PDA

View Full Version : Софийски университет



SlowDownBaby
03-19-2013, 15:09
Първо ще започна с това,че не мисля,че някой би могъл да отговори на въпроса ми,но все пак мисля да опитам.Искам да кандидатствам във Софийския университет,специалност Италианска филология.Вариантите са два.Да се явя на изпит по италиански ( преди го знаех много добре,но след 12ти клас учих две години в др. университет и забравих езика.) или да кандидатствам с оценка от матурата по италиански.Остава ми само втория вариант,с оценката от матурата,а ми казаха,че се приема много трудно в софийския,та въпроса ми е,колко трудно ? На матурата по италиански имам 4,37,знам,че не е достатъчно за да съм от първите,но някой знае ли дали имам шанс да вляза,понеже ужасно много го искам.И както казах,знам че шанса някой да ми каже със сигурност е много малък,но от доста време се притеснявам и съм наумила,че няма шанс да вляза и искам да се успокоя малко.Благодаря предварително на тези,които ще ми отговорят :)

pifiella
03-19-2013, 15:25
Moмиче си.
Минималният бал от 2012 е Италианска филология - 14.85,което означава,че балът ти се образува така: 2 х 4,37 + оценка от чуждия език от дипломата(да кажем 6)=14,74
Ако отидеш на изпит и 4 да изкараш ще ти се умножи по 3,което е много по-добре от матурата ти.

http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_baka lav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/kandidatstudentska_kampaniya_2013/prilozheniya/prilozhenie_2

Chacho
03-19-2013, 16:00
Ако я искаш много тая италианска филология, научи за изпита и си го вземи. Дори да отложиш една година. Остави ги тия, дето приказват, че изпуснеш ли сега си изтървал всички влакове. Обратното е - ако нямаш нужната подготовка, няма кво да правиш вътре.


А пък изпитите не са кой знае кво.

klimatronik
03-19-2013, 16:13
I na men vsichki mi govorqt che ako izpusna edna godina shte propadna? Zashtoto sum nqmalo da moga da ucha i da rabotq ednovremenno..
Zdr chacho ;)

anonymous708973
03-19-2013, 18:21
Факт е, че повечето не успяват, каквото и да си говорим. За мен учене не е равно на чат-пат ходене на лекции и четене само в сесия.

Сядай сериозно да учиш. Ама буквално лягай и ставай с учебника. Изпитът ще ти е края на юни или началото на юли, имаш време. По-добре е от матура заради коефициента - горе ти обясниха.

anonymous708973
03-19-2013, 18:22
Факт е, че повечето не успяват, каквото и да си говорим. За мен учене не е равно на чат-пат ходене на лекции и четене само в сесия.

Сядай сериозно да учиш. Ама буквално лягай и ставай с учебника. Изпитът ще ти е края на юни или началото на юли, имаш време. По-добре е от матура заради коефициента - горе ти обясниха.

Chacho
03-20-2013, 07:09
Ми както си го направиш е. Аз съм една година почивка сега и мисля че си оползотворявам времето.

SlowDownBaby
03-21-2013, 11:54
То хубаво,ама на мен нещо ми се губи.В сайта пише,че се смята така: Оценка от матура по италиански х2,плюс оценка от чужд език.Максималния бал е 24.Добре,да речем,че имам 6 по всичко. 6х2+6 = 18.00. ?? Питах една приятелка,и тя ми кажа,че може би се смятат двата чужди езика,понеже ако добавим още една оценка,бала си става 24.Така че да речем имам 6 на матурата,6 в дипломата по италиански,и 6 по втория ми език,руски.Тогава се получава.Следователно аз имам 4,38х2+4,75+4,75 = 18,26. ( ето линк http://uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_baka lav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/kandidatstudentska_kampaniya_2013/baloobrazuvane/fakultet_po_klasicheski_i_novi_filologii/italianska_filologiya )

А това за пропускането на година,не мисля,че мога да си го позволя.Както писах по горе,учих две години в друг университет и прекъснах.Колко още трябва да пропускам...

pifiella
03-21-2013, 12:13
То хубаво,ама на мен нещо ми се губи.В сайта пише,че се смята така: Оценка от матура по италиански х2,плюс оценка от чужд език.Максималния бал е 24.Добре,да речем,че имам 6 по всичко. 6х2+6 = 18.00. ?? Питах една приятелка,и тя ми кажа,че може би се смятат двата чужди езика,понеже ако добавим още една оценка,бала си става 24.Така че да речем имам 6 на матурата,6 в дипломата по италиански,и 6 по втория ми език,руски.Тогава се получава.Следователно аз имам 4,38х2+4,75+4,75 = 18,26. ( ето линк http://uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_baka lav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/kandidatstudentska_kampaniya_2013/baloobrazuvane/fakultet_po_klasicheski_i_novi_filologii/italianska_filologiya )

А това за пропускането на година,не мисля,че мога да си го позволя.Както писах по горе,учих две години в друг университет и прекъснах.Колко още трябва да пропускам...


Е много ясно,че няма да ти се получи максималният бал,след като го смяташ с коефициент 2,а не с три.
(МАКСИМАЛНИЯТ БАЛ СЕ ПОЛУЧАВА С ОЦЕНКА НА ИЗПИТ )6Х3 + (ОЦЕНКА ОТ ДИПЛОМА НА ЧУЖД ЕЗИК) 6= 24

ledenakrasota
03-21-2013, 12:18
Оценката ти е ниска, но започни, че губиш много, ако не се явиш на изпита. :) В противен случай най-добре да се откажеш, защото разчитайки на матурата със сигурност нямаш основата, която ти трябва още от първия час. Ще бъде тъпо и ужасно трудно да учиш това, върху което вече трябва да градиш и пропуските си. Подготовката за изпит ти дава всичко и учи къртовски. :)

SlowDownBaby
03-21-2013, 12:22
То е ясно,че ще почна да си го уча,или по точно да си го припомням,но просто се надявах да се получи и с матурата...мерси на всички за отговорите :))

zlati111
11-12-2013, 15:39
Zraveite! Imam nujda ot savet v SU imali specialnost s koqto moje da se vleze s diploma .Blagodarq predvaritelno za otgovora :)

Violenza
11-13-2013, 10:51
Zraveite! Imam nujda ot savet v SU imali specialnost s koqto moje da se vleze s diploma .Blagodarq predvaritelno za otgovora :)
Има, даже са много. Вземи си справочник, там са описани университетите, специалностите и прием.