PDA

View Full Version : Кандидатстване с математика.



Colouring
05-12-2013, 11:38
Единадесети клас съм и съм решила да кандидатствам с математика. Насочила съм се към СУ - ФМИ. ОБАЧЕ идва и проблемът. Не знам дали ми се занимава с това. ОК, компютрите са бъдещето, бла-бла, но това ми се струва една тъмна територия, в която не знам дали имам смелостта да пристъпя. Първо, че от първи клас най-силният ми предмет е бил българският. Ако имаше специалност с БЕЛ, която ми харесва и ми предлага бъдеще, веднага се насочвам натам. Но няма. И следващият ми вариант е математиката. Върви ми, но не знам дали ще мога да се оправя. За ФМИ в СУ доста сборници трябва да изядеш. И аз ще направя всичко по въпроса, но не знам дали ще ми се получи. Освен това с компютрите съм пълен гьон. В училище в момента нямаме ИТ, а миналите години, когато имахме такъв предмет, "ученето" ни се състоеше в това да седим във фейсбук. Притеснявам се, че няма да съм подготвена; че няма да мога да се впиша в средата; че другите хора малко или много ще са се занимавали с това, а аз ще съм тепърва начинаеща. Спуках се от търсене на други специалности с математика, но просто няма. Та, да обобщим, проблемите са следните - 1.не знам дали ми се занимава с това, 2. страх ме е :Д (може би 1. идва от факта, че ми се струва адски трудно и дори непосилно, което довежда и до 2.) , 3. изобщо не знам дали ще успея да влезна. С математиката се справям, решавам и допълнително, готвя се, макар и не много интензивно засега, но лятото идва и тогава ще наблегна на математиката много повече, но някак не ми идва отвътре, разбирате ли? И се чудя, мамка му, какво да правя.. За мен ли е това, към което съм се насочила, не е ли за мен... Ще мога ли да се оправя... И изобщо имам ли някакви други алтернативи...
Не знам какво искам от вас. Мнение, съвет, някой, който учи това.. Абе, нещо. :Д

NJ
05-13-2013, 07:23
Всъщност има много други специалности, за които се кандидатства с математика порови се малко повече!

Colouring
05-13-2013, 08:30
Неправилно съм се изразила. Исках да кажа, че има, но просто не такива, които да смятам за перспективни и да ми привлекат вниманието.

hakerche33
05-13-2013, 11:51
Мога да предложа само педагогика с математика, т.е. учителка по математика. Общо взето и аз имам (или по точно ще имам, защото съм година по-малка от теб) такъв проблем и съм се чудила доста, но за всичко трябват много пари (мислила съм за архитектура, но трябват много пари за уроци по рисуване) и това е общо взето. :)

Chacho
05-13-2013, 11:59
ФМИ, СУ, Информатика - 2 курс съм.

Не се влиза трудно, последните години са лесни изпитите. Почнах подготовката в 12 клас и си влязох като пич.

Иначе си познала, че вътре всички хора са се занимавали вкъщи отдавна, отдавна. Ма това не пречи да наваксаш, щото материалът в университета бързо ви изравнява. Материята е бездънна яма, но малко да се позанимаваш с това и сама ще развиеш желанието да се ровиш в нея.

Перспективите са чудесни, още като студентка можеш да бачкаш за, най-вероятно, повече пари от мама и тате. И самото обучение във ФМИ е много яко. Ходиш когато си искаш, никой не реве за присъствие. Тук-таме има контролни през семестъра, но основното е сесията. Кво си правила през семестъра си е твоя работа, важното е като отидеш на изпитите, да знаеш и да си ги вземеш. Където е ужасна касапница. Една от най-големите цедки във ВУЗовете въобще. Която всъщност ще те научи на всичко.

И другото яко е, че след информатиката, по моето скромно мнение, ще имаш силите да се захванеш с каквото и да било.

dark_girl
05-13-2013, 12:24
Помисли какви са мечтите ти,с какво искаш да се занимаваш.Въпросът е не само в какво си добра.

Chacho
05-13-2013, 12:30
Всъщност, възможностите, които ти открива тая специалност, ти дават добър шанс да гониш каквито си мечти там имаш.

JoLLiE92
05-13-2013, 12:56
То във ФМИ и математика има, не само информатика. Иначе прекрасно си се ориентирала - там е най-доброто място за математика и информатика. Ако си готова буквално да се сгърчиш от решаване на задачи - давай. :D
Друг вариант е архитектура.

Chacho
05-13-2013, 13:37
Физика и инженерните специалности
Статистика
Икономика
Педагогика
Химия

Строителното инженерство е по-удачен вариант за математик от архитектурата.

JoLLiE92
05-13-2013, 14:11
Момичето не е математик, просто търси нещо перспективно. :D
Икономика? Нищо общо с математиката. Статистика???? Нищо общо въобще с реалния свят. :D

Chacho
05-13-2013, 14:19
Щом казваш...