PDA

View Full Version : Вие бихте ли приели такава работа?



qgodka66
03-20-2013, 04:43
Работа в офис с много отговорности за документи, пари и ръководство на фирма. Работно време по около 45ч. на седмица, като понякога може да се остава до по - късно от 6ч. през деня. Заплата 500лв. но като ти вземат удръжки става 400лв. с висше образование и обещания за покачване на заплатата след първи - втори месец?

EinGutesKind
03-20-2013, 04:53
Не, освен ако не съм в безизходно положение.

kitten8m
03-20-2013, 04:55
Не, освен ако не съм в безизходно положение.

Свиквай! В България друго няма. Навсякъде не дават повече от 450лв.... дори и да имаш образование!
Авторката пък ще е супер балама да не приеме работата при вида на тази безизходица и липса на работа. Ако имаш трудов договор изобщо не се замисляй

EinGutesKind
03-20-2013, 05:01
^ Един учител взима 500-600 лв., при това за по 5-6 часа на ден.

qgodka66
03-20-2013, 05:04
^ Един учител взима 500-600 лв., при това за по 5-6 часа на ден.

Не всичко е такова каквото изглежда. Работила съм като учител. Да, работиш по 5 -6 ч. за пред хората, но са уморителни. След това като се прибереш до вечерта до към 5 -6 -7 имаш задължения към училището, контролно, да подготвяп уроци, не си мисли че като ти свърши последния час нямаш задължения. Пак си дефакто цял ден на работа, и то изпляскваш от преподаването и учениците.
И заплатата не е 500 - 600 лв. Ако си в държавно училище да, но не забравяй че от нея се удържа и тя също не е по голяма.

EinGutesKind
03-20-2013, 05:12
И с частни уроци може да се прехвърлят и 1000.

LovEsIckk
03-20-2013, 08:37
Зависи за кой град става въпрос..
За София/Пловдив/Варна, парите са малко..Но пък ти обещават покачване. А и ако е добра фирма и самата позиция е добра,ще се отрази добре и в автобиографията ти. Особено ако сега трупаш опит..
А за другите населени места заплатата е що годе добре.
Знаете ли как вървят заплатите в градове като Плевен, Русе, Велико Търново, Стара Загора и т.н.... :)

NaOH
03-20-2013, 10:22
Свиквай! В България друго няма. Навсякъде не дават повече от 450лв.... дори и да имаш образование!
Авторката пък ще е супер балама да не приеме работата при вида на тази безизходица и липса на работа. Ако имаш трудов договор изобщо не се замисляй

лол
Това го кажи на няколко колеги програмисти, които без предишен опит получават от рода на 1200-1500 лева в Търново. Също го кажи и на едни познати, които са програмисти в софия и изкарват между 2000 и 3000 лева месечно.
За ниските заплати си обвинявайте "висшето" ви образование, в което учите история, хотелиерство, туризъм или някакво други подобно лайно и се чудете защо по ресторантите и баровете ви дават само 200 кинта заплата.

psychopath
03-20-2013, 11:47
45 часа на седмица ако е много... поне за нашите стандарти, иначе около 40 часа седмично е оптимално, дори в някои държави има закони, които забраняват надвишаването на тези часове.
Работил съм повече, ама съм взимал и повече пари.
Ако имаш по-добра алтернатива, окей...ако нямаш.

Pedigree
03-20-2013, 13:03
По-скоро не, не бих приела. Ако нямам друга възможност, трябват ми пари, сигурно ще искам да работя това.

DarkTemplar
03-20-2013, 13:09
Бих приел, само ако съм много на зор и наистина нямам друга алтернатива. Парите са малко, а с дневните разходи за храна и т.н., тези 400 лв може изобщо да не ги усещаш.

LovEsIckk
03-20-2013, 15:09
лол
Това го кажи на няколко колеги програмисти, които без предишен опит получават от рода на 1200-1500 лева в Търново. Също го кажи и на едни познати, които са програмисти в софия и изкарват между 2000 и 3000 лева месечно.
За ниските заплати си обвинявайте "висшето" ви образование, в което учите история, хотелиерство, туризъм или някакво други подобно лайно и се чудете защо по ресторантите и баровете ви дават само 200 кинта заплата.

Ама не всички са програмисти, Данчо.
От всяко дърво, свирка не става.
А за Търново ако това е ок за заплата на програмист, то гледал ли си при всичко друго какви са заплатите.Нали знаеш как е известен града "Града на 300 лв"
Квото и да се хванеш 400 максимум,явно и разбираемо при програмистите е друго ама..
Ние простосмъртните ко да прайм?

Chacho
03-20-2013, 15:18
Ми повечето работодатели те слагат първите месеци на изпитателен срок и парите са по-малко. Зависи как точно ти обещават повишението и в какъв размер ще е приблизително. Ако след 2-3-5 месеца ще си на доходи, които те устройват, си заслужава. Само че трябва да си проучиш сам(а) къде точно се набиваш.

А програмистите взимаме такива заплати, ма не е като да вършим кой знае колко отговорна и тежка работа.

Tedcho
03-20-2013, 17:55
Тва уча сега, уж.. 8-) Ама не е нещо което ме влече и ще работя един ден, абсурт просто. Да седя в некъв офис пред комп и да смятам некви глупости дето даже не ме интересуват, нененене. Тва ще ми е като резерва ако не стане нищо от това което искам наистина да правя :3...

ledenakrasota
03-20-2013, 18:05
Никой няма да ти прасне хиледарката от първата седмица на първата ти работа. Какво ти е странното? Виждат ти се малко, защото си едва в началото на ориентиране след дипломирането, а на други им се виждат много, защото са търсили, търсили месеци наред и това e първото, което са намерили. Дори за момента върши страхотна работа. Виждат ти се малко, но родители с 400 лв заплата издържат и студенти. Те как се оправят? Да, малко са. Не всеки може да е програмист или друга професия с голямата пачка, но винаги има решение. Просто се търси и не трябва да се отказваш.
Мой познат завърши,една година беше безработен и изведнъж си намери работа за хиляда и нещо стартова заплата. Това момче се измъчи. Затова се ориентираш от рано и просто трябва да бъдеш добре осведомен. :)

katalinaa0
03-20-2013, 18:49
Добре дошли в реалността, скъпи мили ми деца. :) Евала на авторката че си е намерила работа.... хах другите и на интервю мне ги канят...

Overkill_Teen
03-20-2013, 18:52
Не приемам нищо с повече от 6 часа дневно и заплата по-малка от 800лв. :D

NaOH
03-20-2013, 20:05
Ама не всички са програмисти, Данчо.
От всяко дърво, свирка не става.
А за Търново ако това е ок за заплата на програмист, то гледал ли си при всичко друго какви са заплатите.Нали знаеш как е известен града "Града на 300 лв"
Квото и да се хванеш 400 максимум,явно и разбираемо при програмистите е друго ама..
Ние простосмъртните ко да прайм?

Моите уважения, ама не е точно така. По принцип целта на висшето образование е да те научи за професия, а не просто да учиш нещо там, за да се водиш студентка пред мама, тати, баба и дядо и да пиеш по цял ден, защото е "студентски живот". Всеки си избира какво ще работи. Ако нямаш знания за медицина, енергетика, ИТ, инженерство/архитектура и вече не мога да се сетя кво друго, какво доходоносно очакваш да работиш? С история, география, педагогика, хотелиерство и другите измислени дисциплини за да изкараш нещо над минималната заплата ще бъде огромен късмет. Колко заплата очакваш от продавач, барман или сервитьор? А нямаш ли никакви знания... Как по дяволите можеш изобщо да имаш претенции откъм заплата?! Постави се под гледната точка на един работодател и мисли рационално.

Pikachu
03-20-2013, 22:09
Еееееее, много знаят тия форумници от Teenproblem за живота.

MaLyKoLiU
03-20-2013, 22:48
Аз все се чудя защо 85-90% от студентите се записват да учат за нещо, което нямат намерение да работят през живота си?
Само за да кажеш, че имаш висше образование... и като завършиш и си на 24 тръгнеш да си търсиш работа, нямаш никакъв опит и едното ти висше образование не ти помага щом не е по това което искаш да работиш. :)

Данчо, не всеки има възможност да работи като програмист, вярно взимат големи заплати и се търсят много програмисти в момента, но не на всеки му се отдава. ;)
И аз имам приятели програмисти и уеб разработчици... програмиста в София взима 3000 на месец и по цял ден спами в общ чат в скайп разни картинки от руски сайтове...
Други си скъсваме гъза (с извинение) от работа и взимаме по 800 лева брутна заплата. Работя във фирма в която казват, че всеки, независимо от образованието, ако има желание и хъс, може да се издигне.

bilqnavod
03-21-2013, 06:23
Смятам, че ако за момента нямаш друга алтернатива е по-добре да приемеш. И 400 лв да изкараш, по-добре отколкото нищо, нали? :)

kalpazanka
03-21-2013, 07:08
Ако нямаш знания за медицина, енергетика, ИТ, инженерство/архитектура и вече не мога да се сетя кво друго, какво доходоносно очакваш да работиш?

То пък понеже медицината е доходоносна :lol:

minchorna
03-21-2013, 07:10
ако си мед сестра или работиш в аптека..може и да не е...Познавам 2-3 лекари,като всичките карат коли над 20 бона..единия даже е с Ауди А8 4.2 :( Мечта ....

MaLyKoLiU
03-21-2013, 07:46
В медицината взимат доста пари ;)

kalpazanka
03-21-2013, 08:06
Ама я говорете с конкретни примери, де :) То така не е интересно. Сигурно като са се дипломирали на 25, а ги подкарали тия возила. :lol:

minchorna
03-21-2013, 08:11
Защо всички очакват на 25 да вземат 1000+ заплата? Какви примери? Човека е на 45 ,работи в частна болница и кара А8.

kalpazanka
03-21-2013, 08:21
Ей тва имах предвид. Че са си заслужили парите, щото докато вземат специалност и натрупат опит, са разчитали на мизерни пари. А и замъгляващият фактор частна болница не е за подценяване. Зад мониторите сте наясно със заплащането, ама давате само тези примери, които ви изнасят на тезата.

minchorna
03-21-2013, 08:28
Зад монитора в момента съм на работа:) Давам пример,който поиска за медицината.Колежките в офиса (частна фирма,аз съм в отдел счетоводство) имат по 10-11 години стаж и вземат 2500+ заплата.От 2 месеца съм тук на стаж и вземам над 700 лв(като прибавим и 50 лв ваучери за храна) Примери много,просто човек не трябва да тръгва с очакването ,че като има диплома за висше и автоматично получава 1000 лв+ заплата от 1-вия месец!

Oldschool
03-21-2013, 09:01
Tака, много хора тръгнаха с големите кошници, но е важно да се уточнят някои неща:

1. Първа работа ли ти е?
2. Имаш ли възможност за развитие според теб (и не, не говоря за мъгляво обещание за увеличение на заплатата)?

Аз лично не бих и обмислял подобна оферта, защото съм изградил CV и име, НО едно време съм тръгнал от ниски заплати и работех за точно това CV и име, които сега са толкова сериозни. И понякога е по-добре да поустискаш на 450 лева, отколкото пример да станеш барманче за 900 - инвестиция е :)

MaLyKoLiU
03-21-2013, 09:19
Дам... мислете какво работите, защото това отива в CV-то ви и когато искате да започнете сериозна работа, и ви питат какво сте работили преди, ако кажете "сервитьор/барман", шансовете да ви вземат са малки... :)
Мога да дам пример с мен... първата ми работа беше като помощник готвач в единия от хотелите към Гранд Хотел Варна АД и в трудовата ми книжка пише като работодател точно Гранд Хотел Варна. Когато отидох на интервю за работа в Кауфланд и ме питаха какво съм работил преди, и им казах, че съм работил към Гранд Хотел Варна, ме взеха на работа без много други въпроси, понеже им е ясно, че е голяма фирма и хората там работят в екип (нещо което се изисква почти навсякъде... да можеш да работиш в екип с други хора). Сега Май месец стават 2 години откакто работя в Кауфланд, ако отида евентуално да си търся друга работа, и в CV-то ми пише, че съм работил 2 години в Кауфланд, ще имам доста по-голям шанс да ме вземат отколкото ако съм работил като барман, понеже Кауфланд е една от най-големите фирми в България и е доста сериозна, която не търпи мързеливи и несериозни служители... :)

Oldschool
03-21-2013, 09:31
хахахахахахахаха, всъщност ХАХАХАХАХАХАХАХА

MaLyKoLiU
03-21-2013, 09:46
Знаех си, че ще започнете да се смеете, понеже не знаете каква точно е работата в Кауфланд... :)
Повярвайте ми, не е само зареждане на стока. ;)
Това е една малка част от работата... :)

Oldschool
03-21-2013, 09:55
1. аз бих назначил човек, който е работил като барман пред някой, който няма трудов стаж
2. Гранд Хотел Варна ме разсмя
3. Кауфланд е една от най-големите фирми в България? Ха-ха-ха... ХА
4. Не искам да казвам в моето CV какви неща пише, че ще се депресираш :)

minchorna
03-21-2013, 10:01
1. аз бих назначил човек, който е работил като барман пред някой, който няма трудов стаж
2. Гранд Хотел Варна ме разсмя
3. Кауфланд е една от най-големите фирми в България? Ха-ха-ха... ХА
4. Не искам да казвам в моето CV какви неща пише, че ще се депресираш :)

Сподели на нас бедните откъм стаж :)

Oldschool
03-21-2013, 10:03
не и в темата, но може на лс

minchorna
03-21-2013, 10:12
не и в темата, но може на лс

чакам.

MaLyKoLiU
03-21-2013, 10:12
Не знам на колко си, но ти говоря за себе си, на 21 години съм с две сравнително сериозни фирми в CV-то.
И да, Кауфланд е една от най-големите фирми в България... За 2011 е на 7мо място на най-големите работодатели в страната с над 4200 служители. ;)
И аз искам да разбера... :)

Oldschool
03-21-2013, 10:18
пратих...

ledenakrasota
03-21-2013, 12:11
Аз все се чудя защо 85-90% от студентите се записват да учат за нещо, което нямат намерение да работят през живота си?
Само за да кажеш, че имаш висше образование... и като завършиш и си на 24 тръгнеш да си търсиш работа, нямаш никакъв опит и едното ти висше образование не ти помага щом не е по това което искаш да работиш. :)


Защото има много неориентирани с това какво точно искат да се занимават. Във втори курс питат "Ама аз с това какво мога да работя?" и изпадаш в недоумение. Повечето студенти си гледат кефа и живота, мислят на момента какво ще е. Такива завършват и пишат във форумите как са учили и обиждат дадената специалност и държавата. За такива хора мога да кажа, че въобще нищо не знаят и цели четири години са си бъркали в носа. На повечето им се налага да работят, но се справят със студентството и с работата.
Никой нищо няма да ти поднесе на тепсия. Пълно е с информация, за която не знае този-онзи и се оправдава, като плюе по образователната система. Който иска да се развива, въпреки трудностите, намира начин. :)

Chacho
03-21-2013, 14:02
Аз пък ще кажа, че ако си мислите, че в университета ще ви подготвят за професията, жестоко се лъжете. Там се дават основи и академична подготовка. Ти си се специализираш после на своя глава. Тва ВУЗ-а не е машина за плюене на работоспособни. Плюе мислещи хора, които сами тряа си се ориентират.

psychopath
03-21-2013, 14:03
Мога ли в CV-то си да напиша, че съм работил (и ръководил отдел) във фирма Костинброд Синтетикс енд Хард Дръгс ООД, която е водеща за страната?

Chacho
03-21-2013, 14:04
Аз пък ще кажа, че ако си мислите, че в университета ще ви подготвят за професията, жестоко се лъжете. Там се дават основи и академична подготовка. Ти си се специализираш после на своя глава. Тва ВУЗ-а не е машина за плюене на работоспособни. Плюе мислещи хора, които сами тряа си се ориентират.

ПС: В CV-то включваш това, което си искаш.

NaOH
03-21-2013, 17:28
То пък понеже медицината ТУК е доходоносна :lol:

Fixed.

Кой ти стои в България ениуей? Ако разбираш нещо, обираш си крушите и отиваш в бяла държава, където ще ти признаят наистина знанията и няма да ти се изхилят и да ти дадат смешна заплатка. Не мога да опиша каква е обстановката в добрите фирми извън България, всички са сплотен колектив и постоянно се смеят и се шегуват един с друг, прекрасно е :)

LovEsIckk
03-21-2013, 17:35
дуди, да не си напуснал пак България?

NaOH
03-21-2013, 21:35
Мдам, пак съм в чужбина.
Глоби, ще те разочаровам, всички от офиса ме търсят за помощ и вече започнах няколко проекта да върша. Дори ме нарекоха 'ценен кадър'. 8)

Oldschool
03-22-2013, 08:49
глоби, що не се задавиш с кур и умреш?

Oldschool
03-22-2013, 13:18
носител си на хепатит

Canis_Dirus
03-22-2013, 13:22
Бих работил партиен секретар в Партията на Илко.

yakuza_
03-22-2013, 14:14
От офис до офис разликата е голяма :/
Засега имам само 1 легална работа в трудовата книжка и нямам наблюдение относно това как се отнасят към написаното в нея, другите хора.

Спрете да завиждате на Илко, че е постигнал мечтата на всеки безделник и има свой собствен хеликоптер, бил той и на батерии.

PainMonopoly
03-22-2013, 14:45
Аз лично не бих и обмислял подобна оферта, защото съм изградил CV и име, НО едно време съм тръгнал от ниски заплати и работех за точно това CV и име, които сега са толкова сериозни. И понякога е по-добре да поустискаш на 450 лева, отколкото пример да станеш барманче за 900 - инвестиция е :)This. Реално и на строеж се изкарват повече от 400 лева, но дори и да си намериш неплатен стаж, който ти е по специалността и ще ти отвори врати след това за да се развиваш, пак е по-добре. По темата няма достатъчно информация, но в някои специалности се започва от малко, но заплатата бързо расте.


Fixed.

Кой ти стои в България ениуей? Ако разбираш нещо, обираш си крушите и отиваш в бяла държава, където ще ти признаят наистина знанията и няма да ти се изхилят и да ти дадат смешна заплатка. Не мога да опиша каква е обстановката в добрите фирми извън България, всички са сплотен колектив и постоянно се смеят и се шегуват един с друг, прекрасно е :)

Точно пък в софтуерните фирми в БГ, които те касаят, колектива обикновено е млад и сплотен, няма фиксиран час в който да се явиш на работа и можеш да се ебаваш и с шефа си.

MaLyKoLiU
03-22-2013, 15:03
^Дам... снощи попаднах на една обява в джобса и пишеше, че работното време започва между 8 и 10, според това в колко искаш да отидеш на работа... :)

yakuza_
03-22-2013, 15:42
Да човек, мисля да изгоня родителите си, за да има къде да живея, може да ми идваш на гости, кацни тук (Н)

PainMonopoly
03-22-2013, 19:41
^Дам... снощи попаднах на една обява в джобса и пишеше, че работното време започва между 8 и 10, според това в колко искаш да отидеш на работа... :)

На повечето места и такова ограничение няма. Може и в 12 да отидеш, стига да седиш после до 8. Кой както му е удобно.

NomNomNom
03-22-2013, 22:59
Стана ми тъжно от темата.
Не бих приела, защото когато правя нещо, мога стоя и 12 часа, както се оказва - и 40 часа, без да си тръгна от работното място, докато не се свърши това, което трябва.

И да нямах уменията и позициите, дето имам, щях да държа да ми плащат за всеотдайността.
Ако не, да си намерят някой скучен спокоен човек, който да им стои в офиса и да цепи секундата в 18:00ч.

NaOH
03-24-2013, 10:15
Точно пък в софтуерните фирми в БГ, които те касаят, колектива обикновено е млад и сплотен, няма фиксиран час в който да се явиш на работа и можеш да се ебаваш и с шефа си.
Така е, не отричам. Ама така или иначе трябва да покриеш 8-часовия работен ден, а върнеш ли се 9 часа вечерта у вас, няма да имаш време за нищо. Едното за сметка на другото :Д


Всички, които не могат да си закарат и родителите си с тях, щото иначе трябва сам да се грижиш за себе си, да си правиш всичко сам - изселен, прокуден като някой циганин в изгнание, и сам. Съдбата на изселения не е за завиждане. Никой не се изселва от добро.
Илчо, знаеш ли какво е значението на това да живееш самостоятелно? Не можеш цял живот да живееш с мама и тати. Това ако го приемаш за изселване, имам лоша новина за теб.


Стана ми тъжно от темата.
Не бих приела, защото когато правя нещо, мога стоя и 12 часа, както се оказва - и 40 часа, без да си тръгна от работното място, докато не се свърши това, което трябва.

И да нямах уменията и позициите, дето имам, щях да държа да ми плащат за всеотдайността.
Ако не, да си намерят някой скучен спокоен човек, който да им стои в офиса и да цепи секундата в 18:00ч.
Досещаш се, че по тоя начин ви експлоатират, нали? Неплатеният овъртайм е точно експлоатация на работниците - работодателят плаща, или утре ще го правиш. В белите държави това нещо е наказуемо. Как успя да решиш, че човекът, който си тръгва когато му свърши работното време, е скучен и безинтересен?

NomNomNom
03-24-2013, 21:19
Така е, не отричам. Ама така или иначе трябва да покриеш 8-часовия работен ден, а върнеш ли се 9 часа вечерта у вас, няма да имаш време за нищо. Едното за сметка на другото :Д


Илчо, знаеш ли какво е значението на това да живееш самостоятелно? Не можеш цял живот да живееш с мама и тати. Това ако го приемаш за изселване, имам лоша новина за теб.


Досещаш се, че по тоя начин ви експлоатират, нали? Неплатеният овъртайм е точно експлоатация на работниците - работодателят плаща, или утре ще го правиш. В белите държави това нещо е наказуемо. Как успя да решиш, че човекът, който си тръгва когато му свърши работното време, е скучен и безинтересен?
"И да нямах уменията и позициите, дето имам, щях да държа да ми плащат за всеотдайността." , т.е. за оувъртайма.

Ай чети първо.

ospower
03-26-2013, 15:15
^ Един учител взима 500-600 лв., при това за по 5-6 часа на ден.

Всеки така си мисли, но не е точно 5-6 часа, защото след часовете има още 3-4 часа работа с документации. (тези 5-6 часа рядко са спокойни, по-скоро работа с откровени говеда) Да не казвам и проверяването на тестове и т.н.