BloodyDreamer
04-04-2013, 22:57
Така... първо - знам, че има отделна тема, където е включена тази информация. Направих нова тема, понеже не беше обърнато достатъчно внимание на различните видове сексуалности, а смятам, че това е прекалено важно, за да остане някъде назад из коментарите, където никой няма да го прочете. Което ми напомня да изкажа уважението си към machoka и да му благодаря за отделеното време и труд.
Ако все пак някой от администраторите реши, че няма нужда от тази тема, чувствайте се свободни да я изтриете или да пренесете информацията в другата тема.
1. Хетеросексуалност
Сигурна съм, че няма човек, който да не знае какво значи това, но все пак -
Хетеросексуалността е най-често срещаният вид сексуалност, който се характеризира със сексуално и романтично влечение към представители на противоположния пол.
2. Хомосексуалност
Хомосексуалността е сексуална ориентация, изразяваща се в трайната тенденция на емоционално, романтично и/или сексуално привличане към лица от същия пол. Тя се отнася още до чувството за идентичност на индивида на база на това привличане, свързаните с него поведения, както и чувството за принадлежност към общност от други, които споделят същите влечения.
Терминът гей най-често се използва за хомосексуални мъже, а лесбийка е терминът за хомосексуалните жени. Понякога терминът гей се използва и като наименование на хомосексуалните жени особено в английски, и е синоним на хомосексуалността въобще.
3. Бисексуалност
Бисексуалността е вид сексуална ориентация, характеризираща се с чувства на любов и/или сексуално влечение към представители и на двата пола.
4. Асексуалност
Асексуалност означава липса на сексуално желание и влечение или липса на желание за секс. Понякога може да се смята и за липса на сексуална ориентация.
Асексуалността се различава от сексуалното въздържание (въздържането от сексуални активности) и от целибата, които са поведения обичайно мотивирани от фактори като индивидуалните личностни или религиозни вярвания.
Според съвременни изследвания асексуалността се различава от сексуалните дисфункции по това, че при тях има желание, но има невъзможност (физическа или емоционално активирана) за сексуален акт, докато при асексуалността това е общо състояние и усещане.
5. Демисексуалност
Демисексуален е този, който не изпитва никакво сексуално привличане към даден човек, докато не изгради емоционална връзка с него. Дълбочината на емоционалната връзка, която е нужна, за да се появи сексуално желание, не зависи от първоначалното привличане.
6. Пансексуалност
Пансексуален е индивид, който има сексуално влечение към всички известни на човека полове: мъже, жени, травестити, транссексуални мъже, транссексуални жени, интерсексуални, двуполови хермафродити, псевдохермафродити и т.н.
7. Полисексуалност
Полисексуалност е привличането към множество полове (социални полове) и/или сексуални или джендър идентичности. Полисексуалният човек е такъв, който "обхваща или е характеризиран с много различни типове сексуалност".
Полисексуалността е различна от полиаморията, която представлява желанието някой да е интимно обвързан с повече от един партньор в определен момент или период, и се различава от пансексуалността, която е пивличане към всички възможни джендър вариации и полове. Полисексуалността e възможност за привличане към няколко или много, но не всички социални полове и/или сексуалности.
8. Интерсексуалност
Интерсексуалност е наличието у един индивид на неопределени или смесени полови белези. Интерсексуалните хора по рождение притежават полови белези, които ги причисляват или ги отличават и от двата пола, или с други думи - културният израз за "хермафродитизъм" и "псевдо-хермафродитизъм".
Хермафродизъм - Медицината използва този термин при наличност на двуполови гонади (полови органи) - яйчник и тестис. Това рядко срещано анатомично и функционално смущение на репродуктивната система се съпровожда с отклонения в сексуалното поведение.
В много случаи на хермафродитизъм външните полови органи са неправилно развити и се доближават повече до мъжките полови органи. Простатната жлеза не във всички случаи е развита.
При други случаи външните полови органи са така неясно оформени, че определянето на пола се решава в зависимост от това дали през пубертета настъпва нарастване на млечните жлези и дали индивидът започва да менструира.
Тестисите при истинския хермафродитизъм представляват най-често незрели семенни каналчета, постлани само със Сертолиеви клетки (клетки, отговорни за узряването на спермтозоидите).
Функционалната способност на яйчника при истинския хермафродитизъм се вижда от наличността на истински мензис - половината до 2/3 от такива индивиди могат да менструират, обикновено без да са в състояние да бъдат оплодени, освен в изключителни случаи.
Псевдо-хермафродитизъм - характеризира се с нормален хромозомен набор и гонади, но с външни полови органи, напомнящи на тези на другия пол. Индивидите с псевдо-хермафродитизъм имат или яйчници, или тестиси, но никога и двете.
При женският псевдо-хермафродитизъм най-често се наблюдава клиторна хипертрофия и големи срамни устни, напомнящи на скротума. Добре видимият външно клитор може да достигне до 4 cm в невъзбудено състояние. Това прави половите контакти много по-задоволителни от обичайното. Вътрешните полови органи са изцяло женски. Случаите на стерилност не са по-чести, отколкото при другите жени.
При мъжкия псевдо-хермафродитизъм индивидът има много малък пенис, а кожените торбички на тестисите са раздвоени, като по този начин наподобяват женски полов апарат с големи срамни устни.
9. Транссексуалност
Транссексуалността е форма на полова идентичност, при която даден човек трайно и устойчиво се идентифицира като представител на срещуположния пол. Т.е. при това състояние физиологичната и психологичната полова идентичност на индивида не съвпадат. Транссексуалността не е вид сексуална ориентация и няма общо с хомосексуалността.
Твърди се, че чувството за принадлежност към другия пол присъства у транссексуалните хора от самото им осъзнаване като личност, но идентифицирането се проявява явно едва в пубертета или дори в зряла възраст. В някои случаи проявите му се засилват с времето. Тъй като повечето култури не одобряват транссексуалното поведение, много транссексуални хора страдат от тежки кризи на личността. Наблюдава се и силен вътрешен дискомфорт, породен от усещането, че човекът е в чуждо тяло, или че собственото му тяло не е такова, каквото би трябвало да бъде.
Биологическите жени, които искат да живеят като мъже и да добият такъв статут, се наричат транссексуални мъже (трансформация жена-към-мъж, ЖКМ). Биологическите мъже, които искат да живеят като жени и да добият такъв статут, се наричат транссексуални жени (трансформация мъж-към-жена, МКЖ).
10. Трансвестизъм
Трансвестизмът (още — трансвестицизъм) е практиката на носене на дрехи или аксесоари, считани в дадена култура за подходящи или предназначени за противоположния или друг пол.
Макар в исторически контекст по-обичайно да е било преобличането на жените, днес преобличането на мъжете получава повече внимание. Според културата, в която се проявява, това нарушаване на обичайните граници може да има духовно (ритуално), развлекателно или артистично значение. В Западните общества трансвестизмът се практикува по множество различни причини.
11. Андрофилия, гинофилия/гинефилия, амбифилия
Андрофилия означава сексуално привличане към мъже или мъжественост (мъжествени черти), а гинофилията (известна и като гинефилия) е сексуално влечение към жени или женственост. Съществува и понятие амбифилия, означаващо влечение към интерсексуални и трансполови хора.
Тази терминологична класификация разглежда като определител за влечението на даден индивид не пола на обектите от сексуален интерес, а тяхната мъжественост или женственост.
12. Парафилия. Видове парафилия.
Парафилия е биомедицински термин, използван в психиатрията, сексологията и психологията, за да означи сексуалната възбуда, фантазии и поведение, постигани чрез и включващи основно неадекватни обекти, ситуации или индивиди. Хората с парафилни сексуални влечения разчитат изключително на тези неадекватни обекти, за да постигат сексуална възбуда и удовлетворение.
Повече за различните видове парафилии можете да откриете тук:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA_%D1%81_%D0%BF %D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B8
http://seksologia.start.bg/article.php?aid=14775
Източник - добрата стара Уикипедия
Човек НЕ ИЗБИРА своята сексуалност. Никоя от сексуалностите, която се различава от хетеросексуалността, (в противовес с мнението на една доста солидна част от обществото) НЕ Е болестно състояние (изключвам различните видове парафилия, които обаче са сексуални привличания, а не видове сексуалност).
Към всички, които си мислят, че имат правото да обиждат хората с ралична от тяхната сексуалност - това е също толкова детинско и безсмислено колкото да обиждате някой с различен цвят на очите или косата. (същото важи и за расовата дискриминация, макар това да е извън темата). И в заключение искам да кажа, че сексуалната ориентация на даден човек е нещо много лично, което по никакъв начин не ви засяга, освен ако нямате или не желаете да имате интимни взаимоотношения с него.
Благодаря за вниманието, надявам се съм била полезна.
Ако все пак някой от администраторите реши, че няма нужда от тази тема, чувствайте се свободни да я изтриете или да пренесете информацията в другата тема.
1. Хетеросексуалност
Сигурна съм, че няма човек, който да не знае какво значи това, но все пак -
Хетеросексуалността е най-често срещаният вид сексуалност, който се характеризира със сексуално и романтично влечение към представители на противоположния пол.
2. Хомосексуалност
Хомосексуалността е сексуална ориентация, изразяваща се в трайната тенденция на емоционално, романтично и/или сексуално привличане към лица от същия пол. Тя се отнася още до чувството за идентичност на индивида на база на това привличане, свързаните с него поведения, както и чувството за принадлежност към общност от други, които споделят същите влечения.
Терминът гей най-често се използва за хомосексуални мъже, а лесбийка е терминът за хомосексуалните жени. Понякога терминът гей се използва и като наименование на хомосексуалните жени особено в английски, и е синоним на хомосексуалността въобще.
3. Бисексуалност
Бисексуалността е вид сексуална ориентация, характеризираща се с чувства на любов и/или сексуално влечение към представители и на двата пола.
4. Асексуалност
Асексуалност означава липса на сексуално желание и влечение или липса на желание за секс. Понякога може да се смята и за липса на сексуална ориентация.
Асексуалността се различава от сексуалното въздържание (въздържането от сексуални активности) и от целибата, които са поведения обичайно мотивирани от фактори като индивидуалните личностни или религиозни вярвания.
Според съвременни изследвания асексуалността се различава от сексуалните дисфункции по това, че при тях има желание, но има невъзможност (физическа или емоционално активирана) за сексуален акт, докато при асексуалността това е общо състояние и усещане.
5. Демисексуалност
Демисексуален е този, който не изпитва никакво сексуално привличане към даден човек, докато не изгради емоционална връзка с него. Дълбочината на емоционалната връзка, която е нужна, за да се появи сексуално желание, не зависи от първоначалното привличане.
6. Пансексуалност
Пансексуален е индивид, който има сексуално влечение към всички известни на човека полове: мъже, жени, травестити, транссексуални мъже, транссексуални жени, интерсексуални, двуполови хермафродити, псевдохермафродити и т.н.
7. Полисексуалност
Полисексуалност е привличането към множество полове (социални полове) и/или сексуални или джендър идентичности. Полисексуалният човек е такъв, който "обхваща или е характеризиран с много различни типове сексуалност".
Полисексуалността е различна от полиаморията, която представлява желанието някой да е интимно обвързан с повече от един партньор в определен момент или период, и се различава от пансексуалността, която е пивличане към всички възможни джендър вариации и полове. Полисексуалността e възможност за привличане към няколко или много, но не всички социални полове и/или сексуалности.
8. Интерсексуалност
Интерсексуалност е наличието у един индивид на неопределени или смесени полови белези. Интерсексуалните хора по рождение притежават полови белези, които ги причисляват или ги отличават и от двата пола, или с други думи - културният израз за "хермафродитизъм" и "псевдо-хермафродитизъм".
Хермафродизъм - Медицината използва този термин при наличност на двуполови гонади (полови органи) - яйчник и тестис. Това рядко срещано анатомично и функционално смущение на репродуктивната система се съпровожда с отклонения в сексуалното поведение.
В много случаи на хермафродитизъм външните полови органи са неправилно развити и се доближават повече до мъжките полови органи. Простатната жлеза не във всички случаи е развита.
При други случаи външните полови органи са така неясно оформени, че определянето на пола се решава в зависимост от това дали през пубертета настъпва нарастване на млечните жлези и дали индивидът започва да менструира.
Тестисите при истинския хермафродитизъм представляват най-често незрели семенни каналчета, постлани само със Сертолиеви клетки (клетки, отговорни за узряването на спермтозоидите).
Функционалната способност на яйчника при истинския хермафродитизъм се вижда от наличността на истински мензис - половината до 2/3 от такива индивиди могат да менструират, обикновено без да са в състояние да бъдат оплодени, освен в изключителни случаи.
Псевдо-хермафродитизъм - характеризира се с нормален хромозомен набор и гонади, но с външни полови органи, напомнящи на тези на другия пол. Индивидите с псевдо-хермафродитизъм имат или яйчници, или тестиси, но никога и двете.
При женският псевдо-хермафродитизъм най-често се наблюдава клиторна хипертрофия и големи срамни устни, напомнящи на скротума. Добре видимият външно клитор може да достигне до 4 cm в невъзбудено състояние. Това прави половите контакти много по-задоволителни от обичайното. Вътрешните полови органи са изцяло женски. Случаите на стерилност не са по-чести, отколкото при другите жени.
При мъжкия псевдо-хермафродитизъм индивидът има много малък пенис, а кожените торбички на тестисите са раздвоени, като по този начин наподобяват женски полов апарат с големи срамни устни.
9. Транссексуалност
Транссексуалността е форма на полова идентичност, при която даден човек трайно и устойчиво се идентифицира като представител на срещуположния пол. Т.е. при това състояние физиологичната и психологичната полова идентичност на индивида не съвпадат. Транссексуалността не е вид сексуална ориентация и няма общо с хомосексуалността.
Твърди се, че чувството за принадлежност към другия пол присъства у транссексуалните хора от самото им осъзнаване като личност, но идентифицирането се проявява явно едва в пубертета или дори в зряла възраст. В някои случаи проявите му се засилват с времето. Тъй като повечето култури не одобряват транссексуалното поведение, много транссексуални хора страдат от тежки кризи на личността. Наблюдава се и силен вътрешен дискомфорт, породен от усещането, че човекът е в чуждо тяло, или че собственото му тяло не е такова, каквото би трябвало да бъде.
Биологическите жени, които искат да живеят като мъже и да добият такъв статут, се наричат транссексуални мъже (трансформация жена-към-мъж, ЖКМ). Биологическите мъже, които искат да живеят като жени и да добият такъв статут, се наричат транссексуални жени (трансформация мъж-към-жена, МКЖ).
10. Трансвестизъм
Трансвестизмът (още — трансвестицизъм) е практиката на носене на дрехи или аксесоари, считани в дадена култура за подходящи или предназначени за противоположния или друг пол.
Макар в исторически контекст по-обичайно да е било преобличането на жените, днес преобличането на мъжете получава повече внимание. Според културата, в която се проявява, това нарушаване на обичайните граници може да има духовно (ритуално), развлекателно или артистично значение. В Западните общества трансвестизмът се практикува по множество различни причини.
11. Андрофилия, гинофилия/гинефилия, амбифилия
Андрофилия означава сексуално привличане към мъже или мъжественост (мъжествени черти), а гинофилията (известна и като гинефилия) е сексуално влечение към жени или женственост. Съществува и понятие амбифилия, означаващо влечение към интерсексуални и трансполови хора.
Тази терминологична класификация разглежда като определител за влечението на даден индивид не пола на обектите от сексуален интерес, а тяхната мъжественост или женственост.
12. Парафилия. Видове парафилия.
Парафилия е биомедицински термин, използван в психиатрията, сексологията и психологията, за да означи сексуалната възбуда, фантазии и поведение, постигани чрез и включващи основно неадекватни обекти, ситуации или индивиди. Хората с парафилни сексуални влечения разчитат изключително на тези неадекватни обекти, за да постигат сексуална възбуда и удовлетворение.
Повече за различните видове парафилии можете да откриете тук:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA_%D1%81_%D0%BF %D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B8
http://seksologia.start.bg/article.php?aid=14775
Източник - добрата стара Уикипедия
Човек НЕ ИЗБИРА своята сексуалност. Никоя от сексуалностите, която се различава от хетеросексуалността, (в противовес с мнението на една доста солидна част от обществото) НЕ Е болестно състояние (изключвам различните видове парафилия, които обаче са сексуални привличания, а не видове сексуалност).
Към всички, които си мислят, че имат правото да обиждат хората с ралична от тяхната сексуалност - това е също толкова детинско и безсмислено колкото да обиждате някой с различен цвят на очите или косата. (същото важи и за расовата дискриминация, макар това да е извън темата). И в заключение искам да кажа, че сексуалната ориентация на даден човек е нещо много лично, което по никакъв начин не ви засяга, освен ако нямате или не желаете да имате интимни взаимоотношения с него.
Благодаря за вниманието, надявам се съм била полезна.