PDA

View Full Version : Болки в коленете. Болка на растежа или не?



Bonbona_
04-03-2013, 17:28
От няколко месеца, винаги, когато си легна ме болят коленете, все едно съм ходила пеша цял ден , а не съм. Обаче вече и през деня ме болят...не е някаква остра болка, просто ме наболяват. Таман се зарадвах, че може би ще дръпна някой друг см в краката, ама едва ли. На какво може да се дължи? Дали най-после няма да дръпна с някой см или ми е късно? На 20съм, висока 148, майка ми е 153, баща ми 170. Цикъла ми дойде в края на 4ти клас, а съм чувала, че момичетата, които са имали ранен цикъл, остават по-ниски...

Horrificus
04-03-2013, 17:36
Няма да пораснеш нито милиметър на 20 години. Мога да ти го гарантирам. Не мога да кажа от какво е болката.

firstdiesel
04-03-2013, 19:55
недорастването може да е причинено от няколко неща
1. генетичен проблем
2. хормонален дефицит или хормонален дисбаланс
3. недохранване

Bonbona_
04-03-2013, 20:07
В пубертета бях с наднормено тегло...може би това е повлияло малко. Ох много искам да дръпна поне с 3см, но май е невъзможно :{

ledenakrasota
04-03-2013, 20:16
Износване на ставите. Хрущялната тъкан е заминала като при пенсионерите. :D Все повече млади хора се оплакват от болки, особено в коленете. Зависи до каква степен са ти болките, може да имаш гонартроза, НО недей да се шашкаш. Това вече са сериозни случаи. Хора, които вдигат много тежко, свикнали са с много тежък труд са предразположени към всякакъв тип артроза.
Аз имах ужасни болки, в колене особено, докато растях. За три години пораснах с 30 см. Често сериозни спортисти или сериозно спортуващите имат болки в коленете, но пак казвам, че зависи от това каква степен на болка имаш. Някои хора пият разни работи и се лекуват.
На твоите години съм и ставите ми доста "щракат". По принцип трябва да се приема магнезий за тази тъкан, а цинкът е за костите. Аз съм пила и двата.
За всеки случаи отиди на лекар. Няма как да пораснеш. Наскоро да си имала сериозно физическо натоварване или да си тичала? Да си била припряна в действията си?

kanku
04-03-2013, 20:57
Най-добре отиди при личния си лекар и вземи направление за специалист.

Bonbona_
04-03-2013, 22:24
ledenakrasota Болката в коленете е тъпа, не е някаква остра, но продължава вече месеци. Мисля, че май аз я предизвиках с тези мои комплекси за ниския ми ръст. Иначе като правя упражнение "тип карам колело -(наушким)" и моите крака, забелязах, че щракат от онзи ден, от най-горната им част, където започват бедрата, но едва ли е нещо от коленете. Правя упражнения за стягане на бедра и дупе, но от преди това ми се появи тази болка в коленете и то само като си легна вечер. Беше поспряла за малко, после пак се появи, но май аз си я предизвиках. Един ден просто реших, че като си разтягам краката и напрягам коленетете и мускулите ще порасна в краката xD, и оттам започна тази болка, която продължава вече 1-2месеца. Не съм ги напрягала много....2-3 пъти съм го правила това. Иначе ходих на ендокринолог преди няколко седмици и той ми погледна щитовидната жлеза, каза, че всичко е наред...казах че ме болят коленете, но нищо не каза. Питах дали има някаква вероятност да порасна още малко поне и ми каза, че ще раста до 21-22 годишна възраст и че най-много да дръпна с още 1см в гръбначния стълб....Изчесли на калкулатор ръста на майка ми и баща ми и се оказа, че трябва да съм поне 155висока, но неговата теория е, че заради ранния цикъл съм останала толкова ниска, и не можело да порасна повече и абсурд да порасна в краката както аз искам... Иначе след изследванията на щитовидната жлеза единствения проблем е, че имам липса на желязо, всичко друго е наред... Но все още се надявам, че ще се случи някакво чудо или упражненията за разтягане ще помогнат и ще дръпна поне с 3см в краката... Не че е много, но искам да имам поне 150 :(.

П.С Иначе как така си пораснала с 30см за 3 години? Смисъл, в детските ти години ли? Я разкажи, че ми стана интересно.

ledenakrasota
04-04-2013, 13:10
Много късно се сещаш, че трябва да пораснеш. Без да целя те обидя, но разсъждаваш много глупаво. Краката няма как а ти пораснат. Освен това не си даваш сметка какво представлява разтягането и физическото натоварване. Това, което си правила е било пълен абсурд. Нищо лошо ти няма. Просто трябва да си купиш от онези мехлеми за болки в ставите. Не мога да ти кажа някое име. На мен ми изписаха подобно мазило, точно за болките в коленете. Тогава бях четвърти клас. Много ме болеше едното коляно и спрях спорта. Мазах се определено време и ми мина.
С 30 см пораснах в периода, грубо сметнато, 11-14 години. До 10-годишна възраст бях дребна, но вече доста развита като жена и изведнъж станах на 11, и започнах да раста ненормално рязко. :D:D:D:D:D:D Болки имах най-вече в коленете, но като цяло в ставите. Сега съм висока 1,63. Родителите ми са 1,65 и 1,72. :) Цикълът ми дойде доста рано.
Моя приятелка сега е малко по-висока от теб, но още като дете са следели ръста й. Нещо не е било наред. Приемала е хормони и е преодоляла забавянето на растежа. Тогава са й открили нещо, но не знам какво е.
За да пораснеш е важно да ти растат костите. Така че колкото и да се разтягаш, файда няма да има. Някоя травма ще си направиш, ако е неправилно. :)

firstdiesel
04-04-2013, 18:20
упражненията за крака ги правиш НЕПРАВИЛНО, както 80% от начинаещите и 50% от средно напредналите

firstdiesel
04-04-2013, 18:22
упражненията за крака ги правиш НЕПРАВИЛНО, както 80% от начинаещите и 50% от средно напредналите

отиди на травматолог да те види .... може да ти предпише някви минерали, витамини, мазила и дори стероиди, че 1-2 месеца са си доста време, лекувай си ставите, да не береш ядове след години