PDA

View Full Version : Работа



ameli
04-08-2013, 13:52
Тъй тъй, напоследък ми върви да пускам нови теми, та викам да завзема и тоя раздел. :Д

Въпросите ми са няколко:
1. Каква ви беше първата работа, на колко, с връзки ли ви взеха и ако не - как я търсихте и как ги убедихте, че вие сте Човека? :Д
2. Това лято искам уж да почна нещо, но нямам нито "квалификации", нито опит, пък и откъде да го взема тоя опит, като никой не го дава?!
3. Прегледах всички възможни интернет обяви, че нали уж от рано трябва да се почне, че после съвсем нямало места, нямам връзки ииии не знам какво да правя общо взето.. ще се радвам ако ми дадете някакви идеи, къде да търся, какво мога да правя.. и такива неща.
4. Медицинското от лекар общо ли се попълва или трябва вече да са ме наели някъде, за да го поискам?

Май това е, ако се сетя друго ще допълвам :)

ameli
04-08-2013, 18:04
Е айде де, излагате се :д

vladyman
04-08-2013, 18:26
1) На 16, правих филмови ревюта в едно женско списание (това беше отдавна бтв), а лятото паралелно бачках на половин работен ден в Макдоналдс. Първата ми сериозна работа започнах когато бях първа година студент в UK. Връзки, поне до момента, не ми се е налагало да ползвам в професионалното си развитие. Факт е обаче и, че не съм постигнал нищо особено - монтажист съм (филмов, не строителен или нещо такова :D). Работа съм си намирал благодарение на портфолиото което имам. Дипломата от престижен (макар и само европейски) университет също ми помага.

2). На колко години си ? Ако си под 18 е много тегаво, факт. Начини за придобиване на "квалификация" има много - сертифицирани курсове, взимане на изпити, неплатен стаж, чиракуване, участие в различни програми, самообучение...

3) Джобс.бг е умряла работа за съжаление. Няма така да си намериш работа. Просто 15 минути след като се качи една оферта по нея вече има над 100 кандидатствания и е просто безумие да се вредиш да пратиш пръв. По-реалистичните опции са, поне според мен, три на брой: 1 - разпитваш приятели и роднини да те насочат ако знаят някъде където се търсят служители. 2 - ходиш по Job fairs, срещи с работодатели. В Англия това е много често срещано сред младите, у нас честно казано не знам, макар че съм виждал обяви за такива мероприятия. 3 - сам се свързваш с компании които се занимават с това което искаш да работиш и им предлагаш услугите си. Това е най-трудният, но и най-ефективен начин. Но иска гигантски усилия и вяра в собствените ти способности(а и трябва да ги имаш тия способности in the first place :D).

4) Медицинско се вади при поискване от работодател.

ameli
04-08-2013, 18:50
2). На колко години си ? Ако си под 18 е много тегаво, факт. Начини за придобиване на "квалификация" има много - сертифицирани курсове, взимане на изпити, неплатен стаж, чиракуване, участие в различни програми, самообучение...

Няколко месеца до 18 имам, а и като си момиче е още по-трудно намирането :( Това със самообучението не знам как биха ми го признали, а и на този етап единствения курс, който бих могла да взема е за сервитьорка; толкова ли би ми помогнал един сертификат примерно?

3) Джобс.бг е умряла работа за съжаление. Няма така да си намериш работа. Просто 15 минути след като се качи една оферта по нея вече има над 100 кандидатствания и е просто безумие да се вредиш да пратиш пръв. По-реалистичните опции са, поне според мен, три на брой: 1 - разпитваш приятели и роднини да те насочат ако знаят някъде където се търсят служители. 2 - ходиш по Job fairs, срещи с работодатели. В Англия това е много често срещано сред младите, у нас честно казано не знам, макар че съм виждал обяви за такива мероприятия. 3 - сам се свързваш с компании които се занимават с това което искаш да работиш и им предлагаш услугите си. Това е най-трудният, но и най-ефективен начин. Но иска гигантски усилия и вяра в собствените ти способности(а и трябва да ги имаш тия способности in the first place :D).

1 - Опитвам се, но те тея места ги използват за тях си; 2 - не съм чувала за нещо подобно тук; 3- Свързвала съм се няколко пъти, дори майка ми говори, но като разберат годините ми - не искат и да чуят.

4) Медицинско се вади при поискване от работодател. < това го разбрах, но то общо ли е за всички работи или при започване на конретна дейност в него да се опише именно тя?

:)

ameli
04-23-2013, 13:03
Хора, хора, май изникна нещо.. някой от форума беше споменал, че работи като аниматор на детски партита. Може ли да ми пише на лично?