PDA

View Full Version : Помощ по етика и право - философско есе



cwetit
05-02-2013, 20:42
Трябва ми малко помощ за философско есе по етика и право на тема " Зад принудителната организация на държавата стои най-големия хаос" Н.Бердяев. Ще се радвам на каквато и да било помощ,било то и малка. Аз не искам някой да ми го пише , а ако може да ми каже къде греша,какво да махна,поправя или допълня. Ще съм много благодарна!!! Ето и това,което измислих ( не е много,но все пак... :Д )
Мисълта " Зад принудителната организация на държавата стои най-големия хаос " принадлежи на човек,живял през 19век,мислещ ,че падането на монархията в Русия е неизбежно,но се придържа към нейните позиции.Мисъл,караща ни да се замислим какво е държавата и нейната принудителна организация и защо зад нея стои най-големия хаос.
Всеки път,когато се говори за държава трябва да се знае дали се говори за предмет или познание. Терминът държава се свързва ту с термина " натиск " , ту с термина " свобода" .За състояние или понятие " държава " става въпрос? Ако е за състояние - значи да съществува,ако ли за понятие - то значи суверенна власт.
Старите гръцки легенди започват със следните думи : " В началото бе хаос ... " и едва след това са възникнали небето,титаните и т.н.,следователно , за да има ред,първо от него трябва да има необходимост и едва след това той да бъде създаден.
Но създава ли една държава необходимия ред? Какво добро носи един такъв ред,наречен власт?До кога той ще действа? Въобще какви са функциите и целта на държавата?
Според Аристотел държавата има призванието да гарантира степента на щастие,осигурявайки свобода на своите граждани. Платон смята,че държава хората създават чрез обединение,когато са на лице икономическа размяна и с цел да образува съюз от несправедливостта.
Но какво става когато тази организация е принудителна? Всяка една държава съществува - било то монархия или република,но всяка една има своя различна форма на организация.
Държавата има отношение към индивида,от където идват и политическите доктрини - тоталитаризъм,етатизъм,либ ерализъм,анархизъм.
Тоталитаризма е вид диктатура,с налагане на контрол и ограничения върху вътрешната свобода на индивида.Това е принудителна организация,налагаща мнението на човек или група от хора върху населението. Принудителна организация над народа,нежелаеща индивида да има свое и свободно мнение,целяща единствено да се наложи дори със сила. Но не стои ли най-големия хаос зад тази принудителна организация,в която водещи са интересите на малка група хора,а не на мнозинството от народа?


От тук нататък зацепвам и това е..не ми хрумва нищо.Моля помагайте :(

vladyman
05-03-2013, 06:47
Причината да зацепваш е, че пишеш с много патос (което само по себе си не е лошо), но с много малко обективност и анализиране (което вече е лошо). Задала си поредица въпроси, някой от тях са много хубави и интересни - развий ги. По този начин есето ти ще натрупа информативност и убедителност, а и ти самата ще бъдеш доста по-наясно за тезата която гониш (защото поне аз от това което си написала не мога да ти видя тезата). От там нататък ще остане единствено набързо да съмарайзнеш това което си написала до момента, да измислиш един ударен финален параграф и готово !

EinGutesKind
05-05-2013, 19:57
Най-важното в едно философско есе е да има ясно формулирана теза, която после да потвърдиш или отхвърлиш.