PDA

View Full Version : Стипендия от HMC



UnForgettableDream
03-10-2013, 10:56
Здравейте! Тази година участвах в конкурса, проведен от Българска асоциация по четене и кандидатствах за едногодишна стипендия за обучение в 11 клас във Великобритания. Не очаквах да спечеля, но това се случи. Това едновременно ме прави щастлива, но ме кара и да се плаша. Причината за страховете ми идва от факта, че там ще уча само 4 предмета, а като се върна трябва да държа приравнителни изпити по останалите, които се изучават в България. Има възможност да получа стипендия и за следващата година, но за да се случи това трябва да имам много добър успех и да участвам в много извънкласни занимания. Именно затова реших освен английски език и математика да избера история и география - предмети, които са ми интересни и бих имала по-висок успех. По тези два предмета обаче ще трябва задължително да държа изпит ако се върна в България и това прави взимането на приравнителните изпити невъзможно за мен.. Ако избера биология, физика или химия, които са ми трудни, няма да мога да покажа толкова висок успех и това изключва шансовете ми за оставане втора година. Друг проблем, който имам са малкото финанси, с които разполага моето семейство, а макар и да ми е пълна стипендията там ще трябва да плащам за някои книги и учебни материали. Освен това трябва да доплатя и сума от около 5000 лв. на програмата за всичката работа, която ще свършат за мен. Също така доколкото разбрах ще трябва да си купя и униформа, която струва 1000-1300 лв.

Исках да получа информация от човек, който е спечелил стипендия от HMC или има познати, които са спечелили такава. Ако вие сте такъв човек, моля отговорете ми:
Какво мога да очаквам от тази година? Струва ли си целият този риск, трудно ли е взимането на приравнителните изпити и каква е възможността да остана там и втора година?

П.П. След всичките си притеснения и тревоги покрай тази стипендия се замислих доста дали да не се откажа, но вече я приех и би било голям срам да променя решението си. Въпреки това има срок от 3 месеца след началото на учебната година, в който мога да се откажа. Наистина много исках тази стипендия и се радвам за нея, но не искам тя да се окаже пречка за бъдещото ми образование и тежест за семейството ми.