PDA

View Full Version : Капризни ли сте, когато стане въпрос за ядене?



DieselBlood
04-28-2013, 08:53
Въпросът е ясен. Вие сте!

anonymous708973
04-28-2013, 08:57
Зависи какво разбираш под "капризен". Нещата, които не ям, се броят на пръстите на едната ми ръка, не съм от тези, които не ядат някакви напълно нормални неща като чушки, гъби, лук и т.н.

Стане ли въпрос за начина на приготвяне, вида на храната, миризмата, съставките - много!

Your.Passion
04-28-2013, 09:00
Определено!
Нещо като не ми хареса на външен вид,миризма и продуктите ,категорично отказвам да ям 8-)
Например мразя агнешко (puke) Не понасям миризмата му 8-) Майка каза ,че след години ще почна да ям ама ... Да видим. 8-)
Авторе ,ами ти?

anonymous708973
04-28-2013, 09:29
АГНЕШКО с розмарин и печени картофи <3
ОМГ, обожавам Великден!

anonymous895156
04-28-2013, 09:32
обичам пълнен заек с кайма
телешко от т.нар. луда крава
риба с мляко
риба с яйца
мляко с плодове
пилешко месо с мляко
плодове със зеленчуци
мед с растителни масла
месо, риба, хляб, картофи
маслини с мляко
сирене с мляко
хапнете си

DieselBlood
04-28-2013, 18:14
Авторе ,ами ти?
Авторът е сравнително капризен. Например магданоз и копър не се допуска в нищо!!!!!!!! Магданозът се допуска в минимални количества (на манджа само), а от копър бягам като дявол от тамян. Дроб сърма също отбягвам, понеже веднъж ми стана лошо от нея. Броколи и карфиол са :smt078 . Патладжани също не долюбвам много-много, както и тиквички, но ако са сготвени правилно, може да ги ям. Общо взето е това. Нашите са вдигнали ръце от мен, но на мен грам не ми дреме.

FuCKkK13
04-28-2013, 18:23
НЕ ... нещата,които наистина не ям и не обичам са супер малко

Wwwooow
04-28-2013, 18:46
Преди не бях, сега съм ! ама сравнение с другите около мен не съм ;д

draid
04-28-2013, 19:05
Хич даже. Всичко ям.

Kyisi
04-28-2013, 19:15
Ами..ще кажа нещата, които не обичам, пък ще се види. ;д

1. Дроб сърма.
2. Дробчета.
3. Всякакви карантии
4. Боб. ( ям го, но..)
5. Заешко
6. Магданоз
7. Мерудия
8. Чесън
9. Броколи, патладжани.

Нещата, които впоследствие се научих да ям са :

Муската, панирана коприва, таратор, леща, тиквички, майонеза и друго не се сещам.

tori
04-28-2013, 19:28
Не, не много. Не ям мяслини от малка. Просто са ужасни. Тиквички също не ям. Патладжан само пържен. Мразя аромата на агнешкото, не обичам и дроб, но ям. Жълтък също не ям. И май е това.

bloodyF
04-28-2013, 20:31
Малко са нещата, които ям и са все вредни.

Много съм капризна.
Агнешко, дреболии, пилешко, банани, чушки, патладжани, маслини, броколи, заешко, боб, леща, повечето супи...
Манджи разни също не обичам. Ориз, освен ако не е със зеленчуци варен и после запържен на тиган (зеленчуците да са само моркови и грах) също не ям.


Ох, няма угодия..

Hayashi
04-28-2013, 20:57
Да. Месо почти не ям и трябва да е много добре приготвено дори да се наканя да опитам.
Чужди кухни не признавам и изобщо не отразявам някакви буламачи приготвени по изчанчен начин. Единствено италианската кухня мога да я приема.

Казват, че като стана студенка ще се науча да ям всичко. Да видим пък! xD

sweetycherry33
04-28-2013, 21:19
да
мразя:
*патладжани
*гъби
*тиквички
*пъпеш
*агнешко,телешко,заешко (абе от месото ям само пилешко и свинско :Д)
*всички морски деликатеси без риба
*броколи
*супи
*дроб сърма
*наденици
*кренвирши не обичам много - много
*чили
*картофи (освен в мусака и на салата, както и пържени)
*червени чушки
*вишни
*сливи
*шкембе чорба
*спагети
*дробчета
*домати (тях много ги обичам, но само като са от село, в софия не искам да им коментирам вкуса, това се отнася горе - долу и за краставиците)
*лук
*чесън
*яйца (тях мога да ги понасям, но не ги харесвам)
*извара
*мухлясало сирене
*кашкавал на дупки
*моркови (горе - долу)

и много, много, много други .. :Д
нещо много дълъг стана списъка май ... :Д

anonymous708973
04-28-2013, 21:20
Хаяши, по-екзотични неща не хапваш ли предвид влечението към Азия? :)

Аз днес открих, че мога и сурово цвекло да ям, ако е готино подправено. Като нищо утре ще си спретна една салата.

Goddess
04-28-2013, 23:34
Да, много. И що се отнася до нещо готвено - то трябва да е направено по определен начин, в случая - мама, баба, тате да са го сготвили или аз...Ако ям някъде другаде (на гости ако съм примерно), слабо възможно е да ми хареса. Мразя варените зеленчуци в манджите, копър само в таратор, иначе - не. Винаги си поръчвам салати без магданоз и печени чушки, защото не обичам. Супи също не ям. Като цяло и манджи не ям. Доматен сос също мразя в пица, освен ако не е супер малко сложено. Всякакви салами трябва да са много тънко нарязани, защото като видя някой да яде филия със салам нарязан на дебело ми се повръща. И като цяло обичам почти всичко да ми е нарязано на ситно. И шкембето ми е страшно гнусно, не мога да повярвам, че толкова хора го обичат и ядат с кеф..гррр. (само бульона мога да ям)

xoxi
04-29-2013, 08:23
По-капризен човек от себе си, аз не познавам. :D Веднъж само се занимавах да изброявам пред една позната какво не ям и тя ме попита "А въобще нещо ядеш ли или си на фотосинтеза?".
Опитвам се да 'прояждам' повече неща, но трудно свиквам с нови вкусове.
За това пък съм достатъчно креативна, за да мога да си приготвя нещата, които ям, по най-различни начини.

draid
04-29-2013, 09:15
Леле ужас, много сте капризни младите бе и все жените....

DisappointedDreamer
04-29-2013, 09:19
......

О.о

Не съм капризна, хич даже. Всичко хапвам освен супа топчета. 8-)

Chacho
04-29-2013, 09:24
Последните 2-3 години ям когато огладнея, тогава ми се яде всичко, та може да се каже, че и минималните капризи, които имах, са се изпарили.

girlwithblueeyes
04-29-2013, 09:30
Не обичам много тукашната кухня.
Капризна съм защото не ям пърежено и мазно а сладко освен сладолед просто мразя .

cyclops
04-29-2013, 09:48
Не съм капризна, ям почти всичко. Единствено не ям твърде мазното и пържените неща. Отблъскват ме, не че не мога да ги изям.

Supermassive____
04-29-2013, 10:08
Не ми допада смесването на солено и сладко при готвене. Или нещо от сорта на ориз с домати :D Иначе ям почти всичко.

anonymous708973
04-29-2013, 11:00
...

Вашите са за бой.

Violenza
04-29-2013, 11:24
Изключително капризна и злояда съм. Нещата, които ям, мога да ги изброя на половин страничка малък формат. :D

tonssy
04-29-2013, 11:30
Преди бях изключииииително капризна, сега ям повечето неща.
Не мога обаче да помириша/докосна/доближа агнешко, козе сирене/мляко. Всъщност от млеката само краве мога да понасям. Не обичам разни карантии, кожи и т.н, както и мразя в супата да има месо- видя ли, няма да я ям.

Ivaaaaa
04-29-2013, 14:22
да
капризна съм

kalpazanka
04-29-2013, 14:36
Не ям спанак /с изключение на един единствен път, когато мама беше спретнала супер яхнийката с ориз!/, извара, кашкавал, сирене, овче месо, овче мляко, а от овче сирене в хладилника съм способна да си обърна червата наопаки. Броколи опитах веднъж /бях на гости/ и по-безвкусно и блудкаво подобие на ядене в класацията ми няма.

YSMF
04-29-2013, 14:47
3 поколение злояда. :lol: Много мразя да ям сирене и кашкавал. Не мога да ям домашно прясно мляко, нито кисело такова. Ако ям боб, леща и изобщо супи, то те трябва да са направени от баща ми /от както се помня той готви ястията и явно съм свикнала така/. Има и други примери, но ще стане дълго.

black pearl
04-29-2013, 16:13
Само аз ли ям всичко ;дддд Няма храна , която не обичам с изключение на охлюви и брюкселско зеле ; д
Единствено съм капризна или по точно станах от скоро по отношение на начина по който е приготвена храната .

shmatarok
04-29-2013, 16:31
Баш капризна не, ама преди имаше неща, които не бих опитала за нищо на света. Сега обаче "пусти глад" - проядох почти всичко, особено ако някой друг ми го готви.Пак си зависи и как е приготвяно, де.
//шкембе-чорби и пачи и такива работи не ги включвам в списъка, от варено месо ми се повръща :Д

gugenceto2
04-29-2013, 17:14
Не особено : дреболии, заешко и охлюви не ям -.- :D

anonymous708973
04-29-2013, 20:22
Не ям спанак /с изключение на един единствен път, когато мама беше спретнала супер яхнийката с ориз!/, извара, кашкавал, сирене, овче месо, овче мляко, а от овче сирене в хладилника съм способна да си обърна червата наопаки. Броколи опитах веднъж /бях на гости/ и по-безвкусно и блудкаво подобие на ядене в класацията ми няма.

Не ядеш млечни продукти о.О
Изварата е страхотна с кисело мляко и някакъв плод, цялото нещо пасирано. И аз не обичах преди.
А спанакът на салата е просто прекраааасен <3 Казва ти го човек, който не понася миризмата на сготвен спанак и не е ял такъв от години.

granger
04-29-2013, 20:24
НЕ ... нещата,които наистина не ям и не обичам са супер малко
те тава.

SpiritInBlack
04-29-2013, 20:29
Определено обичам да си угаждам за храна като основно не ям свои неща :D

XTREME_
04-29-2013, 20:36
Не съм - не обичам само супа топчета и спанак.

XTREME_
04-29-2013, 20:36
Вашите са за бой.

Значи мислиш, че нейните са за бой, а да кажем на Виоленца не казваш нищо ? О.о

mgdream
04-29-2013, 20:45
Обикновено чакам да освирепея от глад преди да ям нещо и хващам каквото ми падне. Така мразената извара също я ям често. С някаква салата примерно си става супер.

Stray
04-29-2013, 21:13
Единствено капризнича, когато става дума за видове месо. Тлъстини, сланина, повечето карантия (всичко, което не върви с бира), кълки, мозък, трътки, охлюви и т.н. Просто ми се повдига от тях! За сметка на това обожавам пилешки сърца и дробчета. Направо ми текат лигите, когато си ги представя. Заешкото и агнешкото (освен, ако не го прави баба с ориз за Гергьовден :о) не ме кефят особенно.
Обичам храната и все не попадам на жени, които могат да готвят. :(! Вярно е че мъжката любов минава през стомаха! :lol:

anonymous708973
04-30-2013, 07:09
Значи мислиш, че нейните са за бой, а да кажем на Виоленца не казваш нищо ? О.о

Не съм видяла нейния пост. Казвам го на всички капризни.
Най-любимо ми е да чуя родител да се оплаква от злоядо дете, без значение на каква възраст е. Ми, такова си го направил, капризно ще е.

Markuss
04-30-2013, 07:16
И най-простата манджа да е пред мен, стига да е вкусна, ще я излапам! До там се простира моят каприз - вкусно ли е, давай го :д

RaI4etO
04-30-2013, 08:14
По-лесно ми е да кажа какво ям:
- кисело мляко (само краве)
-сирене
-зеленчуци - почти всички
-плодове - пак почти всички
-пилешко бяло месо
-спанак, лапад,марули и всякакви треви
-мюсли и овесени ядки
И това е, останалите храни или не ги обичам, или не бих ги и подушила...

JoLLiE92
04-30-2013, 08:24
Капризна значи да ядеш нещата когато са приготвени по точно определен начин и по никой друг, а това да не ядеш някакъв продукт не е капризност, а въпрос на вкус. Аз съм уникално капризна. :D Иначе като продукти ям почти всичко. Абсолютно всички плодове и зеленчуци, много рядко месо.

draid
04-30-2013, 10:17
Хайде ще кажа и аз какво не ям.

Пържен черен дроб и каймак (като каймака вече не се среща, а дроб ям стига да е направен на нещо) End of story.

Violenza
04-30-2013, 10:50
Не съм видяла нейния пост. Казвам го на всички капризни.
Най-любимо ми е да чуя родител да се оплаква от злоядо дете, без значение на каква възраст е. Ми, такова си го направил, капризно ще е.
Това пък са пълни глупости. Има си капризни и злояди деца и това е. Такава съм си от малка, нищо, че нашите ядат супер разнообразната храна и все са ме учили да ям повече неща. Еми, не става.

Аз пък няма да си мъча детето да яде неща, които не иска (това не означава, че ще ми яде шоколади за закуска и вечеря)

И не мога да разбера как може да се дразните, че някой не яде еди какво си. Супер малоумно е.

anonymous708973
04-30-2013, 11:08
Това пък са пълни глупости. Има си капризни и злояди деца и това е.

Няма "това е". Детето се ражда като бяло платно. Единственото, което яде, е мляко. От родителите зависят вкусовите предпочитания. Ако майка ти беше измислила 3 различни пюренца, включващи грах, за да проядеш грах, щеше да ядеш грах. Примерно.

Какво значи от "малка"? От бебе? Щото бебетата не са капризни, родителите им ги правят такива - един път е отказало пюре от чушка и КРАЙ - детето е набедено, че не яде чушки. Бог знае дали е отказало, щото в момента не е било гладно, щото му се е акало, щото е имало пришка на дупето от памперсите и т.н., ама не, то не ядяло чушки.

JoLLiE92
04-30-2013, 11:23
На племенника ми не му даваха сирене като малък, защото братовчедка му била се задавила с парче сирене и щяла да умре и хайде да забраним сиренето на всички деца. :D

Violenza
04-30-2013, 16:44
Няма "това е". Детето се ражда като бяло платно. Единственото, което яде, е мляко. От родителите зависят вкусовите предпочитания. Ако майка ти беше измислила 3 различни пюренца, включващи грах, за да проядеш грах, щеше да ядеш грах. Примерно.

Да, и с каквото го храниш от малко бебето, това ще яде цял живот. Не е така. Вкусът си го променяш с времето, което е напълно естествено.

3oPuTy
05-01-2013, 12:50
Не ям неща като:
- мляко
- агнешко,заешко,телешко ... Абе всичко друго различно от пилешко,свинско,скумрия на скара,цаца и рядко хек.Мазно месо също не ям,така че и по-голямата част от прасето отпада.
- морски дарове
- супи и манджи
- пипер,лук,тиквички,пъпеш,па тладжан,повечето екзотични плодове
- яйца под формата на омлет,бъркани
- майонеза,горчица
- Руска салата,Снежанка и разни други такива буламачи
- кренвирши,салами,готова кайма и всякакви такива съмнителни месни продукти

Хммм,изглеждат малко така о.О Със сигурност има още доооста неща.
Като цяло съм доста злояда,капризна,а и шанса да опитам нещо,което до сега не съм яла клони към нула :? Не обичам да експериментирам със стомаха си :?

3oPuTy
05-01-2013, 12:56
Не съм видяла нейния пост. Казвам го на всички капризни.
Най-любимо ми е да чуя родител да се оплаква от злоядо дете, без значение на каква възраст е. Ми, такова си го направил, капризно ще е.

Глупости ... :?
Човек си мени предпочитанията през целия си живот и веднага ще ти дам пример с мен.
Като малка съм яла мляко в доста големи количества - прясно и кисело.Не съм обичала кашкавал,а без супа или манджа за обяд и вечеря не съм можела.Единственото месо,което съм яла е било риба.
Е,сега мога да повърна дори само като помириша мляко,но за сметка на това ям доста кашкавал.Супи и манджи не съм яла от години (с изключение на картофената на майка ми,която ям по веднъж на няколко месеца).Сега от рибите ям само скумрия (и то на скара),много дребна цаца и рядко хек.За сметка на това вече ям пилешко и свинско.

anonymous708973
05-01-2013, 15:37
Менят се, но се залагат от родителите в невръстна възраст, както се залага склонността да се опитват нови неща. Айде, моля ти се... Вашите ако те бяха научили кои риби да ядеш, нямаше да предпочиташ най-отвратителните.
Не ядеш манджи. Като го чуя това, умирам от смях. Майка ти готви ли? Ако да, как няма да ядеш манджи? Какво значи "манджа"? Пълнени чушки? Пиле по ловджийски? Кюфтета по чирпански? Леща? Запеканки разни? Ако смяташ, че всяка манджа е гадна, отново е вина на вашите.

Щото тая нелюбов към домашната храна я имат масово хора, които не са яли такава. Една съученичка си кара на сандвичи и салати, ама сама казва, че майка й в кухнята на влиза и баба й носи храна в буркани. Еми... нормално. Ама си е вина на родителя.

3oPuTy
05-01-2013, 22:24
Пантерке,баща ми яде предимно морски дарове от години.Филе от акула се прави през няколко дни вкъщи ... Риба има всеки ден и то предимно изчанчени видове,чиито имена (на някои) дори не мога да изрека.За екзотичните плодове няма да говоря - редовно се ходи до разни супери в Румъния,защото в моя град някои не се предлагат ... Свинското бон филе и пилешките гърди са ясни,но тях и аз ги ям.
Запеканки не ям,пълнени чушки не ям,кюфтета и леща - също ...
Не ми обяснявай как в нас не се готви и не се поднасят подобни неща,защото се готви всеки ден.Отделно,че с нашите поне два-три пъти в седмицата се храним в ресторант.
Тия всички неща съм ги яла като малка,някои от тях дори съм обожавала,но сега и срещу парична награда не бих ги опитала ...
Що се отнася до изказванията за моите,а и родителите на другите - само някой крайно ограничен би го направил!Аз не съм марионетка за да ми казват к'во да ям ... Като малка са го правили и съм яла,но вече съм достатъчно голяма за да решавам ... Нашите винаги са яли "от пиле мляко",защото обожават да си глезят вкусовите рецептори,но това не означава,че са "за бой" щот' аз имам свой вкус и не ям подобни неща ...

ledenakrasota
05-01-2013, 22:33
Аз съм всеядна, но държа да е вкусно сготвено.

Sarafina
05-02-2013, 05:18
А мислех, аз съм злояда :D Не ям чушки... отвратителни са ми - в салати, в манджи - навсякъде, иначе почти всичко друго ям...

JoLLiE92
05-02-2013, 06:00
Пантерке,баща ми яде предимно морски дарове от години.Филе от акула се прави през няколко дни вкъщи ... Риба има всеки ден и то предимно изчанчени видове,чиито имена (на някои) дори не мога да изрека.За екзотичните плодове няма да говоря - редовно се ходи до разни супери в Румъния,защото в моя град някои не се предлагат ... Свинското бон филе и пилешките гърди са ясни,но тях и аз ги ям.
Запеканки не ям,пълнени чушки не ям,кюфтета и леща - също ...
Не ми обяснявай как в нас не се готви и не се поднасят подобни неща,защото се готви всеки ден.Отделно,че с нашите поне два-три пъти в седмицата се храним в ресторант.
Тия всички неща съм ги яла като малка,някои от тях дори съм обожавала,но сега и срещу парична награда не бих ги опитала ...
Що се отнася до изказванията за моите,а и родителите на другите - само някой крайно ограничен би го направил!Аз не съм марионетка за да ми казват к'во да ям ... Като малка са го правили и съм яла,но вече съм достатъчно голяма за да решавам ... Нашите винаги са яли "от пиле мляко",защото обожават да си глезят вкусовите рецептори,но това не означава,че са "за бой" щот' аз имам свой вкус и не ям подобни неща ...
Ся ко, хвалиш ли ни са? :D

ledenakrasota + :)

3oPuTy
05-02-2013, 06:48
За к'во да се хваля?!Аз тия неща не ги ям,няма и да ги проям (с някои мънички изключения най-вероятно).Просто заставам с доказателства зад думите си,защото си позволява да обижда родителите ми (всъщност като цяло родителите на злояди и капризни деца) и да ми обяснява к'ви били,к'во правели или не ... И това при все,че вече обясних как повечето неща съм ги яла като дете,но в последствие съм спряла ...

Momicheto:)
05-02-2013, 06:51
Аз съм всеядна, но държа да е вкусно сготвено.

Същото. :D Но обичам да си готвя сама. :)

li0n
05-02-2013, 07:06
Не ям ужасно много неща. Не ям никакво месо, риба, не ям абсолютно никакви зеленчуци, въобще не обичам кашкавал, освен ако не е върху нещо изпечено, не обичам дори шоколад. Като цяло ям повече тестени работи и плодове. И много вода. Почти на това живея. :D

Goddess
05-02-2013, 10:37
И аз като малка съм яла всякакви манджи и супи, обаче сега готвено не ям. Готви се вкъщи постоянно, но не обичам. Ям само пълнени чушки с кайма и ориз и леща, друго готвено не се сещам да обичам. Супа не съм яла от детската градина сигурно.. ;д

JoLLiE92
05-02-2013, 12:32
За к'во да се хваля?!Аз тия неща не ги ям,няма и да ги проям (с някои мънички изключения най-вероятно).Просто заставам с доказателства зад думите си,защото си позволява да обижда родителите ми (всъщност като цяло родителите на злояди и капризни деца) и да ми обяснява к'ви били,к'во правели или не ... И това при все,че вече обясних как повечето неща съм ги яла като дете,но в последствие съм спряла ...
просто изказването ти ми прозвуча малко в стил "хиляда и осемстотин лева :-) " нищо лично :)

strawberry88
05-02-2013, 12:59
Преди бях изключииииително капризна, сега ям повечето неща.
Не мога обаче да помириша/докосна/доближа агнешко, козе сирене/мляко. Всъщност от млеката само краве мога да понасям. Не обичам разни карантии, кожи и т.н.

Същото.

bloodyF
05-02-2013, 14:53
просто изказването ти ми прозвуча малко в стил "хиляда и осемстотин лева :-) " нищо лично :)

То не само звучи, то е :D



Аз и риба не обичам. Но наскоро ядох някаква и ми хареса, цаца също хапвам , но да не е препържена.
А поради факта, че съм капризна карам на салати и сандвичи, защото между работа, училище и задачи нямам време да готвя, нда.

anonymous708973
05-02-2013, 15:47
Пантерке,баща ми яде предимно морски дарове от години.Филе от акула се прави през няколко дни вкъщи ... Риба има всеки ден и то предимно изчанчени видове,чиито имена (на някои) дори не мога да изрека.За екзотичните плодове няма да говоря - редовно се ходи до разни супери в Румъния,защото в моя град някои не се предлагат ... Свинското бон филе и пилешките гърди са ясни,но тях и аз ги ям.
Запеканки не ям,пълнени чушки не ям,кюфтета и леща - също ...
Не ми обяснявай как в нас не се готви и не се поднасят подобни неща,защото се готви всеки ден.Отделно,че с нашите поне два-три пъти в седмицата се храним в ресторант.
Тия всички неща съм ги яла като малка,някои от тях дори съм обожавала,но сега и срещу парична награда не бих ги опитала ...
Що се отнася до изказванията за моите,а и родителите на другите - само някой крайно ограничен би го направил!Аз не съм марионетка за да ми казват к'во да ям ... Като малка са го правили и съм яла,но вече съм достатъчно голяма за да решавам ... Нашите винаги са яли "от пиле мляко",защото обожават да си глезят вкусовите рецептори,но това не означава,че са "за бой" щот' аз имам свой вкус и не ям подобни неща ...

Извинявай тогава :) Явно не си от масовата част, която визирах, а именно майки, които не влизат в кухнята, съответно детето не е вкусвало домашна манджа, какво остава да я обича.

Момичета, Зори нямаше как по друг начин да обясни, че родителите й не са тесногръди и незагрижени, каквито ги изкарах аз, не се цупете.

Аз домашна храна обожавам, но майка ми никога не е готвила мазно примерно, че като малка да ме е излъжела да ям, пък сега да съм се осъзнала и да не искам. Това не е във връзка със Зори, само отбелязвам.

shmatarok
05-02-2013, 16:10
Като чета някои мнения тук и направо ми става мъчно. 8-)
На мен първата ми работа като се прибера в Бг ще е да посетя баби/лели/майка да ми наготви/ят свястно. 8-)

3oPuTy
05-02-2013, 16:54
Не съм човек,който парадира с парите на родителите си!Дори не знам,колко точно са им месечните доходи,но не ме и интересува след като съм достатъчно голяма за да се издържам сама ... Не съм и имала намерение да им изреждам вкусовите предпочитания,но след като се стигна до нападки по техен адрес нямаше как да се сдържа!
Факт е,че и двамата обожават да готвят,а след като баща ми се пенсионира прекарва ужааасно много време в кухнята и над готварските книги.
Пантерке,радвам се,че се изяснихме.Но все пак продължавам да твърдя,че изказванията ти относно родителите на злояди деца бяха прекалено остри.Да приемем,че родителите учат децата к'во да ядат.Едно дете като малко може никога да не е яло агнешко,морски дарове,100 вида риба и прочие,защото родителите му не са имали пари за такова.Това прави ли ги лоши родители,плачещи за бой?!А ако същите тези бедни родители са го хранили само с попари и супи,защото до там им се простират възможностите и след време то спре да консумира въпросните неща заради лошите спомени от детството?!
Да не говорим,че ако човек яде прекалено много или прекалено често дадено нещо в един момент е нормално да му писне или да му ставе неприятно.Аз съм така с млякото и супите,които преди съм обожавала.

пAteNцЕ
05-02-2013, 16:56
Като изключим непоносимостта ми към пъпеша, ям си всичко и не отказвам.
Друг е въпроса ако наще сготвят пумийка която прилича на повръщано и да очакват да я изям :Д
после аз съм била претенциозната :cool:

JoLLiE92
05-02-2013, 18:17
Като чета някои мнения тук и направо ми става мъчно. 8-)
На мен първата ми работа като се прибера в Бг ще е да посетя баби/лели/майка да ми наготви/ят свястно. 8-)
как ми се яде една леща ... :Д

kalpazanka
05-02-2013, 18:24
Ям и месо, но като се замисля, любимите ми неща далеч не включват драно. Обожавам таратор, салати- зелена, млечна, зелева, с чушки+домати+краставици и евентуално лук или само печени чушки с чесън и оцет, яхния с печени чушки, миш-маш, пържени картофи /със сол не на вкус, ами на цвят :D/, манджички с грах, зелеви и лозови сарми, ориз с кисело зеле на фурна и т. н.
От кебапчета и кюфтета /особено готови от супермаркет/ съм се отвратила, наденици също не понасям.


как ми се яде една леща ... :Д

Да те черпя една виртуална? :)

therichbitch
05-02-2013, 18:37
От най- капризните съм, още от малка. Майка ми мн хубаво готви, просто не ми допада вкусът на дадени храни.
Имам една положителна страна относно яденето- няма плод, който да не обичам, само там не съм капризна.
Традиционалист съм, не харесвам и изчанчени рецепти/комбинации м/у храни. Ям основни неща (колкото да преживея хах :D)

JoLLiE92
05-02-2013, 18:49
От кебапчета и кюфтета /особено готови от супермаркет/ съм се отвратила, наденици също не понасям.
Да те черпя една виртуална? :)
много моля :-)
много мразя такива колбаси и подобни, които не знам преди това къде са баукали и цвилили.. ;х
ще се окаже, че котаракът ми яде повече манджички от вас :cool:

mimijessi
05-02-2013, 19:08
Ами обичам само пилешко месо и 2-3 вида риба, но пък обичам всички плодове, така че горе-долу.. (Има и доста други неща, които не ям или пък обожавам, но това е основното.) :D

Dagichka
05-02-2013, 19:37
не обичам тиквички с кисело мляко, нито патладжани. чушки обичам само пълнени с ориз и БЕЗ кисело мляко :Д доматите не са ми много любими, както е лукът, горчицата, кетчупа и всякаквите сосове :Д
иначе си ям всичко друго с удоволствие :cool:

BuBzzz
05-02-2013, 19:49
Изключително капризна и злояда съм. Нещата, които ям, мога да ги изброя на половин страничка малък формат. :D

И аз съм същата!!!

anonymous708973
05-02-2013, 20:19
зелеви и лозови сарми

НОМНОМНОМНООООООМ!

И солен кекс, и мусака, и супа от воденички, и пиле по ловджийски, и дробчета по селски, и чушки с яйца и сирене (и всякакви чушки, всъщност), и гювечета, и пилешки бутчета с мед и сусам, и крилца в марината, и ... ОБОЖАВАМ домашна (задължително от маминка) храна.
И мнооого нещица, дошли от чужди култури. Утре ще ям паста, която е пикантна с чесън, самата паста е такава, не сосът към нея. Прясно, прясно от Италия, НОМ!

JoLLiE92
05-02-2013, 20:27
Като каза паста. Днес обсъждахме с едно момче за разликите между спагети и макарони, което според повечето непросветени хора е едно и също, и за това че се ужасявам на хората, които ядат спагети със сирене. А една моя приятелка ги яде със сирене и кисело мляко. :cool:

anonymous708973
05-02-2013, 20:36
Ох, моля те, не ги питай какво са канелони, фетучини и пр., че тогава вече е страшно :Д

Аз ям макарони със сирене (под макарони обобщавам и панделките, и тръбичките, и завъртулките) и с настърган домат, адски е вкусно :д

JoLLiE92
05-02-2013, 20:42
те ми твърдят, че на вкус е едно и също и само формата е различна. Иди им обясни, че хубавите спагети са от семолина, която няма нищо общо с макарони Златен клас. За момиче отраснало с италианската култура, това е обидно! :D

therichbitch
05-02-2013, 20:57
и аз ям спагетите (в редките случаи, когато ги ям) със сирене :Д , ама аз на всичко слагам сиренце, не мога без него

DENKAZ
05-02-2013, 21:10
Бях.

JoLLiE92
05-02-2013, 21:11
обожавам сирене, но не на спагети, които се правят с хубава кайма, малко моркови в нея за вкус, доматен сок босилек и подправки :3

therichbitch
05-02-2013, 21:13
е, аз не ги правя с мн кайма, нито с моркови , пасва си ми :Д има по- луди и от мен, ей-
имах една приятелка, която ядеше кренвирши + пастет +кетчуп :D

JoLLiE92
05-02-2013, 21:25
като малка съм си мазала филийки с горчица :cool:

Goddess
05-02-2013, 22:34
О, паста и аз обожавам. Особено канелони с кайма! Леле, дояде ми се.. :lol: И талиатели с пиле...

ledenakrasota
05-02-2013, 22:38
Утре ще закусвам салата по тайландски. [-( От талиателите качих един кг. :(

tonssy
05-03-2013, 06:11
Като каза паста. Днес обсъждахме с едно момче за разликите между спагети и макарони, което според повечето непросветени хора е едно и също, и за това че се ужасявам на хората, които ядат спагети със сирене. А една моя приятелка ги яде със сирене и кисело мляко. :cool:


С кисело мляко ?!?! Как става това :D
Доста странна комбинация ми се вижда.

JoLLiE92
05-03-2013, 08:03
С кисело мляко ?!?! Как става това :D
Доста странна комбинация ми се вижда.
странна , ами! Знаеш ли колко бяхме потресени като го видяхме това! :D
и като почне същото момиче да маже филии бял хляб с маргарин, да слага салам Камчия и да нагъва по 6 такива :Д изпадам в тих ужас.

strawberry88
05-03-2013, 08:06
Аз от малка ям спагетите със сирене. :D За мен не е странно.Също с мед и масло ги ям.Може и с мед, и със сирене. 8-)

tonssy
05-03-2013, 08:08
^ Странно ми е киселото мляко в случая. Иначе като теб, аз ям макарони. Спагети ям само болонезе 8-)

JoLLiE92
05-03-2013, 08:20
Ужас! :Д
обожавам болонезе <3 обожавам и макарони на фурна с мляко и сирене, но са напълно отделни понятия :Д

granger
05-03-2013, 08:29
И аз ям спагети със доматен сос и сирене,както и кашкавал,гъби и краставички? Варум?

JoLLiE92
05-03-2013, 08:45
Хубавите спагети се правят от семолина, която е твърда пшеница и стават по-жълти от нашите и вкусът е много различен. В Италия няма бяло саламурено сирене, следователно не става за комбиниране със спагети. Това, че хората го ядат така, не значи, че е правилно. Противоестествено е! :D С кашкавал, гъби и краставички и доматен сос виж, бих яла. И може и кайма да се добави ... мееееедно :)

Nakadah
05-03-2013, 09:14
В Италия няма бяло саламурено сирене, следователно не става за комбиниране със спагети.

То и в Америка не е имало и няма бяло сирене, ама в България пържени картофи със сирене НЕ Е нищо странно...

Да ти имам и логиката...

granger
05-03-2013, 09:14
Какво значи "правилно" :D . Ям ги ,както ми е вкусно,ако трябва да се съобразявам с всички порядки във френската кухня ,например, трябва да ям по един пръст "естетично издържан" бълвоч.
Била съм в Италия , яла съм Лазаня там, яла съм и тук. Несравнима разлика,но и двете ми харесаха и двете бих ги хапнала пак.

JoLLiE92
05-03-2013, 09:19
Не е правилно да се ядат спагети със сирене, както не е правилно пицата да е с дебела питка и малко наплякана плънка отгоре. :) Има хора, които го ядат така, но за мен е ненормално, просто защото се интересувам от италианска храна и не допускам гавра с нея. :Д
п.с. Това вероятно значи, че съм капризна спрямо храната. Храната има някакви стандарти да приготвяне, с които не можеш да си правиш майтап :Д изисквам да е добре приготвена. Точно това, което ви казах в началото, че значи "капризна" :)

Nakadah
05-03-2013, 09:26
Не е правилно да се ядат спагети със сирене, както не е правилно пицата да е с дебела питка и малко наплякана плънка отгоре. :) Има хора, които го ядат така, но за мен е ненормално, просто защото се интересувам от италианска храна и не допускам гавра с нея. :Д

Драго ми първеню,

Няма такова нещо като "гавра", но има такова нещо като вкус. Нещо което ти очевидно нямаш. Хората ядът това което им харесва и това което им е вкусно, а не това което някой им е казал по Food Channel. Сигурен съм, че ти е много вкусно да ядеш паста с хляб като entree.

Между другото игнорира първия ми пост. Не разбра какво ти намекнах!!?

JoLLiE92
05-03-2013, 09:42
Аз ли нямам вкус? Точно аз да нямам :D Просто не съм прасе, което не внимава какво слага в устата си.
Хайде да не се караме, като не си разбрал какво имам предвид. Пише се пАрвеню и ядАт. :)
Как ме дразните като въобще не знаете нито за какво говоря, нито каква съм аз и си плямпате ей така да се намирате на приказка. :) Хляб с паста съм ядяла ..... я се дръж малко. Точно казах, че уважавам специално италианската култура и знам как се консумира тяхната храна, а освен това от малка се храня по-здравословно и правилно от повечето хора. Повечето ядат мюсли по всяко време и си мислят, че правят нещо прекрасно със себе си. Или вечер ядат плод, защото били гладни и това не било "истинска храна" ... :)

Nakadah
05-03-2013, 09:44
Много добре си те разбирам, но ти имаш проблем с разбирането на другите. Браво, че намираш грешки на език на който пиша само и единствено тука. И пак моя Български е класи над твоя "перфектен" английски...

JoLLiE92
05-03-2013, 09:46
Не съм казвала, че английският ми е перфектен, но advanced е едно доста добро ниво. ;)
Айде стига, че осра темата яко.

Nakadah
05-03-2013, 09:54
Аз ще спра, защото наистйна осра темата като реши да се заядеш с мене на тема която не е храна в тема за храна.

Но също така причината да искаш да спра е защото не можеш да си поемеш въздух. Преди не много време беше ти тази която обесняваше колко ти е перфектен английския и как никой не говорел по-добре от тебе...

ПС: Когато си промениш предишното мнение след като някой друг е написал неговото не те прави по-умна или по-убедителна.

Поздрави,
Nakadah

JoLLiE92
05-03-2013, 10:02
Казвала съм, че английският ми е на такова ниво, че мога преспокойно да говоря без въобще да се замислям. Ако съм употребила думата "перфектен", е било защото си се държал арогантно и съм решила да те поставя на място. Кое мнение съм си променяла??? Нормален ли си? Просто допълних нещо, за да не правя 3 поста един след друг. Ти реши да се заядеш с мен по напълно неоснователен начин, след като нямаш представа как се храня и очевидно ти не разбираш много-много от правилно хранене.

kalpazanka
05-03-2013, 10:02
Аз ще спра, защото наистйна осра темата като реши да се заядеш с мене на тема която не е храна в тема за храна.



И пак моя Български е класи над твоя "перфектен" английски...

http://omgwtfroflmao.com/wp-content/uploads/2012/08/omg.jpeg

Chacho
05-03-2013, 10:05
Пикая на етиката! :D

granger
05-03-2013, 10:06
Ем, я съм си прасенце и си хапвам доволно от всичко. Мир и любов да има, с най-добри чувства го казвам,без да заяждам. Темата стана ужасТяващо неприятна.

kalpazanka
05-03-2013, 10:08
Пикая на етиката! :D

Простатата ли, бе, Чачи? :D


Пропуснала съм любими храни като тиквата, сладките родни плодове, бананите, портокалите, мандарините, ананасът /от който се подувам все едно съм си слагала филъри в устните, но важното е, че ми е кеф да го ям/, грис-халвата, домашната лютеница, домашната пица, домашната пита на баба, тиквеник. :)

girlwithblueeyes
05-03-2013, 10:09
Ама не можете да се сбиете:D

JoLLiE92
05-03-2013, 10:13
Темата стана ужасТяващо неприятна.
ахъм :)
много мразя хора, които винаги гледат да са отгоре, дори да не са прави. Дори аз (учудващо) когато не съм права, си признавам. :D

Chacho
05-03-2013, 10:27
Простатата ли, бе, Чачи? :D

Мда. Доста е неетична и тя. Само се обажда и ме прекъсва. :D :D

girlwithblueeyes
05-03-2013, 10:29
Простанол уно е решението:D

kalpazanka
05-03-2013, 10:30
^Продуктово позициониране! Много Фнимавай!

Chacho
05-03-2013, 10:34
Засега лекарката ми каза да не пия никви хапчета, само алкохол и секс, и ше се оправа. Алкохолът ми излиза скъпо, та гледам да компенсирам. :D

kalpazanka
05-03-2013, 10:35
Затва ли си вечно възбуден в кухнята? :D

granger
05-03-2013, 11:21
В момента убивам за една мазна пицичка...
ама в тая жега ме мързи мегамного са си направя.

bloodyF
05-03-2013, 20:58
Спагетите не могло да се ядат със сирене.
Коя си ти да кажеш, бе, италианката? :lol:


Ще ям спагетите и с макарони , ако ми е вкусно.
Не било правилно. Че откога вкусът се дели на правилен и неправилен?
Баща ми яде макароните със сирене, кашкавал и захар. Така му е вкусно, така си ги прави. И кво? Простак ли е?
Предпочитам пицата с дебела основа и много плънка отгоре. Не подметка по милиметър тестото и по два плънката.
Явно съм ''грешна''.


А пък и забележката за ''правописа'' отново беше напълно не на място. Говорим за кухня, спориш за кухня, но правиш от мухата слон за буква и запетайка, примерно. Както обикновено, де, какво ли се учудвам.

JoLLiE92
05-03-2013, 21:21
Не ти ли идва на акъла, че има стандарти в храненето? И че за нормално хранещите се хора спагети със сирене е нещо безвкусно. За пореден път ти казвам точно на теб - отнасяй се с уважение към хората, за да се отнасят и те с теб така. Аз се отнасям с уважение към теб, защото съм възпитана така. Особено за дама е много грозно да бъде нагла. ;)

Deadlock
05-03-2013, 21:30
баси фукнята в тая тема :Д

girlwithblueeyes
05-03-2013, 21:30
баси фукнята в тая тема :Д

мдам+1

JoLLiE92
05-03-2013, 21:33
баси фукнята в тая тема :Д
съгласна съм абсолютно, че темата се окипази на максимум, но просто не търпя да ми се говори по подобен начин ;) извинявам се на невинните читатели :Д

pifiella
05-03-2013, 21:46
Аз не съм имала възможност да ям по образец на Денди от бебешка възраст.
8 години основно ме е гледала баба ми и съм яла компот с хляб,филии с лютеница,макарони със захар и сирене,попара с хляб и чай......и о,чудо аз съм на 19 и съм оживяла.
Когато нямаш кво да ядеш и на циганска баница ще се радваш(баба така казва).

pifiella
05-03-2013, 21:47
Иве,ти май имаш рожден ден!

girlwithblueeyes
05-03-2013, 21:50
Като дете съм научена на етикеция на хранена и т.н .Но пък никога не съм си позволявала да критикувам някой заради това как се храни .

JoLLiE92
05-03-2013, 21:55
О, аз обожавам лютеница и компоти, лятото с баба ги правя на село :Д Точно аз казах по-горе, че това "не ям манджи" звучи превзето. Това, че знам как да се храня и как се съчетават храните не значи, че съм сноб. :) И Денди е много готин, ако искаш да знайш, просто хората не му влизат в хумора. :D
Аз не критикувах никого, някой започна да критикува мен в началото. Просто му отговорих.

girlwithblueeyes
05-03-2013, 22:00
Никой не те е наричал сноб просто трябваше да си наясно че не на всеки му дреме как се храни
А кой е този Денди?:D това онзи леко женственният ли е

JoLLiE92
05-03-2013, 22:03
Наясно съм. Споделих, за да го оценят тези, на които както мен им дреме. ;) И беше оценено преди да бъде осрано от невежеството. :D
Денди е супер екстравагантен индивид, заради което го харесвам. И не е простак. :Д И по принцип не е гей, за разлика от Миро, Спиро и тем подобните им.

girlwithblueeyes
05-03-2013, 22:05
На някой едва ли му дреме че ти тука водиш лекци за правилон хранене :D
Сега се сещам кой е на мен им е женствен не харесва подобин подобия на мъже

JoLLiE92
05-03-2013, 22:06
хахаха на мен ми е забавен като капка цвят в сивото ежедневие, не съм казала, че го харесвам като мъж :)
И не беше лекция. :) Беше споделяне.

granger
05-03-2013, 22:09
Иве,ти май имаш рожден ден!
ДАДАДААДАДАДАА!ЗЛАТОТО МИ Е ПЪЛНОЛЕТНО!

DieselBlood
05-03-2013, 22:14
Много се радвам, че има момичета, които преживяват на яденета тип баба, но айде да не го обсъждате тука. И ви моля отсега нататък никакви спорове на тема "Ами ти защо не ядеш това"? И на мен са ми странни някои хора, които са писали тука, но си мълча.

pifiella
05-03-2013, 22:15
ДАДАДААДАДАДАА!ЗАТОТО МИ Е ПЪЛНОЛЕТНО!

Знаех си,че сме заедно!
Ами да й е честито пълнолетието и да внимава!

babylofzz
05-03-2013, 22:31
Май да. :D Не обичам спанак,лапад,чесън,бахур,др об,агнешко,телешко,охлюви,м акарони на фурна,курбан,супа топчета,всякаква риба без скумрия,пача,шкембе чорба,прясно мляко,бисквитена торта,попара,тиквеник,свин ки уши,жабешки бутчета,кренвирши,салами,р к,скариди,октопод,извара..с ега за това се сещам.. :D

bloodyF
05-04-2013, 07:26
Аз не съм имала възможност да ям по образец на Денди от бебешка възраст.
8 години основно ме е гледала баба ми и съм яла компот с хляб,филии с лютеница,макарони със захар и сирене,попара с хляб и чай......и о,чудо аз съм на 19 и съм оживяла.
Когато нямаш кво да ядеш и на циганска баница ще се радваш(баба така казва).


хахах, образец на Денди, вика :lol:
И аз съм яла попара със сирене и захар и чай, даже още си я правя понякога, защото ми е вкусна.
А Джоли, ти можеш да говориш на хората така


''Това, че хората го ядат така, не значи, че е правилно. Противоестествено е! ''

, така ли?




Все тая,

Пифиела, честит рожден ден! Желая ти любов, късмет, УНСС, хубав бал, прекрасен рожден ден и всичко най-най хубаво! Наздраве! :-)



ДАДАДААДАДАДАА!ЗЛАТОТО МИ Е ПЪЛНОЛЕТНО!

:* :* :*

complicated_
05-04-2013, 08:36
Даа .. определено съм си капризна ;дд
Не ям месо (единствено от време на време пилешки хапки,и то трябва да са доста добре приготвени да не е някакво жилаво месо ;д ).Не обичам и патладжани,гъби,магадноз,к пър .. общо взето мога да ям самоо салата (домати,краставици и сирене),млечна салата,пържени картофи и спагети - това са нещата,които никога няма да ми омръзнат <33 ;д

anonymous708973
05-04-2013, 10:54
Джоли, прекаляваш. Правилен и неправилен вкус, сириъсли? Наистина звучиш адски надуто и адски снобски, а не си единствената с култура на хранене в семейството ;)

И за протокола - ти си точно от тези, които на челна стойка ще застанат, за да излязат прави в спора.

JoLLiE92
05-04-2013, 11:24
Ами не е правилно. :) Не ме бъркат и не се опитвам да променям начина им на хранене, просто констатирам, че не е правилно. Прави разликата. :)
Пантерке, именно, аз държа винаги да съм права и затова казах, че те са повече и от мен такива. :D

anonymous708973
05-04-2013, 12:48
Какво значи правилно?! КОЯ си ти, че да казваш кое е правилно? Думата "правилно" трудно би се отнесла дори и до съчетания като риба/месо с млечни продукти, което се окачествява единствено като добра идея.
Спагетите, драга, в България не са по-различни на вкус от макароните. Купувам "Миско", впрочем, гръцки са и са качествени. Защо формата да определя съчетанието? Ако им е вкусно със сирене, да го ядат със сирене. Ти в момента съдиш вкус, не здравословност/полезност! Не ми давай пример за филия бял хляб с маргарин и салам - това може и да е вкусно, но със сигурност не е полезно.

Тъй като се считаш за коректив, нека те питам съчетанието от месо с картофи/ориз ПРАВИЛНО ЛИ Е? А от зърнена и бобова храна - хляб и боб, да речем?

Замисли се: Правилно от гледна точка полезност - окей, това е безпристрастно.
Правилно от гледна точка вкус - ТИ В РЕД ЛИ СИ, че да казваш кое е вкусно?

JoLLiE92
05-04-2013, 13:05
Има си стандарти. На някого може и да му е вкусно да яде спагети със сирене и други подобни, но това никога няма да го намери в хубав ресторант примерно, защото готвачите, които учат как се готви правилно , знаят, че така не може. И обясних точно, че за спагетите не е въпрос на форма, а на различна пшеница, която дава различен вкус. Не обичам когато някой например се тъпче с Макдоналдс (кофти пример, но пример) да започне да ме убеждава, че той така си яде и че не е дебел, следователно не е нездравословно и трябва всички да се тъпчем. Не ми е никак ясен примера за какво искам да кажа, но по-добър не мога да измисля в момента. Ако ти ядеш спагети със сирене, това не ми пречи, но не ме убеждавай, че това е върхът на кулинарните постижения. Всеки готвач би го казал. Просто обикновените хора имат различни вкусове, които не винаги съвпадат със стандартите.
Пантерке, месото се яде със зеленчуци, не с друго. Не знам за хляб и боб, защото не ям хляб, но предполагам, че не, защото са от различни хранителни групи. Здравословното хранене няма нищо общо с вкуса, още повече, че говоря в момента за италианска храна - тя не е особено лека, но е по-добра от фаст фууд във всеки случай. Но е уникално вкусна, ако е приготвена както трябва.

granger
05-04-2013, 13:25
Ох, правилно или не, яла съм и лютеница с кисело мляко в бурканче,щото ми се стори интересно...
Да го оставим тоя спор,дразнещ е сам по себе си.

Violenza
05-04-2013, 13:39
Просто обикновените хора имат различни вкусове, които не винаги съвпадат със стандартите.

Обикновените хора. :lol:

Включвам се, само защото спорите за италианска храна, над която, предполагам, имам доста по-добър поглед, макар да не съм й фен.

Джоли, май ще ти разбия мечтите. Спагети със сирене се сервират в доста добри ресторанти... В Италия.

therichbitch
05-04-2013, 13:50
Аз пък си ям месо (риба) с пържени картофки и сиренце :Д

Хубаво е човек да се храни здравословно, не ми пречат хората, които бдят дали всяка прашинка, която си слагат в устата, е здравословна, но на мен лично би ми представлявало товар чак такова втилясване. Не стига, че общестово ни е достатъчно тесногръдо, ами сега и с храната по стандарти ще боравя.

П.П. Това за обикновените хора и аз не го проумях..

Chacho
05-04-2013, 13:59
1. Стандартът в кухнята се задава с появата на студентското Блъди Мери: смес от ракия и лютеница.
2. Джоли... не, душа. Просто не. :D

kitty02
05-04-2013, 14:00
Коприва, гъби, патладжани, едро нарязан лук, грейпфрут, тиква, охлюви, дробове и другите му производни. Месо ям само пилешко. Не обичам също пача, шаран, шкембе чорба, спанак.

anonymous708973
05-04-2013, 14:09
Има си стандарти. На някого може и да му е вкусно да яде спагети със сирене и други подобни, но това никога няма да го намери в хубав ресторант примерно, защото готвачите, които учат как се готви правилно , знаят, че така не може. И обясних точно, че за спагетите не е въпрос на форма, а на различна пшеница, която дава различен вкус. Не обичам когато някой например се тъпче с Макдоналдс (кофти пример, но пример) да започне да ме убеждава, че той така си яде и че не е дебел, следователно не е нездравословно и трябва всички да се тъпчем. Не ми е никак ясен примера за какво искам да кажа, но по-добър не мога да измисля в момента. Ако ти ядеш спагети със сирене, това не ми пречи, но не ме убеждавай, че това е върхът на кулинарните постижения. Всеки готвач би го казал. Просто обикновените хора имат различни вкусове, които не винаги съвпадат със стандартите.
Пантерке, месото се яде със зеленчуци, не с друго. Не знам за хляб и боб, защото не ям хляб, но предполагам, че не, защото са от различни хранителни групи. Здравословното хранене няма нищо общо с вкуса, още повече, че говоря в момента за италианска храна - тя не е особено лека, но е по-добра от фаст фууд във всеки случай. Но е уникално вкусна, ако е приготвена както трябва.

ИМЕННО.
Говориш за правилен и неправилен вкус, НЕ за здравословно! Съдиш по собствените си възприятия, тоест субективно, и го налагаш на всички.

Не ми говори за ресторанти, защото аз в тия ресторанти ям неща като: гъши дроб с боровинки и патешко филе с портокали, ама не съм казала, че всички, които не осъзнават брилянтността на това съчетание, не се хранят правилно (?!)
Киноа ядеш ли? Истински кус-кус? Черна леща? Оранжева леща? Ако не, окей. Здравословни са - това е безспорно. Но ако не са ти вкусни, да ти обясня ли как не ядеш ПРАВИЛНО?! Безкрайно е досадно да обясняваш на хората за стандартите при вкуса, а самата ти да не си разбрала основното: Кулинарията е изкуство, в нея се експериментира и най-добрите готвачи се водят именно от този принцип. Ако за нечии вкусови рецептори спагети и сирене е страхотна комбинация, коя си ти да кажеш, че не е правилно?!

Само за протокола: зърнена и бобова равно на протеин. Боб и хляб дава на организма ти това, което дава пържолата.

И италианската пица е различна навсякъде ;) Стандарт няма. Може да е дебела, направо като питка (Неапол, например), или да е сууупертънка и хрупкава (Болоня).

П.С. Тестиси от бик яла ли си? Не? Представяш ли си да не ти хареса?! А ЗНАЕШ ЛИ КАКЪВ ДЕЛИКАТЕС Е?! Как смееш да не ти хареса, това е ПРАВИЛНО.

draid
05-04-2013, 14:29
JoLLiE92 като те слушам и ще отида да си скъсам дипломата от средното направо...

JoLLiE92
05-04-2013, 15:01
гъши дроб с боровинки и патешко филе с портокали, ама не съм казала, че всички, които не осъзнават брилянтността на това съчетание, не се хранят правилно (?!)
обожавам подобни комбинации ;)

Deadlock
05-04-2013, 21:04
Джоли, сега е моментът да докажеш, че признаваш, когато са те оборили в спор :)

nqmaznacheniee
05-04-2013, 21:30
и по тая тема ли намерихте за кво да спорите бе :lol:

иначе не съм капризен, нещата, които не ям са няколко, а освен това и не държа толкова дали ще е студено, топло, подредено в чиния, да има вид и т.н. Важното е мръвка да има 8-)

JoLLiE92
05-04-2013, 22:00
Джоли, сега е моментът да докажеш, че признаваш, когато са те оборили в спор :)
Абсурд! :D
Просто не ме разбират какво имам предвид. :)

therichbitch
05-04-2013, 22:52
Разясни, да подновим дебатите :Д:Д

П.П. Честито Възкресение Христово, яжте червени, зелени яйчица, мн козунаци дори да не са най- здравословните :D

JoLLiE92
05-05-2013, 07:10
О, писна ми. :D
Христос Воскресе! :)
козунакът ми е уникално вкусен! <3 :D
Само че кофти страната на това да си борец е, че не ядеш яйце. :( :cool:

granger
05-05-2013, 07:20
Аз пък изплющях 2 , едното го дадох на баща ми,че неговото се оказа борак :D

DieselBlood
05-05-2013, 08:33
Козунакът и курабийките са страхотни!

Hidayet
05-05-2013, 22:03
Определено. Не знам защо има толкова много неща, които не обичам. Друг е въпросът, че и нещата, които обичам не са приготвени хубаво и те не ми допадат. :D

VenusVicious
05-06-2013, 16:35
Това, че знам как да се храня и как се съчетават храните не значи, че съм сноб. :)


Съчетаването на храните е по-скоро относително понятие. Всеки ги съчетава според вкусовете си.
Та, по темата: Ами може да се каже, че съм капризна, защото майка готви страхотно и винаги си обичам повече домашната храна, но не отказвам и храна в ресторант естествено. Нещата, които не ям се броят на пръсти - спанака го ям само суров, броколите също. Пъпеш и диня ям, но не ги обичам особено, защото са ми леко воднисти.

bloodyF
05-07-2013, 06:30
Джоли, май ще ти разбия мечтите. Спагети със сирене се сервират в доста добри ресторанти... В Италия.



От това имаше нужда.
Искрено ти благодаря!

JoLLiE92
05-07-2013, 06:44
Обикновените хора. :lol:

Включвам се, само защото спорите за италианска храна, над която, предполагам, имам доста по-добър поглед, макар да не съм й фен.

Джоли, май ще ти разбия мечтите. Спагети със сирене се сервират в доста добри ресторанти... В Италия.
сирене ? Бяло саламурено сирене?

Violenza
05-07-2013, 06:48
сирене ? Бяло саламурено сирене?
Да.

JoLLiE92
05-07-2013, 06:53
Ужас.

Violenza
05-07-2013, 07:12
Ужас.
Колко пъти си била в Италия, между другото? Питам от любопитство.

JoLLiE92
05-07-2013, 10:03
Не съм била. :)

Violenza
05-07-2013, 17:58
Не съм била. :)
Ами съвсем добронамерено ти казвам (наистина, не си мисли, че се заяждам), че в такъв случай си нямаш и понятие от италианска кухня. Това, което тук предлагат като италианско, няма нищо общо нито като продукти, нито като начин на приготвяне.

JoLLiE92
05-07-2013, 18:03
Най-вероятно е така. :) Но... саламурено сирене .. за Бога?! Спагети само с formaggio и нищо друго биха били прекрасни, но с нашето си бяло саламурено сирене нещо не ми изглежда никак добре.

therichbitch
05-07-2013, 18:03
Пиците какви са?

JoLLiE92
05-07-2013, 18:03
Да и мен това ме интересува :Д

strawberry88
05-07-2013, 18:12
Най-вероятно е така. :) Но... саламурено сирене .. за Бога?! Спагети само с formaggio и нищо друго биха били прекрасни, но с нашето си бяло саламурено сирене нещо не ми изглежда никак добре.
Аз само така ги ям. 8-) И много ми харесва.

Hayashi
05-07-2013, 18:42
О и аз много обичам спагети със сирене. Със сирене мога да ям почти всичко.
Аз пък може да съм капризна, но мога да ям съвсем простички неща като домати и сирене, маслини с оцет и олио, сирене с червен пипер... Много съм далече от снобарската кухня. :D
На десертчета обаче рядко отказвам, само да има!

JoLLiE92
05-07-2013, 18:45
Те простичките неща са най-прекрасни. :) Домати, сирене и песто. <3 С моцарела още по-добре.

therichbitch
05-07-2013, 19:09
Абе, кво ми се прайте, аз мога да ям и само краставици със сирене в продължение на месец сигурно :Д

Излизам мн евтино и практично на семейството ми :Д:Д

Иначе, сериозно, и аз съм като Хаяши, 1:1 с изключение на последното изречение, не си падам по сладки десертчета :)

JoLLiE92
05-07-2013, 19:10
Зимата мн евтино излизаш, 5лв за килограм пластмаса :Д

therichbitch
05-07-2013, 19:18
зиме само на портокали :Д

JoLLiE92
05-07-2013, 19:22
Аз съм карала над месец само на зелена салата, мислех, че ще позеленея по едно време :Д и бях спряла сладкото .. мн яко усещане беше

granger
05-07-2013, 19:28
О и аз много обичам спагети със сирене. Със сирене мога да ям почти всичко.
Аз пък може да съм капризна, но мога да ям съвсем простички неща като домати и сирене, маслини с оцет и олио, сирене с червен пипер... Много съм далече от снобарската кухня. :D
На десертчета обаче рядко отказвам, само да има!

that's me!

therichbitch
05-07-2013, 19:30
Аз съм карала над месец само на зелена салата, мислех, че ще позеленея по едно време :Д и бях спряла сладкото .. мн яко усещане беше

ами при нас мама мн обича сладко и постоянно има някакво лакомство у нас, та си папкам, като има.. :Д
но ако няма купено, мога и въобще да не ям, това ми беше мисълта

granger
05-07-2013, 19:36
Аз от сладко не мога да се откажа, просто ще пукна :lol: може 1 бонбон на ден да е, но трябва да си взема дневната дажба :D

ledenakrasota
05-07-2013, 19:41
Пристрастена съм към "Зайо Байо". Ей, сега изядох два пакета. :(

JoLLiE92
05-07-2013, 19:48
Аз от сладко не мога да се откажа, просто ще пукна :lol: може 1 бонбон на ден да е, но трябва да си взема дневната дажба :D
като абстиненция е :Д първите няколко дни е най-гадно, после след месец почти бях забравила, че някога съм опитвала захар :Д и ми беше много по-леко, а коремът ми колко беше перфектен .. но шоколадите пак дойдоха :ДДДД

granger
05-07-2013, 20:00
Моя винаги е бил залепен за гърба, имам много бърз метаболизъм,затова си позволявам да ям...всичко. И имам голям апетит, с изключение на тези дни,малко не ми се яде около празници, щото отвсякъде прелича и ...нах. А в момента ще убия за пържени картофки, но утрееее...утре...
А иначе мога да живея само на мусаката.

Horrificus
05-07-2013, 20:13
Ако съм много гладен - не съм имал време да ям цял ден и на вечеря каквото ми дадат ще го изям.
Не обичам да ям нещо, в което няма месо и ми е доста трудно да стана от масата след ядене, без да съм омел някоя и друга пържола, ама не знам дали това е каприз:??

Nakadah
05-07-2013, 21:12
Не съм била. :)

То това беше ясно след като не разбра втория ми намек(майче беше втория..)

А иначе пиците са вкуууусни...

granger
05-08-2013, 09:00
В Италия ядох най-вкусната пица евър,6 евро средна,облизах си пръстите :D Иначе и най-гадното капучино пих на центъра на Милано...

Chacho
05-08-2013, 10:41
В Италия ядох най-вкусната пица евър,6 евро средна,облизах си пръстите :D Иначе и най-гадното капучино пих на центъра на Милано...

Аз си взех на излизане от Верона от някво ресторантче край пътя, ма беше няква гадна. Не нацелих ресторанта. Другият път като ходя, ще проуча повече къде да отида.

anonymous708973
05-08-2013, 10:46
В Италия има всякакви пици. И пухкавки, и тънки и хрупащи.

granger
05-08-2013, 12:25
Дап. Аз в Италия лоша пица не съм яла, факт е,че ги има всякакви и е твърде вероятно да има и много гаднички,ама за щастие досега съм нацелавала само вкуснотии.

Nakadah
05-08-2013, 20:21
В Италия ядох най-вкусната пица евър,6 евро средна,облизах си пръстите :D Иначе и най-гадното капучино пих на центъра на Милано...

Хаха, в центъра на Милано дадох 3* +4 евро за пица която ядох 3 дена(толкова беше голяма). А във Венеция си взех за 1.50 евро 1/4 пица парче. Не можех и още не мога да повярвам колко беше евтино във Венеция. А що паста съм изял в Италия не е истина... Като цяло само 2 вида не ми харесаха понеже бяха много тежки...

В Неаполо ядох най-гадната риба някога...

Баща ми ми разправя като беше веднъж в Рим бил много гладен и отишъл във некъв скъп ресторант да яде пица. Не говори особено много италиянски и си поръчал това което разпознал от менюто. Тесто с некво листо посредата било хахаха

Chacho
05-09-2013, 12:00
^Хахахахахх, как се е набутал баща ти. :D
Тва като бургера ми пред двореца в Милано. Аз - гладен шестокласник, рева на майка да ми купи нещо. Влизаме в заведението, избирам там някъв бургер, бам 10 евро. Питка хляб и маруля, даже нямаше и сол...

granger
05-09-2013, 14:00
Капучиното - вода, мялко, нещо подобно на кафе - точно 2 пръста и всичко останало -пяна. То дори нямаше вкус на кафе да кажеш , просто вода и мляко :lol: беше ужас. Иначе и бургер ядох в Милано, с изключение на питката,която беше като гумена,съставките вътре бяха добри.

JoLLiE92
05-09-2013, 14:42
италиянски
oh God, why ......
п.с. хранителните качества на храната не се измерват в това колко количество на каква цена са ти продали.....

paradosou
05-09-2013, 15:00
Мхм, доста съм претенциозна. Месото никак не ми е сред любимите неща, само някакви измислени салами ям :D, риба (не всякакви риби, пр. скумрията ми е гадна) и морски дарове - скариди, ролца от раци, хайвер. Ориз почти не докосвам, лук и чесън пък съвсем, копър също... И по грах не си падам, и по яйца, и по прясно мляко, и по карамел, и по леща, и по лапад, и по коприва...
Начинът на приготвяне също има голямо значение. Мазното и прекалено пикантното никога не са ми харесвали. Много обичам салати, ама като съм на чуждо място рядко ми допадат като изпълнение.

girlwithblueeyes
05-09-2013, 15:04
Джоли какво се опита да цитараш
Да му посочиш грешката ли ?

granger
05-09-2013, 15:12
ИталиАнски е,дап. Явно това се е опитала да покаже.

girlwithblueeyes
05-09-2013, 15:14
Охх не са нужни подобни заяждания
Особено че аз знам че момчето не живее в БГ от доста време
Не е нужно във всяка тема да има разни граматичковчета

JoLLiE92
05-09-2013, 15:14
защото на предната страница ме убеждаваше колко бил на "ти" с културата на страната :Д

girlwithblueeyes
05-09-2013, 15:15
Какво общо има културата с правописа ?

granger
05-09-2013, 15:19
И аз тва си помислих,но майната му. Кефете се хора, аз и в Италия съм си яла спагетите с бяло саламурено сирене, сервираха го с пармезан отделно в 2 чинийки + отделно сос. Беше лекичко безсолно,ама шанс...Ако издиря и снимки ще пратя.
Обичайте манджите!

JoLLiE92
05-09-2013, 15:29
Няма какво да се обяснявам тук пак, но има. ;) Най-малкото демонстрира уважение към културата. Замисли се ако някой напише Балгария какво си мислиш за него.

girlwithblueeyes
05-09-2013, 15:40
Джоил ще ме извиниш за грубият тон ама е супер повърхностно мисленето ти
Граматиката и културата са две различни понятиа
Аз като съм зле с бг езика това значи ли че не уважавам българската култура ?!
Въх

fenkaaa
05-09-2013, 15:48
Не съм капризна.Единственото нещо,за което се сещам,че не ям в момента е коприва.. по какъвто и начин да е приготвена,не опитвам!

Nakadah
05-09-2013, 16:16
^Хахахахахх, как се е набутал баща ти. :D
Тва като бургера ми пред двореца в Милано. Аз - гладен шестокласник, рева на майка да ми купи нещо. Влизаме в заведението, избирам там някъв бургер, бам 10 евро. Питка хляб и маруля, даже нямаше и сол...

Хах, спомням си ги тези места за бързо хранене и как хората се тъпкаха там. Аз реших да си седна на маса и да се наслаждавам на гледката. Бургери и сандвичи не съм ял в Италия..

В Испания ядох най-гадния сандвич. 2 питки + картофено кюфте ххахахаха


oh God, why ......

Ето за това... Смешното е, че ми правиш некви си смешни забележки за правопис докато ти самата дори не можеш да напишеш 1 израз на Български защото видиш ли по-лесно ти е на английски.

Не можеш да се заядеш с мене на нито 1 друга тема и единственото на което можеш да се заядеш е моя правопит на език който НЕ употребявам в писмената му форма. БРАВО!!! ТИ СИ НАЙ-ВЕЛИКАТА!!!


п.с. хранителните качества на храната не се измерват в това колко количество на каква цена са ти продали.....

Първо, не съм казал, че цената определя качеството. Второ, моето ми момиче, има огромно значение къде 1 заведение се намира и съотвено неговите разходи. Ако се намира в центъра на милано ще плажа X наем тн, ако е в центъра на некво село дето никой не го е чувал ще плажа Y. Човек трябва да си избие разходите преди да почне да прави профит и това вече определя каква цена ще иска за дадено нещо.

Трето, друго нещо което не си наясно със е, че обстановката в която заведението те предпостава определя цената. Ако от типа на "ела, вземи, и марш" ще иска U на нещо, а ако е масичка и столчета с добра гледка заведението ще иска P и тн и тн и тн.


Замисли се ако някой напише Балгария какво си мислиш за него.

А аз пък си мислех, че това е тема за храна... Колко съм бил объркан хаха... И все пак, малко по-нагоре съм отговорил и на това. Дано този път успееш да разбереш какво ти намеквам...

ПС: Не ти ли писна да се излагаш?

girlwithblueeyes
05-09-2013, 16:20
Няма смисъл да се заниваш тя италианката всичко знае :lol:

JoLLiE92
05-09-2013, 17:11
Втората забележка не беше за теб, но гузен негонен бяга. Аз ли се излагам? Пропуснах първата ти малоумна забележка не защото не я забелязах или нямах отговор, а защото ми писна от спорове. Не обичам да се боря с прасета, защото в крайна сметка на прасето му харесва, а аз съм кална. ;)

Violenza
05-09-2013, 17:41
Аз като съм зле с бг езика това значи ли че не уважавам българската култура ?!
Въх
Ти вече го показа в друга тема това нещо.

И не се оправдавайте за правописа си. Срамота е да не можете да пишете на родния си език. Живея и уча в чужбина, така че си спестете обяснението за практикуването.


Колко много любители на тази ужасна италианска кухня. :D Тук по ресторантите все съм затруднена какво да ям, почти нищо не ми допада.

therichbitch
05-09-2013, 17:49
Добремм, бях се засилила, ама гледам Виоленза ме е изпреварила със забележката към синеочката..
Да, означава.
А като тръгнат българи, които са били някакви мижави 5-6 години в чужда страна, да ми дрънкат с акцент О.о., полудявам..
(тук никого от темата не визирам)

girlwithblueeyes
05-09-2013, 18:09
Е да обаче аз не съм живяла в България до преди 2 години . Нито съм говорила на български , нито някой ми е казвал че трябва да уча български . Няма как да говоря и писа идеално на български при положение , че го практикувам едва от две години .
Иначе и на мен италианската кухня не ми е любима :D

JoLLiE92
05-09-2013, 18:13
bitch миналия ден гледах интервю на Христо Златанов - волейболист, син на именит български волейболист и италианка, част от националния на Италия дълги години, но ние си държим на него, че е българин, и момчето говори перфектно български сякаш нито ден не е излизал от границите на майка България. Гледах и интервю на някакво момче (да ме прощава, не помня името му) беше изключително добър цигулар с родители чисти българи, които са се пренесли мисля в Германия, за да се развива талантът му по-добре - и то когато той е бил вече на възраст, че да помни. Като започна да говори на български с някакъв немски акцент и да не си спомня "това как беше на български" просто смених канала.
Адски ми хареса когато един приятел ми разказва за негов приятел - роден в Босна, но когато бил бебе техните избягали с него в Дания, защото тогава в Босна имало война. И го питал след като не е израснал в Босна дали се чувства босненец и момчето казало само едно "Душо си давам, Босна не давам." :)
п.с. Violenza да имаше кой да дойде да ти направи една мусакичка :Д

Nakadah
05-09-2013, 21:01
не си спомня "това как беше на български" просто смених канала.

аха...


oh God, why ......

enough said. :D

btw точно си мислех ...

..................if you know what I mean :razz:

Поне да приключиме и тази тема... Продължавай да ми правиш забележки за Българския ми, но майче знам повече думи от тебе на него...

И понеже няма на каква тема да се заядеш с мене премина на епитети и обиди. Не знам дали е злоба, завист или простотия( и 3-те ще ги отречеш ), но не ми и дреме.

Нека да продължиме на тема храна, вместо да "свиниме" темата заради JoLLiE92

Nakadah

JoLLiE92
05-09-2013, 21:24
Майче, тате .. такава ще е. :) Какъв ти е проблемът, че съм употребила английски фрази, след като говоря достатъчно правилно и двата езика? Аз никога не съм обиждала. Под нивото ми е. Под твоето явно не е, защото се опитваш, но не ти се получава. ;)
Да спрем до тук.

girlwithblueeyes
05-10-2013, 05:49
Джоли сега ще ти кажа нещо без да се заяждам ест . Аз не съм най-добрият пример понеже българския допреди 2 години не бях говорила а немският си го говоря редовно с приятели и роднини от Германия . Но езикът се забравя особено ако няма с кой да го практикуваш казвам го защото имам такива познати :) . Не е изхвърляне ,че човекът е казал че не се спомня някоя дума ако попиташ някой твой приятел живял в чужбина и той ще ти кажа че понякога се случва да забрави някоя дума . Другото което е за другото момче роделите му са го възпитавали като босненец ясно беше че тези истории бяха за мене но при мен нещата са различни понеже майка ми има немски корени и е израсла изцяло в немска среда както и аз . Ти ако отидеш в Италия ако ще и 20 години да живееш там няма да се почустваш италианка в пълният смисъл на думата нали ?
Казвам ти всичко това просто за да не съдиш толкова бързо кой как говори :)

Това е последното ми вкюлчване в темата по този въпрос

shusha
05-10-2013, 06:08
Като съм веган, няма голям избор дали да съмн капризна или не. Опитвам се да ям от всичко без значение дали е вкусно.

DieselBlood
05-10-2013, 07:36
ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ, ама вие съвсем го обърнахте на седянка пред блока. :smt084:smt084:smt084:smt084

Violenza
05-10-2013, 08:44
Джоли сега ще ти кажа нещо без да се заяждам ест . Аз не съм най-добрият пример понеже българския допреди 2 години не бях говорила а немският си го говоря редовно с приятели и роднини от Германия . Но езикът се забравя особено ако няма с кой да го практикуваш казвам го защото имам такива познати :) . Не е изхвърляне ,че човекът е казал че не се спомня някоя дума ако попиташ някой твой приятел живял в чужбина и той ще ти кажа че понякога се случва да забрави някоя дума . Другото което е за другото момче роделите му са го възпитавали като босненец ясно беше че тези истории бяха за мене но при мен нещата са различни понеже майка ми има немски корени и е израсла изцяло в немска среда както и аз . Ти ако отидеш в Италия ако ще и 20 години да живееш там няма да се почустваш италианка в пълният смисъл на думата нали ?
Казвам ти всичко това просто за да не съдиш толкова бързо кой как говори :)

Това е последноот ми вкюлчване в темаат по този въпрос
Леле, колко обяснения за нищо. Можеше просто да си признаеш, че си неграмотна.

girlwithblueeyes
05-10-2013, 08:52
Не просто исках да й покажа, че не винаги нещата са така както тя мисли
Ти като живееш в чужбина най-малкото би трябвало да ти е ясно , че езикът ако не се практикува се забравя .
И айде добре щом пък ти си казала неграмотна съм .

Violenza
05-10-2013, 09:09
Ти като живееш в чужбина най-малкото би трябвало да ти е ясно , че езикът ако не се практикува се забравя .
И айде добре щом пък ти си казала неграмотна съм .
Ами, не ми е ясно. Независимо къде и колко години ще живея навън, няма абсолютно никакъв шанс да забравя каквато и да била част от родния език.
А за грамотността, в случая по-точно липсата на такава, не го приемай като обида, особено след като ти самата не се чувстваш българка. Това си е констатация.

Chacho
05-10-2013, 10:51
Добре, аз друго не мога да разбера. Мене като ме поправят някъде, казвам мерси, научавам си грешката и толкова. Кво толкова се разправяте, все едно сте се псували на майка?

И честно казано, никой не дава и 5 пари кви изводи си правите по говора и правописа на хората.

Irti
05-10-2013, 11:03
И честно казано, никой нe дава и 5 пари кви изводи си правите по говора и правописа на хората.

Оди им го обясни. Не си ли начетен, грамотен с 3 езика.. не ставаш за нищо. Говора, ако не ти е културен пак за црън курац не ставаш. Задължително трябва и 2 висшета да имаш.. инак забрави за своето съществуване.


няма абсолютно никакъв шанс да забравя каквато и да била част от родния език.



езикът се забравя особено ако няма с кой да го практикуваш

Инак за манджа ли ставаше въпрос в темата? 8-)

kalpazanka
05-10-2013, 11:27
Задължително трябва и 2 висшета да имаш.. инак забрави за своето съществуване.

Олеле, аз трябва да моля админ да ми изтрие акаунта тогава :smt103


И друг път съм писала в темата ПО темата, но забравих да кажа, че съм капризна при приготвянето на храната и съм гнуслива. Изпадам в ужас, ако съм поканена на гости и винаги прихапвам нещо, преди да изляза, че не знам какво ще ми сервират и дали няма да припадна от глад в домакините.

x7aZzy
05-10-2013, 11:45
Независимо къде и колко години ще живея навън, няма абсолютно никакъв шанс да забравя каквато и да била част от родния език.

Ох...

Естествено, че има шанс да забравиш част от родния си език, ако не го практикуваш дълго време. Не вярвах, че има хора, които да оспорват този факт.
Подготвях семинар миналата година на тема билингвизъм - няма да навлизам в подробности, но освен многото положителни страни на полиглотията, се среща и точно това "явление" - а именно, след време /различно за всеки/ езикът, който не се употребява, бива забравен. Признавам, че еволюционната психология не е най- точната наука, но специално по този въпрос фактите са налице.
Друг факт е, че полиглотите често "смесват" езиците /така нареченото Code-Switching/. И това, дами и господа, си е съвсем нормално. На мен ми се е случвало хиляди пъти. Дори и сега, докато пиша, се замислих - билингвизъм или билингуизъм?
Хайде, някой да ме нарече неграмотна. Съмнявам се.
Също се съмнявам друг в темата освен girlwithblueeyes да е израстнал в билингвистично семейство. Не, това не означава да си почнал да учиш английски в детската градина и от Cartoon Network.

Съжалявам за оффтопика.

По темата: не ям сладко.
Мернах едно мнение на Пантерката на предните страници :


Менят се, но се залагат от родителите в невръстна възраст, както се залага склонността да се опитват нови неща. Айде, моля ти се... Вашите ако те бяха научили кои риби да ядеш, нямаше да предпочиташ най-отвратителните.
Не ядеш манджи. Като го чуя това, умирам от смях.

От опит говоря, че това "залагане" може да има обратен ефект. Почти всички неща, които съм обичала и съм ядяла постоянно като малка, в момента не мога да ги гледам. Яйца, тиква, мед, сладолед. Повдига ми се от мисълта за тях.
И не мисля, че родителите ми са виновни. Просто не ги харесвам и не ги ям.
Да се оплача - вчера си хапнах сладолед за пръв път от две години и два месеца. Мисля, че няма да повторя поне следващите пет години. Прекалено сладко. Заболя ме главата.

Chacho
05-10-2013, 11:50
Подготвях семинар миналата година на тема билингвизъм - няма да навлизам в подробности, но освен многото положителни страни на полиглотията, се среща и точно това "явление" - а именно, след време /различно за всеки/ езикът, който не се употребява, бива забравен.

Наскоро си говорехме с един приятел. Не можеш да имаш два водещи езика. Нито можеш да имаш абсолютно водещ. Освен колко и как го употребяваш, в различните области можеш да имаш различни водещи езици. Често по-употребяваният доминира. И често това е майчиният. Но не е всевалидно правило.

Можеш да мислиш на няколко езика, но не и едновременно.

kalpazanka
05-10-2013, 11:51
^На теория не знам как е, но наложи ли се да говоря на чужд език, то това е английски (без да се замисля грам). Обаче като се наложи да си отворя устата на немски, ми пламват бузите и ушите от ужас. И фразите идват на английски.
:(

Chacho
05-10-2013, 12:01
^На теория не знам как е, но наложи ли се да говоря на чужд език, то това е английски (без да се замисля грам). Обаче като се наложи да си отворя устата на немски, ми пламват бузите и ушите от ужас. И фразите идват на английски.
:(

Докато не научиш повече думи и не го заразпрактикуваш.

x7aZzy
05-10-2013, 12:21
Наскоро си говорехме с един приятел. Не можеш да имаш два водещи езика. Нито можеш да имаш абсолютно водещ. Освен колко и как го употребяваш, в различните области можеш да имаш различни водещи езици. Често по-употребяваният доминира. И често това е майчиният. Но не е всевалидно правило.

Можеш да мислиш на няколко езика, но не и едновременно.

Владеенето на език /включително майчиния/ си има степени. Все още няма точна дефиниция за това. Като цяло границите са размити - не се знае дали пълна многоезичност е възможна, както и не се знае дали единият език е водещ. И ако е - дали това е майчиният. Дали някой може да овладее напълно собствения си език.
Но е факт - по-употребяваният доминира.

За последното ти изречение - не спирам да се учудвам колко невероятен е човешкият мозък. Няма да се изненадам и да е възможно.

Chacho
05-10-2013, 12:25
Владеенето на език /включително майчиния/ си има степени. Все още няма точна дефиниция за това.

Навярно няма и да има скоро, тъй като все още ни е почти неясно как мисловните ни процеси са обвързани с езика. Макар и да има вече десетки клонове на лингвистиката, които да бълват ежедневно тонове информация в тая насока. И именно това би трябвало да обезсмисля споровете.

girlwithblueeyes
05-10-2013, 12:27
Мхмм напълно нормално е да усвоиш езикът там където живееш . Просто средата и фактите те тласкат да го знаеш повече него отколкото този на другият родител

x7aZzy
05-10-2013, 12:45
Навярно няма и да има скоро, тъй като все още ни е почти неясно как мисловните ни процеси са обвързани с езика. Макар и да има вече десетки клонове на лингвистиката, които да бълват ежедневно тонове информация в тая насока. И именно това би трябвало да обезсмисля споровете.

Разбрахме се с теб. ^^

И спорът, че е безсмислен, безсмислен е. Смешно е просто /дори малко иронично/ как от толкова "неясна" тема, се хванаха точно за едно от малкото точно дефинирани неща, а именно - че език, който не се практикува ежедневно, се забравя. Следователно ако един език е по- употребяван, става доминиращ.

Ама не, трябваше да изкарат girlwithblueeyes неграмотна и некултурна.
Аз бях дотук.
Ваш си е изборът дали ще продължите да се излагате.

anonymous708973
05-10-2013, 13:26
Ох...

Естествено, че има шанс да забравиш част от родния си език, ако не го практикуваш дълго време. Не вярвах, че има хора, които да оспорват този факт.

Абсолютно. И аз съм изненадана от наивното твърдение на Виоленца.
Ако се говори само или предимно на чужд език, няма и да усетиш как ще започнеш да заместваш някои български думи с чуждици, как ще използваш по-прости граматични конструкции и т.н.
Приятелка, която живее от 6-7 години в Англия, спореше с техните дали се казва "обувам си шапката" или "обличам/слагам си шапката", твърдеше, че е първото.

ShtrudeL
05-10-2013, 13:56
омг какви са тез тъпи спорове в тази тема?


Да, капризна съм, когато става дума за ядене. 8-) Освен ако не съм мега гладна и.. сигурно мога да изям всичко.. но това е рядкост.. 8-)

Не обичам: лук, чесън, всякакви треви (магданоз/копър/целина), репи, маслини, чушки, гъби, тиквички, моркови, карфиол, всякакви рибни/морски неща, свинско, телешко (като цяло всякакво месо, освен пилешко ^) ии дъм.. това е основното, което не трябва да присъства е нещо, което си слагам в устата. :3

JoLLiE92
05-10-2013, 16:08
Синеочке, не е било лично насочено към теб, просто исках да споделя. Иначе това "не помня как беше думата на български" + силен чужд акцент е чиста проба придаване на важност + щипка избиване на комплекси. Как по-успелите българи, които от години живеят в чужбина, не забравят български, а някакъв си там 16-годишен вирнал си носа ще ми говори на развален български. Къде се намираш ти, може би?


Можеш да мислиш на няколко езика, но не и едновременно.
иди го обясни на хората, които работят в курортите и мислят едновременно на поне 4-5 езика :Д

Иначе, може ли по темата вече? Калпазанке, аз пък съм обратното. Като ходя на гости почти винаги си изяждам безропотно това, което ми е сервирано от уважение, само някой друг път се е случвало да не се престраша да си го причиня това. :D

kalpazanka
05-10-2013, 16:11
Иначе, може ли по темата вече? Калпазанке, аз пък съм обратното. Като ходя на гости почти винаги си изяждам безропотно това, което ми е сервирано от уважение, само някой друг път се е случвало да не се престраша да си го причиня това. :D

Ооооооооо, не! Ако има миризливо сирене като част от предястие или салата, капитулирам :D

tonssy
05-10-2013, 16:16
Не обичам: лук, чесън, всякакви треви (магданоз/копър/целина), репи, маслини, чушки, гъби, тиквички, моркови, карфиол

Че те не останаха зеленчуци 8-)

JoLLiE92
05-10-2013, 16:23
Аз капитулирах веднъж на някакъв курбан?! Беше най-отвратителната гледка в целия ми живот. :Д Също и заек. Не кусвам. Прекарала съм прекалено много време около тея твари живички, че да ги ям. Сърце не ми дава.

kalpazanka
05-10-2013, 16:25
Също и заек. Не кусвам. Прекарала съм прекалено много време около тея твари живички, че да ги ям. Сърце не ми дава.

Същата съм. Вкъщи има ембарго над заешкото.

Nakadah
05-10-2013, 20:40
Ммммммм заешко...

Violenza
05-11-2013, 13:02
Абсолютно. И аз съм изненадана от наивното твърдение на Виоленца.
Ако се говори само или предимно на чужд език, няма и да усетиш как ще започнеш да заместваш някои български думи с чуждици, как ще използваш по-прости граматични конструкции и т.н.
Приятелка, която живее от 6-7 години в Англия, спореше с техните дали се казва "обувам си шапката" или "обличам/слагам си шапката", твърдеше, че е първото.
Може би единственият вариант е ако живееш от малък там и родителите ти са достатъчно глупави да не ти говорят на родния език. Или пък ако си отишъл вече на годинки като асоциален сирак в чужбина.
Ама примадонки дето ми заминали на по 18-20 години и след първата-втората да ми се обясняват как си забравяли родния език, моля ви се. Фасони пълни.

draid
05-11-2013, 13:11
Роден език не може да се забрави, това си го избийте от главите.

JoLLiE92
05-11-2013, 13:36
Ама примадонки дето ми заминали на по 18-20 години и след първата-втората да ми се обясняват как си забравяли родния език, моля ви се. Фасони пълни.
Точно това имах предвид.

RaI4etO
05-11-2013, 14:47
Синеочке, не е било лично насочено към теб, просто исках да споделя. Иначе това "не помня как беше думата на български" + силен чужд акцент е чиста проба придаване на важност + щипка избиване на комплекси. Как по-успелите българи, които от години живеят в чужбина, не забравят български, а някакъв си там 16-годишен вирнал си носа ще ми говори на развален български. Къде се намираш ти, може би?

иди го обясни на хората, които работят в курортите и мислят едновременно на поне 4-5 езика :Д

Иначе, може ли по темата вече? Калпазанке, аз пък съм обратното. Като ходя на гости почти винаги си изяждам безропотно това, което ми е сервирано от уважение, само някой друг път се е случвало да не се престраша да си го причиня това. :D

Да, на мен много ми е смешна тази от Денсинг старс - Галена, има ужасен акцент, звучи надуто и смешно...

Sel94
05-11-2013, 14:56
Е майка ми готви по мой вкус,винаги пита какво аз искам :D иначе не обичам чесън,от месата само пилешко и свинско ям,шкембе чорба мразя,дробчета,сърчица,вси ки морски деликатеси и храни не ям :D
Иначе ако става въпрос кой ги приготвя съм много капризна!Само като видя едно ядене как изглежда и знам дали ще го ям или не.Абе от мама си е най-най :D

moni10
05-12-2013, 14:21
Един познат каза: "Когато си наистина гладен, няма значение какво ядеш."
Аз не обичам гъби, миш-маш и разни екзотични морски дарове. Всичко друго - ям.