен може да бъде един човек. Получавате ранг Тризначка. А произведението става за фейсбук групата VSI4KI BALGARI V EDNA GRUPA DA POKAJEM NA 4UJDENCITE KOLKO SME PROSTI. BALGARI IONATSI!!