PDA

View Full Version : Престижни университети, подготовка от рано?



Ягодка
05-09-2013, 09:17
Здравейте :)
Първо да кажа, че съм едва на 13г., но съм здраво стъпила на земята и съм твърдо решена да успея в живота, колкото и да е трудно. За мен образованието е с приоритет пред всичко останало освен семейството, разбира се. Четох теми за много престижни университети като Харвард (Първи в света, запозната съм с него и неговите такси, но не съм сигурна дали ще покрия всички изпити и дали ще разполагам с нужните средства.) и разбрах, че доста от кандидатите са започнали да се подготвят за него от ранна възраст на горе-долу моите години. :) Не искам да отлагам за последния момент. От много малка (6 годишна) уча в училища "Европа" (За мен най-престижното училище за чужди езици в България) и там съм взела 3 изпита по Cambridge. Проблемът е там, че учим британски, а не американски английски. Знам горе-долу какви са разликите и различавам двата вида, така че не смятам, че имам проблеми поне засега, защото имам още много да уча. Другата година съм 7-ми клас и ще вляза в английската гимназия, където смятам, че ще се подготвя още по-добре. :) Чувала съм и за изпита "TOEFL", който се държи при кандидатстването за американските университети на високо ниво. Не съм се ориентирала в коя специалност да съм, защото има страшно много време дотогава, но главната ми цел е да започна да се подготвям отсега. Както казах, още съм с основно образование, а оценките в него са банални при почти всеки един ученик - пълно 6 за всичките 5 години, а шестата, която карам сега се надявам да завърша също с отличен успех. Знам, че не е кой знае какво, и че няма да е от особено значение, но тук са основите на всеки един материал и пропусна ли нещо с години ще се измъчвам, че съм го направила. :) Та вече ви запознах с моите планове за развитие в тази възраст и искам да попитам над какво трябва да наблегна най-вече в подготовката си. Искрено ще помоля да не пишете коментари като: "Не стой по форумите да пишеш глупости, а залягай над уроците!", "Още ти е рано, гледай си живота, учи и яж и толкоз!" и т.н. Влязла съм тук, за да поискам съвет как да протича подготовката ми, защото не искам да объркам живота си. Дори една година да пропусна от подготовка тя ще е от значение. ;) Относно паричните средства - моето семейство е със среден бюджет, както всяко второ в България. Родителите ми държат най-много на образованието ми и благодарение на тях се държа на ниво в училище, за което им благодаря много. :) Многократно съм говорила с тях на тема университети и за тях това е много късен период, но от изводите си, които направих след доста ровене в интернет по тази тема, установих, че не трябва да изпускам от материала и да наблягам на английския и останалите предмети. Те ми казаха, че в който и университет искам да вляза, колкото и да е скъпо те ще ми осигурят паричните средства, а от мен се иска само да уча здраво и да завърша с 6.00, което със сигурност ще повлияе на кандидатурата ми. Не че вярвам, че е възможно да се съберат около 100,000 долара за 9 месеца обучение, щом живеем в страна с толкова слаба икономика и управление, но надеждата умира последна, а и в живота винаги има пречки, но за да успеем трябва да преминем всички трудности и препятствия.
Искрено благодаря за прочита и се надявам да ми помогнете :)

girlwithblueeyes
05-09-2013, 09:53
Хубаво е , че от сега мислиш за бъдещето си . И преди някой да й е казал че е рано моята подготовка за университет също започна на 14-15
Приема в Харвард е много ама много труден
Трябват ти сертификат за владеене на езика , препоръки от учители , дипломата като цяло не само от 12 клас .И мотивационно писмо .
И все пак сега си на 13 първо нека те приемат в гимназия излизай и се забавлявай .
Работи над себе си най-вече защото там влизат супер нахаканите и амбициозни хора и подговката ти трябва да е перфектна .
Успех ! :)

vladyman
05-09-2013, 10:05
Имах една съученичка която замина за Харвард и една друга за Кеймбридж. Бяха отличнички естествено, но голямата разлика спрямо тях и мнозинството от останалите ми съученици беше, че те двете постоянно участваха в какви ли не извънучилищни дейности - неполитически организации, ЕС организации, правеха международни ученически събирания у нас, участваха в проекти и т.н. В големите университети обръщат страшно голямо внимание на извънучилищната дейност на кандидатите, тъй-като тази дейност показва, че кандидата не е просто зубър, а е социално активен, динамичен и способен да се справя с предизвикателства.

Другото нещо са сертификатите - колкото повече имаш, толкова по-добре. Езици, компютърни умения, социални умения, актьорски умения, изкуства - на всичко това се гледа супер позитивно.

Последното нещо са състезанията - трябва да печелиш състезания. Олимпиади, международни състезания, всичко за което се сетиш (и което успееш да спечелиш) ще ти бъде от полза.

Между другото, таксата ти е най-малкият проблем. Ако те приемат в Харвард няма да имаш какъвто и да е проблем да си осигуриш финансиране, понякога даже и безвъзмездно.

Поздравления за амбицията и дано да успееш !

girlwithblueeyes
05-09-2013, 10:14
Мдам забравих да спомена че всички извън класни дейности също се взимат напредвит .
Но като цяло приема е труден но не е невъзможен .

DisappointedDreamer
05-09-2013, 10:25
Най-важни са extra-curriculars. Трябва да блеснеш с нещо, а това няма как да стане с оценките ти. Всички, които кандидатстват в Хардвард имат пълни 6.00-ци. Трябва да се откроиш от тях. Помисли върху това.

Chacho
05-09-2013, 10:43
"Не съм се ориентирала в коя специалност да съм, защото има страшно много време дотогава, но главната ми цел е да започна да се подготвям отсега."

Ако искаш да се подготвяш, почни с избора си на специалност. Като знаеш в коя област искаш да се развиваш, ще ти стане ясно какво трябва да направиш.

Към училища Европа е яко, че има олимпиади. Гледай да се буташ в топ 3 на национално ниво, не е много трудно. Принципно не предлагат кой знае ква подготовка, но пак е окей.

Ти кои сертификати си взела? FCE, CAE, CPE?

Извънкласната дейност е важна, ма гледай да не се занимаваш с глупости. Ако искаш наистина да влезеш в един такъв университет, до 10 клас (примерно) ще е хубаво да научиш целият материал до 12 клас. А от 10 натам да се готвиш по материала за университет и да го прилагаш насам-натам. Което може да ти донесе призовите места на международни олимпиади.

pifiella
05-09-2013, 10:48
Университетите във Великобритания не са толкова скъпи.Има едни държавни заеми за кандидати от ЕС,който почти никога не се връщат от студента,защото след като завършиш трябва да изкарваш няква огромна заплата.
Не съм много на ти,но една моя съученичка е приета в Абърдийн и от нея съм го чула това за заема.

Ягодка
05-09-2013, 16:07
Благодаря на всички за отговорите! :)
От другите теми, които четох ми стана ясно, че трябва да впечатля хората там. Имам големи амбиции за всичко и съм твърдо решена да работя много усилено върху успеха си, извънкласните си дейности, докато не постигна максималното ниво, защото наистина искам да успея в живота, а това няма да стане просто ей така. По принцип в нашето училище няма голям избор за извънкласни дейности. Рядко се появяват олимпиади, но тази година бях на няколко състезания по английски език, един мой съученик спечели първо място в държавата, но аз не можах да се класирам. Но се надявам другата година след много учене през лятото и въобще през цялата учебна година да постигна максимални резултати по всички предмети. Миналата година участвах в олимпиада по литература, стигнах до втори кръг и имах достатъчно точки, за да премина към финалния, но бях 5-ти клас, а трябваше да съм минимум 7-ми. :( Но това далеч няма да се отрази зле, защото съм се наблегнала на материала и само чакам да дойде възможност за друга изява. Другата година имам възможност да вляза в клуба по Биология и Математика, където ни учат на задачи с един или два класа нагоре, което ще е от голяма полза. Също така пея и тренирам плуване, както и тенис. С две думи ще се опитам да наблегна на постиженията си. Това лято няма да имам възможност да си почина за жалост. Ще наблягам върху материала за 7-ми и 8-ми клас, също така и на английския, за да взема още един изпит другата година. За жалост нямам годините за FCE, CAE, CPE и съм взела само KET (for schools), а следващият месец ми предстои да отида на PET (for schools). Звучи лесно, но понякога е доста объркващо, а и не съм на 15-16г. Тогава се надявам да издържа и FCE и останалите :) Тази вечер ще обсъдим с родителите ми коя специалност би ми се отдала най-много. Разбира се, че аз ще избера, но все пак искам и те да си кажат мнението, защото може да се окаже неподходящо.
Ако може да се счете за извънкласна дейност, от 11 годишна съм доста "зарибена" по компютърните системи - уча все повече компютърни езици, като съм изяла с кориците всички книги за HTML, а сега уча C++. Вероятно ще се ориентирам към специалност свързана с комп. инженерство, защото тя ми изглежда най-интересна. Но си спомням, че когато бях на 8 и половина за първи път попитах какво е това графичен дизайн, бях го прочела в някое списание вероятно. Тогава мама каза, че това е нейната професия. Оттогава тя ме пуска на лаптопа й и аз тайно отварях програмите, с които тя работи без да пипам нейните файлове. Тогава нито знаех какво означават менютата, нито инструментите, нито Layer-ите, нито нищо. С много опити да направя нещо едвам едвам съм надраскала някаква глупост вероятно, но важното е, че от почти 4 години не се отделям от Photoshop. Знам много неща и мога много неща, така че дизайнът също би ми се отдал.
Моля темата да не се затваря, защото може да има и други хора, които искат да изразят мнение.

girlwithblueeyes
05-09-2013, 16:17
Всичко това което казваш звучи много хубаво . Но се постарай да си запазиш амбицията и през останалото време
Амбицията не е саомо това да участваш в извън класни дейности и състезания тоав ще ти е плюс ми канидастването . Амбицията е това да имаш желание да успееш и следваш целите си . Да си нахакана и да умееш да отсяваш тоав което е най-добра за тебе . Да гледаш себе си и най-основно .
Колкото до специалноста избери такава която на теб ще ти допадне щом харесваш компютри избери някоя специалност свързана с тях . За мен да се допитваш за специалноста си до родителите е ненужно но това са си мои разбирания .

Ягодка
05-09-2013, 16:26
Всичко това което казваш звучи много хубаво . Но се постарай да си запазиш амбицията и през останалото време
Амбицията не е саомо това да участваш в извън класни дейности и състезания тоав ще ти е плюс ми канидастването . Амбицията е това да имаш желание да успееш и следваш целите си . Да си нахакана и да умееш да отсяваш тоав което е най-добра за тебе . Да гледаш себе си и най-основно .
Колкото до специалноста избери такава която на теб ще ти допадне щом харесваш компютри избери някоя специалност свързана с тях . За мен да се допитваш за специалноста си до родителите е ненужно но това са си мои разбирания .
По принцип съм чувала истории за хора на по 25-30г. (едни от най-сладките години в живота :) ), които нямат пари да изхранят себе си, живеят в заеми. Не искам да съм в същата или подобна ситуация. Колкото и "зубърско" да звучи на студентските години да стоиш и да учиш по цял ден според мен не е така, защото на 25г., ако успея ще мога да се забавлявам, ще имам хубава професия и ще съм човек, който ще се зарадва на живота :)
Допитвам се до родителите си, защото те са ме наблюдавали цели 13г. и знаят към какво проявавам най-голям интерес, защото съм непостоянен човек понякога, когато не искам нещо силно. Но определено искам да изживея мечтата си - а мисля, че обясних коя е тя :) Сега преглеждам специалностите на Харвард и съм на път да избера нещо не толкова свързано с компютрите. Все пак ще помисля и може би скоро ще имам определена цел. :)

girlwithblueeyes
05-09-2013, 16:31
Кво искаш да кажеш че докато станеш на 25 ще зубриш за унито постоянно ли ?
Студенските години са едни от най-хубавите и ниощ не ти пречи и да си учиш и да се забавляваш
Защото на 25 години трябав вече да си здраво стъпила на земяат и да започваш забавленията тогаав е вееч твърде късно
И ще ти дам един малък съвет който учителката ми по Право ми повтаряше все - Никой не лети из облачите за да не паднеш и да те заболи
:)

Ягодка
05-09-2013, 16:49
Кво искаш да кажеш че докато станеш на 25 ще зубриш за унито постоянно ли ?
Студенските години са едни от най-хубавите и ниощ не ти пречи и да си учиш и да се забавляваш
Защото на 25 години трябав вече да си здраво стъпила на земяат и да започваш забавленията тогаав е вееч твърде късно
И ще ти дам един малък съвет който учителката ми по Право ми повтаряше все - Никой не лети из облачите за да не паднеш и да те заболи
:)
Ако получавам стипендии в университета ще мога да се отдам на живота още тогава. :) Това няма да пречи разбира се. Не си струва да пропилея ученическите си години в учене за университет, но само това ми остава, защото съм заобградена от идиоти и лицемери, а учителките - пълни к*рви. По време на часа ме карат да им нося кафенце, аре бягай! :X

joannalof
05-09-2013, 16:56
Ако си спортувал и имаш призови места също е предимство.Извънкласни дейности като доброволец,учебни лагери и обмени в чужбина.Взимай участие в проекти.+Спестявай пари :D

Толкова си убедена,но имаш още 6-7г. до завършване и не е истина колко се променя начина ти на мислене.Аз в 6 клас си учих всички уроци редовно,но винаги оставях време за игри :D

Ягодка
05-09-2013, 17:19
Да имам няколко трети, едно второ и едно първо места. :D И се очертава да имам още, надявам се! Спестявам си пари, но както казах в училището нямаме кой знае колко и какви проекти, така че ако имате някакви идеи казвайте :) Интересно ми е да стана доброволец на Червения кръст това лято, но не знам, може да имат възрастово ограничение. С една приятелка обичаме да бъдем доброволци в различни проекти и сме участвали само в 3 :D Тъй че ако има някой добри идеи моля да ги сподели :)

DisappointedDreamer
05-09-2013, 18:51
Няма лошо да си амбициозен и решителен и искащ и трудещ се. Но това да сядаш да говориш с родителите си за това коя специалност би ти се отдала най-много ми се струва меко казано глупаво. Особено на 13 години. Тогава не знаеш какво искаш да ядеш, камо ли какво да учиш след 7 години. Интересите ти ще се променят още доста. Не превръщай тази амбиция в болест, защото ще пропуснеш доста преживявания. Просто съвет.

girlwithblueeyes
05-09-2013, 18:54
Маги тъкмо се канех да й написа същото . Дано след 3-4 години амбицията й е все така силна
Защото гимназиалните години са много особени и вятърат може да те завее къде ли не

Ягодка
05-09-2013, 19:02
Маги тъкмо се канех да й написа същото . Дано след 3-4 години амбицията й е все така силна
Защото гимназиалните години са много особени и вятърат може да те завее къде ли не

По-горе ме посъветваха да избера специалност, за да мога да се ориентирам какви извънкласни занимания да избирам... Това ми е проблема, специалността ще си я избера почти най-накрая :)

DisappointedDreamer
05-09-2013, 19:12
Няма лошо и правилно те съветваха. Но това не е нещо, което решаваш ей така, на вечеря докато подаваш картофите на баща си.

Просто, и аз на 13 години си мислех, че ще ходя да уча право в САЩ и бях твърдо решена, непоколебима и твърда. Е, 4 години по-късно дори не искам да чуя за право, камо ли САЩ. За 6 години ще научиш толкова много неща, ще се сблъскаш с толкова много хора, ще преживееш толкова много неща, че плановете ти в момента може да ти се сторят смешни, когато навършиш 19 години и трябва да кандидатстваш.

girlwithblueeyes
05-09-2013, 19:45
Абе не знам ама аз никой не съм питала какво да кандидаствам . От 15 годишна си реших че искам да уча право но имах различия в мисленето за мястото където искам да го уча въпросното право .
Но никога не съм летяла из облачите нито съм си пропилявала тийн годините . Въпросът е да се намери баланса .
Не може на 14 години когато трябва да се забавлява дависи в тях и да учи нон стоп .

prosto_chovek
05-09-2013, 20:38
Имай предвид, че престижен университет не означава, че всичко ще имаш наготово. Във всеки един самоподготовката играе много решаваща роля. Където и да учиш, най - вече от теб си зависи какво ще постигнеш. ;)

Muaythaifighter
05-09-2013, 20:48
Колко са семестриалните такси в Харвард ?

prosto_chovek
05-09-2013, 20:52
Петцифрени мисля.

Chacho
05-10-2013, 06:08
Май общо излизаше около 40000$. Стипендиите обаче са огромни и можеш мисля да бачкаш на територията на унито.


Ако се спреш на компютрите, че гледах по-нагоре, гледай да разкостиш математиката в ученическите години, което обаче никак няма да ти е лесно. Трябват ти много, ама много престижни призови места, а това е много трудно в математиката. Има и състезания по информатика, там също трябва да се представяш много добре. Но със силна математика и стабилни познания по инфо можеш и там да печелиш. После можеш да пробваш MIT, Stanford, Berkley, т.н. Те си заслужават много за програмисти/инженери. Ако искаш графичен дизайн, въобще не си заслужава да влизаш в такъв университет, тва не е пълноценна наука, а по-скоро занаят. Всеки университет би ти дал добри знания, а работата ще ти даде истинските умения в дизайна.

Ако се спреш на компютри, прилични цели са до 15-16 годишна възраст да си минала математиката от училище, да знаеш С++ и обектно-ориентирано програмиране, да си почнала програмиране за windows, да решаваш олимпиадни задачи по двата предмета и да започваш с висшата математика, а до 17-18 да си минала поне линейна алгебра, аналитична геометрия, анализ и дискретна математика, да си научила някой по-различен език и да си подхванала някой клон на информатиката, по твой вкус.

klimatronik
05-10-2013, 07:12
Влязла съм тук, за да поискам съвет как да протича подготовката ми, защото не искам да объркам живота си.


Ти вече си объркала или по-скоро пропиляла част от детството си. Гледай да не направиш същото и с останалото време от живота си . :)

DisappointedDreamer
05-10-2013, 07:15
Чак объркала..... Не. Просто за някои от нас приоритетите и в момента ни се струват неправилни. Ягодке, Чачо ти обясни какво трябва да направиш, ако наистина искаш да си Number 1 :Д Успех!

klimatronik
05-10-2013, 07:25
Ако получавам стипендии в университета ще мога да се отдам на живота още тогава. :) :X

DisappointedDreamer .... ако на това мислене му викаш правилно ..... :Д

prosto_chovek
05-10-2013, 07:29
Май общо излизаше около 40000$. Стипендиите обаче са огромни и можеш мисля да бачкаш на територията на унито.


Ако се спреш на компютрите, че гледах по-нагоре, гледай да разкостиш математиката в ученическите години, което обаче никак няма да ти е лесно. Трябват ти много, ама много престижни призови места, а това е много трудно в математиката. Има и състезания по информатика, там също трябва да се представяш много добре. Но със силна математика и стабилни познания по инфо можеш и там да печелиш. После можеш да пробваш MIT, Stanford, Berkley, т.н. Те си заслужават много за програмисти/инженери. Ако искаш графичен дизайн, въобще не си заслужава да влизаш в такъв университет, тва не е пълноценна наука, а по-скоро занаят. Всеки университет би ти дал добри знания, а работата ще ти даде истинските умения в дизайна.

Ако се спреш на компютри, прилични цели са до 15-16 годишна възраст да си минала математиката от училище, да знаеш С++ и обектно-ориентирано програмиране, да си почнала програмиране за windows, да решаваш олимпиадни задачи по двата предмета и да започваш с висшата математика, а до 17-18 да си минала поне линейна алгебра, аналитична геометрия, анализ и дискретна математика, да си научила някой по-различен език и да си подхванала някой клон на информатиката, по твой вкус.

Точно.

Chacho
05-10-2013, 07:29
DisappointedDreamer .... ако на това мислене му викаш правилно ..... :Д

На 13 години е, нищо не е сбъркала.

DisappointedDreamer
05-10-2013, 07:37
^Ммхммхм. Nothing's set in stone.

:)

klimatronik
05-10-2013, 07:43
На 13 години е, нищо не е сбъркала.

Живее с идеята,че в далечното бъдеще ще може да си живее както му е кефа. Тоест, когато завърши там някакво си образование ще ,нали , живота й ще стане лек и приказка... То първо на всичко нищо не се знае какво ще се случва в бъдещето.. Гони някакви неразбрани цели и илюзии.
Това е все едно да учиш ,само защото такъв е приоритетът. После след ,когато завърши, и когато се обърне на зад, за да се види... и какво?
Героят ,,Ирина'' от романа ,,Тютют'' = ягодка .
Може и едно стихотворение Никола Вапцаров да цитирам .


''Ти помниш ли
морето и машините
и трюмовете, пълни
с лепкав мрак?
И онзи див копнеж
по Филипините,
по едрите звезди
над Фамагуста?
Ти помниш ли поне един моряк,
нехвърлил жаден взор далече,
там, дето в гаснещата вечер
дъхът на тропика се чувства?
Ти помниш ли как в нас
полека-лека
изстиваха последните надежди
и вярата
в доброто
и в човека,
в романтиката,
в празните
копнежи?
Ти помниш ли как
някак много бързо
ни хванаха в капана на живота?
Опомнихме се.
Късно.
Бяхме вързани жестоко.
Като някакви животни в клетка
светкаха
очите жадно
и търсеха,
и молеха пощада.

А бяхме млади,
бяхме толкоз млади!...
И после... после
някаква омраза
се впиваше дълбоко във сърцата.
Като гангрена,
не, като проказа
тя раснеше,
разкапваше душата,
тя сплиташе жестоките си мрежи
на пустота
и мрачна безнадеждност,
тя пъплеше в кръвта,
тя виеше с закана,
а беше рано, беше много рано...

А там –
високо във небето,
чудно
трептяха пак на чайките крилата.
Небето пак блестеше
като слюда,
простора пак бе син и необятен,
на хоризонта пак полека-лека
се губеха платната
всяка вечер
и мачтите изчезваха далеко,
но ние бяхме ослепели вече.
За мен това е минало – неважно.
Но ний деляхме сламения одър
и тебе чувствам нужда да разкажа
как вярвам аз и колко днес съм бодър.

Това е новото, което ме възпира
да не пробия
своя
слепоочник.
То злобата в сърцето
трансформира
в една борба,
която
днес
клокочи.
И то ще ни повърне Филипините
и едрите звезди
над Фамагуста,
и радостта
помръкнала в сърцето,
и мъртвата ни обич към машините,
и синята безбрежност на морето,
където вятъра на тропика се чувства.

Сега е нощ.
Машината ритмично
припява
и навява топла вера.
Да знаеш ти живота как обичам!
И колко мразя
празните
химери...

За мен е ясно, както че ще съмне –
с главите си ще счупим ледовете.
И слънцето на хоризонта
тъмен,
да, нашто
ярко
слънце
ще просветне.
И нека като пеперуда малка
крилата ми
опърли най-подире.
Не ще проклинам,
няма да се вайкам,
защото все пак, знам,
ще се умира.
Но да умреш, когато
се отърсва
земята
от отровната си
плесен,
когато милионите възкръсват,
това е песен. ''

girlwithblueeyes
05-10-2013, 07:46
А защо да са илюзии .?Ако е постоянно и наистиан има желание защо пък да не успее?
Наистина след 5 години може тотално да си е променила възгледите но това не й пречи да има желание и хъс

Chacho
05-10-2013, 07:51
блабла

Разбирам да говориш на връстник, ма на авторката е абсурдно. Може да си мисли, че и в космоса ще излети, все тая. С времето ще разбере как стоят нещата. А подготовката на нищо няма да й попречи и както се цели в топ унитата, ще може да проучи достатъчно, че като стане на годините ти сега, да е абсолютно наясно какъв избор прави.

Та, окей, нека е сбъркана. Тогава и аз съм сбъркан, и записах да уча от объркване, и се хванах на работа от объркване, и си ми е песен живота в момента от объркване. И държа да съм си така.

klimatronik
05-10-2013, 08:00
А защо да са илюзии .?Ако е постоянно и наистиан има желание защо пък да не успее?
Наистина след 5 години може тотално да си е променила възгледите но това не й пречи да има желание и хъс

Абе да, но искам да кажа.. да не си дава чяк толкова зор, че от сега само за това мисли и друго нещо не няма в главата.
Да се стреми , но да не откача....
А родителите ни .. всичките са тъпи. Живеят си в комунизма и хал хабер си нямат от новия свят... Това го казвам за младите студенти, които още остават родителите им да ги направляват. Щото те си знаят... все едно.. държавна работа.. възпитаници на комунистическата идеология... ама хич ги няма НА ВСИЧКИ родителите ! :Д :Д И най-важното е да си гоним своите цели.. а не някакви други, защото аджеба... те били по -доходоносни . . А и всичко е лайняно, тай че..

klimatronik
05-10-2013, 08:02
Разбирам да говориш на връстник, ма на авторката е абсурдно. Може да си мисли, че и в космоса ще излети, все тая. С времето ще разбере как стоят нещата. А подготовката на нищо няма да й попречи и както се цели в топ унитата, ще може да проучи достатъчно, че като стане на годините ти сега, да е абсолютно наясно какъв избор прави.

Та, окей, нека е сбъркана. Тогава и аз съм сбъркан, и записах да уча от объркване, и се хванах на работа от объркване, и си ми е песен живота в момента от объркване. И държа да съм си така.
Не казвам да не учи.... Пък сега ,че 99% не знаем кво искаме .. си е така ;)

Chacho
05-10-2013, 08:06
Ако не си дава зор, ще намери начин най-вероятно да си бачка, да си изкарва паричките и да си живее прилично. Ако си дава зор, може един ден да прави неща, които само си мечтаем. Не да кара яхти и да почива на Бахамите, а да изобретява, да тласка науката напред и да живее в бъдещето.

klimatronik
05-10-2013, 08:11
. Ако си дава зор, може един ден да прави неща, които само си мечтаем. Не да кара яхти и да почива на Бахамите, а да изобретява, да тласка науката напред и да живее в бъдещето.

може ,може... ако това й е от сърце... иначе не може . :)

Chacho
05-10-2013, 08:12
може ,може... ако това й е от сърце... иначе не може . :)

Всъщност, повечето хора, които са се понапънали, се насочват към това.

PS: https://www.youtube.com/watch?v=lTDcYi_uG08

Ето едно видео за топаджиите по олимпиадите.

klimatronik
05-10-2013, 08:20
не знам ,но ми се догади от клипчето :D блалбабалабала

Chacho
05-10-2013, 08:25
Науката не прощава. Ма потопиш ли се в нея, тия хора стават най-интересните събеседници. :D

Ягодка
05-10-2013, 10:36
Вижте, на тея години никой не може да ме накара да вися по гаджетата или да се е*а... Има си време за това 17г. може ;)
Не казвам, че по цял ден ще зубря и ще решавам задачи по математика, просто искам да си знам всичко перфектно, за да не ми е трудно в бъдеще. Не съм чула за някой, който се е отдал на живота (да си прави каквото иска: цигарки да пафка, да взима наркотици...) да е успял и да се радва на много пари. ;) А всеки който е получил добро образование и се е научил на нещо, значи знае как да живее и как да си прави кефа ;) Мисълта ми беше на какво да наблегна най-много, никъде не съм споменала изрично, че ще стоя по цял ден и нощ с учебника по математика и някоя тетрадка, че на ден да сменям по 50 химикала :D Чух за книгата на Вуков за "Пътят до/към Харвард" и ми се стори интересна, струва ли си да я купя? Не е особено скъпа - 14-15лв. я видях. :) Там той описва пътят си до Харвард, какви изпити е положил и колко се е трудил. Мисля че ще ми е от полза. Засега съм си поставила и други цели - да не изпускам от учебния материал, да го науча безупречно, а през лятото когато съм на мерак да отворя учебника за 7. клас и да науча основите на някои по-трудни неща, а и не само по математика. Ще трябва да преговоря и целия материал по останалите предмети с приоритет като български, биология и география евентуално. Искам да се подготвя за различни олимпиади и извънкласни занимания :) Какво мислите?

П.П. Разбрах от родителите ми, че другата година ВЕЧЕ са ме записали на частни уроци по блгарски и математика - почти цял следобед/сутрин всеки уикенд... Явно не по мое желание 7. клас ще го изкарам едвам-едвам, но ще се опитам да направя много нови постижения.

prosto_chovek
05-10-2013, 10:39
Никой не те упреква, даже правиш много хубаво. Опитваме се да ти дадем само насоки и полезни съвети. ;) Много хубаво си намислила. Аз лично все още си прехвърлям материала за следващата година отгоре - отгоре непосредствено преди нея и ми помага.

Chacho
05-10-2013, 11:02
Не съм чула за някой, който се е отдал на живота (да си прави каквото иска: цигарки да пафка, да взима наркотици...) да е успял и да се радва на много пари. ;)

Тия неща нямат връзка. Винаги ще имаш време да си живееш живота (както избереш, било то с наркотици, било то без, било то със забавление, било то със страдание). Както и да го живееш, ще можеш да се развиваш в образованието. Мен цигарите и дрогата никога не са ми пречели на ученето, а и от парите си не се оплаквам. Не съветвам да се посяга към тях, просто натъртвам, че нямат връзка.

И не си купувай книги "как да... нещо си". Като цяло ще си затриеш времето с тях. В учебниците има предговори, където пишат хора, които си струват да бъдат четени. Там можеш да намериш много по-полезни съвети за академичното си развитие.

А парите не ги мисли толкова. В Харвард не се влиза, за да имаш хубава заплата. Тва ще ти е пропиляно време. В Харвард се влиза, ако вече си наясно, че така или иначе ще си взимаш парите, но искаш нещо повече от работа, семейство и спокоен живот. Ако искаш да бъдеш блестящ ум, тогава се насочвай натам. Иначе всеки университет ще ти свърши работа.

И там не е кой знае кво. Просто има много добри студенти, добри условия, добра база и добри преподаватели. Ма те науките са си едни и същи, където и да отидеш. Въпросът е на какво ниво искаш да ги учиш.

Препоръчвам ти да почнеш да учиш, щото иначе няма да разбереш за какво ти говорим. От учебниците ще разбереш сама по какво да си подбираш ВУЗ.

klimatronik
05-10-2013, 12:09
Пари не се изкарват с образование :D :D
Не ,че нещо, ама виж колко са хората със средно образование , които са богати , а и ни управляват.
Според статистиката най-богатите в света са правили точно това, което са си искали .Живеят по свой начин и свои си правила.

Chacho
05-10-2013, 12:11
Тва не значи, че нямат познания.

klimatronik
05-10-2013, 12:15
Тва не значи, че нямат познания.

Естествено. Имат , и то много. Но всичко си зависи от човека. Има хора с 2 магистратури и отлични дипломи, които чистят кенефите .

Chacho
05-10-2013, 12:21
Трябва да се съди по материалът, който се преподава и доколко ще бъде от полза. А не по това кой, след като е завършил, какво е постигнал. Прекалено много външни обстоятелства има, за да може да се прецени така. Но дори най-тъпият човек, който се е докопал до върха, биха му били в плюс знанията, дори тези от университета. Всяко едно знание можеш да го ползваш в свой плюс.

Във фирмата, в която работя, има хора без висше, но смятат диференциални уравнения като пичове. Има хора с висше в областта, които не могат. (вторите ги нямаме тука май)

klimatronik
05-10-2013, 12:33
Работата е там,че може и перфектни знания да имаш в областта си , но да не можеш да се реализираш на пазара.
Полезно е да имаш висше. То обаче не ти дава гаранция.
Мнението ми не беше относно реализацията след Харват, ми за това , че има хора ,,които се радват и на много парички и в същото време си правят каквото си искат'' . За някой хора .. това да ,, правят каквото си искат'' не означава живеене ден за ден.

girlwithblueeyes
05-10-2013, 12:36
Абе то тогава вече става дума за известна доза късмет .

Chacho
05-10-2013, 12:36
Добре, да го кажем така.

Ако искаш да правиш нещо в областта си, трябва да имаш познания в областта си.
Ако искаш да излезеш на пазара, трябва да имаш познания за пазара.
Ако искаш да изиграеш картите си правилно, трябва да имаш познания как се играят карти.

prosto_chovek
05-10-2013, 12:38
Дипломата ти дава квалификация. Ако си перфектен електротехник, правиш всякакви инсталации, ще си намериш работа, примерно. Обаче ако станеш електроинженер, ще си намериш по - високоплатена такава, която най - вероятно няма да включва висене по далекопроводи. Обаче много си зависи от човека, защото който не може да се реализира с образование, не може и без, обаче който може без, ще се реализира много по - добре, като получи висше образование. Най - малкото ставаш по - компетентен и на теб гледат с друго око. А тези, дето ни управляват и нямат образование, нали знаеш, че не са стигнали до това си положение с работа. ;)

klimatronik
05-10-2013, 12:39
Абе то тогава вече става дума за известна доза късмет .

Става дума човешки качества и знания,а не късмет.
С късмет ,ако си прост бастун.. никъде няма се издигнеш ...

klimatronik
05-10-2013, 12:42
А тези, дето ни управляват и нямат образование, нали знаеш, че не са стигнали до това си положение с работа. ;)

Точно.... Най-големите милионери в света да не мислите ,че много са бачкали? ( не всички) Има известни личности, които сами са си признавали,че с много работа пари не са вадят.

girlwithblueeyes
05-10-2013, 12:43
Имах предвит , че след като си завършил ще ти трябав малко или много късмет за да се реализираш в специалноста си .

prosto_chovek
05-10-2013, 12:46
Точно.... Най-големите милионери в света да не мислите ,че много са бачкали? ( не всички) Има известни личности, които сами са си признавали,че с много работа пари не са вадят.

Всеки сам си избира с работа или кражби да се реализира. Аз съм избрал първото за себе си.


Имах предвид, че след като си завършил ще ти трябава малко или много късмет, за да се реализираш в специалноста си.

Късмет за този случай е качество, което най - вече хората, които не са успяли, приписват на тези, които с ум и пробивност са постигнали целите си.

klimatronik
05-10-2013, 12:51
Не кражби бее :Д Ако знаехме как... всички щяхме да сме въртим милиардите

girlwithblueeyes
05-10-2013, 12:53
Абе не е съвсем така . Нали за да работиш по професията си трябав да имаш късмет да си намериш работа
Не става въпрос кой е успял и кой не е .

prosto_chovek
05-10-2013, 12:54
Не кражби бее :Д Ако знаехме как... всички щяхме да сме въртим милиардите

Знам, че имаш предвид хора като Марк Зукърбърг, примерно, но те са имали големи познания, които пак са научили самостоятелно. Един вид образование без диплома. Обаче са имали и оригинална идея. Много често такава те прави богат. Пък и те са работили немалко, докато постигнат това, което имат. В случай, че нямаш оригиналната идея и пари да я осъществиш - работиш. ;)

prosto_chovek
05-10-2013, 12:55
Абе не е съвсем така . Нали за да работиш по професията си трябав да имаш късмет да си намериш работа
Не става въпрос кой е успял и кой не е .

Ако си наистина добър специалист, фирмите ще те търсят, не ти тях. Имай го предвид.

Chacho
05-10-2013, 12:56
Точно.... Най-големите милионери в света да не мислите ,че много са бачкали? ( не всички) Има известни личности, които сами са си признавали,че с много работа пари не са вадят.

Колкото повече пари трупаш, толкова повече променят значението си. Ако животът ти се върти около власт и състояние, сигурно са оправдани по-тарикатските начини за забогатяване.

Ако търся произхода на Вселената, цялото кариерно развитие губи смисълът си. Достатъчно ще ми е да преживявам и да си задоволявам малките нужди, които имам.

Без разбира се едните или другите цели да са лично мои, давам пример.

И в заключение ще кажа, че не разбирам хората, които искат повече пари, отколкото могат да уползотворяват.

girlwithblueeyes
05-10-2013, 12:58
Е да ама нали се сещаш че за един токущо завършил студент с каквата и да е специалност ще му е малко трудно да се окажа той търсеният .

prosto_chovek
05-10-2013, 12:58
И в заключение ще кажа, че не разбирам хората, които искат повече пари, отколкото могат да уползотворяват.

Казва се алчност.


Е да ама нали се сещаш че за един токущо завършил студент с каквата и да е специалност ще му е малко трудно да се окажа той търсеният .

Ако иаш достатъчно багаж в главата, един път завършил, ти ще си бил по стажове, ще имаш подкрепата от страна на преподаватели евентуално, професионалисти, голяма група познати, което ще ти е от полза. Попадаш в други среди. Дори да започнеш от ниско стъпало, ще започнеш, а това е, което ти трябва, за да се развиеш.

Chacho
05-10-2013, 13:01
Е да ама нали се сещаш че за един токущо завършил студент с каквата и да е специалност ще му е малко трудно да се окажа той търсеният .

Не стоят точно така нещата. Просто, докато не се хванеш на работа по специалността и не видиш наистина какво представлява, няма да си наясно какво точно се търси и през какво трябва да минеш.

girlwithblueeyes
05-10-2013, 13:01
Е да обаче нали се сещаш че не всеки има такива хора зад себе си ?

Chacho
05-10-2013, 13:02
Е да обаче нали се сещаш че не всеки има такива хора зад себе си ?

Да. Тъпите нямат.

klimatronik
05-10-2013, 13:02
На човек му стига манджа с меродия и 1 дървена къщурка за спане .
Следователно.......
ВСИЧКИ СМЕ АЛЧНИ :d

prosto_chovek
05-10-2013, 13:03
Е да обаче нали се сещаш че не всеки има такива хора зад себе си ?

Всеки сам създава познанствата си и връзките си. Ако за нищо не ставаш, кой ще те вземе на сериозно и ще ти възложи работа, ще те вкара в среди, ще гарантира за теб, а ти ще се излагаш? Това е идеята.


На човек му стига манджа с меродия и 1 дървена къщурка за спане .
Следователно.......
ВСИЧКИ СМЕ АЛЧНИ :d

На човек му трябват средства да води нормален спрямо времето, в което се намира, и обществото, живот, да осигури финансово и имотно себе си, семейството си, и да даде на децата си всички възможности да постигнат нещо в живота си, без да са лишени от основни работи, както и пълноценно свободно време и детство.

girlwithblueeyes
05-10-2013, 13:04
Е да тука си прав:D
Ама все пак аз няма как засега да говоря другата година надявам се ще мога . Да ви видам с моето право какво ще стане :D

klimatronik
05-10-2013, 13:04
Не стоят точно така нещата. Просто, докато не се хванеш на работа по специалността и не видиш наистина какво представлява, няма да си наясно какво точно се търси и през какво трябва да минеш.

Опита се гледа.. не само дипломата.... трябва няколко години да мизерстваш в лайна с висше.. само за да придобиеш практически умения .. в бг и това вече е трудно

prosto_chovek
05-10-2013, 13:05
Е да тука си прав:D
Ама все пак аз няма как засега да говоря другата година надявам се ще мога . Да ви видам с моето право какво ще стане :D

Хубава специалност си си избрала, успех ти пожелавам, да знаеш, няма да ти е лесно, но ще си заслужаваш, ако се справиш. ;)


Опита се гледа.. не само дипломата.... трябва няколко години да мизерстваш в лайна с висше.. само за да придобиеш практически умения .. в бг и това вече е трудно

Не е задължително и това. Върни се към момента с "ти си много добър специалист" и "имаш хубава и оригинална идея". Всичко опира до това колко интелигентен си, но не само академично, а и емоционално, социално и практически.

Chacho
05-10-2013, 13:08
Опита се гледа.. не само дипломата.... трябва няколко години да мизерстваш в лайна с висше.. само за да придобиеш практически умения .. в бг и това вече е трудно

Не искам да давам много-много пример със себе си, щото ще прозвучи вече като самоизтъкване, но просто себе си познавам, другите не знам какъв път са минали. Та аз си хванах работа още преди да съм завършил и беше точно такава, каквато винаги съм искал и съм си представял, че ще трябва да се бъхтам по стажове след уни, докато един ден, ако въобще ме огрее, се докопам до такава. И си беше по установеният ред. Подбор по документи, тестове за квалификацията, интервю, бачкалък.

klimatronik
05-10-2013, 13:09
Хубава специалност си си избрала, успех ти пожелавам, да знаеш, няма да ти е лесно, но ще си заслужаваш, ако се справиш. ;)



Не е задължително и това. Върни се към момента с "ти си много добър специалист" и "имаш хубава и оригинална идея". Всичко опира до това колко интелигентен си, но не само академично, а и емоционално, социално и практически.

И пак в бг не става , ако нямаш връзки :D

prosto_chovek
05-10-2013, 13:10
Тук бъркаш. Всичко може, ако знаеш как да го постигнеш. А дори и да си прав, както казах, връзки се създават.

Chacho
05-10-2013, 13:10
И пак в бг не става , ако нямаш връзки :D

И в БГ можеш с добра идея и капитал да пожънеш успех.

klimatronik
05-10-2013, 13:11
Не искам да давам много-много пример със себе си, щото ще прозвучи вече като самоизтъкване, но просто себе си познавам, другите не знам какъв път са минали. Та аз си хванах работа още преди да съм завършил и беше точно такава, каквато винаги съм искал и съм си представял, че ще трябва да се бъхтам по стажове след уни, докато един ден, ако въобще ме огрее, се докопам до такава. И си беше по установеният ред. Подбор по документи, тестове за квалификацията, интервю, бачкалък.
е за това има доза късмет :)
Но и от специалността зависи.,. икономисти буум

girlwithblueeyes
05-10-2013, 13:12
Благодаря :)
Знам че няма да е лесно защото всички около мен са прависти и са се постарали да ми го набият в главата :D

klimatronik
05-10-2013, 13:12
И в БГ можеш с добра идея и капитал да пожънеш успех.
мн ясно ;)

klimatronik
05-10-2013, 13:41
Всеки сам създава познанствата си и връзките си. Ако за нищо не ставаш, кой ще те вземе на сериозно и ще ти възложи работа, ще те вкара в среди, ще гарантира за теб, а ти ще се излагаш? Това е идеята.



На човек му трябват средства да води нормален спрямо времето, в което се намира, и обществото, живот, да осигури финансово и имотно себе си, семейството си, и да даде на децата си всички възможности да постигнат нещо в живота си, без да са лишени от основни работи, както и пълноценно свободно време и детство.

E аз искам да обиколя света и междувременно да си имам постоянна работа за издържане на семейство в България. За това обаче трябват повече пари. Алчен ли съм?

Ягодка
05-10-2013, 14:10
Изчетох всички отговори.
В България според мен няма бъдеще за младите студенти/ученици, защото нямаме възможност за реализация. Тук нямам против да си изкарам дипломи и висше, но работата е там, че тук заплащането за човек с високо образование е мизерно. Имам познати на семейството, които са мъж и жена семейство, на 27г. и 32г. и двамата са докторанти. Работа няма = пари няма. Едвам се изхранват хората, камоли да плащат онея великански сметки за ток от януари... Голяма простотия е тук. Ако не си политик да се возиш в излъскана черна лимозина и да вечеряш колкото е заплатата на майка ми не е работа ;)
От живота не искам много - искам само да имам парични средства, за да мога да осигуря на себе си и на децата си добър и пълзотворен живот :) А това в България не може да стане при никакви обстоятелства, освен ако не съм дъщеря на бат Бойко или на Росен Плевнелиев ;) И после цялата държава се пита "Що хората се махат от България?!" Еми как да не се махат, ние не искаме животът ни да премине на улицата!
Кажете сега, в какъв университет трябва да вляза, с който да получа нужното образование, че фирмите да търсят мен, не аз тях (както казаха :) )

Chacho
05-10-2013, 14:41
...

Тва са глупости. Повечето ми познати, студенти, бачкат за около или повече от 1000лв чисто, което е предостатъчно за нуждите, които изброяваш.

DisappointedDreamer
05-10-2013, 15:41
Чух за книгата на Вуков за "Пътят до/към Харвард" и ми се стори интересна, струва ли си да я купя?

Имам я. Обяснява повечето неща около кандидатстването. И без нея може да минеш, но тя е събрала много университети и много информация към тях. Вземи си я.

А и подкрепям коментара на Чачо за цигарите ии наркотиците :Д

DisappointedDreamer
05-10-2013, 15:58
Ооххх, изчетох всички коментари иии. Ягодке, тръгваш с грешна нагласа. Гледаш само парите. Интересуват те само тях. Ииии, мех, парите са г/д всичко в днешно време, но в същото време гледай да учиш, защото искаш. Защото те вълнува, защото ти е интересно, защото си любопитна. А не, защото майка и бащичко са ти казали, че ББ е лайно и в БГ няма реализация.

Другото което е - далеч не трябва да си политик, че да изкарваш пари и да си живееш добре. Чачо е живия пример. Родителите ми също.

Общо взето, извода който си вадя от коментарите ти е, че ти си едно дете, на което постоянно са му повтаряли колко пропаднал е един човек, който пуши/се друса/пие, и как за нищо не става. И до известна степен са прави. Но до голяма степен не са. Недей да лепваш етикети на някого, само защото си го видял да държи цигара в ръка. На 13 си. Още не си била влюбена, не са те ударили хормоните и поддържаш имидж на добрата отличничка. Но, в крайна сметка, хората са много повече от просто една диплома и 100% на тест по математика.

Не го забравяй.

klimatronik
05-10-2013, 17:23
Изчетох всички отговори.


Кажете сега, в какъв университет трябва да вляза, с който да получа нужното образование, че фирмите да търсят мен, не аз тях (както казаха :) )

КАКТО КАЗАХА. И всички университети да завършиш ... за обща култура НАЙ-ГОЛЕМИЯ професор стани.. няма да те търсят.....
Още си твърде малка,за да знаеш какво ти се учи. (каква специалност). За това ти обяснявах да не бързаш.

anonymous895156
05-10-2013, 17:37
Заплатите на хората в IT сферата са огромни, не говори измислици. Там не е трудно да се реализираш, ако си кадърен и с необходимите сертификати. Щом парите са толкова важни за теб, стани програмист. Но ако не обичаш работата си, цял живот ще бъдеш нещастна.

Ягодка
05-10-2013, 17:52
Не знам до колко това е вярно, но в моя край където живея хората излизат да протестират, защото нямат пари! ;) Не съм лишена от нищо, но родителите ми се лишават заради мен и не ми е приятно. Искам някой ден да им върна услугата ;)
В семейството на най-добрата ми приятелка всички пушат (без децата, разбира се), живеят в беднотия заради тея пусти цигари, ако не пушеха животът им щеше да бъде поне малко по-лек ;)
Искам просто като стана на 20-25г. да ходя на много пътешествия по света и да видя нещо от него, не да стоя в една страна и да се мъча кое лозе да копая по-напред... Виждала съм хора дето хич не им пука за образованието, училището и работата и са останали прости цял живот, на улицата са, буквално. Аз не искам да изпадна в такова положение чак, а в БГ това е почти невъзможно. Всеки трети е на крачката да го изнесат на улицата заради неплатени сметки.
Малко ми е рано да избирам специалност, за това сте прави.
Главният въпрос по темата беше дали има смисъл отсега да почвам със строга подготовка и да не оставям прекалено много за последните години в гимназията...

SpiritInBlack
05-10-2013, 18:04
Ako си наистина на 13 , може да засрамиш 99 % от форум героите рофл

POLLINA
05-10-2013, 18:05
Хубаво е,че мислиш за бъдещето си още от сега,браво.Добре е,че гледаш реално на нещата,НО само аз ли смятам,че си приела нещата твърде сериозно?? Учи,поддържай добрия си успех,но смятам,че е много рано да почваш с такава строга подготовка. Сега ти е времето да си поживееш,излизах с приятели,забавлявай се. Тези години няма да се върнат, не казвам да ги пропилееш в купони и т.н. Смятам,че двете неща не са взаимосвързани.
И другото,което искам да кажа е,че не бива да си вадиш изводи за хората по това дали пушат или не. Това,че човек пуши не го прави нито лош,нито глупав.нито нещо по-малко от теб.
Малка си и все още си уязвима да приемаш мнението на хората около теб за правилно. Не съди толкова лесно хората:)

klimatronik
05-10-2013, 18:09
Не. Добре ти казаха Чачо. Започни подготовката си. То за многото пътешестване се иска свободно време освен пари (ако не си намериш някаква професия свързана с пътуване като например моряк или журналист...)

fogdog
05-10-2013, 18:22
Момиче само едно ще ти кажа. Недей толкова да планираш, защото мноооооого ще се разочароваш от живота.. много. Нямаш житейския опит да разбереш какво ти казвам сега, обаче нещата съвсем не са така както ги планираш. Само ще се убедиш след време и помни, че нещата бързо е неусетно се променят и от високо лесно се пада. Желая ти да запазиш желанието си през все същото през тези 5 години, но най-вероятно- няма. От малкото, което прочетох, разбрах няколко неща за теб: мечтаеш прекалено много, да мечтаеш е прекрасно, но когато е прекалено, е вредно и усещам как в един момен, когато осъзнаеш, че нещата не са така както си си ги представяла ще рухнеш. Второ винаге, когато се посветиш изцяло на една цел завършва зле. Или иначе казано: не се пропилявай детството и най- хубавите ти години. Не че ще ме послущащ сега, в един момент сама ще го осъзнаеш. А точно тези, които са най- посветени, по цел ден се готвят, мислят само за това колко искат да влязат в най- добрия университет в един момент изперкват. Ти осъзнаваш ли под какво напрежение се поставяш още от сега, осъзнаваш ли, че толкова ще се напънеш, но всичко е до един момент, в който ще се пречупиш психически и физически и нещата отиват доста на зле. И последно това, че гледаш по филмите, слушаш истории и тн. за Харвард примерно, не значе, че ако не влезеш там оставаш без работа или ще имаш ниска заплата. Не е хубаво от сега да мислиш чак толкова за парите и какво ще работиш, праве това, което ти е приятно. Сигурно няма да ме послушаш, а и по-добре, по-хубаво е сама да се научиш от грешките си. Ти ще бъдеш доста разочарована от живота, пожелавам ти да си силна и да се вазстановиш бързи след удапа от реалността.

anonymous895156
05-10-2013, 18:28
http://ucha.se/ - невероятен сайт. Можеш да започнеш да се подготвяш по математика, химия, история, физика etc. (има го почти целия материал по предметите от 5 до 11 клас в него) . На мен за тази цел ми върши мноого работа :) Материалът за 7-ми клас особено е даден подробно

fogdog
05-10-2013, 18:29
Лелее а сего прочетох, че искаш на 20-25 да пътуваш и вече да имаш много пари. Повярвай ми, каквото и да следваш, където и да го следваш, а пак ти казвам шансовете да си в Харвард са точно нулеви, не защото не можеш, а защото ще се пречупиш, в близките 5-10 години след завършването ти не очаквай да забогатееш толкова, че да можеш да си позволиш да пътуваш много. Ако следването ти е трудно, то работата след това е 100 пъти по-трудна, ще трябва да си скапеш задника от работа години наред за да можеш да се утвърдиш в бранша. А ти си мислиш, че като забъшиш щракаш с пръти и валят пари от небето, не, войто момиче, тогава чак започва тежката работа. Ужас.

anonymous895156
05-10-2013, 18:48
Лелее а сего прочетох, че искаш на 20-25 да пътуваш и вече да имаш много пари. Повярвай ми, каквото и да следваш, където и да го следваш, а пак ти казвам шансовете да си в Харвард са точно нулеви, не защото не можеш, а защото ще се пречупиш, в близките 5-10 години след завършването ти не очаквай да забогатееш толкова, че да можеш да си позволиш да пътуваш много. Ако следването ти е трудно, то работата след това е 100 пъти по-трудна, ще трябва да си скапеш задника от работа години наред за да можеш да се утвърдиш в бранша. А ти си мислиш, че като забъшиш щракаш с пръти и валят пари от небето, не, войто момиче, тогава чак започва тежката работа. Ужас.

Причината е, че точно това се говори по американските филми.

klimatronik
05-10-2013, 18:55
Причината е, че точно това се говори по американските филми.

кое?

fogdog
05-10-2013, 19:07
За младия бизнесмен, който е завършил бръшляновата лига, и с оригиналност, предприемчивост и късмет прави голям прбив и става милионер. Е нЕма такъв филм. Без връзки, които тя няма да има, или ще се скапе от работа и на 50 евенуално ще може да попътува. Айде не на 50, на 40, ама на 20, когато даже не е завършила да ми обяснява как ще ходи на пътешествия, осовено, е кажи ми на къде по- заблудено може да бъде това дете?

DisappointedDreamer
05-10-2013, 19:12
Момиче само едно ще ти кажа. Недей толкова да планираш, защото мноооооого ще се разочароваш от живота.. много.

Подкрепям на 100%.

Дори и да влезеш в Харвард, не си мисли, че до 25 години след като завършиш "престижна" специалност ще си фрашкана пари, до толкова, че да си изтъркаш подметките обикаляйки света. Трудно е. Животът е труден. А ти не си се сблъскала с него още, а говориш толкова много, изискваш толкова много.

За цигарите - цигарите не са директен фактор, който убива мозъчните клетки или бактерия, която живее само с мързеливи, необразовани и неприлични хора. Има бедни, които пушат; има и такива които са бедни, но не пушат. Не мисля, че цигарите са им най-големия проблем.

Nakadah
05-10-2013, 20:51
Прочетох някой и др пост в тази тема та ще напиша няколко неща е така.

1. Влизането в Университет не е трудно въобще! Завършването му е съвсем друго нещо! Много от хората с които се запознах в първа година ги няма в 4-та. Ако си мислиш, че ще имаш време за разходки по света си в много грешка!

2. Образованието не е равно на пари и всеки които си мисли, че образованието е равно на пари е заблуден. Отваря врати, запознава те с хора, показва ти различни неща, но НЕ те прави по-умен! Всеки които си мисли, че тези с образование трябва да имат пари а тез без са малко пообъркани.

3. В България можеш да направиш много пари! Има реализация и има купчина начини да имаш приличен доход и живот. Това, че вие не сте го намерили не означава, че трябва да плуете. Проблема като гледам е, че всички се надъхват 1 друг колко е лошо в България без да имате каквато и да е база за сравнение...

4. Ти си само на 13 години. Докато станеш на 18 светът ти ще се преобърне 2-3 пъти. А до 25 още 3-4 пъти.

Ягодка
05-11-2013, 06:25
Добре, благодаря на всички за отговорите.
Ще продължа да уча и да наваксам бързо и ще се опитам да намеря баланса между свободния живот с приятели и образованието, а няколко години преди да завърша гимназията ще търся университет, който може би не е Харвард...
Темата да се заключва, моля.

prosto_chovek
05-11-2013, 09:47
Всъщност може и да не се заключва, защото си се завърза интересен спор за образованието и реализацията като цяло. ;)