PDA

View Full Version : Съвет - от кога да почна да се готвя за изпити, матури..



KumchoValcho
04-28-2013, 06:55
Сега съм 11ти клас.
Искам да уча Маркетинг в УНСС, или Връзки с обществеността в СУ
По-скоро маркетинга ще избера
Матурата ми ще е по английски. Английския ми бих казал, че е много добър, но съм позабравил много неща от правилата, граматиката и тн., карам само на интуиция и макар да се справям добре искам да се подготвя по-хубаво. От кога да почна уроци според вас?
Също така ще кандидатствам с география на българия и за това трябва уроци. Аз мисля от лятото да почна, макар че не знам дали имам волята да уча цяло лято вместо да щукам насам натам 8-)
И последно, по БЕЛ - имаме кофти учителка, никак сериозно не изучаваме материала, за това също трябва да се готвя допълнително, но се чудя от кога да почна да се готвя за матурата..

POLLINA
04-28-2013, 07:12
как така ще кандидатстваш с география? До колкото помне в УНСС изпита беше няколко модула,има от всеки предмет по малко.
Защо не правиш матура по география, (въпреки,че е кошмарна последните години) за да обелкчиш малко ученето?
Няма смисъл да започваш да учиш от лятото, началото на учебната година е добре.

vladyman
04-28-2013, 09:34
@Полина - Баш лятото трябва да се съсредоточи върху ученето, иначе просто ще се размотава няколко месеца по моренца и глупости и ще си губи времето.

До автора, изглеждаш сериозен/а, така че не мисля, че има особена нужда да се притесняваш. И в УНСС и в СУ вече се влиза лесно. Виж, ако решиш да кандидатстваш в чужбина (което силно го препоръчвам между другото), тогава вече ще трябва по-сериозна подготовка. Лятото почни да се готвиш, без да си даваш прекалено много зор и след това през първият семестър на 12и клас ще можеш спокойно да се подготвиш напълно.

Аз обаче те съветвам горещо да си помислиш за учене в чужбина. В много европейски държави университетите са безплатни, а дипломата от там ще ти бъде в пъти по-полезна от тези давани от нашите "университети". Да не говорим, че ще видиш свят, ще си създадеш контакти и т.н.

KumchoValcho
04-28-2013, 09:50
благодаря

joannalof
04-28-2013, 11:30
Аз също съм 11кл. и съм започнала от 2ри срок лека-полека.По БЕЛ лятото сама,а през септември на уроци.Според мен колкото по-рано,толкова по-добре.Лично аз не искам всичко да ми се струпа накрая.

POLLINA
04-28-2013, 11:40
@Полина - Баш лятото трябва да се съсредоточи върху ученето, иначе просто ще се размотава няколко месеца по моренца и глупости и ще си губи времето.




глупости, дай ако искаш от сега да почва да учи.
Да си пропилее лятото в излишно учене? Няма смисъл от това.
Когато аз кандидатсвах започнах да уча от ноември някъде

vladyman
04-28-2013, 13:33
Моето лично мнение е, че на 17/18 години човек вече не бива да живее като дете и съответно през лятото трябва да се занимава с нещо пълноценно - учене, работа или придобиване на някаква квалификация и опит. Не казвам да не отиде на почивка или на някой и друг купон, но да си загуби три месеца в шматкане - твърдо не.

Или поне няколкото успели в живота човека които познавам бяха така. От друга страна, от тези които си прекарваха всяка свободна минута в иху-аху сега повечето си прекарват времето обяснявайки как "държавата съкс, бате" и как "работим тука за 500 лева, е*и му и мизерията".

Всеки в крайна сметка е свободен сам да си решава какво иска - да му е трудно сега, за да му е лесно по-нататък или да му е лесно сега, но да му е трудно по-нататък.

POLLINA
04-28-2013, 13:42
оф като чуя подобни разсъждения и ми става лошо. Ква квалификация може да придобива в момента, след като още е в процес на решаване какво да учи?
Казах,че няма нужда да учи цяло лято. Учебната година ще е напълно достатъчна.

GrumpyCat
04-28-2013, 17:50
оф като чуя подобни разсъждения и ми става лошо. Ква квалификация може да придобива в момента, след като още е в процес на решаване какво да учи?
Казах,че няма нужда да учи цяло лято. Учебната година ще е напълно достатъчна.
Казала била... Колко време ще ти отнеме да се подготвиш зависи само и единствено от скоростта, с която усвояваш материала, от времето, което мислиш да отделяш. Някои ученици предпочитат да се готвят в продължение на две години, по 1 час дневно или 2 пъти седмично, други пък предпочитат за една година интензивна подготовка. Зависи си как го чувстваш; зависи си от специалността, която искаш да учиш; зависи от това какви пропуски имаш...
На мен от твоите разсъждения ми става лошо. Три месеца не бива да се прекарват в бездействие, а квалификацията може да бъде придобиване на сертификат по език, сертификат по готварство/сладкарство/етц. Отделянето на време за забавления не изключва отделянето на време за учене, както и обратното важи.
А, да, също така времето, което ще ти отнеме да се подготвиш, зависи и от това дали имаш изградени навици да си учиш системно и да се натоварваш с учебен материал, защото, представи си, може да си е щракал с пръсти 2-3-4 години и да не е пипал почти нищо в училище и изведнъж да му дойде твърде много, а това може да се избегне с започването на подготовка в по-ранен етап, дори да не е засилена, просто за да се адаптира човек.

Amore-Mio*
04-28-2013, 19:12
Колкото по-рано, толкова по-добре!

KumchoValcho
04-28-2013, 19:38
Лятото не правя нищо по цял ден и без това, не ми е проблем да уча, даже по-добре
ще си отделя 1 седмица за море и толкова

bloodyF
04-29-2013, 07:08
Аз започнах с уроци по БЕЛ в началото на годината. (Септември в 12 клас)
Съветвам те да направиш същото, защото ако почнеш по-рано няма да има смисъл според мен..
По другите предмети същото

POLLINA
04-29-2013, 07:22
Казала била... Колко време ще ти отнеме да се подготвиш зависи само и единствено от скоростта, с която усвояваш материала, от времето, което мислиш да отделяш. Някои ученици предпочитат да се готвят в продължение на две години, по 1 час дневно или 2 пъти седмично, други пък предпочитат за една година интензивна подготовка. Зависи си как го чувстваш; зависи си от специалността, която искаш да учиш; зависи от това какви пропуски имаш...
На мен от твоите разсъждения ми става лошо. Три месеца не бива да се прекарват в бездействие, а квалификацията може да бъде придобиване на сертификат по език, сертификат по готварство/сладкарство/етц. Отделянето на време за забавления не изключва отделянето на време за учене, както и обратното важи.
А, да, също така времето, което ще ти отнеме да се подготвиш, зависи и от това дали имаш изградени навици да си учиш системно и да се натоварваш с учебен материал, защото, представи си, може да си е щракал с пръсти 2-3-4 години и да не е пипал почти нищо в училище и изведнъж да му дойде твърде много, а това може да се избегне с започването на подготовка в по-ранен етап, дори да не е засилена, просто за да се адаптира човек.


Зависи как гледаш на нещата. За мен лятото е време за почивка и забавление. Виждам се с приятелите си от други градове и държави. Искаше съвет и аз му дадох,нали за това е темата?
Просто подготовката за матура далеч не е толкова страшна, колкото я представят. Може лятото да си прочете произведенията например,но според мен е излишно да заляга над учебниците .
Както и да е, той си решава.