PDA

View Full Version : Харчене/Спестване?



NomNomNom
04-20-2013, 08:04
Здравейте,

Правя тази тема, защото майка ми отново прави негативен коментар, след като й казах какво планирам да си купя тези дни.
Ситуацията е следната - с родителите ми живеехме по-трудничко, заеми и такива глупости. Сега те нямат заеми, майка ми започна да изкарва хубави пари за провинцията.
От 1г. работя, от едното място парите ми влизат в сметката директно и ги вадя, като си взимам нещо по-голямо, а заплата на трудов - заминава за месец. От месец за месец. Просто си излизам, и да не излизам, свъкнала съм да харча. Като имам харча, като нямам - не харча. Но на мен не ми прави впечатление, на мен ми е окей, имам и други пари.
За другия месец си направих ходене до Берлин и още един европейски град. И, днес й казвам -ще си купя онова нещо, и тя - айде да го оставиш за другия месец, а .
Избеснях, защото постоянно , като си купя нещо, ми обяснява, че се притеснява, че много харча и ще остана без пари.
Ама е някакво супер идиотско, защото няма да остана и тя го знае, но въпреки това само ми набива филми и в резултат на което още по-ирационално си харча парите - заради това, че цял живот са мрънкали, че нямаме пари ( и да сме имали ) , вместо да си купя нещо голямо, мен ме шубе и си купувам някакви по-дребни неща.
Примерно, ако заплатата ми замине за храна по заведения, таксита и барове, съм окей, обаче ако реша да ги спестя тези пари и да ги дам за друго - майка ми започва - ама бла бла бла.

И вече страшно много ми лази по нервите. Ще кажете - ти си живееш сама, бла бла, защо я слушаш - ами, майка ми е и ми оказва влияние.
Имам толкова дружки, които като мен си живеят без да имат и това в сметката, което го имам за бекъп - и са си окей.
Обаче, майка ми само ме подпитва дали имам пари бла бла и като ме усети, че съм привършила заплата започва - оо, ти нямаш пари, какво ще правиме, и почва някави притеснения и й затварям телефона, защото аз съм й звъннала да си говорим, не да ми мрънка дали ми е студено,или храна, пари, етц.
Ако го погледнете : http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Maslow-pyramid_bg.svg

Тя ме пита постоянно за неща на втори слой, или първи, а аз имам нужда да коментирам горните слоеве, но тя изобщо и не ги слуша понякога, защото е обсебена от втори слой.

А никога в живота си не съм могла да коментирам темата за парите заради нея. От последната година вече мога.
Супер травмираща ми е тази тема и я мразя. Взимам 1.8к и пак майка ми, като чуе, че ще си купя рутер за 1к или че ще си направя татуировка за 150лв - я втриса и ме кара да се чувствам зле.

На всичкото отгоре и баба ми само обяснява, че трябва да спестявам, да не излизам, бла бла.
Както можете да се досетите, пускам си ги покрай ушите, но вече ми е кофти.
Като си поживея, ще си седна на задника, какво очакват от 19г. момиче, не мога да си разбера.
А и не е като да нямам и спестявания, макар и не големи, от другата заплата.

Споделете как е при вас и какво вие правите.

TheBeliever
04-20-2013, 08:36
Аз лично не обсъждам разходите си с нашите. И те са като майка ти/баба ти - ама как ще дадеш толкова пари за еди-си-какво, ами ако останеш без пари, ами ако, ами ако...

В момента нито ме знаят колко точно изкарвам, нито колко и за какво харча. На въпроса "Имаш ли/стигат ли ти парите" отговарям само с "Имам" и толкова. След като не взимам от тях не мисля, че имат право да ми държат сметка за какво си харча парите.

kolegata88
04-21-2013, 19:25
И аз като бях на 19 взимах пари и ги харчих и си мислих че все така ще е ама не е.По добре си дръж парите и ги инвестирай в нещо полезно

Chacho
04-22-2013, 11:15
Ще се научиш да ги игнорираш. :)

Харчи си за каквото искаш. Не е лошо да си купуваш нещо голямо.

Спестявай, но сама си разпределяй.

Sh@d0w
05-06-2013, 05:02
И аз бях така като теб. Първата година не ми се задържаше много - много заплатата, от месец на месец беше.

После като си навзех всичко което исках, както и на приятелката ми реших че вече е време да пестя малко защото живота си тече и ще трябва по някое време място за живеене да си вземем. Та в момента наред с редовната заплата взимам и големи бонуси та гледам само от тях да харча, цялата заплата иначе гледам да си я пестя и не тегля от нея само ако се наложи. Примерно онзи ден за рождения ден на майка ми се наложи да тегля и и купих електронна книга че отдавна искаше.

Иначе помагам също на нашите с парите че са го закъсали. Засега ми се получава пестенето (имам предвид от странични работи не от неща за първа необходимост като храна и др), пък ще видим за по - нататък.

Cооkie
05-14-2013, 04:20
Кажи й, че всеки път като ти заговори за пари, ще й затваряш. И го прави наистина. Не искаш никакви пари от родителите си, сама си ги изкарваш, знаеш какво е да нямаш пари, можеш да прецениш за какво да си ги изхарчиш. Като й затвориш 5-6 пъти, може и да се научи :)

Мен също хич ме няма в пестенето и не се променят особено нещата с възрастта, но винаги съм се оправяла. Иска ми се да започна да пестя, но не знам кога ще успея да се преборя със себе си.

Takova
05-15-2013, 16:35
Ако живееш при тях, ще ти се бъркат.Нищо не можеш да направиш по въпроса :)

ledenakrasota
05-15-2013, 16:55
Вкъщи е обратното. На баща ми не му стигат 1000 лева само за него и винаги от малка съм се чувствала кофти по въпроса с парите. Това е много погрешно. Не работя с договор, защото нищо не ме устройва, но с пасивни доходи се справям супер вече втора година. Дискотеките и баровете не ме блазнят. Пестя на макс и нещо се появява. Имам парите и плащам. Подобни моменти ме радват от осми клас. Да правя подаръци на някого или да заведа мама на ресторант. Купих си четец съвсем спонтанно и съм много доволна. Мрънканици няма у нас. Не, че не са прави да ти го казват, но не си някой хаймана, а работиш, за да не знаеш как да се справиш със сметките си.
Вкъщи аз мрънкам, защото не може а се живее ден за ден. Винаги ще изникне нещо. На дванайсет станах родител на собствените си родители. Ефект има, но много бавен. Не бих се оставила в тяхното положение, защото няма винаги да изкарваш големите пари. Превръщаш се в егоист и гледаш само себе си, а си глава на семейство. :?

D*Rose
05-16-2013, 01:22
Мда... познато ми е. С баща ми имахме разногласия относно същата тема и то съвсем скоро беше.

investorbgzet
06-12-2013, 20:43
Пичове, сори че връщам темата. Ама като ви гледам ми е жал. Наистина!

Вече сте пълнолетни. Виждам как пишете: "гадно ми е още от малък за въпроса с парите". Ами вие помислялили сте някога изобщо - какво са парите? Как се въртят ? Какво са книжни пари? Защо се "въртят" парите? Какво е златен резерв? Защо едни са богати, други бедни, трети са в средна класа? Вие в КОЯ класа сте?

Вече сте пълнолетни. Аз самия съм на 20 години в момента и честно казано, знам повече неща за бизнеса и парите, предприемачеството, инвестициите от баща ми , майка ми, дядо ми,баба ми и сестра ми и другия брат - та всички взети заедно, знам повече от тях за т.нар. преход - за скандали се Общ.банка, общ.съвет, борсовите спекулации с БФБ и т.н.! ( не се хваля. Това е ценно знание, ще обясня защо по-надолу в 1 фраза само). Когато се заговори за пари - всеки почва да се оплаква. Ами направете нещо по въпроса! Със заплата няма да я докарате до никъде. Заплата - данъци, осигуровки - орязват я и толкова, харчиш я за глупости и това е. На практика 400 или дори 600 лв. заплата не е нищо. Това са някви мизерни 350-400 долара, или 300 евро. Това колко е на запад? Половината цена за квартира във Франция - Париж.

Пичове - млади сте. Е най-горе в ляво има т.нар. страница - investor.bg Ограмотете се малко финансово. И почнете да пестите и ИНВЕСТИРАЙТЕ в нещо смислено. Днес можеш да изкараш пари по много семпли начини.

Когато четете нещо свързано с икономика,финанси и пари и не разбирате какво четете и казвате:"абе глупости!" - това означава едно - ниско ниво на финансова ограмотеност.

Най-важното нещо: вече не сме в индустриална епоха. Вече сме в модерната епоха на технологиите и т.нар. - капитализъм, пазарна икономика. Неокапитализъм. Вземете се образовайте малко. Има толкова много видеа и курсове (безплатни и сие в по-големите градове) за компютърно програмиране. Вместо да гледате фейсбук и да спамите с песнички и да си мечтаете колко сте голями - вземете напишете един програмен код. Днес всичко се променя адски бързо,технологиите особено - -> променяйте се и вие.

ако има някои виновен: това сте си вие самите,че не се образовате финансово. И не само финансово. Не казвам,че университетските науки не струват - напротив, аз самия съм студент в СУ, но не това е въпроса.

Днес - ЗНАНИЕТО - са парите. Това сте вие, това е всичко.

Успех!

Nakadah
06-13-2013, 07:52
^^ Хубаво е, че повтаряш на някой друг думите...

Krisy...
07-10-2013, 14:08
Вече съм почти на 19 г. И тези пари ги нямам за нищо

DimovB
08-07-2013, 16:27
Пести си парите и не ги харчи за неща, които не са ти крайно необходими. Поне в началото. Ще си благодарна на себе си в бъдеще.

draid
08-07-2013, 20:25
Не може да се очаква на тая възраст да мислиш за инвестиции и възвръщаемост ,следователно си харчиш и работиш, след като си накупуваш всичко което искаш, тогава може да го мислиш.

Chacho
08-08-2013, 12:40
Не може да се очаква на тая възраст да мислиш за инвестиции и възвръщаемост ,следователно си харчиш и работиш, след като си накупуваш всичко което искаш, тогава може да го мислиш.

Всъщност и аз съм на това мнение. Точно това харчене те кара да опознаеш себе си и желанията си, после инвестициите ще са много по-разумни, когато успяваш да надделееш с разум над импулсите.

existenz55
08-10-2013, 03:06
Не съм съгласен с мнението. Свикнеш ли един път да живееш от заплата до заплата си до там. Изкарвам сам пари за себе си от 14 годишен (не не съм работил нелегално, а работих като freelancer online). По времето когато моите връстници си харчеха парите от мама и тати, аз давах пари на майка ми, че беше закъсала. Сега 70% от връстниците ми са общи работници и работят от заплата до заплата, а аз се чудя къде да отида на почивка (щото няма как да отида извън БГ, при положение, че трябва да съм само аз и приятелката, защото всичките ми познати са от 9до17 на работа и в събота). Това, че сте млади е пълна заблуда. Времето лети и ако не се възползвате навреме от възможностите които ви се предлагат, после ще е късно. За инвестиции ви е рано, но пестенето 1-2 години е добър стартов капитал за собствен бизнес. Не е нужно да разбирате от всичко (при положение, че повечето хора в БГ се радват на 700 лв. заплата) и можете да наемете персонал да ви работи (пример собственика на vbox7 не е разбирал от програмиране и си е наел хора да му правят сайта, собственика на помагало и гепиме са един и същ и са си наели програмисти да им работят сайта).
Ако харчите всичко което сте изработили и чакате другата заплата далеч няма да стигнете. Не помня в кой учебник и книга по икономика го четох, но е нормално при евентуално уволнение, да можете да продължите стандарта си на живот с спестяванията минимум 2 години (или една беше вече не помня). Какво ще направите ако утре ви уволнят и седите на бюрото по труда 4-6 месеца (в зависимост от трудовия ви стаж)? След това ако не си намерите работа какво правите?? Всеки се радва на нови и хубави неща, но замислете се дали реално ви трябват същите (в нас съм наблъскал 5 телефона сигурно, закупени веднага щом излезнат и заменяни веднага щом излезне следващия) предмети и не може ли ако ви трябват да минете с по евтин вариант. ЖИВЕЕНЕТО НА КРЕДИТ също е лошо (темата е прекалено дълга за обяснение, но с едно изречение ще ви кажа, че живеенето под наем е по добро от купуването на жилище с кредит и това е известно от преди мнооооого години, но за съжаление доста българи го разбраха чак след спукването на балона) и всеки трябва да живее спрямо чергата си.

NomNomNom
08-18-2013, 09:02
Не съм съгласен с мнението. Свикнеш ли един път да живееш от заплата до заплата си до там. Изкарвам сам пари за себе си от 14 годишен (не не съм работил нелегално, а работих като freelancer online). По времето когато моите връстници си харчеха парите от мама и тати, аз давах пари на майка ми, че беше закъсала. Сега 70% от връстниците ми са общи работници и работят от заплата до заплата, а аз се чудя къде да отида на почивка (щото няма как да отида извън БГ, при положение, че трябва да съм само аз и приятелката, защото всичките ми познати са от 9до17 на работа и в събота). Това, че сте млади е пълна заблуда. Времето лети и ако не се възползвате навреме от възможностите които ви се предлагат, после ще е късно. За инвестиции ви е рано, но пестенето 1-2 години е добър стартов капитал за собствен бизнес. Не е нужно да разбирате от всичко (при положение, че повечето хора в БГ се радват на 700 лв. заплата) и можете да наемете персонал да ви работи (пример собственика на vbox7 не е разбирал от програмиране и си е наел хора да му правят сайта, собственика на помагало и гепиме са един и същ и са си наели програмисти да им работят сайта).
Ако харчите всичко което сте изработили и чакате другата заплата далеч няма да стигнете. Не помня в кой учебник и книга по икономика го четох, но е нормално при евентуално уволнение, да можете да продължите стандарта си на живот с спестяванията минимум 2 години (или една беше вече не помня). Какво ще направите ако утре ви уволнят и седите на бюрото по труда 4-6 месеца (в зависимост от трудовия ви стаж)? След това ако не си намерите работа какво правите?? Всеки се радва на нови и хубави неща, но замислете се дали реално ви трябват същите (в нас съм наблъскал 5 телефона сигурно, закупени веднага щом излезнат и заменяни веднага щом излезне следващия) предмети и не може ли ако ви трябват да минете с по евтин вариант. ЖИВЕЕНЕТО НА КРЕДИТ също е лошо (темата е прекалено дълга за обяснение, но с едно изречение ще ви кажа, че живеенето под наем е по добро от купуването на жилище с кредит и това е известно от преди мнооооого години, но за съжаление доста българи го разбраха чак след спукването на балона) и всеки трябва да живее спрямо чергата си.



В Пловдив на майните може да им звучиш много интелигентно, но недей говори пред други хора да се излагаш.

NomNomNom
08-18-2013, 09:11
Иначее, връщам се в темата, след като ми писна да харча, и след като ми се наложи да плащам изравнителна сметка за парно + други сметки около 1к, нова квартира - още 1к за комисионна, капаро и един наем напред, и 1.3к за семестър ( мамка му , защо ми е да уча, образованието само ще ме вътри с пари, а няма да се изплати и лев, а и мразя системата, лекторите ( нищо, че съм лектор ), студентите, хейт ).

Тъй, обеднях драстично и вече започвам да внасям по 400-600 на месец, че ми трябват.

Като препатих, мога да ви кажа, че наистина е добре първо да се нарадваш, и после да събираш.

existenz55
08-18-2013, 11:29
Иначее, връщам се в темата, след като ми писна да харча, и след като ми се наложи да плащам изравнителна сметка за парно + други сметки около 1к, нова квартира - още 1к за комисионна, капаро и един наем напред, и 1.3к за семестър ( мамка му , защо ми е да уча, образованието само ще ме вътри с пари, а няма да се изплати и лев, а и мразя системата, лекторите ( нищо, че съм лектор ), студентите, хейт ).

Тъй, обеднях драстично и вече започвам да внасям по 400-600 на месец, че ми трябват.

Като препатих, мога да ви кажа, че наистина е добре първо да се нарадваш, и после да събираш.

Отвори темата след 10 години (след като си студентка си поне на 19-20). Пак ще си говорим и ще кажеш дали не съм бил прав :).

white knight
08-18-2013, 11:40
existenz55 е прав, трябва да се пести ако не искате цял живота да живеете на кредит от заплата до заплата

anonymous708973
08-18-2013, 12:06
В Пловдив на майните може да им звучиш много интелигентно, но недей говори пред други хора да се излагаш.

Абсолютно е прав.
Само глупавият българин я прави тая простотия - да живее от заплата до заплата. Човек трябва да има достатъчно пари, че в случай на внезапно уволнение да може да изкара 3-6 месеца минимум със спестявания. На Запад хората гледат да отделят до 30% от заплатата си за спестявания.

NomNomNom
08-18-2013, 13:30
Абсолютно е прав.
Само глупавият българин я прави тая простотия - да живее от заплата до заплата. Човек трябва да има достатъчно пари, че в случай на внезапно уволнение да може да изкара 3-6 месеца минимум със спестявания. На Запад хората гледат да отделят до 30% от заплатата си за спестявания.
Аа извинявай за майните, нямах предвид нищо лошо.

За това е прав, но можеш да видиш колко още глупости е изприказвал.

NomNomNom
08-18-2013, 13:32
Отвори темата след 10 години (след като си студентка си поне на 19-20). Пак ще си говорим и ще кажеш дали не съм бил прав :).

То за някои неща, че си прав, прав си.
Но разсъжденията са ти повърхностни и същевременно нападаш и заради това реших да те нахраня.
Просто си нахвърлял 30тина изречения, които са пределно ясни на повечето хора, но ги изтъкваш като истини, които само ти си прозрял.

Същевременно критикуваш и нападаш, а темата е направена с цел споделяне на проблем, в който дори не си вникнал ( и вече не е актуален ) , а просто всяка тема я свързваш с живота ти и си пееш една и съща песен.

Реших все пак да отделя 2 минути и да ти напиша защо направих такъв коментар.

И имах предвид, че ако обкръжението ти ти се възхищават на мъдрите повторени мисли, то не очаквай това да се случи пред хора, които задават въпроси - какво, защо, как и търсят нови начини през целия си живот, вместо да ръсят клиширани съвети.

Приключвам темата си след известно отсъствие, което се оказа оправдано.

ledenakrasota
08-18-2013, 14:57
Абсолютно е прав.
Само глупавият българин я прави тая простотия - да живее от заплата до заплата. Човек трябва да има достатъчно пари, че в случай на внезапно уволнение да може да изкара 3-6 месеца минимум със спестявания. На Запад хората гледат да отделят до 30% от заплатата си за спестявания.

Половината българи заделят спестяванията си и то по-старите поколения, защото са научени да спестяват. Същите, поне повечето, са уредили децата си със собственост или малък капитал, но също така и доста са ги глезили. Същите тези деца днес са родители и на мързеливите ни набори, които искат да не работят. Ако работят, искат да е нещо в офисче, нещо на бюро и на минутата да са големите кинти. Хора всякакви, но това не е само у нас. На Запад имат добри заплати, но повечето хора са на квартири и не всички имат свои имоти. А тук повечето получават наследствени имущества.

anonymous708973
08-18-2013, 15:16
Номке, не съм се засегнала :д

yakuza_
08-18-2013, 15:56
Като почнете с тия истории, как било "на запад". Да не сме 73-та? Какво е това на запад, тук да не сме 3та ръка хора? Ако вие се чувствате такива, то аз не се. Така като говорите, някой ще реши, че едва ли не хората на запад не страдат от липса на пари. Цъфнали са на запад. Може би Америка? Която има 16 трилиона и отгоре дълг? Където ако не си здравно осигурен, не те поглеждат, ако не можеш да си платиш? Или Италия, Испания? За кой запад говорите?

anonymous708973
08-18-2013, 20:46
Не сме 73-та, но трябва да си пълен глупак, за да не вярваш, че не сме назад.

yakuza_
08-19-2013, 09:07
Защо си мислиш, че "на запад", няма хора които да са в по-лошо положение от нашето?
Много хора там не живеят постоянно на 1 място, не могат да си купят къща/апартамент.
Ясно е, че сме на зад, но тук имаме мн неща, които ги имат и те, дори такива които ги нямат.
Аз поне не се притеснявам, да изтегля "White teen on mandingo party 5", че видиш ли някой може да влезе и да ми лепне 1к евро глоба.

prince
08-24-2013, 12:10
Аз лично до преди 1 месец не си правих сметка за парите, харчих яко за каквото ми е кеф. Но се осъзнах малко и реших до поспра с глупостите, да пестя и инвестирам.