PDA

View Full Version : Брекети - вадене на мъдреци



BaffaLsc
03-09-2013, 18:31
Извинявам се, ако не съм уцелила раздела.
По принцип ще слагам брекети само на горната челюст, на долната зъбите ми са прави, но проблемът е, че мъдреците растат накриво (към корена на другите зъби) и след време ще се изкривят всичките пред него и ще ми ги вадят и двата. Исках да попитам дали на някого от вас са вадили? Боли ли? Защото разбрах, че докато ти ги вадят не усещаш нищо, но после има отоци, много кървене и не е от най-приятните усещания. Просто, за да знам какво ме очаква, че както по принцип ме е страх от такива неща...

Благодаря !

Dagichka
03-09-2013, 18:49
на мен не са, но сестра ми преди 5 години беше с брекети, съответно за да не са напразни те и извадиха 2 от мъдреците, тъй като растяха накриво. еми няма да те лъжа, доколкото си спомням нея по време на операцията не я болеше, после.. 3-4 дни едва спеше от болки, рев, винаги до нея имаше леген, че плюеше кръв и ядеше само картофени пюрета. ако не друго, поне ще свалиш 1-2 килца :Д
сега не знам де, може да са променили процедурата, но това помня аз :Д

BaffaLsc
03-09-2013, 18:52
Ъъъ, май не трябваше да питам. Аз килограми в момента се чудя как да кача, ти викаш, че ще сваля. 8-)
Чак толкова ли да боли, бе? Ужас.

Dagichka
03-09-2013, 19:38
опаа :Д като се чуя тия дни със сестра ми ще я питам по-подробно, но това са по мои спомени нещата :Д
и все пак, малко болка си заслужава за хубави, прави зъби. моите са ужасно криви - имам големи зъби и малка челюст и е мазало.. за съжаление сестра ми като по-голяма първа сложи брекети и с течения на обстоятелствата за мен, видиш ли, не останаха пари.. :Д така че не се стресирай и мисли за крайния резултат ^^

BaffaLsc
03-09-2013, 19:52
Мен това ме крепи да го преживея всичкото това. От години се занимавам с тия моите зъби и най-сетне стана време за брекети, ама първо мъдреците. Тя и без това на моята най-добра приятелка скоро ще й вадят и на нея, само че всичките 4, което е... кошмар, и ще ми каже 8-) Но исках повече мнения, затова пуснах темата и, Dagichka, ще се радвам, ако споделиш, след като питаш сестра си. :)

shmyshi
03-09-2013, 20:20
На една позната и ги извадиха и точно както казахте и двечките - боли след това. НО на мойта приятелка и казаха да жабури със смрадлика, за да й се затворят по-бързо раните и само първия ден не яде нищо. През другите дни избягваше по-хрупкави храни, за да не я раздразнят. При всеки е различно.. не се плаши!! :)

DENKAZ
03-10-2013, 11:41
Аз преди години носих брекети, но тогава не ми бяха изникнали мъдреците.
Иначе са ми вадили кътници и усещането предполагам е подобно.

Sarafina
03-10-2013, 11:52
В момента съм с брекети, ще ми ги махат след някой месец и след това ще си махам двата мъдреца, а може и всичките 4.... честно казано много ме е страх, изобщо не искам да свалям килограми и без това съм слаба... Зъболерката ми казва да изчакам, ортодонтката - да ги махам :D

P.S. - Знаете ли ориентировъчни цени, защото четох за цени в рамките на 150-600 лв. O.O

BaffaLsc
03-13-2013, 17:49
Толкова скъпо?! Сериозно?! Горката ми майчица :D
Аз може би след време ще си извадя и горните два, като знам колко боли докато пораснат, най-добре да ме боли малко, отколкото така...

anonymous708973
03-13-2013, 18:51
Извинявам се, ако не съм уцелила раздела.
По принцип ще слагам брекети само на горната челюст, на долната зъбите ми са прави, но проблемът е, че мъдреците растат накриво (към корена на другите зъби) и след време ще се изкривят всичките пред него и ще ми ги вадят и двата. Исках да попитам дали на някого от вас са вадили? Боли ли? Защото разбрах, че докато ти ги вадят не усещаш нищо, но после има отоци, много кървене и не е от най-приятните усещания. Просто, за да знам какво ме очаква, че както по принцип ме е страх от такива неща...

Благодаря !

Майка ми вчера си вади мъдрец. Каза, че е минало страхотно, не е усетила нищо.
Преди години пак й бяха вадили и е било кошмар. Зависи си явно. Стискаме палци.

gabi_94
03-13-2013, 19:55
На мен ми ги вадиха двата долни...няма такава мъка. Не знам при теб дали изобщо са поникнали, но моите не бяха и ми цепиха венеца - операция си беше направо, на операционна маса, имах и система :D Сигурно звуча много страшно. Бият ти упойка във венеца и не усещаш нищо по време на операцията, само натиск и че ти бърникат там, но не и болка. Обачееее, след 3 часа като те отпусне упойката.... Такъв рев ревах, че.... Болката е ужасна, супер много ме изби на нерви мен... Плюех кръв два, три часа и беше гадно. Имах отток 4,5 дни. Едната ми страна си личеше, че е подута, та си седях в нас. Правих си промивки на устата със смрадлика и един разтвор за бързо зарастване. Аз имах и конци, та ходих и да ми ги махат после. Та тоя ужас ми се случи преди две години. Не знам, може би защото бях по-малка и ми се струваше ужасно болезнено, може би пък наистина е било... Не искам да те плаша, но е гадно. Моите горни два мъдреци, за моя радост са много нависоко и едва ли някога ще пораснат и създадат проблем, така че засега ги отписвам. Положителното е, че мъдреците винаги създават проблем рано или късно, а като сега ти ги извадят за в бъдеще поне ще ти е мирна главата относно тях. Ако имаш въпроси питай...Вадили са ми много млечни зъби (не падаха), носила съм брекети 2 години, апаратче преди това - 3 год. ...Въобще с всичко съм наясно..

BaffaLsc
03-14-2013, 16:12
Не са ми поникнали, даже нямат корени още, затова ми бяха казали, че ще бъде лесно.
Ама кой знае.
:(

heartlesandfreaky
03-14-2013, 20:49
Доколкото знам доста боли. На леля ми трябваше да й ги вадят, защото точно така били израснали накриво и не знам си какво, та се стигна чак до операция и още куп глупости + огромни отоци и болки. Надявам се при теб всичко да мине като по мед и масло и да не е много болезнено :3

vikenceto1212
03-14-2013, 22:40
На мен оня ден ми извадиха долния десен мъдрец. Операцията не болеше, но после...Не мога да си отварям устата, не мога да ям, постоянно ме боли и имам такъв отток. В сряда ще ходя да ми махат конците. Ще ми махат и другите три не знам как ще изтърпя. Поне ще е по-нататъка. На 2 април ще слагам брекети и съм много развълнувана. Откога чакам да ми сложат тия брекети за да ми се оправят проклетите зъби. Ще нося брекетите по-малко от 10 месеца, поне така каза ОД-то. Вие колко ги/ще ги носите?

ararat
03-15-2013, 01:54
Нося от отколо две години, поначало април тая година трябваше да е готово всичко, но лечението ми се забави понеже не съм в страната и нямаше как ежемесечно да ги затягат и там другите му процедури. На мен ми извадиха по два зъба от двете челюсти, не боли докато ги вадят, нито докато слагат упойката. Ако зъба се счупи докато го вадят се удължава процедурата малко, там вече не знам дали ще боли повече. Специално за брекетите е хубаво да платиш повече, понеже много ортодонти не обмислят някои неща като примерно как ще се промени профила на лицето след нареждането. Ако не си избрала лекар още, ще ти препоръчам http://usmivki.com/, може би е един от най-добрите в България, обучавал се е при човека патентовал системата с брекетите и е много свястна и приятна личност. Приятно лечение :)

BaffaLsc
03-15-2013, 18:25
Брекетите съм си ги уредила, ортодонтка имам отлична. Това с ваденето на долните мъдреци принципно не е задължително, но се чудя дали да ги извадя, да изтърпя тоя кошмар и да си запазя долните зъби прави, или да не ги вадя и след време долните малко да се сгъчкат и изкривят? Направо съм стресирана от всичките истории, които ми разказаха, а да не говорим , че на зъб е 300 лева, проверих вече. Рязане на венец, вадене, болки, шиене, отоци..... УЖАС.
vikenceto1212, как толкова малко време? Това означава, че нямаш почти никакви проблеми, аз ще ги нося поне година и половина или две.

Sarafina
03-15-2013, 20:23
А цени ще кажете ли?

P.S. - Моите брекети сложих септември, ще ги махам другия месец :) Изправиха ми се още януари-февруари, ама носих и скоби 2 години ;)

BaffaLsc
03-16-2013, 20:26
Цени на брекетите ли? Моите за двете челюсти са 1600 евро, но ще нося само на горната, което значи наполовина. И в цената са включени всички ходения, стягане, сваляне + нощните апаратчета. :) Мога и да се размина с ваденето, ама не е сигурно.

Barbie47
03-17-2013, 11:25
Аз съм с брекети от юни месец миналата година. Зъбите ми почти се изправиха, но за вадене на мъдреци не са ми казвали, че е задължително, а ако искам, след като махна брекетите. Силно се надявам да се размина. :D

Sarafina
03-17-2013, 13:40
BaffaLsc, не на вадене на мъдреци.
Barbie47, не си ли си правила панорамна снимка на зъбите преди да си сложиш брекети? Там се вижда дали имаш корени на мъдреците и съответно дали са криви или не.
Иначе моите брекети струват 1500 лв., даже са ми сапфирени :)

Violenza
03-17-2013, 13:45
Уф, голям зор е с тези мъдреци. :( На мен от 3-4 години искат да ми ги вадят и аз само си натискам парцалите, защото ме е страх и не ходя.
На две мои приятелки им ги вадиха двата долни и като видях какъв кошмар е.... Направо не ми се мисли. Не искам да те плаша и теб, но поне при тях беше нещо страшно. Огромни отоци, адски болки, самата операция е сравнително тежка, кошмар.
Това лято мисля обаче да ги вадя с пълна упойка и двата на веднъж, а после да му мисля. Мен повече ме е страх от самата операция, отколкото от болката после.

granger
03-17-2013, 14:17
А трябва да е обратното.
При майка ми операцията мина бързо и с пълна упойка, после беше зорът. 2 дни нищо не яде, само води и сокчета и то доста време след интервенцията. Сигурно твърда храна хапна 5-6 дни след тва. При нея бяха долен/горен и мегаужас.

Violenza
03-17-2013, 14:22
А трябва да е обратното.

Абе болката после ще я изтърпя, ще пия и хапчета. Ама операцията... :(

Иначе има разлика дали се вади непоникнал или вече пораснал мъдрец.

granger
03-17-2013, 14:24
при нея и двата бяха неизбили ,но притискаха болезнено другите, затова ги махнаха ... другите 2 още в тийн годините ги беше изкарала , без никакъв проблем. Ама тия я измъчиха . Горен ляв и долен десен...ужасно просто...и на 43 да видиш как се ядат пюрета и сокчета. Ужасно болезнено беше за нея, а има висок праг на търпимост. То си е явно и до зъб...не знам, при мен един ме мъчи,ама израства уж на място. Като ида другата седмица на зъбар ще ми каже дали и мен ще ме чакат такива гадости.

BaffaLsc
03-17-2013, 16:57
На мен за мъдреци ми казаха 300 лева на зъб, което е бая бая.
Мен от самата операция не ме е страх, защото знам, че почти нищо няма да усетя, да не кажа изобщо нищо, мен ме е страх после като мине ефекта на упойката и като се започне с кошмара :Х На най-добрата ми приятелка след около месец трябва да й ги вадят всичките 4, нещо отвратително, а и се вадят поне с 1 седмица разлика, не може наведнъж.

shusha
04-19-2013, 18:03
Здравейте, мен вчера ми извадиха втория горен непоникнал мъдрец. Знам, какви мъка и нерви са преди операцията :д Такам ... Бият ти две упойки, една в бузата отвътре и една в небцето. Тази в небцето е дразнещо, защото изтръпва. След това нали разрез и най-вероятно ще ти пили в устата с една машинка, ако имаш страх от зъб. машинки, може да ти се види страшна. Там усещаш как нещо ръчка, дърпа, но болка няма. След тва няколко шева и хайде вкъщи. Упойката минава и идва интересната част. При всеки е различно. При много хора има лек уток и ги боли гадно. При други само лек оток и много лека болка, а при мен почти не ме боли почти, не пия обезболяващи. Докато ям, не мога да си отварям устата повече от сантиметър и мязам на тотална катерица, която е напълнила устата с лешници. Утокът е ужасен! Важно е, също опита на уважаемия лекар, който трябва да е хирург. И другото е, че горните са по-леки от долните и на мен през май ме чакат тях .. въййй...И най-важното бъди спокойна и гадно копИле, което никви зъби, лекари и болки няма да го сломят.
И нека силата да бъде с теб :)

geri1302
04-20-2013, 09:07
Zdraveite,vav vtornik mi izvadiha dvata dolni madreca.Po vreme na vadeneto ni6to ne usetih,kato me pusna upoikata sa6to,no ot 4etvartak takiva bolki imam,a da ne govorq za poduvaneto na cqlata mi dqsna strana napravo ne moga da izlqza ot vka6ti.Hodih pri hirurga-kazva 4e vsi4ko e nared,no ne mi se vqrva ne6to ottoka e tolkova golqm,bolkata v garloto sa6to,v4era ne sam spala ot bolki,a dnes kato se sabudih zabelqzvam 4e ottoka tragva nadolu.Ta v momenta osven nenormalno naduta buza imam i podutina pod bradi4kata(ne6to kato dvoina gu6a),a bolkata sliza 4ak po vrata,nqkoi slu4valo li mu se e ne6to podobno?Zapo4vam da se pritesnqvqm.

shusha
04-20-2013, 11:31
Както казах по-нагоре, че при всеки е различно. Отокът се мести и при мен е така. Например подува ми се горната устна и другата блуза по-малко(като спя).Отокът е напред и надолу от мястото, където са ми мъдреците. Отоците също оказва влияние гравитацията :д Другото зависи колко време е продължила операцията, разположение на мъдреците, възраст и тн. Щом хирургът е казал, че всичко е наред, би трябвало да е наред. И двата навъднъж ли си го направила О.О ? Бях чела и други, че са се оплаквали от болки в гърлото.
Това си е операция и си има свойте последствия.

geri1302
04-20-2013, 16:49
Okazva se 4e ne e normalno,stanala e infekciq,predi 4asove zabelqzah gnoi i nepriqtna mirizma,napravo ujas,zvanqh mu na toq moq hirurg ama nikakav ne vdiga.Hodih pri obiknoven stamotolog i toi mi izpisa nqkakav silen antibiotik koito da piq da ne stane po-zle.Kato se setq kolko pari mu dadoh na toq moq hirurg i go izbrah nego uj 4e bil mnogo dobar napravo me e qd,da ne zabeleji 4e e stanalo infekciq...

shusha
04-21-2013, 06:42
Наистина ти съчуствам. Вече реномето на лекарите, нищо не значат! Пожелавам ти скорошно оправяне.

geri1302
04-21-2013, 06:54
blagodarq ti,ve4e se 4uvstvam mnogo po-dobre!