PDA

View Full Version : Физика



prosto_chovek
05-10-2013, 10:59
Като сме тръгнали с Математика и Програмиране, мисля, че дойде ред и на Физиката като един от фундаменталните предмети.

Тук ще решаваме задачи по физика, ще дискутираме физични въпроси от всички раздели, включително теоретичната механика (статика, съпротивление на материалите, кинематика, динамика).

Съгласен съм да оказвам съдействие, да намирам материали на който му трябват, да решавам задачи.

И аз имам условия:

- За прекалено лесни задачи (директно прилагане на формула) - давам насоки, иначе не е полезно на никого;
- Ако не мога да помогна, си казвам;
- Склонен съм да обяснявам, но по един път;
- Всеки може да се включва в решаването на задачи и в дискусиите;

Ако изнинке още нещо, ще си кажа.

OoVasKoO
05-10-2013, 13:14
Браво :)

Fisherman
05-11-2013, 14:50
А биофизиката и физикохимията

EpoTuka
05-11-2013, 14:55
А биофизиката и физикохимията
Знаеш ли предмет на биофизиката какво е?

prosto_chovek
05-11-2013, 15:05
По химия не съм добре, бях щастлив на тройката на изпита, но ако искаш, включи се с тях. Говоря за класическа физика, механика, електричество, термодинамика, оптика, вълни, магнетизъм, електростатика. Ако се намерят хора да решават и такива задачи, ще е супер.

Fisherman
05-11-2013, 15:06
Предмет на биофизиката е всичко което се случва в един жив организъм и е някакво физично взаимодействие или въздействие

EpoTuka
05-12-2013, 06:08
Предмет на биофизиката е всичко което се случва в един жив организъм и е някакво физично взаимодействие или въздействие

И ти кога, аджеба, си имал допир с биофизиката, че ми копираш някви тъпотии от интернет? А, селяк?

Fisherman
05-12-2013, 06:29
Ето маймуно конспекта ми по биофизика,за разлика от тебе и другите дупки в тоя форум,аз не подкрепям мнението си с факти от уикипедия

Част БИОФИЗИКА (25 часа):
I. Биомеханика 3 часа
1. Биостатика – Свойства на материалите (съотношение натоварване /деформация,
кости, тъкани, вискозоеластичност); Механично равновесие; Уравнение на
статичното равновесие; Анализ на натоварването (разтягане, сгъване и усукване;
Структурни нестабилности (теория на Ойлер, фрактура на кост под натиск);
2. Механика на биофлуиди – Видове налягане в тялото (кръвно налягане,
хидростатично налягане, налягане в пикочния мехур, респираторно налягане,
налягане на стъпало, очно налягане); Скелет и хидростатични сили; Контрол на
кръвното налягане; Атеросклероза. Доплерова спектроскопия.
3. Механика на еластични стени – Теория на Виндкесел; Уравнение на Моенс-
Кортевег.
II. Топлина и биотермодинамика 3 часа
А. Биотермодинамика
1. Биохимична термодинамика.
2. Разширена термодинамика по Де Донде.
3. Информация и втори закон на термодинамиката.
проект
3
4. Неравновесна термодинамика и термодинамика на живите системи.
5. Нелинейна термодинамика и биосистеми.
Б. Топлина и живот
1. Енергийни изисквания за поддържане на жизнената дейност – калоричност на храните.
2. Топлинна регулация – хомеотермни и пойкилотермни организми; анабиоза.
3. Студоустойчивост.
4. Почвена топлина.
III. Вълнови процеси в биологията 2 часа
1. Свойства на звука – Нива на звука; Шум; Инфразвук; Ултразвук.
2. Слух – анатомия на ухото; слухова рецепция.
3. Ехо-ефект и летене на прилеп.
4. Генериране на ултразвук.
5. Ехография
IV. Биоелектромагнетизъм 3 часа
А. Електромагнитното излъчване като нейонизираща радиация
1. Тъканите като течни диелектрици – Биоимпеданс. Импедансна спектроскопия. Електроимпедансна томография.
2. Релаксационни процеси – модел на Дебай; модел на Коул-Коул.
3. Нейонизиращи радиационни ефекти – нискочестотни ефекти 0.1Hz – 100kHz (тъканни ефекти, неврологични ефекти, сърдечна стимулация – фибрилация); високочестотни ефекти над 100kHz (хирургична диатермия/електрохирургия, ефекти на загряване).
Б. Електробиология
1. Нервен импулс.
2. Електричество в растенията.
3. Електричество в костни тъкани.
4. Електрически скат.
5. Физиологични ефекти на електричен ток.
6. Електрокардиограф и електроенцефалограф; кохлеарен имплант.
7. Клетъчна електрофореза; електропорация.
В. Биоелектрохимия
1. Електронен пренос в биологични системи; теория на Маркъс.
2. Митохондриален електронен транспорт.
3. Фотосинтетичен електронен транспорт.
Г. Биомагнетизъм
1. Биомагнитни явления.
2. Магнитокардиограма.
3. Магнитни сензори.
V. Фотобиология 3 часа
А. Зрение.
Б. Микроскоп; Конфокална микроскопия.
В. Фиброва оптика.
проект
4
Г. Фотография. Холография. Образи и визуализационни техники.
Д. Фотосинтеза.
Е. Фотодинамична терапия.
Ж. Ултравиолетова радиация.
VI. Квантова биофизика 3 часа
А. Електронен микроскоп.
Б. Рентгенови лъчи.
В. Томография.
Г. Лазери и лазерна хирургия.
Д. От квантова биофизика към квантова фармакология – квантови топологични молекулни сходства (QTMS); количествени структурни определяния/активности или оценка на сродни свойства (QSAR/QSPR).
VII. Ядрена физика и радиационна биофизика 3 часа
1. Йонизираща радиация – абсорбция, разсейване и проникваща способност.
2. Биологични ефекти и защитни механизми. Максимално разрешени дози на облъчване.
3. Методи за измерване на йонизираща радиация – йонизационни камери; Гайгер-Мюлерови броячи; сцинтилационни броячи; филм-дозиметри; термолуминисцентна дозиметрия.
4. Изотопи – атомна структура; видове изотопи (радиоактивни и стабилни изотопи, изкуствено синтезирани изотопи); радионуклидна визуализация; използване на стабилни изотопи в биохимията.
5. Радиационна терапия.
6. Ядрен магнитен резонанс.
7. Гама-резонансна спектроскопия.
VIII. Молекулярна и клетъчна биофизика 5 часа
А. Молекулни основи на живота
1. Молекулни взаимодействия – интра- и интермолекулни взаимодействия
2. Кулонови взаимодействия – заряд-диполно взаимодействие и заряд-индуциран диполно взаимодействие;
3. Вандерваaлсови взаимодействия – ориентационни (теория на Кийсъм), диполни (теория на Дебай); дисперсионни (теория на Лондон);
4. Биофизика на водата – физични свойства, биологична роля на водата; роля на pH;
5. Хидрофобни “взаимодействия” – хидрофобни сили; амфифилни молекули.
Б. Макромолекули – протеини; нуклеинови киселини
В. Биомембрани – структура; изкуствени мембрани; мембранен транспорт.
Г. Клетка – еукариотна и прокариотна клетка; клетъчна репродукция; клетъчен метаболизъм
УПРАЖНЕНИЯ И СЕМИНАРИ
Част Физика – 33 часа
проект
5
1. Обработка на експерименталните данни – грешки, таблично и графично представяне, извличане на параметрите на линейна зависимост, използване на компютърни програми. 2 часа
Определяне на коефициента на повърхностно напрежение по метода на издухването. 1 час
2. Определяне на вискозитет на течност и газ. 3 часа
3. Определяне на плътност на твърдо тяло и течност. 2 часа
Температурна зависимост на електричното съпротивление на метал и полупроводник. 1 час
4. Определяне на земното ускорение с махало. 1 час
Определяне на скоростта на звука чрез стояща вълна. 2 часа
5. Работа с електрически измервателни уреди – определяне на напрежение, ток, съпротивление, специфично съпротивление. Работа с електроннолъчев осцилограф. 3 часа
6. Резонанс в електрически трептящ кръг. 3 часа
7. Хистерезис на феромагнитно вещество.
Определяне на специфичния заряд на електрона e/m по метода на магнитната фокусировка. 3 часа
8. Дифракционни спектри. Определяне на дължина на вълна с дифракционна решетка.
Оптични свойства на разтвори – определяне на показател на пречупване с рефрактометър. 3 часа
9. Закони на Малюс и Брюстер. Оптична активност. Поляриметър. 3 часа
10. Хелий-неонов лазер. Изследване на пречупване на светлината, пълно вътрешно отражение, дифракция. 3 часа
11. Характеристики на Гайгер-Мюлеров брояч. 2 часа
Колоквиум. 1 час
Част Биофизика – 12 часа
1. Теория на измерванията - (семинар) 2 часа
2. Биомембрани – окислителни увреждания в еритроцитни мембрани (упражнение) 3 часа
3. Пасивни електрични свойства в тъкани – биоимпеданс (упражнение) 2 часа
4. Квантова фармакология – Комплекси на платината като антиракови лекарства модели, структурно зависима активация и функции; Misfolding и болест на Алцхаимер; NSAID-терапия (нестероидна антивъзпалителна лекарствена терапия) (семинар) 2 часа
5. Биотермодинамика и квантова биохимия на макроергични връзки – макроергичност на АТФ, описана в рамките на атомните енергийни характеристики; как делокализацията е ентропия на дисоциацията (семинар)
3 часа
ЛИТЕРАТУРА
1. М. Максимов, Основи на физиката, части I и ІІ, Булвест, 2006.
проект
6
2. Kenneth R. Koehler, College Physics for Students of Biology and Chemistry, Интернет-базиран курс, достъпен на адрес: http://www.biophysics.uwa.edu.au/e_book/text.html
3. С. Т. Иванов, Л. Л. Трайков, Обща физика, част І, Херон Прес, 2010.
4. B.H. Brown, RH Smallwood, D.C. Barber, P.V. Lawford, D.R. Hose, Medical physics and biomedical engineering. Institute of Physics Publishing, Bristol and Philadephia, 743 pp, 1999.
5. P. Davidovits, Physics in biology and medicine, 3rd Ed. Academic Press. 352 pp, 2008.
6. А.Б. Рубин, Биофизика, Издательство МГУ, т. 1 Теоретическая биофизика, 462 с., т. 2, Биофизика клеточных процессов, 469 с., 2002.
7. Giancoli
8. Мэрион, Дж. Б., Общая физика с биологическими примерами, М. „Высшая школа”, 1986

Fisherman
05-12-2013, 06:30
Пукни се от яд,че си на нивото на един кроманьонец

EpoTuka
05-12-2013, 06:33
Ако и по биофизика имаш толкова знания, колкото по "анатомия от 8 клас", значи е много зле положението хаха. И учиш висше все пак, така ли? Къде, ако не е тайна? И защо си избиваш комплексите като седиш по цял ден във форум, в който пишат деца? Да не си педофил? Или ти става като четеш теми за секс? А, селяко?

EpoTuka
05-12-2013, 06:35
Пукни се от яд,че си на нивото на един кроманьонец

Ти си само за съжаление, бе, имаш поведение на насилвано дете. Много си вървежен във форумчето, имаш ли си интернет гадже? То знае ли, че сте си гаджете? Майка ти и сестра ти не се броят.

Fisherman
05-12-2013, 06:39
Ако и по биофизика имаш толкова знания, колкото по "анатомия от 8 клас", значи е много зле положението хаха. И учиш висше все пак, така ли? Къде, ако не е тайна? И защо си избиваш комплексите като седиш по цял ден във форум, в който пишат деца? Да не си педофил? Или ти става като четеш теми за секс? А, селяко?

яж лайна и се мажи по гърба,говедар не ти дължа обяснение,затворих ли ти устенцата набързо,

вървежния strikes again

Fisherman
05-12-2013, 06:40
Ти си само за съжаление, бе, имаш поведение на насилвано дете. Много си вървежен във форумчето, имаш ли си интернет гадже? То знае ли, че сте си гаджете? Майка ти и сестра ти не се броят.

имам да как,пращаме си целувки през кабела и тя си показва карантията по камерата

EpoTuka
05-12-2013, 06:44
хахах вървежния... ти ли си вървежния, бе... Ходи събирай хартия да предаваш да си платиш интернета, че без компютър ще се самоубиеш. Ти ли си вървежния, бе? Кое ти е вървежното? Представям си те един скапан глист 50 кила, целият в пъпки и с гащи до колената, щото постоянно си биеш чайки. Майка ти бачка за 240лв на борсата, за да можеш да си водиш мизерния живот, а баща ти отдавна ви е напуснал, заради любовницата си от Столипиново.

Fisherman
05-12-2013, 06:50
хахах вървежния... ти ли си вървежния, бе... Ходи събирай хартия да предаваш да си платиш интернета, че без компютър ще се самоубиеш. Ти ли си вървежния, бе? Кое ти е вървежното? Представям си те един скапан глист 50 кила, целият в пъпки и с гащи до колената, щото постоянно си биеш чайки. Майка ти бачка за 240лв на борсата, за да можеш да си водиш мизерния живот, а баща ти отдавна ви е напуснал, заради любовницата си от Столипиново.

Да баща ми ни напусна за да ебе майка ти в столипиново,кво да праиш тва е живота

EpoTuka
05-12-2013, 06:54
Така е, животът е тежък. Сега продаваш тялото си на чичковци, за да купиш лекарства на болната си майка

Fisherman
05-12-2013, 06:56
Така е, животът е тежък. Сега продаваш тялото си на чичковци, за да купиш лекарства на болната си майка

майка ти е болна,съжалявам да го чуя

Fisherman
05-12-2013, 07:03
Виж го насрания се покри и с доста мъжествено име еротика,като танцьор в бар

EpoTuka
05-12-2013, 07:04
Довечера житно парти в рибарчето, ще има много чалга и евтин алкохол.

EpoTuka
05-12-2013, 07:07
Ей, Папирус, това ти ли си на аватара? Много гаден :(

Fisherman
05-12-2013, 07:13
Довечера житно парти в рибарчето, ще има много чалга и евтин алкохол.


Ей, Папирус, това ти ли си на аватара? Много гаден :(

на вашето внимание представям,поредния паляк,който беше насран за няма и 2 минути и превключи на автопилот.
Тва на аватара е Джони Деп,вкарва много стил с тоя цилиндър

Fisherman
05-12-2013, 07:22
Ей фекал,долен, продран,съсипан,скапан, изгнил,разложен,фецес, говно,мазно лайно къде се покри идвай да те размятам,както му е реда

EpoTuka
05-12-2013, 07:47
Хаха, съжалявам, отивам да пия едно кафенце, ти продължавай да си кмет на интернета и да прекарваш мизерното си псевдосъществуване в този форум, докато майка ти, курвата мръсна, се мъчи да заработи някакви пари за хляб и локум.

Fisherman
05-12-2013, 07:53
отиваш да смучеш едно пишленце

Fisherman
05-12-2013, 07:54
Точно така аз съм кмета а ти си слугинаш и те тъпча,като такъв

EpoTuka
05-12-2013, 07:59
Сигурен съм, че като пътуваш с градския до университета си гледаш в земята и правиш път на всички, защото си насран до шията, а тук много оборотно го раздаваш. Иска ти се да имаш друг живот, а? А не да си сегашния форумен плъх, на който цялото му съществуване е свързано с компютъра. Смешник, погледни се, че по цял ден си онлайн, бе, хахаха, 100% си и девствен.

EpoTuka
05-12-2013, 08:06
Да плачкаш ли отиде, а, манго?

Fisherman
05-12-2013, 08:50
Сигурен съм, че като пътуваш с градския до университета си гледаш в земята и правиш път на всички, защото си насран до шията, а тук много оборотно го раздаваш. Иска ти се да имаш друг живот, а? А не да си сегашния форумен плъх, на който цялото му съществуване е свързано с компютъра. Смешник, погледни се, че по цял ден си онлайн, бе, хахаха, 100% си и девствен.

ела да ме провериш дали съм девствен,за да ти зашия гръбнака за паважа.Темата беше за физика,кво стана са?Насра и го обърна на хамалски шеги,ти не се притеснявай за моя пенис,в лицето си зеления гоблин

Fisherman
05-12-2013, 08:50
Говори ми за наука ерудиран

prosto_chovek
05-12-2013, 09:33
Абе ей, има лични съобщения, има теми с достатъчно разоравии, пренесете спора в друг раздел. Тук говорим за Физика. Ходете си мерете пишките някъде другаде. ;)

Fisherman
05-12-2013, 09:46
Абе ей, има лични съобщения, има теми с достатъчно разоравии, пренесете спора в друг раздел. Тук говорим за Физика. Ходете си мерете пишките някъде другаде. ;)

Извинявай,тъпо се получи точно в тая хубава тема,ама прости хора с лопата да ги ринеш

prosto_chovek
05-12-2013, 10:18
Давайте задачи и материали за дискусия по темата.

prosto_chovek
05-12-2013, 10:27
Ще е хубаво, ако се включи някой с Теоретична Електротехника, аз обещавам да го направя след някой и друг месец. :D

qwertyuiop74123
05-14-2013, 06:52
Помощ по физика.
11 клас съм на домашно обучение и се нуждая от малко помощ по физика за задача за пречупване.

α1 α2 β sinα sinβ sinα n1
30˚ 55˚ sinβ

n2 е равно на 1
Дадено е алфа 1 което е 30˚
колко е алфа 2?
имаме бета 55˚
търси се синус алфа и синус бета и освен това синус алфа върху синус бета и n1

Благодаря предварително!!

prosto_chovek
05-14-2013, 08:58
Добре, де, а какво са алфа 1 и 2 и бета? Върху какво тяло пада светлината, дадена ли ти е плътност на тялото, какво е n1? В ситуацията, която мисля, че пада, както на схемата, която ще начертая, задачата би изглеждала така:
http://i.imgur.com/IGIKOG5.jpg

Ninitoo
05-14-2013, 20:56
Периодът на пружинно махало е 1s , а масата на теглилката е 50g . Определете стойността на коефициента на еластичност k .

Формулата я открих и повдигнах на квадрат - ще ви кажа с думи какво се получи защото не знам как да го запиша като формула . Периодът на квадрат=4.пи на квадрат.m върху k
Сега обаче как да преобразувам формулата, така че да намеря k ? Всъщност имам нещо записано , но не знам дали е вярно преобразувано k=4.пи на квадрат по m върху периодът на квадрат . Накрая получих 1971,92 - това възможно ли е изобщо ?!

prosto_chovek
05-14-2013, 21:30
Сега стана малко късно, обаче утре ще ти я реша, като се прибера вечерта. Иначе може да получиш това, ако не работиш в основни единици, примерно. Теглилката не я смятай в грамове, щом времето ти е в секунди, а в килограми, 1кг = 1000гр, значи 50 грама са ти 0.05кг. Пробвай и така и кажи какво се получава и трябва ли още помощ. Винаги работи в основни единици. ;)

Ninitoo
05-15-2013, 07:15
Сега се получи 1,97192 . А формулата която съм написала изобщо вярна ли е ?

prosto_chovek
05-15-2013, 15:37
За махалото конкретно тук можеш да прочетеш доста. Някъде по темите бях качил и снимано учебник по фозика за техническия за трептения : http://mahalo.hit.bg/prmah.html ;)

Ninitoo
05-15-2013, 18:05
Благодаря ти ! Формулата ми е била вярна - като по чудо . Тая страница за махалата много ми помогна - мерси отново .

maximxxl
05-18-2013, 09:33
кой ви е най-кофтия раздел от физиката? мен ми е термодинамика, някак ми е най-скучен......механиката също не ми е интересна. електромагнетизма ми е страст обаче

prosto_chovek
05-18-2013, 09:37
Не ми е интересна и на мен термодинамиката. Ама се оправя. От малко по - напредналата ми е ад съпромата (дял от механиката). :D

maximxxl
05-18-2013, 14:15
never heard that shit b4 :D добре и като завършиш физика чиста, примерно, къв може да станеш, освен даскал?

prosto_chovek
05-18-2013, 14:17
Приложен физик, примерно. Съпромата не го знаеш, защото в училище не се учи (съпромат - съпротивление на материалите). Има си пиложение, физици си се търсят. Фундаментална наука е, на нея се крепят останалите като механика, електротехника и прочее.

Chacho
05-18-2013, 14:19
Повечето чисти физици могат да задълбаят в инженерните науки и го правят.
Отделно можеш да се занимаваш и с теоритична физика.

С чиста физика и математика ти се откриват половината професии на тоя свят.

prosto_chovek
05-18-2013, 14:21
М да, математиката е другата такава (фундаментална) наука. Между другото, физиката без нея не може, така че повечето физици са и математици.

Chacho
05-18-2013, 14:45
М да, математиката е другата такава (фундаментална) наука. Между другото, физиката без нея не може, така че повечето физици са и математици.

Той дори Нютон не ги е разделял много-много. Преди са били едно.

prosto_chovek
05-18-2013, 14:48
Може. Малко пропуснах лекциите по история на физиката. :D Обаче да, математиката е в основата на много предмети, физиката е в основата на много открития.

Chacho
05-18-2013, 14:54
Той май си беше кръстил класическата механика "Математически принципи на природната философия"

prosto_chovek
05-18-2013, 15:01
Чувал съм нещо такова. Физиката на мен ми е интересна не толкова като история, колкото като решаване на задачи и опитни постановки. За мен си е практическа наука. Между другото, чачо, знаеш ли къде мога да си намеря сносни материали за С# ? (личен офтопик в моята тема).

Obey
05-27-2013, 13:57
Един бегач измина на състезание 400m (meters) за 40s (seconds)
(a) Да пресметнете средната скорост на спортиста
(б) Ако успее да държи стабилна по-горната скорост, след колко време ще измине 10km (kilometers)

Ще се радвам да ми обясните подробно как да решавам такъв тип задачи.
Мерси предварително!

Chacho
05-27-2013, 13:59
a) V = S/t = 400/40 = 10m/s

б) t = S/V = (10km.1000m) / (10m/s) = 1000s


Тези се решават директно по формулата. Трябва ти в случая S=v.t. Ако знаеш формулата, забелязваш, че имаш 2 от нещата, а ти липсва третото, което търсиш.

За нелинейни уравнения понякога не е толкова очевидно и трябва да видиш връзката, но пак всичко опира до математическото моделиране. Математиката ще ти помогне в това отношение. Просто неизвестните ще почнат да носят имената на величините. Или поне мислено си разделяй математическата от физичната част. Вади си изводите от физичната част от условието, ползвай ги да си изградиш математическия модел и тогава задачата се превръща в сметки.

Chacho
05-27-2013, 14:03
Между другото, чачо, знаеш ли къде мога да си намеря сносни материали за С# ? (личен офтопик в моята тема).

Сега видях, че си писал. Еми, на Наков книжката не е лоша. В сайта на телерик можеш да намериш.

Иначе Programming C# изглежда добре, но не съм я чел. То за синтаксиса която и да е книга ще свърши работа. За ООП, алгоритми, design patterns, конвенции, практики, т.н., по-добре си търси отделно четиво, което не е насочено към конкретен език. Аз затова препоръчвам С++ и С, щото масово материалите по другите теми са илюстрирани на него. А от С/С++ до С# скокът е минимален.

Obey
05-27-2013, 14:21
Мерси много!

Още една задача не разбирам:

Кола се движи по праволинеен път със скорост 20m/s за 50s и със скорост 30m/s за следващите 100s
(а) Колко е преместването на колата за времевото разстояние от 150s?
(б) Каква е средната скорост за km/h?

Chacho
05-27-2013, 15:00
Мерси много!

Още една задача не разбирам:

Кола се движи по праволинеен път със скорост 20m/s за 50s и със скорост 30m/s за следващите 100s
(а) Колко е преместването на колата за времевото разстояние от 150s?
(б) Каква е средната скорост за km/h?

a) Колата ти се движи с една скорост за определено време. После се движи с друга скорост за друго време. Пита се колко път е изминала общо. Ако намериш дължината на пътят в първият участък, а после намериш дължината на пътя във втория участък, то като ги събереш, ще получиш целият път. Трябва ти само формулата S=v.t да я приложиш два пъти.

б) Първо, намери си средната скорост за целият път в метри/секунда. Това става, като вземеш целият път и го разделиш на цялото време. Тоест, отговорът от подточка а), разделен на 150.

Как превръщаме от метър/секунда в км/час? 1м=0,001км. 1секунда = 1/60мин = 1/60.60часа = 1/3600часа.

1м/1сек = (0,001км)/(1/3600часа) = (1/1000)км/(1/3600)часа = (3600/1000)км/часа = 3,6км/час

Тоест, 1м/с = 3,6км/ч

20м/с = 20.3,6км/ч = 72км/ч.

Ето така можеш да ги преобразуваш.


Написах ти само насоки, щото по-горе искаше да ти ги обясним и останах с впечатлението, че искаш да ги разбереш нещата. Ако ти трябват пълни решения, ще ти ги напиша. Ако ти трябват още насоки, кажи къде си забила.

Obey
05-30-2013, 17:39
Ако може да ми обясниш някак закона на Архимед т.е Плаваемост

И ето една задача:

Значи, дава ни едно тяло и според динамометъра, който е в течност ни показва 14N, а извън течността ни показва 16N, да изчислите плаваемостта.
- Плаваемостта е 2N, мисля..

Да изчислите обема на тялото ако плътността на течността е 1000 kg/m3(m на трета). Дава ни g=10m/s2(s на втора)

maximxxl
06-01-2013, 19:08
една елементарна от днес по физика на изпита в СУ, не помня кво беше условието, но:
някво тяло падаше от височина 5,4м. да се намери скоростта. земното ускорение е 10 m/s^2

h=5,4m
g=10m/s^2
V=?

lalalal
06-10-2013, 12:22
Здравейте! Бихте ли ми помогнали с една от следните задачи, а ако можете и имате възможност с всички. Благодаря предварително. Ето и задачите:

зад. 1
Определете дължината на вълната на погълнатият фотон при преход на електрон във водороден атом между две състояния с разлика в енергиите 3,33 еV. (Планковата константа е 6,63.10^34 J.s, скоростта на светлината във вакум е 300 000km/s, 1еV= 1,6.10^-19 J.)

зад. 2
Пресметнете дължината на вълната на втората линия от серията на Брякет. (R=1,097.10^7 m-1 (-1 е като степен))

зад. 3
Може ли фотон с честота 432,09.10^12 Hz да предизвика стимулирано излъчване на вълна с дължина 694,3 nm? Обосновете се.

Благодаря предварително!

energetic
07-03-2014, 14:23
Здравейте,много бих се радвала ако успеете да помогнете поне с част от задачите,които ме затрудняват.

http://elearning-phys.uni-sofia.bg/~gchrista/Lekcii/LBZ-01-M-01.pdf