PDA

View Full Version : TOP 10 Златни правила в културизма



firstdiesel
03-03-2013, 19:24
ТОП 10 Златни правила за ефективно трениране

1. Кантарът не е най-добрият индикатор за успех
Някои трениращи предават голяма важност на числата на кантара. Това, което пропускат е, че НЕ Е важно качването на тегло, а качването на чиста мускулна маса. Показанията на кантара се променят всеки ден, даже на всеки час. ДА - трябва да се теглите редовно, но не да се обсебвате с числата. Огледалото е много по-добър показател на успеха!

2. Мускулната треска НЕ е най-добрия показател за добра тренировка
Мускулната треска е пряк резилтат от малки разкъсвания на мускулните влакна по време на тренировката, но треската е нечитав инструмент за мярка. ДА, треската вероятно означава, че тренировката ви е достигнала по-високо ниво, но имайте предвид, че и вие ако тренирахте веднъж в месеца, пак щяхте да имате мускулна треска, без значение от ефективноста на тренировката ви.

Също така, ефективните и редовни тренировки ще намалят мускулната треска с напредването ви. Това не значи, че тренировките ви губят ефективност, а че вие ставате по-силни.

3. Най-добрата тренировка е тази, която всъщност сте изпълнили
Няма значение колко ви е добра програмата, тя няма да даде резултати, ако вие не я изпълнявате уверено, ентисиазирано и преди вскичко, постоянно! Резултати са единственото нещо, което има значение. Ако това което правите върши работа и вие се придържате към него, продължавайте да го правите. С натрупването на опит, вие ще можете да си изградите оптималната тренировка за вас. Помнете, че е важно да се придържаме към основните правила и да ги надграждаме на по-високи нива, ако искаме да успеем!

4. ЮКолкото по-малко, толкова по-добре" - НАИСТИНА ЛИ ?
По-късите тренировки с по-малко упражнения, серии и повторения са най-дбория начин да се трупа маса за най-кратко време. Ние го наричаме "Mass Machine Training". Това го научих през моята кариера. Когато се наложи на някой да напредва без да прави повече упражнения, серии или повторения, той тогава разбира на какво е способен в залата.

Когато започнах да правя по 4-6 повторения с по-тежко и по-малко упражнения, за кратко време постигнах невроятни резултати.

5. Добавките са само малка част от ефективния план
Аз си вадя хляба, продавайки хранителни добавки, но ви казвам, че те не са заместители на добрата тренирвка, здавословно хранене или метналната концентрация. Добавките само допълват тези 3 неща.

6. Интензивността е ключът към растежа
Основите на всички тренирвовъчни програми е тяхната интензивност, без значените дали те са дълги или къси, сплитове или общовизически програми.Всички тренировки трябва да са спринтове, а не маратони. Колкото по-бързо, толкова по-ефективно. Тренирвоки като "маратони" ще ви допринесат по-малко прогрес за повече време.


7. Липсата на опит ви кара да мислите, че трябва да тренирате по-продължително
Аз лично смятам, че кратките и по-интензивно тренировки са ключът към постигане на феномелани резултати за по-кратък период. Не мисля, че която и да е тренировка трябва да продължава повече от час.

Много хора си мислят, че моят опит от 25 години ми позволява да постигам резулати с кратки тренировки, но те гледат от грешната страна на нещата. Не е опитът, това което ми позволява да тренирам по-малко без да губя ефектирвността на тренировката. Липсата на опит ви кара да мислите, че трябва да седите в залата повече време. Това е заради липсата на увереност във възмостите ви, че можете да тренирате ефективно. Ключът е да се напъвате да сте толкова ефективни, но за по-малко време. И това докато не стигнете ниво на интензивност при което ще започнете да постигате резултати от кратката тренировка.

8. Съзнанието ви е най-важният "мускул", който трябва да засегнете.
Правилната нагласа е ключово за ефективност. Ако разговаряте по телефона, може директно да си тръгнете към вкъщи. За съжаление, много хора си мислят, че "тренират здраво", но всъщност не е така.

Трябва да сте фокусирани напълно за всеки работещ мускул, всяка мускулна фибра, за всяко повторение и тогава ще видите резултатите, но първо, трябва да се концентрирате. Ако не сте психично подготвени, докато влизате в залата, отделете 5 минути за да се концентрирате вместо да си губите времето.

9. По-кратките почивки не винаги са по-добри
Много е важно почивките да ви са максиламно кратки между сериите, но не по-кратки отлколкото трябва. Трябва да си отпочинете за да сте на 100% отново, но не и прекалено дълго - че да си изгубите концентрацията. В тежките серии, с цел отказ на мускула, трябва да си отпочинете много добре преди да започнете следващата серия. Трябва да се научите на това, за да можете да градите мускул за максимално кратко време.

Много хора си мислят, че кратките почивки ще им помогнат да изгорят повече мазнини, но нали това е смисълът на диетите ни и кардиото. Когато вдигате, вашата цел е да се гради мускул, а не да се горят мазнини.

10. Не подценявайте важността на храненето
Добрата тренировка не е единственеото, което правиш с тялото си; също толкова важно е как го храниш. Всички сме виждали момчета, които тренират като диви, но просто не постигат резултати. Това най-вече се дължи на липсата на нутриенти за постигането на тези резултати.

Експертите смятат, че това което ядеш свъщност е 80% от това как изглеждаш. Моят опит го доказва. Ако се налага да избирам между тренировки и добро хранене, бих избрал доброто хранене. Научете основите на храненето и ги спазвайте постоянно! Затова често говоря за хранене. Това е огромна част от света на бодибилдинга.



Източник:
http://www.bodybuilding.com/fun/top-10-golden-rules-of-effective-training.html

Превод: Richy Harlov
Превода не съм го мъдрил, прост е и си мисля че се разбира.

Темата я пускам с цел тя да се направи важна, понеже си мисля да го оставям тоя форум, а всеки ден се питат въпроси, които касаят горенаписаното.

DownloadVirus
03-03-2013, 20:12
Моят опит го доказва. Ако се налага да избирам между тренировки и добро хранене, бих избрал доброто хранене. Научете основите на храненето и ги спазвайте постоянно! Затова често говоря за хранене. Това е огромна част от света на бодибилдинга.

Само дето проблемът е,че без тренировки и подходящ стимул няма да растеш каквото и колкото да ядеш (поне не и на мускулна маса)

firstdiesel
03-03-2013, 21:53
Само дето проблемът е,че без тренировки и подходящ стимул няма да растеш каквото и колкото да ядеш (поне не и на мускулна маса)

true ..
но както се досещаш нямам и 25 години стаж .. превеждам квото пише

едит:
но и той иска да каже друго, че ако се налага да избере само 1 от 2-те, ще избере храненето, понеже без него няма как да дръпне в спорта, но ако не спортува а се храни правилно все ще има някаква изгода, поне ще е здрав (медицинския смисъл на думата)

lantisa
03-10-2013, 14:10
Доста верни неща. Винаги гледам да приключа за по-малко от час. За съжаление ходя с приятели и чат пат ме разсейват и си мислят, че като седят по 2 часа правят нещо повече от мене.. уви седя с тях да им пазя и ми отиват и на мен 2 часа. Качествена тренировка не трябва да продължи над час. Просто упражненията със сериите и почивките ако се правят с нормалната продължителност приключват бързо. И разбира се храненето. Ако не ядеш както трябва само си губиш времето в залата. Има много повече неща с който може да си ултътниш времето.