PDA

View Full Version : Цитат на френски философ



Belphegor.hell
03-27-2013, 15:51
Здравейте,днеска 1 човек ми каза 1 цитат на френски философ,но с моя спарен мозък го забравих и само се сещам от части: просто/достъпно/необходимо/излишно/величествено,но мисля че бяха свързани просто и достъпно и необходимо а другото беше свързано излишно и величествено.Можете ли да ми помогнете да намеря философа и да ми кажете оригиналния цитат.

ormys
03-28-2013, 22:37
За френски философ единствено Волтер е по-известен с Кандид.Ето ти го на английски цитат съдържащ необходимо и величествено,за друг цитат с дадените думи не мога да се сетя:

"It is demonstrable," said he, "that things cannot be otherwise than
as they are; for all being created for an end, all is necessarily for the
best end. Observe, that the nose has been formed to bear spectacles—
thus we have spectacles. Legs are visibly designed for stockings—and
we have stockings. Stones were made to be hewn, and to construct
castles—therefore my lord has a magnificent castle; for the greatest
baron in the province ought to be the best lodged. Pigs were made to
be eaten—therefore we eat pork all the year round. Consequently
they who assert that all is well have said a foolish thing, they should
have said all is for the best.

На български е нещо от сорта на:
— Очевидно е — казваше той, — че нещата не могат да бъдат другояче и понеже всичко е създадено с някаква цел, всичко по необходимост е създадено с най-добрата цел. Забележете, че носовете са създадени, за да носят очила, и затова ние имаме очила. Краката са очевидно сътворени, за да бъдат обувани, и затова ние имаме панталони(чорапи). Камъните са образувани, за да бъдат дялани и с тях да се изграждат замъци, и затова негово превъзходителство има един величествен замък. Най-великият барон на провинцията трябва да бъде най-добре настанен. И тъй като свинете са създадени, за да бъдат изяждани, ние ядем свинско цяла година. Следователно тези, които твърдят, че всичко е добре, са казали една глупост.Трябва да се каже, че всичко е най-добре.


Като цяло написаното е глупост(трябва да се отбележи ,че даденото е произведение и героят ,който казва това, не е образът на самия Волтер).Не вярвам че това е цитатът, който търсиш ,но пък може би се доближава най-точно от познанията ми .Ако се сетиш за някой друг детайл,споделяй.

Belphegor.hell
03-31-2013, 17:02
Не е това,по принцип май беше от сорта на Необходимото е просто,излишното е величествено.Но щом пиша това и някак си не ми го отчита като цитат или мъдрост в google значи е нещо по различно,но съм сигурен че беше нещо подобно и ако го видя ще го позная веднага.

ormys
04-05-2013, 10:13
"Съвършенството е достигнато, не когато няма какво повече да се добави, а когато няма какво да се премахне. "
-Антоа дьо Сент Екзюпери.

Това как ти се струва ?

Belphegor.hell
04-06-2013, 13:47
Не е това