PDA

View Full Version : Имам интерес към Биологията



HarabeishoOrGoHome
03-24-2013, 20:01
Искам да се допитам до вашите знания и идеи, но за начало, ще се представя.
Аз съм момче на 15, 9клас от Русе и уча в СОУПНЕ"Фридрих Шилер"(гимназия със засилено немско обучение).
Мисля да се насоча към Биологията, защото ме влече по мой си начин и искам да се допитам до вашите житейски опити, към какво да се насоча, като цяло в училище и да ми предложите каквото Вие мислите за удачно и добре. Благодаря за отделеното време!

Amore-Mio*
03-25-2013, 15:46
В дойчето няма да получиш необходимото образование по биология. Там се набляга най - вече на езиците, докато другите предмети си остават на по - заден план. Ако наистина искаш да се занимаваш с това - ще имаш нужда от уроци, според мен.

Иначе, каквото и да си избереш, си е необходимо една сериозна подготовка. Защото мисля, че си наясно, че за медицинските университети има супер голям наплив и е нужно да си наистина наясно с материала по биология.

anonymous708973
03-25-2013, 19:18
Влече те по свой си начин? Ако този начин е различен от интерес към биологичните процеси, разбирането им и стремежа да научиш още и още, не виждам как ще ти свърши работа.
Девети клас ти е раничко да започнеш да се готвиш. В края на 10-ти запиши едни уроци. Можеш да станеш лекар или да учиш някаква биология - разгледай в сайта на СУ.

Lewskarche
03-25-2013, 19:55
хахаха хора , кво го баламосвате момчето с уроци и частни учители да дава пари. Аз съм 12 клас и ще кандидатствам с биология и даже още не съм отворил нищо , въпроса е да има желание да учи, да си намери учебници за първо време за по-горните класове и после книги и готово

Fisherman
03-25-2013, 20:06
Защото мисля, че си наясно, че за медицинските университети има супер голям наплив и е нужно да си наистина наясно с материала по биология.

Да бе добре че има голям наплив на КСК миналата година отидоха 1500 човека в МУ-София като сравним с 10000 преди 10 години.Има глад за студенти по скоро ниски балове(най-вече за момчетата) просто човек сяда и учи и е вътре.Материала е интересен в по-голямата му част.

Биологията е супер наука,предоставям малка част от конспекта ми по Биофизика да видиш за какви интересни неща става въпрос.


Част БИОФИЗИКА (25 часа):
I. Биомеханика 3 часа
1. Биостатика – Свойства на материалите (съотношение натоварване /деформация, кости, тъкани, вискозоеластичност); Механично равновесие; Уравнение на статичното равновесие; Анализ на натоварването (разтягане, сгъване и усукване; Структурни нестабилности (теория на Ойлер, фрактура на кост под натиск);
2. Механика на биофлуиди – Видове налягане в тялото (кръвно налягане, хидростатично налягане, налягане в пикочния мехур, респираторно налягане, налягане на стъпало, очно налягане); Скелет и хидростатични сили; Контрол на кръвното налягане; Атеросклероза. Доплерова спектроскопия.
3. Механика на еластични стени – Теория на Виндкесел; Уравнение на Моенс-Кортевег.
II. Топлина и биотермодинамика 3 часа
А. Биотермодинамика
1. Биохимична термодинамика.
2. Разширена термодинамика по Де Донде.
3. Информация и втори закон на термодинамиката.
проект
3
4. Неравновесна термодинамика и термодинамика на живите системи.
5. Нелинейна термодинамика и биосистеми.
Б. Топлина и живот
1. Енергийни изисквания за поддържане на жизнената дейност – калоричност на храните.
2. Топлинна регулация – хомеотермни и пойкилотермни организми; анабиоза.
3. Студоустойчивост.
4. Почвена топлина.
III. Вълнови процеси в биологията 2 часа
1. Свойства на звука – Нива на звука; Шум; Инфразвук; Ултразвук.
2. Слух – анатомия на ухото; слухова рецепция.
3. Ехо-ефект и летене на прилеп.
4. Генериране на ултразвук.
5. Ехография
IV. Биоелектромагнетизъм 3 часа
А. Електромагнитното излъчване като нейонизираща радиация
1. Тъканите като течни диелектрици – Биоимпеданс. Импедансна спектроскопия. Електроимпедансна томография.
2. Релаксационни процеси – модел на Дебай; модел на Коул-Коул.
3. Нейонизиращи радиационни ефекти – нискочестотни ефекти 0.1Hz – 100kHz (тъканни ефекти, неврологични ефекти, сърдечна стимулация – фибрилация); високочестотни ефекти над 100kHz (хирургична диатермия/електрохирургия, ефекти на загряване).
Б. Електробиология
1. Нервен импулс.
2. Електричество в растенията.
3. Електричество в костни тъкани.
4. Електрически скат.
5. Физиологични ефекти на електричен ток.
6. Електрокардиограф и електроенцефалограф; кохлеарен имплант.
7. Клетъчна електрофореза; електропорация.
В. Биоелектрохимия
1. Електронен пренос в биологични системи; теория на Маркъс.
2. Митохондриален електронен транспорт.
3. Фотосинтетичен електронен транспорт.
Г. Биомагнетизъм
1. Биомагнитни явления.
2. Магнитокардиограма.
3. Магнитни сензори.
V. Фотобиология 3 часа
А. Зрение.
Б. Микроскоп; Конфокална микроскопия.
В. Фиброва оптика.
проект
4
Г. Фотография. Холография. Образи и визуализационни техники.
Д. Фотосинтеза.
Е. Фотодинамична терапия.
Ж. Ултравиолетова радиация.
VI. Квантова биофизика 3 часа
А. Електронен микроскоп.
Б. Рентгенови лъчи.
В. Томография.
Г. Лазери и лазерна хирургия.
Д. От квантова биофизика към квантова фармакология – квантови топологични молекулни сходства (QTMS); количествени структурни определяния/активности или оценка на сродни свойства (QSAR/QSPR).
VII. Ядрена физика и радиационна биофизика 3 часа
1. Йонизираща радиация – абсорбция, разсейване и проникваща способност.
2. Биологични ефекти и защитни механизми. Максимално разрешени дози на облъчване.
3. Методи за измерване на йонизираща радиация – йонизационни камери; Гайгер-Мюлерови броячи; сцинтилационни броячи; филм-дозиметри; термолуминисцентна дозиметрия.
4. Изотопи – атомна структура; видове изотопи (радиоактивни и стабилни изотопи, изкуствено синтезирани изотопи); радионуклидна визуализация; използване на стабилни изотопи в биохимията.
5. Радиационна терапия.
6. Ядрен магнитен резонанс.
7. Гама-резонансна спектроскопия.
VIII. Молекулярна и клетъчна биофизика 5 часа
А. Молекулни основи на живота
1. Молекулни взаимодействия – интра- и интермолекулни взаимодействия
2. Кулонови взаимодействия – заряд-диполно взаимодействие и заряд-индуциран диполно взаимодействие;
3. Вандерваaлсови взаимодействия – ориентационни (теория на Кийсъм), диполни (теория на Дебай); дисперсионни (теория на Лондон);
4. Биофизика на водата – физични свойства, биологична роля на водата; роля на pH;
5. Хидрофобни “взаимодействия” – хидрофобни сили; амфифилни молекули.
Б. Макромолекули – протеини; нуклеинови киселини
В. Биомембрани – структура; изкуствени мембрани; мембранен транспорт.
Г. Клетка – еукариотна и прокариотна клетка; клетъчна репродукция; клетъчен метаболизъм

HarabeishoOrGoHome
03-26-2013, 09:07
Благодаря на всички, добавяйте и още работи, ако желаете.

bloodfrozen
03-26-2013, 10:07
Fisherman, ти какво учиш? :)

klimatronik
03-26-2013, 11:49
Биологията е супер наука, но голяма реализация с нея няма
Освен за медицина, където ти трябват отлични знания и по химия
Ветеринарен лекар, агроном, учител или учен с 300 лв заплата са другите професии , от които можеш да избираш
Някой да ми обясни, ако се греша, но какво мога да работя ,ако завърша биологичен факултет в Софийския > в ботаническа градина ли?
Ако наистина ти се учи биология - давай , защото в България икономиката е една - всеки втори

anonymous708973
03-26-2013, 12:04
даже още не съм отворил нищо , въпроса е да има желание да учи

И ти имаш ОГРОМНО желание, виждам.

klimatronik
03-26-2013, 12:08
хора аз за съм за двойка тази биологияяя тааз биолоогия ще я науча за два месца както съм за двойка :)

Fisherman
03-26-2013, 15:41
Биологията е супер наука, но голяма реализация с нея няма
Освен за медицина, където ти трябват отлични знания и по химия
Ветеринарен лекар, агроном, учител или учен с 300 лв заплата са другите професии , от които можеш да избираш
Някой да ми обясни, ако се греша, но какво мога да работя ,ако завърша биологичен факултет в Софийския > в ботаническа градина ли?
Ако наистина ти се учи биология - давай , защото в България икономиката е една - всеки втори


хора аз за съм за двойка тази биологияяя тааз биолоогия ще я науча за два месца както съм за двойка :)

Братленце по добре не говори че нищо не каза


Fisherman, ти какво учиш? :)

Фармация

Chacho
03-26-2013, 15:42
Фармация

Курс?

Fisherman
03-26-2013, 17:30
Осми

klimatronik
03-26-2013, 18:00
Колкото за 4 на матурата, не е толкова трудно, ако имаш желание
Прав си е човека

klimatronik
03-26-2013, 18:02
а за реализацията не пиши ,че положението е трагично