PDA

View Full Version : Медицински университет.Въпрос и дискусия



Lewskarche
03-23-2013, 16:56
Насочил съм се към МУ Пловдив или София с резерва Варна с бакалавър фармацевт. Изпита ми е само по биология и сядам да уча от тия дни.

Въпроса ми е има ли някой там или който също се е насочил на там да обменим малко опит/идеи/нови работи , щото в нета намирам някой работи,но не всичко необходимо.

Айде давай да видим кой ще става лекар и кой "продавач на лекарства" (както се изразяват някой тъпи и малоумни хора).

pifiella
03-23-2013, 17:45
Само биология?
До колкото си спомням миналата година беше и с химия.
Да не би да говориш за МК ,не за МУ?

pepyyy
03-23-2013, 17:48
И аз съм се насочила главно към МУ Пловдив, но смятам да уча медицина. Малко ми идва нанагорнище с тая химия, ама за сметка на това биологията е песен. Добре си се насочила, пожелавам ти да те приемат. За Варна не съм запозната, но знам, че в Пловдив изпита е писмен и трябва да развиеш 3 теми, съответно една от осми, от девети и от десети клас за 5 часа.

Lewskarche
03-23-2013, 18:45
Момче съм * . Университет и колеж и двете предлагат бакалавъра и е само с биология !

pifiella
03-23-2013, 18:51
При колежа е професионален бакалавър.

Lewskarche
03-23-2013, 21:23
А то всъщност каква е разликата м/у професионален и обикновен ?

granger
03-24-2013, 06:43
На най - елементарен език. Професионален бакалавър е като старото "полувисше"

PlayLife09
03-24-2013, 08:28
Да попитам изпита един и същ ли е за медицина и стоматология?

pifiella
03-24-2013, 09:36
Един и същ е,но баловете се различни - тоест за медицината ти трябват по-високи оценки,а за стоматологията по-ниски.

pifiella
03-24-2013, 09:40
На най - елементарен език. Професионален бакалавър е като старото "полувисше"
Тоест нямаш възможност да продължиш да учиш магистратура по тази специалност.От колежите се излиза с придобита професия - санитарен инспектор,рехабилитатор и т.н.
До колкото съм запозната,едно момче от МК учи магистратура в НБУ,но дали е пак фармация или не,не знам.

Lewskarche
03-24-2013, 11:18
За стоматологията искат и склуптура или там каквото беше незнам , не съм сигурен

pifiella
03-24-2013, 11:22
Искат моделиране - да направиш зъб,но това е само за колежите и там не се учи стоматология,а зъботехника.

За МУ-тата са други изпити.

Freddiee
03-24-2013, 19:00
Айде давай да видим кой ще става лекар и кой "продавач на лекарства" (както се изразяват някой тъпи и малоумни хора).
Поне не са неграмотни.

anonymous708973
03-24-2013, 19:17
А то всъщност каква е разликата м/у професионален и обикновен ?

Именно затова "тъпите и малоумни хора" всъщност казват истината - с един професионален бакалавър по фармацевтика цяяял живот ще си продаваш лекарства в аптеката.
Май някой не е осведомен, а плюе наред?

canopy_
03-25-2013, 16:22
И аз съм се насочила главно към МУ Пловдив, но смятам да уча медицина. Малко ми идва нанагорнище с тая химия, ама за сметка на това биологията е песен. Добре си се насочила, пожелавам ти да те приемат. За Варна не съм запозната, но знам, че в Пловдив изпита е писмен и трябва да развиеш 3 теми, съответно една от осми, от девети и от десети клас за 5 часа.

От тази година за МУ Пловдив няма ли тест върху материала за 8ми клас, което ме подсеща за това:
http://meduniversity-plovdiv.bg/bg/priem/balgarski-grajdani/menu_formbiol

PlayLife09
03-26-2013, 15:20
Засега и аз съм решила да кандидатствам в МУ Пловдив със стоматология. Сега съм 10 клас имам още време, но има една подробност, която си мисля, че би ми било проблем. :D Левичарка съм.. Вие как мислите - дали това е от значение или не? По принцип мога да пиша и с дясната ръка ама бавно, играя тенис с лявата, храня се абе като цяло лявата ми е доминираща. :D

slicky
03-26-2013, 16:43
Първо да кажа: 11 клас съм и ще кандидатствам медицина/ стоматология в София/Варна/Пловдив(малко вероятно). Не ви плаша, но хич не е лесно- 60 теми по Биология(8,9,10 клас) + теми по химия+задачи(които общо са стряскащо много). Иначе ако имаш план не е толкова натоварващо, ама трябва да се учи. Авторът, като го гледам, няма голямо понятие от нещата- дано му дойде акъла.Иначе в колежите медицина няма, там специалностите поне за мен са леко не престижни и са за ученици, които не са ги приели никъде(макар че има мнооогоо варианти). От 11 клас е най-добре да се почнат уроци за да има достатъчно време. Ако искате да ставате медици особено, най-добре отидете в 1 морга(ако можете) да видите какво е :D

canopy_
03-26-2013, 17:15
Засега и аз съм решила да кандидатствам в МУ Пловдив със стоматология. Сега съм 10 клас имам още време, но има една подробност, която си мисля, че би ми било проблем. :D Левичарка съм.. Вие как мислите - дали това е от значение или не? По принцип мога да пиша и с дясната ръка ама бавно, играя тенис с лявата, храня се абе като цяло лявата ми е доминираща. :D

Миналата година имаше подписка да бъдат направени и столове в клиниката за левичари, но честно казано не знам какво се случи в крайна сметка.

anonymous708973
03-26-2013, 18:59
Ако искате да ставате медици особено, най-добре отидете в 1 морга(ако можете) да видите какво е :D

И кво ще видят?
Купчина отворени трупове с тъкани като балатум - и на цвят, и на допир. Нищо особено не е, не си представяйте морга в стил "От местопрестъплението: Маями". Загуба на време е.
Не знам как се учи анатомия по тия трупове.

slicky
03-26-2013, 19:19
^Представи си , че не понасят такива неща и когато ги пуснат 3 курс в моргата, какво правят тогава? Една от моя клас иска да учи медицина, но не знае дали се страхува от кръв. Иначе наистина не е нищо особено, ама е интересно да видиш как го накълцват мозъка пред теб :D . За анатомията не знам, аз трудно ги различих вътрешните органи(освен основните). Най-добре е да ти дадат да клъцнеш някъде за да видиш какво те очаква.

anonymous708973
03-27-2013, 04:02
Айде бе, а целият ми випуск ги понесе в... 10-ти клас и то без амбиции да учи медицина. За мен анатомията върху такива "модели" е до голяма степен безполезна. Съгласна съм за клъцването.

Lewskarche
03-30-2013, 10:32
Друг въпрос. Една учителка по биология ми каза , че мога да кандидатствам в МУ София само с мотивационно писмо. Има ли нещо такова и някой запознат с МУ София има ли ?

granger
03-30-2013, 11:07
И без приемен изпит? В никакъв случай.

kalpazanka
03-30-2013, 11:10
:lol: :lol: :lol:

venivr
03-30-2013, 11:29
Здравейте, аз ще кандидатствам 2014 Стоматология в София, Пловдив и Варна, макар че от известно време се чудя и за медицина, но има време. Материала е много и изисква едно повтаряне, защото се забравя, а тази биология направо бе довършва.

Lewskarche
03-30-2013, 12:07
А в сайта на МУ София , пише че може да се вземат само оценките от дипломата , ако няма положен ДЗИ по биология. Какво знаете по тази тема ? :D

Lewskarche
03-30-2013, 12:27
В сайта на МУ София пише , че се взимат оценките от дипломата , ако НЯМА положен ДЗИ по биология ? Кво значи тва ?

slynchoo
03-30-2013, 19:27
Означава,че балообразуващите ти оценки са от оценката по химия и оценката по биология от дипломата(ако матурата ти е била по химия/био се вземи оценката от матурата) + оценката от изпитите по химия и био,умножени по 2.
И няма такива неща като влизане в МУ фармация само с изпит по биология,или още пък повече мотивационно писмо :D
Държиш си двата изпита и тва е.

canopy_
03-31-2013, 12:16
Друг въпрос. Една учителка по биология ми каза , че мога да кандидатствам в МУ София само с мотивационно писмо. Има ли нещо такова и някой запознат с МУ София има ли ?

Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 2005 г.) Кандидат-студентите - лауреати на национални и международни олимпиади, завършващи средно образование в годината, в която се провежда олимпиадата, носители на медали от олимпийски, световни и европейски първенства, се приемат за студенти при условията и по реда на чл. 68, ал. 5 ЗВО.
(2) Когато конкурсните изпити са повече от един, на лауреатите на национални и международни олимпиади се признава оценка отличен 6,00 за този от тях, който е в съответствие с предмета на олимпиадата. Кандидат-студентите се явяват на останалите конкурсни изпити и участват в класирането по реда, установен в съответното висше училище.

?

И пак трябва напън.

МУ - Фармация, два изпита - химия и биология
МК - Помощник-фармацевт, един изпит - биология или матура по биология.