PDA

View Full Version : За или против?



Niakoitam
05-10-2013, 12:29
Отговаряйки в друга тема ми хрумна тази.

За или против сте ранната женитба и/или ранното забременяване? Защо? До кога според вас възрастта за тези неща е ранна? Коя възраст за вас е нормална за тези неща и кога искате горе долу това да се случи при вас(ако вече не се е случило)?

Chacho
05-10-2013, 12:33
Квото и да си говорим, истината е една. Развиеш ли се физически, всичо опира до ум и годините губят значението си. Може годините да подсказват за нивото на умствено развитие, но всеки го касае самото ниво. Така че няма за какво да говорим за години.

А иначе съм "за" ранната женитба. Всеки трябва да има правото на избор - било то правилен или грешен, стига този избор да не нарушава чуждите права.

melany94
05-10-2013, 12:35
Ако се чувстваш зрял и готов и по-важното имаш възможностите, тогава годините нямат особено значение. Аз лично и в момента се чувствам готова за дете, но за момента на първо време трябва да завърша университет и след това веднага, ако може.

valdesbg
05-10-2013, 12:37
18+ е нормална възраст за женитба и деца. Всякакви криеристки и пенсионерски 35+ изпълнения са нездравословни, неправилни и безсмислени.

Целта е едно дете да се роди здраво, да му се осигури добро възпитание в крак с времето, в което се е родило, недподвластно на предръзсъдъци, стари разбирания и критическа. А за целта детето трябва да се роди в брак между млади съпрузи, които имат желание да действат в екип, да си помагат и да имат към какво да се стремят. А не да са двама човека, които живеят заедно и споделят общи интереси, но всеки е погълнат от собственото си ежедневие и свои правила.

ShtrudeL
05-10-2013, 12:49
Под 20 не е нормално (за мен) да се ожениш и да имаш дете..

Както не е нормално (или поне е кофти) да си над 30 и да нямаш.. (ако си жена)

И както каза Влади, тея дето гонят кариера и т.н. са ми смешни.. (макар че преди и аз си мислех, че искам да съм такава..)

Niakoitam
05-10-2013, 12:50
Така да изкажа и аз моето мнение

Смятам женитбата даже и на момичета около 20 за малко раншка.Както четох днес във Facebook: "Да се ожениш/омъжиш на 20 години е все едно да отидеш на як купон и да си тръгнеш в 20:30 часа" Напълно съм съгласен с това.Най-малкото аз съм плод на такъв брак.Майка ми се е омъжила на 20 и ме е родила на 21.Брат ми на 23 Смятам,че много радости в живота е пропуснала и е имала прекалено малко години да се порадва на нещата преди брака и децата.

А иначе за деца смятам,че е време,когато и двамата човека,които ще сключат брак вече са се понаживяли и са готови.Когато са напълно сигурни един в друг.Когато са готови и финансово (макар,че някои хора не им се отдава да са готови дотолкова и през целият им живот).Не да въдят като циганета деца,които даже не може да изхранят.Когато и двамата знаят,че искат точно това, а не е под натиска на родителите им,които нямат търпение вече да стават баба и дядо и да дундуркат бебчета усещайки напредващите си години.Често само да им се радват.

Chacho
05-10-2013, 12:50
И както каза Влади, тея дето гонят кариера и т.н. са ми смешни.. (макар че преди и аз си мислех, че искам да съм такава..)

Що? Не е нужно да гониш кариера, за да си осигуриш семейството. Аз намирам повече смисъл в гоненето на кариера от правенето на деца.

ShtrudeL
05-10-2013, 12:55
Що? Не е нужно да гониш кариера, за да си осигуриш семейството. Аз намирам повече смисъл в гоненето на кариера от правенето на деца.

Те някои хора имат съвсем реална възможност да си осигурят семейство, могат да си го позволят както се вика, но просто имат амбицията да изградят 'кариера' лол..
Не ми харесва..
Ест че ще искам да се развивам професионално, да се занимавам сериозно с хобито си и т.н., но не искам да съм на 30+ и да съм.. сама..
и ест че сега изобщо не съм готова и мисълта ме плаши ужасно много, но не мога да си представя да съм на 30 и да си нямам семейство..

И ЕСТ това не пита, просто ми се иска..

Chacho
05-10-2013, 12:59
Те някои хора имат съвсем реална възможност да си осигурят семейство, могат да си го позволят както се вика, но просто имат амбицията да изградят 'кариера' лол..

Предпочитам да изградя кариера, която ще е в услуга на обществото и ще даде много повече, отколкото още едно двукрако, примерно, което да възпитам така, че да му е цел в живота да роди още едно двукрако.

Виж циганите. Те не гонят кариера. Раждат и не се чувстват сами.

ShtrudeL
05-10-2013, 13:02
Предпочитам да изградя кариера, която ще е в услуга на обществото и ще даде много повече, отколкото още едно двукрако, примерно, което да възпитам така, че да му е цел в живота да роди още едно двукрако.

Виж циганите. Те не гонят кариера. Раждат и не се чувстват сами.

е.. ама ти говориш за някаква крайност.. Какво лошо има двама души между 20 - 30 да имат възможността да отгледат дете, да имат акъла да го възпитат и просто да си го създадат..

Chacho
05-10-2013, 13:03
е.. ама ти говориш за някаква крайност.. Какво лошо има двама души между 20 - 30 да имат възможността да отгледат дете, да имат акъла да го възпитат и просто да си го създадат..

Аз не казах, че е лошо. Казвам, че не е лошо да гониш кариера и да зарежеш децата.

ShtrudeL
05-10-2013, 13:04
Аз не казах, че е лошо. Казвам, че не е лошо да гониш кариера и да зарежеш децата.

Ами.. така е.. ако не искаш и не изпитваш нужда да ги имаш..

Chacho
05-10-2013, 13:05
Е значи се разбрахме. :D

Просто се изказахте крайно, че такива хора са втора стока.

Niakoitam
05-10-2013, 13:08
Предпочитам да изградя кариера, която ще е в услуга на обществото и ще даде много повече, отколкото още едно двукрако, примерно, което да възпитам така, че да му е цел в живота да роди още едно двукрако.

Виж циганите. Те не гонят кариера. Раждат и не се чувстват сами.

И тука пък идва обратната страна на монетата. Искайки или не по този начин рано или късно циганите ще започнат да претопяват българското поколение. А сега де. Не се ли затваряме в някакъв порочен кръг тип:"Абе не чувствам,че сега е времето за мен за това,но пък конкуренцията набира скорост."

Chacho
05-10-2013, 13:09
Тва са абсурдни сметки. Ти като искаш да имаш деца, гледаш кой кога е раждал и дали застрашава нацията ти ли?

Niakoitam
05-10-2013, 13:12
Тва са абсурдни сметки. Ти като искаш да имаш деца, гледаш кой кога е раждал и дали застрашава нацията ти ли?

Ами зависи доколко държиш на нея.Предполагам си чел разказът: "Дервишово семе" :)

А и основната функция на секса и удоволствията свързани с него е просто природен механизъм за размножаване.

MarkKnight
05-10-2013, 13:20
Да се ожениш рано е като да си тръгнеш от купон в 20.00 часа.

shaunaa
05-10-2013, 14:26
Щом обичаш някой и искаш сте едно семейство какво лошо има ? Всеки има права да живее живота си както иска не съм против

Chacho
05-10-2013, 14:29
Щом обичаш някой и искаш сте едно семейство какво лошо има ? Всеки има права да живее живота си както иска не съм против

Ако се окаже, че си се заблуждавала, защото си била прекалено малка, за да разбереш и човекът до теб се е възползвал през цялото време от това?

looney tunes
05-10-2013, 14:41
Аз лично съм абсолютно против ранната женитба и не разбирам как някои би го приел това. Ясно, че всеки трябва да има избор, но когато нямаш възможност да сегрижиш за едно семейство наистина е безмислено да се измъчвате един друг. За мен поне 23-25 г. е минималната възраст, която трябва да имаш, за да се нагърбиш с тази отговорност да създадеш семейство.

cyclops
05-10-2013, 15:08
Не винаги опира до години. Е разбира се все пак е добре да си се развил най-малкото физически, така че като отправна точка слагам около 20г. За мен преди 20 е може би рано. След това за мен не е ранна женитба.

shmatarok
05-10-2013, 15:19
Що пък трябва да има възраст? Хората се развиват различно, има такива, които съзряват далеч по-рано от други, дори и на 20 да са, ако имат желание за семейство и знаят какво горе-долу би им дало/взело това, защо да не го създадат? Вече друг е въпросът доколко наистина тези хора са готови за подобна стъпка и колко би им коствало като емоции, парични средства и т.н. да я направят. Но е глупаво да се определя "минимална възраст". Някои хора могат да мислят по-добре на 18-19 от други, минали 25 примерно.
Ако трябва да говоря за себе си, за мен е рано още да мисля по-сериозно за такива неща и въпреки че главното ми становище е, че хората трябва да имат избор и свобода, все пак бих се изненадала, ако някой от познатите ми цъфне с новината, че ще се жени/чака дете. 8-)
Междудругото, тук на острова младежите далеч не мислят чак толкова кога е рано и кога късно. За момента знам за две двойки, едната вече си имат дете, другата пък стана официално семейство миналия месец, всички са набор 94, прясно излюпеин от гимназиите. 8-) Знам, че условията, при които те живеят са коренно различни от нашите, ама все пак 94 си е 94, няма как да не ме учуди.

Positive_SouL
05-10-2013, 15:24
Брака няма никакъв смисъл за мене! Да се оженя има смисъл само ако от това има някаква полза като например по ниски данъци, някакви помощи или каквото и да било което да направи живота ми по лесен в противен случай абсолютно ненужно ми е!
Относно правенето на деца в ранни години. Да направя дете в България, в този не сигурен живот, когато нямам пари, кариера и не е сигурно дали някога ще имам, не вярвам в докторите, в образованието, в сигурността и в каквото и да било в тази държава, да направя дете на тази възраст, когато съм безсилен срещу много от проблемите си и не съм изпитал суровия живот дълги години без помощта на мама и тате е за мене безотговорно. Не искам да правя тази грешка докато не започна да се чувствам сигурен в успеха на всичките си идеи, цели, мисли и докато не чувствам че живея живота който искам и докато години наред човека до мене не е показал че може да се справи с това.

LadyDi
05-11-2013, 11:51
Смятам женитбата даже и на момичета около 20 за малко раншка.Както четох днес във Facebook: "Да се ожениш/омъжиш на 20 години е все едно да отидеш на як купон и да си тръгнеш в 20:30 часа" Напълно съм съгласен с това.Най-малкото аз съм плод на такъв брак.Майка ми се е омъжила на 20 и ме е родила на 21.Брат ми на 23 Смятам,че много радости в живота е пропуснала и е имала прекалено малко години да се порадва на нещата преди брака и децата.
Aз пък ще ти дам друга перспектива. Когато се ожениш и имаш дете на 20 години, когато това дете стане на 20 и вече е готово що годе да поеме живота си в свои ръце, ти ще си на 40 - тъкмо възрастта, в която (ако щеш вярвай) на хората най-много им се доживява. Имаш за себе си време, което тогава ти е много по-нужно, отколкото на 20 години. Вече си посъбрал и пари, примерно, имаш малко по-широки възможности, можеш да пътуваш и да се радваш на живота.
Просто различна гледна точка ;)

Сигурно не е останал човек във форума, който да не знае, че аз съм привърженик на брака като цяло. Но по отношение на възрастта, съм на мнението на Чачо - всичко си е до ум. Познавам двойки, които са се събрали много млади и десетилетия са заедно. Познавам и такива, които се събират към 30-те, изкарват някоя и друга годинка заедно и си бият камшика. Лично аз смятам, че колкото сте по-млади, толкова е по-малък шансът ежедневните проблеми да ви разделят. Напасвате си характерите, изграждате си взаимни навици и си създавате семейството, което ви харесва, вместо да се нагаждате според вече завършена, егоистична личност :)

Amore-Mio*
05-11-2013, 12:04
Според мен 18+ са си добре и нормални за тия неща. Но под 18 , със сигурност, не го одобрявам. И не го считам за правилно.

xXxPETYAxXx
05-11-2013, 12:16
Лично аз не бих се омъжила скоро, обаче щом някои хора така са си решили - ок. Ранният брак е много лесно решим проблем, ако се окаже грешен избор - с "ранен" развод.
Обаче за раждането на деца на млади години съм твърдо против. Вече след 24/5 години да, ама преди 24(приблизително) според мен е прекалено прибързано. Познавам момиче, което забременя и се ожени на 19, вече е на 22 разведена, с дете. О друга познавам, при която ситуацията е сходна, само дето и се снима полугола за разни плакати и се мъкне по клубовете. Е, това за мене не е никакво майчинско поведение - като ти се живее, живей си, а не да правиш деца и някой друг да ти ги гледа...

Violenza
05-11-2013, 13:21
18+ е нормална възраст за женитба и деца. Всякакви криеристки и пенсионерски 35+ изпълнения са нездравословни, неправилни и безсмислени.

Изключително малоумното изказване, не че съм учудена де.

Нито съм за, нито против. Това е едно от нещата, които са си строго индивидуални и не опират до години. Отговорният човек си е отговорен и на 20, и на 30, и на 40.
Майка ми например ме е родила доста млада, на моите години вече е била с бебе на 2г, а на мен сега ми се вижда изключително рано да имам дете. За брака е друго обаче, убедена ли съм, че той е човекът, бих се омъжила и сега. Да не говорим, че вече не е като да съм на 18.

sneering
05-11-2013, 13:28
Женят се рано хора без собствен личен живот.

LadyDi
05-11-2013, 20:44
Женят се рано хора без собствен личен живот.

http://24.media.tumblr.com/tumblr_mdc3azBRqU1r9wv9ro1_500.gif

DisappointedDreamer
05-11-2013, 20:52
18+ е нормална възраст за женитба и деца. Всякакви криеристки и пенсионерски 35+ изпълнения са нездравословни, неправилни и безсмислени.


Изключително малоумното изказване, .

Мхм.

Родителите ми са били на 26 и 36, когато аз съм се родила. Не мисля, че това е пенсионерско. Баща ми не е гонил кариера. Неправилно или нездравословно? Хъх? Нищо ми няма. Безсмислено? Заедно са 22 години вече и плодовете на брака им са навсякъде.

За мен няма възраст. Но мисля, че до 22-рата годишнина е рано. (поне за мен)

Deadlock
05-11-2013, 21:06
Нямам против. Всеки да си го направи, както му харесва. Също нищо против кариеристи, двойки без деца, самотни жени над 30 без деца, раждане след 30.

Всъщност имам няколко примера около мен за двойки, които на по 21-22 години си направиха дечица и прехвърлиха голяма част от финансовата (че и не само) отговорност за тези деца на своите родители. Това не ми харесва.

pet4encetoooo
05-12-2013, 12:12
Надали някой си казва :" след две години тооооочно на тази и тази дата ще се оженя/омъжа !! и точно две години по късно ще си имам едно чудесно бебенце ..за това според мен няма точно определена възраст ..всичко идва с времето, но пък за сметка на това според мен има нормална възраст за това и тя е след 25 ..след като вече сме завършили университет ..след като сме си намерили прилична работа ..тоест всяко нещо с времето си ;)

confident_girl
05-12-2013, 12:30
Отговаряйки в друга тема ми хрумна тази.

За или против сте ранната женитба и/или ранното забременяване? Защо? До кога според вас възрастта за тези неща е ранна? Коя възраст за вас е нормална за тези неща и кога искате горе долу това да се случи при вас(ако вече не се е случило)?
Аз съм против ранната женитба и ранното забременяване, според мен е по-добре да се опознаем преди да се женим, пък и то в нашето малко градче всички се познаваме, а за забременяването предпочитам 1,2 години след сватбата. Нека свикнем един с друг, да се насладим на младостта.
Около 27годишна възраст за сватба, аз за бременност 28/29години ми се струва добре. Колкото по-зрели, толкова по-добре!