PDA

View Full Version : Прегряващ процесор



Auriss
04-18-2013, 19:49
на кратко - връчиха ми някаква доста стара кошница за ремонт. На някакъв познат на майка ми е компютъра с някакъв celeron на 1.3гхз. Компютърът въобще не включваше, ама аз нали съм си вехтошар изкопах от запасите някакви части от първият ми компютър и почнах да сменям. Оказа се рамта, че е сдала.
Дотук добре, но след като го сглобих по време на инсталацията на ОС започна да ми пее :Д Реших да го игнорирам и оставих ОС-то да се доинсталира. Реснах го обаче и влязох в биос-а да проверя какво става. Процесорът беше на 98C :Д Изобщо не си правя ташака - почти на 100 градуса. Такова нещо не съм виждал. Още по начало се учудих, че изобщо няма и вентилатор при подобна тактова честота. Единствено някакъв миниатюрен радиатор е лепнат отгоре.
Откровено казано нямам и най-малка идея какво да правя. Някой с някакви познания по въпроса ?

defender
04-18-2013, 20:04
трябва върху радиатора да има и вентилатор, да не би този човек на когото е компютъра да си е човъркал вкъщи нещо (без да знае какво прави) и да му е махнал вентилатора и да е останал само радиатора.

TheShowStopper
04-18-2013, 20:06
Тури му вентилатор, сложи му паста и ще стане :)

Auriss
04-18-2013, 20:06
Ноуп, пък и то по принцип си има процесори на които пасивното охлаждане им е достатъчно. Въпросът е че нямам идея този конкретно защо прегрява. Какво има да му се поврежда на 100гр мед, цинк или там каквото е ;д Всичко си работи на 6 иначе.


Тури му вентилатор, сложи му паста и ще стане
Къде да го туря тоя вентилатор като дъното нито слот има, нито място в кутията. Процесорът е буквално под захранването (което е другата дизайнерска приумица, която ме учуди)

defender
04-18-2013, 20:10
баси кутията......


по принцип си има процесори на които пасивното охлаждане им е достатъчно.

кво туй чудо

defender
04-18-2013, 20:22
Къде да го туря тоя вентилатор като дъното нито слот има, нито място в кутията. Процесорът е буквално под захранването (което е другата дизайнерска приумица, която ме учуди)

вентилатора се закрепя върху радиатора а не върху дъната платка, ама пък щом казваш, че няма място........

haritov
04-18-2013, 21:35
чухте го неговия процесор сам се охлаждал ама явно почва като изгори

Auriss
04-18-2013, 22:00
^честно казано ми е трудно да си преведа какво се опита да кажеш, но по някаква причина ми се струва, че беше някакъв опит да се направиш на интересен. Най-любезно те приканвам да се изнасяш от темата.

haritov
04-18-2013, 22:54
^честно казано ми е трудно да си преведа какво се опита да кажеш, но по някаква причина ми се струва, че беше някакъв опит да се направиш на интересен. Най-любезно те приканвам да се изнасяш от темата.

като покажеш документ че форума е твой тогава ще ми казваш да се изнасям за сега ще си седя тук а ти ще си лаеш както винаги


но ще пробвам по-просто

щом мислиш че процесора ти сам се охлажда защо достига 100 градуса сложи вентилатор или духай с уста

Auriss
04-18-2013, 23:15
Да ми беше под ръка да видиш как ще те излая, келешче неграмотно. Бедна ти е фантазията някой ден ако ми паднеш - ей-така, някъде, някога, сбъркаш ли да цъфнеш на някоя форумна сбирка, на която ще отида колкото да ти увия червата около ушите.

По темата.

За последен път - нито дъното, нито кутията са пригодени да има вентилатор върху радиатора. По-просто от това не знам как да го напиша. Някаква идея да има някой при това положение на какво може да се дължи прегряването ?

haritov
04-19-2013, 08:29
Да ми беше под ръка да видиш как ще те излая, келешче неграмотно. Бедна ти е фантазията някой ден ако ми паднеш - ей-така, някъде, някога, сбъркаш ли да цъфнеш на някоя форумна сбирка, на която ще отида колкото да ти увия червата около ушите.

По темата.

За последен път - нито дъното, нито кутията са пригодени да има вентилатор върху радиатора. По-просто от това не знам как да го напиша. Някаква идея да има някой при това положение на какво може да се дължи прегряването ?
дай го в сервиз не се напъвай

иначе с тая заплаха добре ме разсмя лошото е че не знаеш с какъв си пишеш
в нета нали?

lensman
04-19-2013, 08:51
процесора прегрява защото се претоварва. отвори един таск и виж на колко % е натоварен процесора....има една единствена вероятност. захранването е сменяно, предишното е имало вентилатор които е охлаждал и процесора.....Сервиз му е майката....
Е има и друга опция- в кофата за боклук и нов....4 ядрените и с 4 Гб рам вече са по 450 кинта- ако имаш кутия и си направиш конфигурация тип " сбирщаин"

Auriss
04-19-2013, 09:05
В пост-а почва да вдига градусите. Ако го оставя просто в биос-а да му се радвам след минутка е на 60, след 10 на 80. Не е от натоварване.
Компютърът преди мен никой не го е отварял, това ви го гарантирам. Човекът е на 60 и кусур години - едва ли ще му щукне да бърника ей-така, пък и го питах. Изключил е изведнъж компютърът и дотам.
Охлаждането на захранването си работи.
По сервизите са безполезници в повечето случаи и могат да свършат точно колкото и аз - да сменят някой чарколяк и да видят откъде е проблемът. В случая е за кошчето и според мен, но човекът е пенсионер и ми се иска да можеше някак да се скрепи положението.
Пробвах снощи да му сменя термопастата и да почистя радиатора - нямаше особен ефект.

dimitar_ak
04-19-2013, 09:20
Сигурен ли си, че процесора е 1ГХц? Да не е овърклокнат? Няма начин да е на тази честота без охлаждане с вентилатор. Провери какъв е чипът със сваляне и осигури вентилатор.

OoVasKoO
04-19-2013, 10:12
Пич, задай си въпроса в http://www.hardwarebg.com

npp
04-19-2013, 12:43
В пост-а почва да вдига градусите. Ако го оставя просто в биос-а да му се радвам след минутка е на 60, след 10 на 80. Не е от натоварване.
Компютърът преди мен никой не го е отварял, това ви го гарантирам. Човекът е на 60 и кусур години - едва ли ще му щукне да бърника ей-така, пък и го питах. Изключил е изведнъж компютърът и дотам.
Охлаждането на захранването си работи.
По сервизите са безполезници в повечето случаи и могат да свършат точно колкото и аз - да сменят някой чарколяк и да видят откъде е проблемът. В случая е за кошчето и според мен, но човекът е пенсионер и ми се иска да можеше някак да се скрепи положението.
Пробвах снощи да му сменя термопастата и да почистя радиатора - нямаше особен ефект.


за да ти се помогне е добре да напишеш поне какъв е модела на процесора, иначе няма как да се знае какъв охладител ще е най-подходящ да му се монтира, просто отвори капака на кутията и виж какво пише на процесора, или поне го снимай с нещо и постни снимката тук

vladyman
04-22-2013, 08:20
Решението е следното - обаждаш се на човека който ти е дал кошницата, казваш му/й да дойде да си я вземе обратно и ако иска да има компютър да прежали 300те лева на месец които дава за цигари и с тях да си купи нов.

Съвсем сериозен съм бтв. И на мен ми е писнало да ми носят "ръчно" асемблирани компютри, конфигурирани по безумен начин или пък амортизирани на н-та степен и да ми обясняват как досега си работели перфектно.

Колкото до проблема ти - ако това което пишеш е вярно то няма какво да направиш. Процесора явно е амортизиран, дъното и то, скапали са се кондензаторчетата и т.н. и без допълнителен вентилатор няма как да тръгне. Ама ако няма място (което, особено при стари компютри) се случва постоянно...

MaGuSs
04-25-2013, 22:14
Дори на Pentium III кутиите има място за вентилатор.
Най-добре ще е да дадеш снимка на процесора и кутията и по-подробна снимка към сокета :)

Пък и щом твърдиш, че в сервиз разбират толкова колкото и ти, проверил/а ли си в BIOS дали процесора е овърклокнат - това трябва да е първото нещо, което да се провери при прегряващ процесор, а не да седиш и да гледаш градусите до колко се качват?

Успех

Auriss
04-25-2013, 22:48
Споко, оправих проблема. Мен първата ми работа беше да ресна биоса като най-сетне включи и по няква непонятна причина явно някъв проблем с волтовете на процесора имаше. Не беше клокнат, на ауто си беше всичко. Преди т'ва свалях честотата, но ефект нямаше. Като зададох конкретен волтаж всичко се оправи *shrug* Тъпа работа, ама сработи. Ебал съм го.