PDA

View Full Version : генетика - дихибридно кръстосване.. въпрос?



Karrri
02-25-2013, 12:27
има ли някой тук, който разбира дихибридното кръстосване?
имам няколко въпроса и се нуждая от помощ

paradosou
02-25-2013, 12:40
Драскай, мога да съм полезна. :)

Karrri
02-25-2013, 12:53
При кокошките черният цвят се определя от гена Е, а кафевият - от алела му е, наличието на качулка от С, а липсата на качулка - от с.
Кафяв качулат петел е кръстосан с черна кокошка без качулка. В потомството им едната половина от пилетата били черни и качулати, а другата половина - кафяви и качулати. Какъв е генотипът на родителите?

не мога да определя генотипа.. на кокошката би следвало да е така - Е_сс, а на петела - ееС_. Не мога да преценя какво ще има в празните места. дали буквата трябва да е малка или голяма?

Rady^
02-25-2013, 13:11
Генотипът на петела е ееСС, а на кокошката - Еесс => мъжкият образува един тип гамети еС, а женската - два Ес и ес.
Децата са с генотип ЕеСс и ееСс.

Karrri
02-25-2013, 13:30
защо на петела е ееСС, а не ееСс, примерно? имам отговора, просто не мога да разбера защо

Karrri
02-25-2013, 15:26
моля ви, важно ми е и е за утре :((((

LoupGarrou
02-25-2013, 22:33
Разглеждаш поколението - казано ти е, че са 50 на 50. Всички пилета са ти качулати, затова петелът трябва да е СС, така рецесивният ген не се проявява, защото "качулката" е доминантен.

Черният цвят е доминантен, а имаш и кафеви пилета, затова остава кокошката да е "Ее", иначе щяха да са само черни : )