PDA

View Full Version : Каква специалност след 12 клас ? (програмиране)



Midnight123
05-09-2013, 19:23
Здравейте,завършвам 12 клас и мисля да кандидатствам,но не съм сигурен за специалност.Насочил съм се към информационни технологии в ПУ,но като гледам учебния план не е това което искам.А то е изучаване на компютърни езици като Pasca,Ruby,C и т.н..Ще помоля, някой по запознат с нещата да сподели нещо.

K.K.
05-09-2013, 20:00
В ПУ на желанието ти по-скоро отговарят Информатика и новата Софтуерни технологии и дизайн, в СУ също има доста, свързани с желанието ти, които биха могли да ти харесат - Информатика, Компютърни науки, Софтуерно инженерство, Информационни системи. В сайтовете на университетите (съответните факултети) може да видиш подробна информация за учебните планове и да прецениш кое ти допада най-много. Разбира се най-вероятно има и други университети, които предлагат подобни специалности, но с тях не съм запозната.

Midnight123
05-09-2013, 20:34
Благодаря за информацията,погледнах новата специалност Софтуерни технологии и дизайн,и ми допада повече от ИТ.Да добавя,че е желателно ученето да е Пловдив.Ще съм благодарен и на още мнения.

prosto_chovek
05-09-2013, 20:37
Софийския програмиране и техническия Компютърни системи и технологии (КСТ). Доста зор ще видиш.

K.K.
05-10-2013, 08:27
В Пловдив освен тези в ПУ, които споменах, в ТУ има специалност Компютърни системи и технологии, както ти казаха, но аз винаги съм свързвала Техническия с инженерство, т.е. хардуер, а не точно с това, което ти искаш, ако греша да ме поправи някой. Иначе в УХТ също има специалност Компютърни системи и технологии, но и тя май се доближава по-скоро до тази в ТУ. За други университети в Пловдив не се сещам къде би могло да има такива специалности.

prosto_chovek
05-10-2013, 08:32
В Пловдив освен тези в ПУ, които споменах, в ТУ има специалност Компютърни системи и технологии, както ти казаха, но аз винаги съм свързвала Техническия с инженерство, т.е. хардуер, а не точно с това, което ти искаш, ако греша да ме поправи някой. Иначе в УХТ също има специалност Компютърни системи и технологии, но и тя май се доближава по-скоро до тази в ТУ. За други университети в Пловдив не се сещам къде би могло да има такива специалности.

Програмирането е вид инженерство, казва се софтуерно инженерство. За да го владееш трябва да си добър по фундаменталните технически предмети (математика, физика), трябва да понаваш хардуера и още куп други работи. Не е като да седиш само и да научиш 30 команди. ;)

Chacho
05-10-2013, 08:35
В ТУ - КСТ и приложна математика са яки.
В СУ - общо взето всичко от ФМИ, но компютърните са по-подходящи.
В НБУ съм чул, че последните години готвят добре.
В ПУ - можеш и там, но мълвата е, че си дават по-малко зор.

Ако искаш да учиш езици, а не да програмираш, учи си ги вкъщи, ще си затриеш времето. Ама и ще се заблудиш, че езиците ти дават нещо повече. Нищо не опира до езика. Със С++ примерно можеш да правиш всичко, кажи-речи. Ако не можеш да си измислиш алгоритъма, обаче, ще си пълна греда.

Midnight123
05-10-2013, 08:45
Благодаря за мненията,идеята е да имам да завършена дадена специалност,за да мога да си намеря работа по нея.Ясно ми е че доста работи могат да се научат вкъщи,но като нямам диплома (не знам как се казва) по трудно ще си намеря работа. За сега май ще е Софтуерни технологии и дизайн .

prosto_chovek
05-10-2013, 08:50
Благодаря за мненията,идеята е да имам да завършена дадена специалност,за да мога да си намеря работа по нея.Ясно ми е че доста работи могат да се научат вкъщи,но като нямам диплома (не знам как се казва) по трудно ще си намеря работа. За сега май ще е Софтуерни технологии и дизайн .

Не мисли, че само диплома ти дава хляба.

Chacho
05-10-2013, 09:02
Не мисли, че само диплома ти дава хляба.

По-скоро не мисли, че дипломата изобщо ще ти даде хляб. Тия, дето учат вкъщи, пишат прилични приложения и се пробват за работа, по-бързо си намират от тия, които само киснат в университета. И въобще, ако идеш в една фирма, ще ти обяснят, как можеш да си изтриеш задника с дипломата, щото никой няма да ти я иска.

Ма наблягам на тва, че можеш да знаеш и 100 езика за програмиране, и грам да не си програмист. Както можеш да знаеш хиляда думи на английски, ма ако не знаеш граматиката, нищо не можеш да кажеш. В университета ти правят услуга, като не те задължават да учиш Python и Ruby, а те карат да учиш графи и комбинаторика. Избери си такъв университет, който няма да те храни с модерни технологии, а ще те направи математик. Пък после можеш да правиш квото си решиш.

Midnight123
05-10-2013, 09:11
Ясно ми е ,че дипломата не ми дава хляба.

prosto_chovek
05-10-2013, 09:12
Аз заради това му предлагам су или техническия. А за езика си абсолютно прав - не е важно колко езика знаеш, а дали можеш да "кажеш" нещо на тях. Аз като знам повечето команди в С, гордостта на първия ми семестър по пик беше една програмка, която смята детерминанта на матрица от трети ред в конзола. :D

atm
05-10-2013, 19:59
Привет! :) Да не отварям нова тема ,ще задам въпроса си тук. Някой знае ли с какво (предварителни изпити или оценката от матурата) се приема в Софийския или независимо къде специалност "туризъм"

prosto_chovek
05-10-2013, 20:01
Предполагам география и може би математика или литература. Провери на сайта.

atm
05-10-2013, 20:10
Нищо конкретно не намерих в сайта точно за туризъм . Има го само като дадена специалност нищо повече. Писах им сутринта по е-мейла и все още нямам отговор. Ако има някой тук запознат с тази специалност нека сподели. :)

maximxxl
05-10-2013, 20:32
Доста зор ще видиш.

ъх, недей така :D и аз се тамъня за СУ или ТУ и се подготвям само по математика, имам само някви избеляли спомени по информатика от 9ти клас иначе не. Мисля, че всичко си почва отначалото по информатика и ако учиш стабилно няма да имаш проблем, no?

prosto_chovek
05-10-2013, 20:36
ъх, недей така :D и аз се тамъня за СУ или ТУ и се подготвям само по математика, имам само някви избеляли спомени по информатика от 9ти клас иначе не. Мисля, че всичко си почва отначалото по информатика и ако учиш стабилно няма да имаш проблем, no?

Еми имаш така наречения предмет ПИК (програмиране и използване на компютри) в първи курс, някои специалности имат и в началото на втори, в техническия, в който те запознават с най - основните неща от даден програмен език (при мен е С). В специалности като КСТ учат доста повече мисля като езици и като специализирани предмети, свързани с компютри. Но първите две години като цяло предметите са сходни в повечето специалности.

maximxxl
05-10-2013, 20:57
мхм, ти учиш физика? гледам, че си пуснал тема, браво! аз освен по математика и по физика се записах на изпит в СУ и мисля,че е доста по-лесен от математиката. гледах конспекта и темите от предишни години, бая лек е.няма почти нищо от профила по физика, докато по математика са наблъскали математическия анализ и още куп работи, които не съм учил в даскало, а само на уроците на 2 на 3...някак не е честно...само от профил има закон на Фарадей и тва е...от термодинамиката няма много неща, там тия адиабатен процес, уравнение на ван дер ваалс,течности и твърди тела, електричество нищо няма почти от магнетизма и от ток в разл. среди. лекичка е и механиката. абе общо взето всичко е на едно доста лесно ниво...

prosto_chovek
05-10-2013, 20:59
мхм, ти учиш физика? гледам, че си пуснал тема, браво! аз освен по математика и по физика се записах на изпит в СУ и мисля,че е доста по-лесен от математиката. гледах конспекта и темите от предишни години, бая лек е.няма почти нищо от профила по физика, докато по математика са наблъскали математическия анализ и още куп работи, които не съм учил в даскало, а само на уроците на 2 на 3...някак не е честно...само от профил има закон на Фарадей и тва е...от термодинамиката няма много неща, там тия адиабатен процес, уравнение на ван дер ваалс,течности и твърди тела, електричество нищо няма почти от магнетизма и от ток в разл. среди. лекичка е и механиката. абе общо взето всичко е на едно доста лесно ниво...

Аз уча електроенергетика. Закона на Фарадей и неговите разработки са интересна материя. Термодинамиката ми е мъка. Заради нея ме скъсаха на един изпит :D Като цяло физиката е интересен и много практически насочен предмет. Ако имаш намерение да се занимаваш с физика, техническия е твоето място. Софийския има по - добри преподаватели по математика и компютърните науки.

Fisherman
05-10-2013, 21:54
И по химия и биология има добри преподаватели.*особено по химия

prosto_chovek
05-10-2013, 22:05
И по химия и биология има добри преподаватели.*особено по химия

О, да, и аз съм го чувал това. Макар че аз лично имах първия семестър в техническия такава госпожа по химия, каквато не съм имал никога - дето никога не съм разбирал, разбрах, че и изпита от първия път си взех - уважаемата госпожа Й. Марчева. Та като сравнение между софийския и техническия, според моите наблюдения:

Програмиране: Софийски;
Математика: Софийски;
Физика: Техническия;
Инженерни науки (механики, ток): Не знам в България дали някой бие техническия;

Така че за всяко нещо си има университет, който да е най - добър. И някои като кажат, че няма база - база има, обновява се, просто разни кретени я чупят. Не е до друго, освен глупост.

Chacho
05-11-2013, 06:19
Имаме и физици в СУ. Не знам къде е по-добре. В ТУ има и силна математика, не е само в СУ. Като цяло и на двете места си заслужава, но в ТУ физиката е по-приложна.

prosto_chovek
05-11-2013, 09:49
Те всичките неща са добре и на двете места, само че аз ги сравнявам къде кое е по - добре. Физиката в техническия, освен, че е по - приложна, е и по - сложна, да се има предвид от желаещите да кандидатстват. ;)