PDA

View Full Version : Имам няколко теми от Библията за класна и ми трябва малко помощ



smsmen
03-27-2013, 06:44
трябва ми помощ за идни есета, но да не са по- дълги от 2-3 страници ;) благодаря на всеки, който обърне внимание предварително.
1. "Нова заповед ви давам, да любите един други го както аз ви възлюбих, да любите и вие един другиго." (Йоан 13:34)
2. Любовта между хората- път към спасението на света.
3. "С каквато мярка мерите, с такава ще ви си отмери." (Матей 7:2)
3. "Лицемерецо, извади първо гредата от окото си, за да видиш как да извадиш сламката от окото на брата си." (Матей 7:5)
4. Магията на словото- "В началото беше Словото и Словото беше у Бога, и Бог беше Словото" (Йоан 1:1)
5. Силата на личния пример- "Аз съм добрият пастир. Добрият пастир полага душата си за овцете (Йоан 10:11)
6. "Който от вас е без грях, нека хвърли камък върху нея" (Йоан 8:7)
7. "Даром получихте, даром давайте" (Матей 10глава 8стих)
8. "Милостинята ти да бъде скришом" (Матей 10:9)
9. "Онова, което дясната давя, лявата да не знае"
10. "Който иска мижду вас да бъде големец, нека ви бъде роб. И който исма режду вас да бъде раб."
11. "Защото каква полза за човека, ако придобие целия свят, а повреди душата си" (Някъде в Матей)
12. "Освен от хляба, човек се нуждае и от духовна, нетленна храна." (Йоан 6:27)
13. "Добрия водач не напуска народа си в дни на испитания, а жертва живота си за спасението на народа си" (Йоан 10:11)


Преписвам без да мисля!

mimmyxx
03-27-2013, 08:37
случайно да си в ТГ понеже моите теми са едно към едно с твоите ?

defender
03-27-2013, 10:46
.............

ама ти на класното за всяка тема ли ще трябва да напишеш есе или ти ще си избираш само по една от тях да пишеш .................. ако пишеш само по една тема, кажи коя точно си избрал........... или не се знае точно коя ще е.

Chacho
03-27-2013, 10:48
Ще му изтеглят една от всичките.

defender
03-27-2013, 11:26
тема 1 и 2 можеш да ги комбинираш т.е. каквото пишеш по тема 1 може да се отнесе и към тема 2 - темата е любовта, подражанието на Христос, и любовта път към спасение
1. "Нова заповед ви давам, да любите един други го както аз ви възлюбих, да любите и вие един другиго." (Йоан 13:34)
2. Любовта между хората- път към спасението на света.
-------------------------------
тези двете теми също можеш да ги комбинираш - каквото пишеш по едното може да се отнесе и за другата - темата е осъждането на другите:
3. "С каквато мярка мерите, с такава ще ви си отмери." (Матей 7:2)
3. "Лицемерецо, извади първо гредата от окото си, за да видиш как да извадиш сламката от окото на брата си." (Матей 7:5)
също тук може да се отнесе и тема 6. "Който от вас е без грях, нека хвърли камък върху нея" (Йоан 8:7)
------------------------------------------
Тук можеш да пишеше за сътворението на света - земята, водата животните, звездите, човека и за всяко творение да напишеш по-малко:
4. Магията на словото- "В началото беше Словото и Словото беше у Бога, и Бог беше Словото" (Йоан 1:1)
------------------------------
Тук можеш да пишеш за Христос като пример за подражание т.е. как Христос е дошъл за да изпълни Закона и да даде пример, защото закон без примера на този който го дава не е валиден за подражание (но като нравствен пример за подражание, а не физически т.е. примерно да ходим облечени като Него.), :
5. Силата на личния пример- "Аз съм добрият пастир. Добрият пастир полага душата си за овцете (Йоан 10:11)
----------------
Тук можеш да пишеш за това, че както Бог даром и по милост е изкупил хората от греха и им дава блага, (защото човека нищо не е заслужавал заради греховете си), така и хората трябва да помагат на ближните т.е. тука отново се захваща темата и за подражанието от тема 5.
7. "Даром получихте, даром давайте" (Матей 10глава 8стих)
--------------------------------------------------------
Тук е засегната темата за любовта и гордостта - т.е. както Бог е милостив към нас така и ние трябва да сме милостиви към слабостите на нашите ближни, също и това че когато даваш милостиня на хората не трябва да търсиш слава или облаги, а да го правиш безкористно т.е. скришно.
8. "Милостинята ти да бъде скришом" (Матей 10:9)
-------------------------------------------------------------
Тук също е засегната темата за гордостта, пак можеш да се насочиш натам.
9. "Онова, което дясната давя, лявата да не знае"
----------------------------------------------------------
Тук пак е засегната темата за гордостта т.е. да не се превъзнасяме над другите като че сме нещо повече от тях.
10. "Който иска мижду вас да бъде големец, нека ви бъде роб. И който исма режду вас да бъде раб."
------------------------------------------------------
Тук е засегната темата човек да не търси само материалното но да обърне душата си и към духовното, защото то е важното. Какво полза има да търсиш земни облаги и богатства, щом заради това (за да ги придобиеш) това те е карало да правиш грехове и така да обричаш душата си. Т.е. заради материални изгоди ти си предал безсмъртната душа. Защото земното скоро отминава а душата е безсмъртна. (т.е. да не правим душата си робиня на материята.)
11. "Защото каква полза за човека, ако придобие целия свят, а повреди душата си" (Някъде в Матей)
12. "Освен от хляба, човек се нуждае и от духовна, нетленна храна." (Йоан 6:27)
------------------------------------------------------------
13. "Добрия водач не напуска народа си в дни на испитания, а жертва живота си за спасението на народа си" (Йоан 10:11)
За 13 мисля че е засегната темата за Божията любов към хората, че е предал Сина Си на страдание заради спасението на хората и заради което Христос въпреки че имайки божествена сила и е всемогъщ се е смирил и принизил за да бъде разпнат за спасението на хората от любов към тях, но тук не съм напълно сигурен - трябва да видя по-добре.
-------------------------------------------
ПП: Това са горе долу някакви насоки, но ако ще трябва да се пише есе за всяка тема тва си е доста материал.

smsmen
03-27-2013, 18:10
в търговска Бургас, при Вълчева

smsmen
03-27-2013, 18:11
Ще му изтеглят една от всичките.

така е, някой изила, тегли, целия клас го мрази каквото и да изтегли, сяда си и почваме 2 часа да развиваме темата, като имаме право да използваме нещата (есетата, ако сме направили) с които сме се подготвяли по дадената тема

smsmen
03-27-2013, 18:12
мирси МНОГО! сега акo някой се хвани и да ми ги направи есета, цена няма да има :D

mimmyxx
03-28-2013, 19:28
няма ли да се намери някой който да ги напише : ) много ще ни помогне