PDA

View Full Version : Биология



teen_427
03-02-2013, 17:38
Здравейте,
В 10 клас съм и мисля след 12 клас да кандидатствам с биология, но не знам с каква специалност.Какви професии, свързани с биологията, според вас , ще са добре развити в България и имат бъдеще, и да са добре заплатени :) И да кажа само, че химията не ми върви. :D Не става медицина. :D Благодаря ви предварително :)

marilyn
03-02-2013, 18:06
Ами... медицина, но там ти трябва и химия. Фармацията също е много добра специалност, има бъдеще, но и за там трябва и химия.

Иначе ти какво искаш да правиш? С какво искаш да се занимаваш?

teen_427
03-02-2013, 18:47
Ами и аз не знам... Преди мислих екология, но тя не е добре развита и не знам... Нататък има ли бъдеще?Според мен няма да мога да се реализирам с нея.И майка ми така мисли, че екологията може да ми е като хоби, но не и професия.И сега мисля, може би, за ветеринарна медицина, не знам... :)

marilyn
03-02-2013, 18:56
Ами и аз не знам... Преди мислих екология, но тя не е добре развита и не знам... Нататък има ли бъдеще?Според мен няма да мога да се реализирам с нея.И майка ми така мисли, че екологията може да ми е като хоби, но не и професия.И сега мисля, може би, за ветеринарна медицина, не знам... :)

Майка ти е права. А и Екология се влиза в СУ с няква матура и не особено добра оценка даже.

Ветеринарна медицина си е супер, ако мислиш, че имаш качества за лекар. Смисъл, за да си лекар, дали ще лекуваш хора, дали животни... идеята не е да разбираш само от химия и биология. Лекар за мен е призвание, не само професия.

SisiStrange
03-02-2013, 18:56
Вирусология, нанотехнологии, генетика, биохимия. В тези има доста хляб. В екологията също има, впрочем.

Освен частни лаборатории (които в последно време са започнали да никнат като гъби) има ДНК анализи, ин витро (където, обаче, няма много пари), криминология, различни анализи в промишлеността и тн.

Аз лично уча Молекулярна биология и смятам след това да си карам магистратурата с Биохимия. Общо взето във всяка лаборатория, в която се върши анализ или изследване, ти е нужен биохимик.

Мой колега сериозно се е запътил към нанотехнологиите. Там специално можеш да изкарваш бая солидна заплата.

SisiStrange
03-02-2013, 18:57
^ ^Всъщност аз пък съм чувала, че точно сега е пълно с движения, свързани с опазването на различни биотопи, определени видове и тн., за което са необходими точно еколози. Поне добрите не са без работа.

ПП. Изпуснах микробиология. Там също има голямо развитие в момента.

teen_427
03-02-2013, 19:10
Благодаря ви много, трябва да решавам вече, защото то не остана много- само 2 години :)

Fisherman
03-02-2013, 19:38
Аз пък защо съм останал с впечатлението че работата в лаборатория е супер зле платено,едва ли не минимална заплата?
Накъде и да си тръгнал пич ще ти трябва и химия,аз също съм фен на микробиологията и се изкушавам да работя като лаборант ама времето ще покаже.

SisiStrange
03-02-2013, 19:46
Аз пък защо съм останал с впечатлението че работата в лаборатория е супер зле платено,едва ли не минимална заплата?
Накъде и да си тръгнал пич ще ти трябва и химия,аз също съм фен на микробиологията и се изкушавам да работя като лаборант ама времето ще покаже.
Зависи в каква лаборатория. :) В БАН е ниско платено, да. Има нови, разработващи се частни, изследователски лаборатории, в които заплатите са много добри.

ПП. Лаборант само е лошо като вариант. Помежду следването работя като лаборантка на половин ден и знам как е горе/долу. Получаваш повишения в заплатите, но нямаш възможност да пораснеш истински (т.е да се зачислиш, да станеш доцент и тн.)

Химия ти трябва задължително, да. Няма биолог без химия.

Lucho
03-03-2013, 19:09
Лаборатории добре, но в България тези професии не са твърде търсени, а ако евентуално изникне място, то за него почти винаги има човек или трябват връзки. Имай го предвид.

Иначе конкретно по въпроса с медицина най-лесно ще се реализираш, но както за нея, така и за останалите ще ти трябва химия. Най-малкото за да влезеш.

urlittlelady
03-04-2013, 12:57
биотехнологии :)

Horrificus
03-17-2013, 21:21
Вирусология, нанотехнологии, генетика, биохимия. В тези има доста хляб. В екологията също има, впрочем.

Освен частни лаборатории (които в последно време са започнали да никнат като гъби) има ДНК анализи, ин витро (където, обаче, няма много пари), криминология, различни анализи в промишлеността и тн.

Аз лично уча Молекулярна биология и смятам след това да си карам магистратурата с Биохимия. Общо взето във всяка лаборатория, в която се върши анализ или изследване, ти е нужен биохимик.

Мой колега сериозно се е запътил към нанотехнологиите. Там специално можеш да изкарваш бая солидна заплата.
Толкова много не съм се смял скоро.
По темата - често казано за България нито една специалност само с Биология няма перспектива.

klimatronik
03-19-2013, 16:00
Izvinete za latinicata no nqmam komp !
Iskam sa popitam agronostvoto ima li realizaciq i izuchava li podobno na biologiqta nauki zashtoto cheta che
sushto biohimiq q izuchava

SHPAIdURmeN
03-20-2013, 20:36
Това, което ти е на сърце, него избери, чадо мое !!!