PDA

View Full Version : Матурите - размисли и страсти ...



Страници : [1] 2 3 4 5

prosto_edin_chovechec
05-17-2013, 19:52
Не се чувствам подготвен по литература, половината произведения не съм ги чел, няма и време. Притеснявам се, че няма да успея да намеря правописните и пунктуационни грешки, или ще се заблудя и ще посоча грешен отговор. Според вас, как мислите? Има ли място за притеснение, могат ли да ме скъсат на матурата, и то точно по БЕЛ.. 26 точки изглеждат лесни за изкарване, но все пак нещо от вътре ме гложди.. Може би, защото не съм подготвен като хората.. Колкото до втората матура - английски, там никакъв проблем, ще я взема от раз.

Вие как се чувствате дни преди Матурите? Има ли го това притеснение или сте спокойни?
Знаете ли целия материал или и вие като мен сте мързелували две години.. :/
Да идва вече, че голямо напрежение..

SurfSky
05-17-2013, 19:57
По БЕЛ матурата е лесна,направена е така че да я вземеме ... Не правихте ли пробна матура ? Аз там изкарах 3,19 без учене и без да пиша по 41ва задача ( това не е за успокоение). Втората ми матура ми е География,там съм пълен зян ... Но ся събота и неделя сядам и започвам да уча по БЕЛ.Имам една папка с всички правила,и един лист с авторите,кой какво е написал,герой,жанр ....

Абе с 2 думи,късмет на всички ни :D

prosto_chovek
05-17-2013, 19:58
Прегледай матурите от миналите години и прехвърли анализи на ключови произведеня. За 3те дена, които ти остават, това можеш да направиш. :)

BornToDie
05-17-2013, 19:59
точно като теб съм...сега набързо набързо си уча правилата по лит. ...да не говоря за сложните изр. по БЕ-нищо не разбирам..иначе съм г/д добра по БЕЛ...и аз се притеснявам че няма да успея да намеря пункт.грешки

prosto_edin_chovechec
05-17-2013, 20:08
Ето ви нещо по литература, което аз лично намирам за доста полезно

1: http://prikachi.com/images/689/6192689V.png
2: http://prikachi.com/images/690/6192690v.png
3: http://prikachi.com/images/691/6192691Y.png
4: http://prikachi.com/images/692/6192692B.png

DoubleDMG
05-17-2013, 20:18
стрес е ама не е кой знае к'во.. аз на матурата по бел бях на чина и стаята в която прекарах 4 години... взех си 2-те матири от 1 път и бях учил много... 4 години научих кафенетата до даскало,кварталите .. доста житейски опит получих.. де да имах реални 4 :) Както и да е детинската мисъл пада на 20. Важното е че никога не съм преписвал и че все пак ги взех. Само на 12 кл. 2рия срок се хванах да чета БГ Литература изтеглена от замунда понеже бях в големи филми за да отида за книги.И все пак прочетох всичко и се радвам че го направих.

Wwwooow
05-17-2013, 20:20
. Но ся събота и неделя сядам и започвам да уча по БЕЛ.Имам една папка с всички правила,и един лист с авторите,кой какво е написал,герой,жанр ....

Абе с 2 думи,късмет на всички ни :D
Toва + по Бел не ме плаши толкова, но по биология(ГОЛЯМ СТРАХ) дано да я взема, че много глупости има там, които са трудни за запомняне и подобни.. и по Бел се притеснявам, защото може да се падне нещо сложно и объркано ;с
Абе КЪСМЕТ НА ВСИЧКИ,дано имаме много добри и отлични оценки (дай Боже) !!!!

scrooper
05-17-2013, 20:21
Ето ви нещо по литература, което аз лично намирам за доста полезно

1: http://prikachi.com/images/689/6192689V.png
2: http://prikachi.com/images/690/6192690v.png
3: http://prikachi.com/images/691/6192691Y.png
4: http://prikachi.com/images/692/6192692B.png

Ей, мерси, полезни са за преговор :)

granger
05-17-2013, 21:58
Чувствам се подготвена, естествено не на 100%,никога не можеш да си подготвен на 100 % , но се чувствам уверена и дано имаме късмет с нещо благодатно за писане. Аз за себе си знам,че от нищо мога да напиша нещо,но предпочитам мисълта ми да се лее, а не да я тегля с кука.
По английски ми е по-притеснено,но се надявам записите да са качествени и ще гледам да седна по-отпред , за да чувам по-добре.

girlwithblueeyes
05-17-2013, 22:01
За матурата по немски ми е все тая
Тая по БеЛ ме притеснява решавам си тестове и пиша есета . Препочитам си по важните творби и се надявам да изкарам висока оценка .
Иначе не съм се притеснила кой знае колко много .

Makenzi97
05-17-2013, 22:19
Абе вие сериозно ли??? За да не си земеш матурата с минимум 4ка трябва да си абсолютен дебил. По БЕЛ съдържанието на произведенията би трябвало да го знаете и от обща култура, в краен случай - има резюмета от по 5-6 страници из мрежата... математиката и физиката са пародии, английския без коментар, географията е леко кофти, но и там около 5 се изкарва 5 от обща култура само... Викам да земете да се стегнете, а не да ми треперите като премръзнали таратанци...

scrooper
05-18-2013, 05:43
Интересно ми е ти колко ще изкараш, Makenzi97.

girlwithblueeyes
05-18-2013, 07:42
Пхааа Макензи ще те видим тебе в 12 клас:lol:

Makenzi97
05-18-2013, 13:20
Ако продължат да са на същото ниво, за да е пълна пародията, мисля да запиша 7-8 матури и да си ги взема с 6. Искрено се надявам рязко да увеличат трудността дотогава... искам предизвикателство, мамка му, не елементарни тестчета за по 20 минути... да не съм някой демент...

skate
05-18-2013, 14:01
ае дават ли да гледаме текста на пройзведението по бел
я също някой по дърт да каже в стаите на чин по двама ли ва нареждат или по 1

prosto_chovek
05-18-2013, 14:19
По двама бяхме. Ама чакайте да ви пратя едно нещо.
http://www.minedu.government.bg/top_menu/general/dzi/
Тук можете да си хванете и решите матурите по всички предмети от няколко години насам. ;)
И няма да се плашите - стихотворението на Далчев, когато карах матурата, за първи път го прочетох на матурата, признавам си, изкарах 5 и 86. Просто така е направена самата матура, ако мислиш - взимаш я.

granger
05-18-2013, 14:20
ае дават ли да гледаме текста на пройзведението по бел
я също някой по дърт да каже в стаите на чин по двама ли ва нареждат или по 1

На чин по 1 , през 1.
Максимум 15 души в класна стая и да,дават да се гледа произведението то е даден откъса , върху който трябва да пишеш.

balu4ka
05-19-2013, 06:41
И аз се притеснявам,не се чувствам подготвена.По български някакси не ме е толкова страх,но на втората (география)-то там изпитвам панически ужас.Много се надявам да я взема,защото...никак не ми се иска да имам празна година.
На пробната по бел в училище изкарах 5.30 и нещо,без да се подготвям.
Пожелавам на всички успех,не се разсейвайте и дайте всичко от себе си : )

granger
05-19-2013, 11:03
Ако продължат да са на същото ниво, за да е пълна пародията, мисля да запиша 7-8 матури и да си ги взема с 6. Искрено се надявам рязко да увеличат трудността дотогава... искам предизвикателство, мамка му, не елементарни тестчета за по 20 минути... да не съм някой демент...

:lol: ммммкей!

SpiritInBlack
05-19-2013, 11:07
Матурите по мое време бяха елементарни , съмнявам се да са вдигнали трудността последните години.

п.с. съвет как да учите : накарайте родителите си да правят пробни тестове вместо вас и да ви казват къде са уловките - става много шоу :D

skate
05-19-2013, 11:09
по какво ще ви е втората матура е газета

skate
05-19-2013, 11:10
?

granger
05-19-2013, 11:12
х'английски

anonymous708973
05-19-2013, 11:26
:lol: ммммкей!

Всъщност е прав.
Матура по география/физика/математика, не бих записала, ама по БЕЛ, английски и немски са обидно елементарни. Баш са тестчета за по 20, максимум 30 минути.

Втората ми е по немски. Идва ми да се гръмна с тва кирливо ограничение 140-170 думи.

ParadOx
05-19-2013, 11:32
Дойч ми е втората

Българският сякаш пО ме притеснява- в пунктуацията не ме бива много, а ако се падне Гео Милев, Славейков или Вазов ще припадна 8-) ... за немския ми е все едно, той винаги е лесен :D

granger
05-19-2013, 11:36
Всъщност е прав.
Матура по география/физика/математика, не бих записала, ама по БЕЛ, английски и немски са обидно елементарни. Баш са тестчета за по 20, максимум 30 минути.

Втората ми е по немски. Идва ми да се гръмна с тва кирливо ограничение 140-170 думи.
Да ти кажа, не за всеки е така. Аз например се чувствам подготвена,за мен също е елементарна,но моментът на изненада и нервност го има, а тогава имам "умението" да забия за определен период от време.
Плюс: Има хора,които знаят всяко едно произведение+автор+жанр+ герои ,но не им се удава да пишат есе/лис...

По английски пък като знам мналите 2 години как не ни тръгнаха записите, ще се гръмна,ако някоя стара бабушкера с акцент на пиян руснак ми чете частта с listening-a...

ParadOx
05-19-2013, 11:48
И на мен това ограничение за думите не ми харесва. Свикнала съм да пиша обикновено над 250, но имам съученици, които на пробната едва докараха 100 т.е. матурата е съобразена с това, че и тези дето са най-зле да я изкарат

anonymous708973
05-19-2013, 11:54
Да ти кажа, не за всеки е така.

Нормално, затова правим еднаква матура с тъпунгерите, които не знаят елементарни неща.

granger
05-19-2013, 12:01
Йеп. Аз за есе мога и над 4 листа да изпиша,ама файда...
Слагат рамки, за да видят дали можем да се поберем в тях, от една страна и прекалено многото писане не е на добре. Поне за мен е признак,че не можеш да си структурираш мисълта правилно. Затова и по английски с тия кирливи 170 думи ще се боря доста.

Fisherman
05-19-2013, 12:07
Филмирате се яко и се струва,тва е прост изпит,учиш,явяваш се,взимаш го.

DukeSolinus
05-19-2013, 13:11
Идва ми да се гръмна с тва кирливо ограничение 140-170 думи.
Подкрепям те. То без да се осъзнаеш ги пишеш тези 140.


Нормално, затова правим еднаква матура с тъпунгерите, които не знаят елементарни неща.
Това ме сети за филма "The Perfect Score". :D

POLLINA
05-19-2013, 13:21
Абе вие сериозно ли??? За да не си земеш матурата с минимум 4ка трябва да си абсолютен дебил. По БЕЛ съдържанието на произведенията би трябвало да го знаете и от обща култура, в краен случай - има резюмета от по 5-6 страници из мрежата... математиката и физиката са пародии, английския без коментар, географията е леко кофти, но и там около 5 се изкарва 5 от обща култура само... Викам да земете да се стегнете, а не да ми треперите като премръзнали таратанци...
тук съм много съгласна. Матурата си е чисто и просто пародия ( най-вече тази по български) няма място за притеснение

SurfSky
05-19-2013, 13:22
Айде дано всички ги вземеме тея матури ,че после да има повод за черпене :D

ParadOx
05-19-2013, 16:09
Айде дано всички ги вземеме тея матури ,че после да има повод за черпене :D

Ще ги вземем 100%, те така са направени. Въпросът е да ги вземем с над 5.50 8-)

SurfSky
05-19-2013, 20:55
Аз и на 3ка съм доволен :D

DukeSolinus
05-19-2013, 21:48
В един измислен свят аз имам поне 5.50 и на двете матури и 5.50 на ДКИ и разбира се дипломата ми става 5.50. :D Но това само в един измислен свят, където Денерис Таргериан ми подарява един от драконите си или пък Тед Мозби става костюмар. :D

anonymous708973
05-19-2013, 22:26
където Денерис Таргериан ми подарява един от драконите си

Напук на цялото учене, което ме чака, мисля да започна деня с това :д

qwer1913
05-19-2013, 22:28
Здравейте дали е възможно ако изкарам слаба оценка или не се явя на майската матура по математика да се явя на септемврийската с друг предмет примерно биология

Makenzi97
05-20-2013, 04:19
Нормално, затова правим еднаква матура с тъпунгерите, които не знаят елементарни неща.
А тия тъпунгери изобщо не трябва да бъдат допускани до 12 клас, камо ли до матура. И после що и за продавач в кварталния магазин искат диплома за "вишо" образование...

Гледам и тук и в една друга тема се споменава последния въпрос по литература, затова смятам да дам няколко съвета за написване на сносно есе:
Като начало: не е нужно да сте прочели цялото произведение, камо ли логорийните ч*кии на "критиците". Последното даже е плюс.
-Прочитате дадения ви откъс/стихотворение и изразявате собствената си позиция по зададената тема с няколко изречения. (Не бива да се притеснявате, дори да се разминава с учените в училище анализи)
-Аргументирате позицията си, т.е защо смятате така.
-2-3 изречения в заключение.
-Voila! Взехте си матурата!

POLLINA
05-20-2013, 06:29
именно така си изкарах отлична оценка на матурата по български. Никога не съм харесвала самата идея на изучаването на литература в училище, не ме рабирайте грешно, обичам да чета, но обичам и да изразявам собственото си мнение и собствената си гледна точка, а не хилядите заучени фрази от безбройните анализи. Един човек просто сяда и пише, не се спира на всяко изречение да си каже какво е искал да каже или какво художествено средство е използал. Така смятам аз :cool: Иии.. да самият отказ в матурата ви е напълно достатъчна да разгърнете интерпретацията си. Успех на всички

Makenzi97
05-20-2013, 07:22
Идеята за изучаване на литература в даскало е добра, обаче в България програмата не е направена като хората.
Литературата трябва да бъде прозорец към различни култури, да показва различните начини на мислене в различните исторически епохи... а при нас са ни тръснали само един възрожденски период и тва е. И са натъпкали учебниците с ненужни и недобре написани анализи.
Вместо да набиват в главите на децата боклуци като Под Игото, програмата трябва да се осъвремени и да се вкара стабилно стара и съвременна класика, като например Стайнбек, Оруел, сестри Бронте, азиатски и руски писатели, а в начален етап да бъдат въведени съвременни детски бестселъри като Хари Потър(да, от хари потър могат да се научат доста неща и да се стимулира интереса на децата в области като митологията например)
Мога да пиша още много по тази тема, но ще се въздържа, и без това е Оффтопик.

DeniseWallace
05-20-2013, 07:33
И на двете пробни изкарах 4.30-4,70 и то без да съм учила абсолютно нищо. Не съм и преписвала.
Все тая ми е колко ще изкарам. И да не ги взема пак ще ми е все тая. Не ми пука. Гледам първо да си оправя здравословните и психичните проблеми, матурите после ще ги мисля. Не съм в състояние за такива неща.

kircho940
05-20-2013, 07:52
На мен днес ми е ден за преговор по литература. Разглеждам тези произведения, по които не сме говорили много в час, гледам им анализи, кои са основните герои и т.н. Малко по-късно ще си преговоря какво знам за отделните автори. На мен всичко ми зависи от последния въпрос... Дано се падне лесна тема и да можем да напишем много неща, защото това са 30 точки. Като цяло мисля, че не се притеснявам много за тази матура. Имам знания и знам, че ще успея да имам горе-долу добра оценка.

Повече ме притеснява втората ми матура, която е по география и там абсолютно нищо не знам... Особено пък темата. Там е още по-лошо, че тя е цели 35 точки... Но каквото стане.

Пожелавам успех на всички, дано ни се падне лесна тема утре, теста да не е много труден и да имаме възможно най-високите резултати!

ekrem.erkan.official
05-20-2013, 09:27
А някой знае ли по време на изпита отговорите на матурата по БЕЛ дали ще излезнат ...

chtlsy
05-20-2013, 09:48
Аз знам, че излизат около 3 часа по-късно в сайта на РИО или МОН, ама пък колко е вярно… нЕмам идея, питай и някой друг.

DukeSolinus
05-20-2013, 10:12
Напук на цялото учене, което ме чака, мисля да започна деня с това :д

И моят започна така. :D

Cucko0
05-20-2013, 10:23
Какво влияние оказва оценката от матурата върху дипломата ?

pandabear
05-20-2013, 10:34
1/3 от оценката са двете матури

Violenza
05-20-2013, 10:41
Вместо да набиват в главите на децата боклуци като Под Игото



да бъдат въведени съвременни детски бестселъри като Хари Потър(да, от хари потър могат да се научат доста неща
Не знам дали е адски смешно или по-скоро изключително тъжно.


Авторе, и преди мен са го писали вече, матурите са си елементарни. Направени са така, че да ги вземат всички. Няма какво да се притесняваш. По БЕЛ за да изкараш под 5,50 трябва да си неграмотен.

shmatarok
05-20-2013, 10:46
А някой знае ли по време на изпита отговорите на матурата по БЕЛ дали ще излезнат ...

Тоя пък и той.

Спокойно, ще ги вземете с хубави оценки, особено тези по български и езиците. Просто четете внимателно какво се пита в задачата, защото аз миналата година от простотия изтървах 4 или 6 точки за единия въпрос, защото не прочетох условието като хората. И си преговорете добре стихотворенията, кое от кой автор и как се казва, че понякога и там забиват. :)

DisturbiaV
05-20-2013, 10:55
Вие как мислите-даи това са темите,които ги пише в съседната тема.Мен ми е притеснено ужасно много за темата,защото ще спека,ако е нещо наистина ограничаващо писането.

kejoal
05-20-2013, 11:28
Мен ме интересува каква е разликата между есето и интерпретативното съчинение?

Makenzi97
05-20-2013, 11:34
Не знам дали е адски смешно или по-скоро изключително тъжно.

Моля да аргументирате мнението си, Мадам. Или ще си подхвърляме ей така по изреченийце?

Напълно сериозен съм, с твърдението, че включването на книги като Хари Потър в програмата би имало само положителен ефект, защото:
1) Книгите са написани по увлекателен за съвременните деца начин.
2) Има редица препратки към някои митологии и исторически събития, поднесени по подходящ за аудиторията начин.

Под Игото съм коментирал много пъти и не желая да се повтарям.

skate
05-20-2013, 11:41
само аз ли писах мат втора матура :D

granger
05-20-2013, 11:57
боклуци като Под Игото
Историята ни е боклук значи...мех. Жалко ,че съществуват хора,които не разбират истинското съдържание на стойностните книги. Чуждопоклоннически словоизлияния не са по-ценни от романи като "Под Игото" . Жалко е, наистина жалко.

anonymous708973
05-20-2013, 12:04
След като прочетох с триста зора "Под игото", мога да заявя със сигурност, че книгата е прекрасна!
Същото бих казала и за "Тютюн", но от нея съм прочела 150 стр.

ParadOx
05-20-2013, 12:20
Има произведения, които не съм чела, но разчитам на късмета. Дано, дано, дано да се падне хубава тема за писане :)

Някой с пророчески заложби сред вас? :D
Имам някакво лошо предчувствие за Ботев, Гео Милев и Алеко.... ако е Славейков... ](*,)

И да не забравите черните химикалки

Wwwooow
05-20-2013, 12:32
самоо да не е Славейков и Яворов :Х или Далчев...

kejoal
05-20-2013, 12:44
Мен ме интересува каква е разликата между есето и интерпретативното съчинение?

Айде кажете, че положението е да си ..... Ако може и някакво сайтче с примерни съчинения и есета да дадете.
А другия ми въпрос е, кои грешки са граматични?

balu4ka
05-20-2013, 12:47
самоо да не е Славейков и Яворов :Х или Далчев...

А аз толкова много се надявам на Далчев,предпочитам го.
Никак не искам да е книга,определено,не.
Може би някои от разказите на Йовков или Елин Пелин,нещо такова е за предпочитане.

swete
05-20-2013, 12:50
Аз пък имам един друг въпрос.. с една приятелка спорехме относно един въпрос от матурата.. Там, където се пишат пълният и краткият член, бройната форма.. Въпросът е за 10 точки и има 10 думи за попълване, ако обаче имаш например 8-9 верни, получаваш ли си съответния брой точки или не?

granger
05-20-2013, 12:51
ЕСЕ- имаш пълната свобода да интерпретираш проблема,както сметнеш за добре. Можеш да вкарваш доказателства, доводи от личния живот, сентенции, цитати, по-свободно е. Можеш да разтягаш локуми до безкрай. Иначе естествено е задължително да вплетеш проблемът,който е зададен в условието.
ЛИС - интерпретираш точно зададения проблем, водейки се по откъса,който ти е даде. По-трудно е по принцип, но ако нямаш общи познания по темата и имаш само един откъс пред теб - това е по-добрият вариант. Задължително трябва да вкараш аргументация свързана с произведението.
Структурите им са сходни - увод/теза/микротеза/аргументативни вериги,в зависимост колко са разглежданите проблеми/ заключение .
http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=2084

granger
05-20-2013, 12:53
Двоен пост: много силно се надявам да е всичко друго,но не и Славейков. Ако е "Ралица" ще играя хоро там,въпреки че е много пластово и е трудно да го сместя в малки пропорции, но всичките му останали произведения ме изкарват извън нерви и ме е страх,че ще забия баш на тях. Все ще изсмуча нещо,ама ...
На упражнението за 10 точки за всеки верен отговор - 1 т.

balu4ka
05-20-2013, 12:54
Аз пък имам един друг въпрос.. с една приятелка спорехме относно един въпрос от матурата.. Там, където се пишат пълният и краткият член, бройната форма.. Въпросът е за 10 точки и има 10 думи за попълване, ако обаче имаш например 8-9 верни, получаваш ли си съответния брой точки или не?

Естествено,получаваш точките ,но те ти вървят с броя на верните ти думи,ако примерно имаш 5 верни-получваш 5 точки.: )

rooneybg94
05-20-2013, 13:00
Може ли да дадете някакъв линк за правилата на пунктуацията и т.н ... с една дума всички правила :D :)

swete
05-20-2013, 13:03
Мерси много. Точно така мислех и аз, но ми твърдяха, че въпросът си се считал за грешен и затова реших да питам :)

ParadOx
05-20-2013, 13:15
Може ли да дадете някакъв линк за правилата на пунктуацията и т.н ... с една дума всички правила :D :)

http://znam.bg/com/action/showArticle?encID=693&article=619863583

Тук има доста неща. Ако смогнеш да научиш всичко до утре, евала 8-)

rooneybg94
05-20-2013, 13:27
http://znam.bg/com/action/showArticle?encID=693&article=619863583

Тук има доста неща. Ако смогнеш да научиш всичко до утре, евала 8-)
Благодаря !

Addicted__
05-20-2013, 13:53
Аз си мисля за Йовков...или пък Тютюн :D
И мен мн ме притеснява есето накрая....не ме бива в това изобщо :(

Може ли някой с две думи да обясни полуслято,слято и разделно писане..Уж ги знам,пък като правя тест ги обърквам,изчетох няколко помагала и не мога да го запомня :@:@:@

ParadOx
05-20-2013, 14:03
Аз си мисля за Йовков...или пък Тютюн :D
И мен мн ме притеснява есето накрая....не ме бива в това изобщо :(

Може ли някой с две думи да обясни полуслято,слято и разделно писане..Уж ги знам,пък като правя тест ги обърквам,изчетох няколко помагала и не мога да го запомня :@:@:@

Постнах линк по-горе... може да го погладнеш, по-специално III-1. А ако не можеш да го запомниш не мисля, че някой може да ти помогне ;)

Addicted__
05-20-2013, 14:11
Постнах линк по-горе... може да го погладнеш, по-специално III-1. А ако не можеш да го запомниш не мисля, че някой може да ти помогне ;)Мерсии,сега го видях чак.
Еми аз запомням уж,но като решавам тест и...
Това е едно от малкото неща,които са ми трудни по БЕЛ като цяло :(:(:(

granger
05-20-2013, 14:32
^ Има си доволно много уловки. Проверявайте си всичко по няколко пъти и добре четете къде се търси НЕвярното.

kircho940
05-20-2013, 15:07
Аз само се моля да не е Славейков, защото тогава не знам... Ще напиша увода и това е. "Ралица" е по-лесно, обаче досега мисля, че се е падала и едва ли пак ще се падне. Обаче другите му произведения са ужасни... Те са такива, че не можеш да напишеш нищо от обща култура, а трябва наистина да знаеш за какво става въпрос и те са толкова кратки някои, например да речем "Спи езерото":

Спи езерото; белостволи буки над него
свождат вити гранки, и в тихите му тъмни
глъбини преплитат отразени сянки.

Треперят, шептят белостволи буки, а то,
замряло, нито трепва... Понякога му сал
повърхнини дълга от лист отронен сепва.

Тук каквато и тема да се падне е много сложно да се разсъждава, защото текстът е много кратък...
Но да се надяваме, че няма да ни се падне чак толкова сложно произведение. Предпочитам всичко друго пред Славейков.
Най-много искам да се падне "Бай Ганьо" , но едва ли...
На Яворов произведенията също не са много леки, но пак е за предпочитане пред Славейков.

Но в крайна сметка каквото направим.

prosto_edin_chovechec
05-20-2013, 15:09
Ако не знаете кой е верния отговор или се колебаете, ( при правописните), проверявате дума по дума и тази, която ви се стори най съмнителна удряте Х-са и до там :D

granger
05-20-2013, 15:09
Бай Ганьо пък е толкова дъвкано-дъвкано ,че да се чуди човек вече какво да му пише. Едни и същи тривиални истории. Предпочитам нещо по "Тютюн" , "Септември" , "Заточеници" , каквото и да е, без На Славейков миниатюрите.

prosto_edin_chovechec
05-20-2013, 15:11
Полезно: http://zamatura.eu/ezikova_kultura

UNITED2
05-20-2013, 15:24
По БЕЛ грам не се притеснявам защото знам, че така или иначе ще взема матурата с поне 5.00, но по Биология ще пукна! Цяла година не съм прочел едно изречение, а ще държа матура по т'ва, майко... :x Ако я взема с 3.00 ще черпя.

prosto_edin_chovechec
05-20-2013, 16:35
Аз Бай Ганьо съм го чел, но много отдавна, почти не го помня..

OoVasKoO
05-20-2013, 19:04
Да ви е честито :) (http://btvnews.bg/video/news/kameri-i-zaglushitelni-ustroistva-vlizat-v-borbata-s-prepisvaneto.html)

granger
05-20-2013, 19:09
Тък така градушка ни удари току що ,че си мисля вече за "градушка " или "стихии" :lol:

draid
05-20-2013, 19:37
Хайде успех утре на матурите и не се шашкайте, нищо не са матурите. От тях натам почва веселото.

Hayashi
05-20-2013, 19:43
Заточеници писах на пробната и изкарах 5.75. Ако пак се падна то ще си умра от кеф. xD

seek&destroy
05-20-2013, 20:42
Да ви е честито :) (http://btvnews.bg/video/news/kameri-i-zaglushitelni-ustroistva-vlizat-v-borbata-s-prepisvaneto.html)
Не и тая година. И нали се сещаш колко училища в страната имат възможността за тия техники ;)

prosto_chovek
05-20-2013, 22:40
Успех на всички и да се справите отлично до един! ;)

asp1r1n94
05-20-2013, 22:58
Успех !

SurfSky
05-21-2013, 02:39
Има ли будни мотористи :D

UNITED2
05-21-2013, 03:17
Айдее, малко остана! :D
Ся тряа си намеря черен химикал :D

prosto_edin_chovechec
05-21-2013, 03:23
Хаха, аз цяла нощ се въртя в леглото не мога да заспа да я мисля тая матура.. :д

SurfSky
05-21-2013, 03:23
Ела ти дам :D
Айде късмет на всички :D

granger
05-21-2013, 03:23
3 черни химикала имам :lol:
Аз ставам и се изнасям след малко.
Успех!

Cucko0
05-21-2013, 03:25
Късмет !!! Да не се гледаме Септември пак ;Д

UNITED2
05-21-2013, 03:33
Точно днес са ми спряли сметката на телефона, мааааааамка им!!!
Явно ще разчитам единствено на себе си за тая матура, Бог да ми е на помощ и да ми дава акъл :D

anonymous708973
05-21-2013, 03:59
Даже на Далчев съм навита, само да не е Славейков с миниатюрите, Д.Д. или Яворов с нещо различно от "Две души", "Ще бъдеш в бяло" и "Две хубави очи". И Тютюн не ща, не го знам.
Смирненски, Йовков, Елин Пелин, Гео Милев... квото и да е, само да не ме карат да си измъквам редовете от...

УСПЕХ!

POLLINA
05-21-2013, 04:49
Не искате ли Йовков бе?:Д Най-лесен е и можеш да си разтягаш думите както искаш. Айде успех, дано ви се падне яка тема!

haritov
05-21-2013, 05:16
леле как са ви наплашили

Nika95
05-21-2013, 06:29
Ооооо, да ви е честит Яворов..:D

.Wonder
05-21-2013, 06:37
Хубава тема се е паднала, доста локуми може да се разтягат на нея :D

Violenza
05-21-2013, 06:41
Какво на Яворов се е паднало? Той е един от най-лесните.

.Wonder
05-21-2013, 06:42
Какво на Яворов се е паднало? Той е един от най-лесните.
Заточеници. :3

Violenza
05-21-2013, 06:47
Заточеници. :3
Голям късмет са изкарали.

Nika95
05-21-2013, 06:49
А някъде да пише задачата?

tonssy
05-21-2013, 06:52
Ее, браво, благоприятна тема ви се е паднала!

.Wonder
05-21-2013, 06:54
Дам, при положение, че аз съм 8 клас и отдавна съм запозната с произведението и темите, не би трябвало да представлява трудност на един дванадесетокласник.

Късмет им пожелавам, пък ще чакаме тук някой да се похвали, че е свършил добра работа :D

Kyisi
05-21-2013, 06:55
Не си спомням това произведение, но Хаяши е извадила голям късмет.. след като това й се е паднало на пробната! :D Успех на всички, а догодина сме ние. :D

П.с : Матурата ще излезе след приключването на изпита, нали ?

tonssy
05-21-2013, 06:57
Успех на всички, а догодина сме ние. :D

П.с : Матурата ще излезе след приключването на изпита, нали ?


Има време, ама дано и ние извадим късмет.

За матурата- мисля, че да.

Nika95
05-21-2013, 06:58
Дам, както и явно формулираната тема върху "Заточеници", тази година не са я обявили заедно с произведението.

Kyisi
05-21-2013, 06:59
Сега прочетох за какво става на въпрос. Мен лично темата не ми харесва. :( .. ако я бяха дали на мен, нямаше да се справя.

.Wonder
05-21-2013, 07:02
Дам, както и явно формулираната тема върху "Заточеници", тази година не са я обявили заедно с произведението.
Сигурно е нещо свързано с носталгията към родината, не знам, ще разберем след няколко часа :D

tonssy
05-21-2013, 07:05
Сега прочетох за какво става на въпрос. Мен лично темата не ми харесва. :( .. ако я бяха дали на мен, нямаше да се справя.

Защо?
Върху "Заточеници" има много да се пише (при положение, че аз лично бих избрала ЛИС). На мен утре контролното ми ще е точно на Яворов, та може и за това в момента тази тема да ми се струва една от най-лесните :D

Kyisi
05-21-2013, 07:05
Добре бе хора.. гледам, че сте 95та година?! Кога сте го учили това произведение, само аз ли не съм го учила още? Дори минахме Яворов, а да не говорим, че не взехме ,, Градушка'' , ,,Две хубави очи'' и тн. Учителите ни по литература постоянно се сменяват понеже са по заместване и почти нищо не правим.. :(

.Wonder
05-21-2013, 07:06
Добре бе хора.. гледам, че сте 95та година?! Кога сте го учили това произведение, само аз ли не съм го учила още? Дори минахме Яворов, а да не говорим, че не взехме ,, Градушка'' , ,,Две хубави очи'' и тн. Учителите ни по литература постоянно се сменяват понеже са по заместване и почти нищо не правим.. :(
Хм, произведението принципно е предвидено да се учи още в 7 клас , няма как да не сте го минали.

Kyisi
05-21-2013, 07:07
Дори и тогава не съм. Честно казвам. :( Сега го прочетох за първи път. Знам, че има такова произведение на Яворов, но мислех, че се учи в 12ти клас. Ужас.. изобщо не ни подготвят и май ще останем на максимата да разчитаме на теста. :(

tonssy
05-21-2013, 07:08
Добре бе хора.. гледам, че сте 95та година?! Кога сте го учили това произведение, само аз ли не съм го учила още? Дори минахме Яворов, а да не говорим, че не взехме ,, Градушка'' , ,,Две хубави очи'' и тн. Учителите ни по литература постоянно се сменяват понеже са по заместване и почти нищо не правим.. :(

Че ние Яворов го започнахме с "Градушка" и "Заточеници" !? Как така учителите ви пропускат едни от най-важните произведения? Като гледам какво не сте взели, предполагам, че и други произведения сте прескочили. Съветвам те да ги прочетеш сама + някакви анализи. Поне да знаеш основните неща..
Не. Не "разчитай на теста", а на себе си.

prosto_chovek
05-21-2013, 07:09
Яворов ви е идеално. Имате и стихотворението пред вас. И идеята в него е напълно ясна, може да се пише лист след лист. Радвайте се. ;)

.Wonder
05-21-2013, 07:10
Дори и тогава не съм. Честно казвам. :( Сега го прочетох за първи път. Знам, че има такова произведение на Яворов, но мислех, че се учи в 12ти клас. Ужас.. изобщо не ни подготвят и май ще останем на максимата да разчитаме на теста. :(
Милото то : (
То май не остава друга алтернатива от това да ги прочетеш вкъщи, ама само мога да се възмущавам, че се пропускат подобни български творения в училище..тц тц..

Kyisi
05-21-2013, 07:13
Учихме произведенията : ,, На Лора '' и ,, На нивата '' , а след това минахме на Елин Пелин. :( ох .. писна ми, а нямам пари за частни уроци. Ужас..

Nika95
05-21-2013, 07:13
Хм, произведението принципно е предвидено да се учи още в 7 клас , няма как да не сте го минали.

То има голяма разлика между ученето му в 7ми и 11ти клас. Щом сте минали Яворов, не би трябвало да сте го пропуснали...

Violenza
05-21-2013, 07:15
Учихме произведенията : ,, На Лора '' и ,, На нивата '' , а след това минахме на Елин Пелин. :( ох .. писна ми, а нямам пари за частни уроци. Ужас..
Не се шашкай, ще се готвиш сама, не е нищо сложно. Аз нито съм ходела на уроци, нито на училище.

.Wonder
05-21-2013, 07:16
То има голяма разлика между ученето му в 7ми и 11ти клас.
Абсолютно съгласна съм, просто дори да не е учено в по-късен етап, поне човек ще има някакви основни базови знания да напише поне мъничко за творбата. Разбира се, че в по-горните класове се разглежда по-обстойно и на по-високо ниво :3

tori
05-21-2013, 07:18
Успех на дванадесетокласниците, също така и на седми клас. Стихотворението, а и автора са ми любимци. "Аз не живея, аз горя."

tonssy
05-21-2013, 07:22
Учихме произведенията : ,, На Лора '' и ,, На нивата '' , а след това минахме на Елин Пелин. :( ох .. писна ми, а нямам пари за частни уроци. Ужас..

Няма нищо страшно, че ще минеш и без частни уроци. Никога не съм ходила, няма и да ходя. Имам късмета да съм със страхотен преподавател по БЕЛ, но и вкъщи се подготвям допълнително.
За всяко произведение, което взимате, пиши кратък анализ/ резюме- това като съвет. На мен ученето ми е доста по-организирано по този начин.

Colouring
05-21-2013, 07:45
Е, не изкарахте лош късмет, поне според мен. Да, можеше нещо още по-лесно, но и с доста трудни и гадни произведения можеха да ви зачукат. "Заточеници" е страхотна творба с ясно изразена идея, по която може да се пише много и то стойностни неща, а не само локуми. По-добре "Заточеници", отколкото любовната му лирика.

fUcKsMiLe
05-21-2013, 07:52
По-добре "Заточеници", отколкото любовната му лирика. Абсолютно съгласна. Любовната му лирика е просто.. Абе радвайте се, не е нещо, по което да не може да пишете. :Д Малко със закъснение ви пожелавам успех! И приятелят ми е на изпит сега, брат ми също (7ми клас). Направо си умирам и за двамата. Дано се справят добре.

PullMeCloser
05-21-2013, 08:02
И според мен е окей. Хаяши, честито, късметлийке :Д
Успех на всички, дано да сте доволни.

SurfSky
05-21-2013, 08:29
Хора , огелпих се на матурата :D Там където пише да не се попълва ( а е за учителите а/у ) , си изпуснах химикала и стана една точица в това поле .... А нали не трябва да се правят никакви знаци на листа и .... На есен ли да чакам ? :D

.Wonder
05-21-2013, 08:34
Хора , огелпих се на матурата :D Там където пише да не се попълва ( а е за учителите а/у ) , си изпуснах химикала и стана една точица в това поле .... А нали не трябва да се правят никакви знаци на листа и .... На есен ли да чакам ? :D
Дишай, една точица не би трябвало да представлява проблем.

SurfSky
05-21-2013, 08:35
Ами дано ...

.Wonder
05-21-2013, 08:36
А и в полето де факто ще пише нещо, така че не е като да си драснал на място, където точката ще се вижда така или иначе :D

Wednesday666
05-21-2013, 08:38
Даже на Далчев съм навита, само да не е Славейков с миниатюрите, Д.Д. или Яворов с нещо различно от "Две души", "Ще бъдеш в бяло" и "Две хубави очи". И Тютюн не ща, не го знам.
Смирненски, Йовков, Елин Пелин, Гео Милев... квото и да е, само да не ме карат да си измъквам редовете от...

УСПЕХ!
Пантерке, нямаш голям успех, баш по-различно от Яворов се е паднало.
Ма не, хубава ви е темата, по-добре от миналогодишната или евентуално някоя Славейкова миниатюра..

SurfSky
05-21-2013, 08:52
А и в полето де факто ще пише нещо, така че не е като да си драснал на място, където точката ще се вижда така или иначе :D

Да но матурите са анонимни ( няма имена ) , и проверяващия ако е някой познат примерно ,може да съм му казал на моята матура има еди си къде точка , и той да ми пише повече точки на съчинението ( което почти липсва :D ) и на другите задачи със свободен отговор. :D

JDeel
05-21-2013, 09:01
Ако можех да се върна години назад, бих зарязал и матури, и изпити, и часове... толкова много изгубено време.

MoulinRouge_
05-21-2013, 09:14
Аз съм що-годе доволна от темата, а теста беше елементарен. Можеше и по-лошо да е...

skate
05-21-2013, 09:24
теста беше елементарен,но темата въобще не я бях челa и не ми се пишеше много,много.На мен без тва тая матура не ма грее много,понеже не ми трябва за където ще кандидатствам,но към 5ца трябва да хвана.

prosto_edin_chovechec
05-21-2013, 09:27
Аз пък не видях к'во толкос да се пише по таз "загубена родина" ... само около едно и също се въртях ... Някво обяснение и след т'ва цитат, обяснение, цитат и така към 2 листа.. Иначе теста г/д се справих..

Кога ще излезе онлайн варианта?

MoulinRouge_
05-21-2013, 09:34
Би трябвало до час да излезе.

kircho940
05-21-2013, 10:02
Темата беше лесна, но аз не направих нищо... Значи, тотално се притесних, защото не знам какво съм направил и как се е случило, но направих една чертичка на листа за отговори и се забелязва доста ясно... И като се притесних, половин час не можах да напиша нищо. После директорът дойде и с една гумичка изтри, но пак се вижда малко и само се моля да не го забележат, защото не ми се ходи през август...

Иначе теста не беше много труден. Особено литературните въпроси - тях ги направих сигурно за 5 минути. Малко на езиковите са затрудних при някои, но дано съм ги познал.

А за темата се опитах да си припомня какво сме говорили в час, обаче написах съвсем малко. Реших да пиша есе в крайна сметка. Каквото стане. Само дано не ми анулират работата, че не знам...

shmatarok
05-21-2013, 10:16
Спокойно, няма да ти анулират работата, и аз бях оплескала листите миналата година, нямаше последствия. Дишайте, хора, баш толко не се притеснявайте. Минало-заминало вече.

AnarchyBoy
05-21-2013, 10:17
Теста беше елементарен :) 41. Също не беше сложен.. написах близо 4 страници 8-) Доволен съм!

Hayashi
05-21-2013, 10:30
Омфг, писах "Заточеници" на пробната матура и дали не го знаех на изуст? А на нея имах 5,75... Много ми върза!
Тестът беше сууупер елементарен, 100% съм убедена за много от отговорите. Единственото, което ме тормози е онзи синхрон дали е чуждица или термин... Щото май е и двете.

AnarchyBoy
05-21-2013, 10:36
Омфг, писах "Заточеници" на пробната матура и дали не го знаех на изуст? А на нея имах 5,75... Много ми върза!
Тестът беше сууупер елементарен, 100% съм убедена за много от отговорите. Единственото, което ме тормози е онзи синхрон дали е чуждица или термин... Щото май е и двете.

Да и аз т'ва се чудех.. дали е термин или чуждица.. ти к'во писа?!

XTREMEFREERIDE
05-21-2013, 10:38
което ме тормози е онзи синхрон дали е чуждица или термин... Щото май е и двете.

и аз още туй се чудя.
Иначе темата беше скучна, ама писах. Доволно мина, отлично ще да е.

play23
05-21-2013, 10:38
Да и аз т'ва се чудех.. дали е термин или чуждица.. ти к'во писа?!

Чуждица е, ама писах термин деа :@

balu4ka
05-21-2013, 10:40
Аз пък каква глупост направих от притеснение,размених задачи.Вместо 38 да си го напиша на мястото,го написах на мястото на 39...и го сложих в големи скоби,защото беше цитат и го преместих където трябва ,а на останалото място с ред написах вярното на 39-та и ме е страх да не ми го анулират,ще се побъркам....

Hayashi
05-21-2013, 10:40
Чуждица писах аз. И то е със сигурност, обаче дали не е термин?
Отказвам се да ми пука, един въпрос само не е голяма работа. :D

Защо в скоби? Класната (която е по БЕЛ) беше казала, че всичко в скоби се чете и задължително да задраскваме.

play23
05-21-2013, 10:42
Чуждица писах аз. И то е със сигурност, обаче дали не е термин?
Отказвам се да ми пука, един въпрос само не е голяма работа. :D

Защо в скоби? Класната (която е по БЕЛ) беше казала, че всичко в скоби се чете и задължително да задраскваме.

Чуждица е, потвърди ми учител, сега кат пуснат отговорите ще видим, ама е това.

balu4ka
05-21-2013, 10:43
Защото на мен така ми казаха квесторите,идва ми да се застрелям..всичко се изгърмява така.Как може би,а предполагам са ми верни...простоо не знам какво да кажа.

AnarchyBoy
05-21-2013, 10:46
Yes 8-) аз също писах чуждица.

XTREMEFREERIDE
05-21-2013, 10:46
'Айде вече да пускат отговорите, а?

AnarchyBoy
05-21-2013, 10:47
Отивам да спя, когато ги пуснат, праснете един линк да проверя довечера к'во съм направил. :D

play23
05-21-2013, 10:47
'Айде вече да пускат отговорите, а?

Уж трябваше в 1, нз какво се бавят.

Hayashi
05-21-2013, 10:48
Хаха, спокойно. Всички ще имаме 6.
Дали до края на деня ще пуснат нещо или мал шанс?

anonymous708973
05-21-2013, 10:48
Какво на Яворов се е паднало? Той е един от най-лесните.

Interesno koi sa ti trudni...
Qworow e gaden simwolist, te sa nai-trudni. Bez smirnenski de, toi e lesen.
Bivashe temata, mojeshe dosta po-dobre, no kato cqlo sum dowolna. Pisala sum i po-hubawi neshta. Tezata mi stana mn gotina, sama si q izmislih. Malko me e qd, che ne napisah istoriqta na tworbata, no neise.
Testut beshe obidno lesen, imam 2 chudenki za 23, 24. Chakam otgoworite...

play23
05-21-2013, 10:50
Interesno koi sa ti trudni...
Qworow e gaden simwolist, te sa nai-trudni. Bez smirnenski de, toi e lesen.
Bivashe temata, mojeshe dosta po-dobre, no kato cqlo sum dowolna. Pisala sum i po-hubawi neshta. Tezata mi stana mn gotina, sama si q izmislih. Malko me e qd, che ne napisah istoriqta na tworbata, no neise.
Testut beshe obidno lesen, imam 2 chudenki za 23, 24. Chakam otgoworite...
23 Г 24 А Не знам въпросите, ама имам отговорите :D

Hayashi
05-21-2013, 10:50
Яворов като цяло е доста гадничък, ама тва и "Градушка" са супер лесни за анализ и достатъчно дълги да напишеш повече. Можеше да е много много по-зле. Ако се беше паднал Далчев щях да се самоубия.

XTREMEFREERIDE
05-21-2013, 10:55
Българска работа.

XTREMEFREERIDE
05-21-2013, 10:56
СОДХАСФХАСЙА!
още умирам от яд, че не се падна Славейков
или Вапцаров
или нещо, което да ми даде простор.
meeeeh.

play23
05-21-2013, 10:58
Яко се е преписвало, от доста места ми казаха, на 1 са им дали отговорите направо, на други са поправяли като видят че имаш грешка, 3ти са ги оставили с телефоните и т.н

kircho940
05-21-2013, 11:00
Ха! Аз също много се чудих какво е и накрая написах чуждица. Дано сме познали. А на 39 задача блокирах напълно... Нищо не можах да напиша по нея. На задачата с препинателните знаци открих само 4. Резюмето не го направих както трябва, винаги ми е било трудно.

play23
05-21-2013, 11:00
Ха! Аз също много се чудих дали какво и накрая написах чуждица. Дано сме познали. А на 39 задача блокирах напълно... Нищо не можах да напиша по нея. На задачата с препинателните знаци открих само 4. Резюмето не го направих както трябва, винаги ми е било трудно.

А за препинателните са 3 запетаи, 1 двоеточие и кавички. Въпроса е двоеточие ли е или тире, или и двете ще минат ?

XTREMEFREERIDE
05-21-2013, 11:02
Задачите с отворен отговор бяха просто...епик фейл/сума ти елементарни/. Препинателни знаци - 3 запетаи, 1 двоеточие, кавички. И шах-мат просто - ОТ КОЕ ПРОИЗВЕДЕНИЕ МОЖЕ ДА Е ДЯДО ЙОЦО?! Никой не би се сетил, не...

AnarchyBoy
05-21-2013, 11:02
:lol: Ндам, това за препинателните знаци.. беше елементарно. :?

Hayashi
05-21-2013, 11:03
Двоеточие е. Не е тире. За да е тире трябва цялата реплика да е на нов ред, но тва не би трябвало да минава за вярно.

princo90
05-21-2013, 11:04
Яко се е преписвало, от доста места ми казаха, на 1 са им дали отговорите направо, на други са поправяли като видят че имаш грешка, 3ти са ги оставили с телефоните и т.н

Да, да, градски легенди...

kircho940
05-21-2013, 11:04
А за препинателните са 3 запетаи, 1 двоеточие и кавички. Въпроса е двоеточие ли е или тире, или и двете ще минат ?

Ааа, аз нямам кавички. Иначе написах двоеточие и след това е трябвало кавичките, защото това е, което ще си помисли човек! Много съм злеее!

kejoal
05-21-2013, 11:05
Откъде беше цитата?

XTREMEFREERIDE
05-21-2013, 11:08
Иначе си се преписва в професионалните гимназии в малките градове на поразия. :)

Hayashi
05-21-2013, 11:08
При Рилският манастир.
В прочем аз отговорите също ги видях пратени на доста хора по време на изпита. При нас обаче не се преписваше и само 1 момиче излезе. Всичко честно. xD

Аз ях в професионална, ама при нас нъц. xD Не че щях да препиша. Даже едната тъпа квесторка постоянно ми местеше листа докато пиша да не гледал някой от мен. Дрън дрън.

play23
05-21-2013, 11:09
Да, да, градски легенди...
Не се градски легенди хич, да ти покажа пратени смс-и и в фб в 10 и нещо още с отговорите. Ама нямах телефон.

play23
05-21-2013, 11:10
При Рилският манастир.
В прочем аз отговорите също ги видях пратени на доста хора по време на изпита. При нас обаче не се преписваше и само 1 момиче излезе. Всичко честно. xD

Аз ях в професионална, ама при нас нъц. xD Не че щях да препиша. Даже едната тъпа квесторка постоянно ми местеше листа докато пиша да не гледал някой от мен. Дрън дрън.

Тука сбърка, не е Рилския - http://slovo.bg/old/slaveykov/nilyhne.htm

kircho940
05-21-2013, 11:11
Цитатът е от "Ни лъх не дъхва над полени".......................

В зори ранил на път, аз дишам
на лятно утро свежестта -
и милва ми душата бодра
за лек път охолна мечта.

http://slovo.bg/old/slaveykov/nilyhne.htm

Аз отговорих "При Рилския манастир". Имам 100 грешки...

MissSun
05-21-2013, 11:11
Откъде беше цитата?
Ни лъх не дъхва над полени

Hayashi
05-21-2013, 11:11
Пффф... аз за едно си мисля, а друго пиша. Щото си спомням, че се чудех. Ни лъх не дъхва над полени е.

princo90
05-21-2013, 11:11
При Рилският манастир.


Е, как, цитатът не беше ли от "Ни лъх не дъхва над полени" втория стих?

П.С. да, разбрахме се, просто се забави системата с отговора :)

YoUcANNOtiMaGiNe
05-21-2013, 11:13
А с времето как бяхте - стигна ли ви? Понеже се опасявах, че може да не ми стигне и писах малко на чернова, после почнах направо на беловата и там малко съм задрасквала на места, дано не е голям проблем, че нещо почна да ме гложди...

pifiella
05-21-2013, 11:14
Цитата беше от Славейков.
На въпроса за жуждица ли е или не - аз писах термин,или неюо друго не помня.
За капана на живота писах метафора.

balu4ka
05-21-2013, 11:14
От него е^.Толкова съм се панирала,мислех го,мислех го дано това съм написала,че нямам спомен вече.Но ми е много притеснено ,за сбърканите задачи и тея скоби...да не ми отиде цялата работа на вятъра,не искам да ходя на есен...

kircho940
05-21-2013, 11:15
Цитата беше от Славейков.
На въпроса за жуждица ли е или не - аз писах термин,или неюо друго не помня.
За капана на живота писах метафора.

И аз писах метафора. Дано поне тук съм познал.

asp1r1n94
05-21-2013, 11:15
сътелит...

XTREMEFREERIDE
05-21-2013, 11:15
Метафора, тъй вярно

Hayashi
05-21-2013, 11:16
Тоя капан е метафора, колкото и да се опитваха да ме убедят, че е метонимия. Даже го намерих в няколко анализа, че е така.

Какви опозиции "Майце си" писахте. Аз писах живот-смърт, щастие-нещастие. Толкоз ми е сивото вещество. xD

XTREMEFREERIDE
05-21-2013, 11:16
сътелит...

:lol: да бе

princo90
05-21-2013, 11:16
Според мен "синхрон" няма как да е термин, защото ако беше термин, щеше да се употребява само в определен контекст. Чуждица си беше според мен, но сега ще видим, като излязат отговорите.

За опозиции писах пълни глупости - между веселите другари и трагичния лир. аз, както между мечтите за "щастие, слава" и тъжното настояще на лир. гов. Но според мен може и да ми ги зачетат.

pifiella
05-21-2013, 11:18
Какви опозиции "Майце си" писахте. Аз писах живот -смърт, щастие-нещастие. Толкоз ми е сивото вещество. xD


Аз писах вехнеща младост,мечти- реалност,живот-смърт

kircho940
05-21-2013, 11:18
Тоя капан е метафора, колкото и да се опитваха да ме убедят, че е метонимия. Даже го намерих в няколко анализа, че е така.

Какви опозиции "Майце си" писахте. Аз писах живот-смърт, щастие-нещастие. Толкоз ми е сивото вещество. xD

Аз за този въпрос нямах никакво сиво вещество. Написах някакви цитати, вече не си спомням какви, а пък трябваше с мои думи...

Zorin
05-21-2013, 11:21
Айде вече да пускат отговорите.
Аз имам въпрос: как писахте жанра на 41ви въпрос (демек ЛИС или есе)
Аз писах по следния начин:
Изгубената родина
интерпретативно съчинение върху "Заточеници" на Пейо Яворов
Пък нашите квесторки загубени казаха направо да почваме темата, те щели да го познаят!?
Да не ми анулират работата сега заради някаква простотия.

Hayashi
05-21-2013, 11:23
Аз писах "интерпретативно съчинение"
"Изгубената родина"

Чудих се дали не трябваше да пиша автора и произведението, ама не пишеше във въпроса така, че си го оставих така.

pifiella
05-21-2013, 11:23
Пък нашите квесторки загубени казаха направо да почваме темата, те щели да го познаят!?
Да не ми анулират работата сега заради някаква простотия.


Няма да я анулират,споко.
Аз писах заглавието и лис.

kejoal
05-21-2013, 11:24
Айде вече да пускат отговорите.
Аз имам въпрос: как писахте жанра на 41ви въпрос (демек ЛИС или есе)
Аз писах по следния начин:
Изгубената родина
интерпретативно съчинение върху "Заточеници" на Пейо Яворов
Пък нашите квесторки загубени казаха направо да почваме темата, те щели да го познаят!?
Да не ми анулират работата сега заради някаква простотия.
Прекалено си влезнала във филма, разбира се, че ще ти го зачетат.

asp1r1n94
05-21-2013, 11:24
За "синхрона" разсъжденията ми бяха следните:
1. Ако е термин - трябва да е в научен текст поне...
2. От к'ъв зор ще ми дават термин в медиен текст...
3. Дори и да е термин то все пак идва от английски...
4.Чуждица е.

YoUcANNOtiMaGiNe
05-21-2013, 11:24
^Zorin, и аз така направих, мисля че не е грешно.


А с времето как бяхте - стигна ли ви? Понеже се опасявах, че може да не ми стигне и писах малко на чернова, после почнах направо на беловата и там малко съм задрасквала на места, дано не е голям проблем, че нещо почна да ме гложди...

Айде, някой няма ли да ми отговори, че се вкарах във филма нещо. ;D

kircho940
05-21-2013, 11:24
Айде вече да пускат отговорите.
Аз имам въпрос: как писахте жанра на 41ви въпрос (демек ЛИС или есе)
Аз писах по следния начин:
Изгубената родина
интерпретативно съчинение върху "Заточеници" на Пейо Яворов
Пък нашите квесторки загубени казаха направо да почваме темата, те щели да го познаят!?
Да не ми анулират работата сега заради някаква простотия.

Аз написах "Загубената родина" и отдолу есе. Така ни казаха квесторките. Иначе направо щях да започна да пиша като теб. Не знам, дано съм направил правилно.

Zorin
05-21-2013, 11:25
Окей, само това ми беше притеснението. :D
Капан на живота го писах метафора, а синхрона - чуждица. Това гледам се е обсъждало.
Една грешка си намерих, там дето имаше Европейското просвещение съм го объркала как се пише. Пфу.

play23
05-21-2013, 11:26
Какви жанрове писахте на 2та текста ? 1вия го писах естетическа, а то е научнопопулярен е ли какво беше, 2рия си е медиен.

Hayashi
05-21-2013, 11:26
^Zorin, и аз така направих, мисля че не е грешно.



Айде, някой няма ли да ми отговори, че се вкарах във филма нещо. ;D

Никакъв проблем няма да имаш. То едва ли има някой, който да не е задраскал някъде в съчинението.

Hayashi
05-21-2013, 11:26
Какви жанрове писахте на 2та текста ? 1вия го писах естетическа, а то е научнопопулярен е ли какво беше, 2рия си е медиен.

Първият беше научен 100%, вторият е медиен.

pifiella
05-21-2013, 11:27
Аз писах "интерпретативно съчинение"
"Изгубената родина"

Чудих се дали не трябваше да пиша автора и произведението, ама не пишеше във въпроса така, че си го оставих така.

Ами и аз се чудих и излязох до тоалетна и видях директорката,а тя е по БЕЛ.Питах я и тя ми каза само заглавието и жанра.

princo90
05-21-2013, 11:28
За "синхрона" разсъжденията ми бяха следните:
1. Ако е термин - трябва да е в научен текст поне...
2. От к'ъв зор ще ми дават термин в медиен текст...
3. Дори и да е термин то все пак идва от английски...
4.Чуждица е.

Защо? Нищо не пречи да има термини в медиен текст. Но иначе наистина би трябвало да е чуждица.

Относно задраскването - не е проблем много ясно, стига да е ясно кое е задраскано и кое "важи".

pifiella
05-21-2013, 11:29
Първият беше научен 100%, вторият е медиен.

Да и аз така писах.

YoUcANNOtiMaGiNe
05-21-2013, 11:29
^Hayashi, мерси, дано си права. А там за огледалната композиция кое писахте?

Hayashi
05-21-2013, 11:29
"Две хубави очи" на Яворов.

kircho940
05-21-2013, 11:30
^Hayashi, мерси, дано си права. А там за огледалната композиция кое писахте?

Това вече беше лесно - "Две хубави очи" на Яворов.

YoUcANNOtiMaGiNe
05-21-2013, 11:30
Дадада, супер тогава. :D

prosto_edin_chovechec
05-21-2013, 11:32
То лесно, ама аз там писах маска ли кво беше :д хаха Иначе чуждицата и метафората ги оцелих.

asp1r1n94
05-21-2013, 11:33
От изчетеното да кажа...Проверяващите НЕ СА идиоти. Те са хора, които си разбират от работата, разбират кой знае, кой е преписвал, на кого да вдигнат оценката ако се наложи и т.н.
П.С. При мен едната квесторка заспа и трябваше да я събудя, един пич си се разхождаше за кърпичка на където си иска,питаше постоянно дали някой има кърпичка, една мацка си извади телефон от джоба и си го вкара да не казвам къде, но беше с пола, на друга и звънна телефона, а беше изключен, на съседната маса си говореха както искат, в тоалетната можеше да си направиш цялата матура ако пожелаеш, едва ли ще ти кажат нещо ако си с диария, обърках мъжката с женската и стана весело. Край. :D

Като цяло беше пародия, а не нещо сериозно.

scrooper
05-21-2013, 11:33
А с времето как бяхте - стигна ли ви? Понеже се опасявах, че може да не ми стигне и писах малко на чернова, после почнах направо на беловата и там малко съм задрасквала на места, дано не е голям проблем, че нещо почна да ме гложди...


И аз имам 2-3 задраскани думи в беловата, но не се набива на очи, така че не се притеснявам.
Няма страшно, хора! Сега трябва да си почиваме и да се подготвим психически за втората матура.

pifiella
05-21-2013, 11:33
Аз съм сбъркала въпроса с мониторинга.

prosto_edin_chovechec
05-21-2013, 11:34
там за кучетата въпросите които са, където беше, кой НЕ е верния, какво писахте? Малко ме позамисли, иначе въпросите към текстовете бяха елементарни както винаги...

Hayashi
05-21-2013, 11:35
Абе на тоя въпрос кой беше верния отговор? Имам някакви спомени, че писах Г.

MissSun
05-21-2013, 11:37
аз писах Б, Г, Д, З

kejoal
05-21-2013, 11:37
Аз съм сбъркала въпроса с мониторинга.

Кой е тоя въпрос? За пръв път го чувам

pifiella
05-21-2013, 11:37
Ми и аз писах г,а то е било в.

AnarchyBoy
05-21-2013, 11:37
Ако някой ги има да ги даде тия пусти отговори, че се нервирам вече.. нали уж в 1 трябваше да са излезли.

pifiella
05-21-2013, 11:38
Кой е тоя въпрос? За пръв път го чувам

Беше за граматична грешка.

XTREMEFREERIDE
05-21-2013, 11:38
аз писах Б, Г, Д, З

Same, май май

prosto_edin_chovechec
05-21-2013, 11:38
Ми и аз писах г,а то е било в.

Не ми говорете с букви, така нищо не разбирам. Кажете изречението, please :D

YoUcANNOtiMaGiNe
05-21-2013, 11:39
И аз имам 2-3 задраскани думи в беловата, но не се набива на очи, така че не се притеснявам.
Няма страшно, хора! Сега трябва да си почиваме и да се подготвим психически за втората матура.

Така е - покрай тези матури и изпити е голяма лудница просто.

XTREMEFREERIDE
05-21-2013, 11:39
Аз съм сбъркала въпроса с мониторинга.

Не беше ли за лексикална тоя?

Hayashi
05-21-2013, 11:40
За лексикална беше. A беше грещно със сигурност. xD

pifiella
05-21-2013, 11:40
Не беше ли за лексикална тоя?


Ох, не знам!
Не ме слушайте в главата ми е каша.

kejoal
05-21-2013, 11:42
Е в тоя за лексикална не се ли търсеше ВЯРНОТО изречение?

Hayashi
05-21-2013, 11:42
Да. Аз просто казвам, че в A беше очевАдна грешката. Иначе аз мисля, че писах Г, но за този въпрос не съм сигурна.

prosto_edin_chovechec
05-21-2013, 11:42
Аз за лексикалното писах, че я обсипвал с лъскателства там.. това изречение. в Г според мен имаше грешка. (там за няк'во изнервяне беше)

MissSun
05-21-2013, 11:43
Ако някой си спомня 3ти въпрос, какво писахте. Аз честно казани никъде не намерих грешка и накрая писах В

balu4ka
05-21-2013, 11:44
Аз за лексикалното писах, че я обсипвал с лъскателства там.. това изречение. в Г според мен имаше грешка. (там за няк'во изнервяне беше)

И аз това писах,но не съм сигурна...

play23
05-21-2013, 11:44
Аз за лексикалното писах, че я обсипвал с лъскателства там.. това изречение. в Г според мен имаше грешка. (там за няк'во изнервяне беше)

И аз писах това за че е обсипал, ама не съм сигурен, някой да потвърди. 3ти беше гаден много, ама май е Г.

kircho940
05-21-2013, 11:45
На мен първите въпроси ми бяха някакво тото... Даже не си ги спомням.

YoUcANNOtiMaGiNe
05-21-2013, 11:45
^Това писах и аз, почти съм сигурна, че е то.

Hayashi
05-21-2013, 11:47
На 3-ти, ако не се лъжа и аз писах В.

prosto_edin_chovechec
05-21-2013, 11:47
Там в началото. Имаше едно за 36-градусови температури. (не знам кой въпрос) Това е вярното, защото беше написано без - а се търсеше къде има грешка.

play23
05-21-2013, 11:47
^Това писах и аз, почти съм сигурна, че е то.

Ако ми кажете въпроса номер, ще видя отговора, че ми пратиха ама си бях дал телефона.

play23
05-21-2013, 11:48
Там в началото. Имаше едно за 36-градусови температури. (не знам кой въпрос) Това е вярното, защото беше написано без -

Мога да потвърдя, така е.

YoUcANNOtiMaGiNe
05-21-2013, 11:49
За лексикалната грешка, някой от първите беше, ама не знам. Защо ги бавят тези отговори, искам да ги видя вече. ;д

prosto_edin_chovechec
05-21-2013, 11:50
Кажете 40 въпрос, моля!

MissSun
05-21-2013, 11:50
Там в началото. Имаше едно за 36-градусови температури. (не знам кой въпрос) Това е вярното, защото беше написано без - а се търсеше къде има грешка.

знаех си, мамка му

kejoal
05-21-2013, 11:51
Лексикалното писах Г, ама не е така, защото "става на въпрос" не било правилно :/

granger
05-21-2013, 11:52
Там в началото. Имаше едно за 36-градусови температури. (не знам кой въпрос) Това е вярното, защото беше написано без - а се търсеше къде има грешка.

Мда,това и аз го помня, с тире се пише, а там тире нямаше.

pifiella
05-21-2013, 11:53
знаех си, мамка му

И аз писах за 36-градусови!Йей

AnarchyBoy
05-21-2013, 11:53
Кажете 40 въпрос, моля!

Той беше доста лесен.

Hayashi
05-21-2013, 11:53
Дядо Йоцо - Вазов
Шакире - Йовков
Отец Сисой - Чорба от греховете на отец Никодим
Поп Андрей - Септември
Стихии - Багряна

И другото не мога да се сетя кое беше.

prosto_edin_chovechec
05-21-2013, 11:53
Той беше доста лесен.

Мисля, че обърках за двата попа там, попове ли бяха к'ви бяха.. :д

granger
05-21-2013, 11:53
Кажете 40 въпрос, моля!

Дядо Йоцо - Вазов
Шакире- Йовков
Поп Андрей - "Септември"
Отец Сисой - "Чорба от греховете на отец Никодим"
"Стихии" - Багряна
И не помня другото какво беше,но мисля ,че беше на Смирненски

kejoal
05-21-2013, 11:53
Кажете 40 въпрос, моля!

Първото беше Йовков, после помня, че Поп андрей - Септември; отец Сисой от чорбата; Стихии на Багряна; Цветарка на Смирненски и не си спомням другите

pifiella
05-21-2013, 11:54
Кажете 40 въпрос, моля!


ШАКИРА-ЙОВКОВ
ПОП АНДРЕЙ-СЕПТЕМВРИ
ОТЕЦА-ЧОРБА ОТ ГРЕХОВЕТЕ НА .......
СТИХИИ-БАГРЯНА
ДЯДО ЙОЦО-ВАЗОВ
СТАРИЯТ МУЗИКАНТ-СМИРНЕНСКИ

Wwwooow
05-21-2013, 11:54
И аз писах това за че е обсипал, ама не съм сигурен, някой да потвърди. 3ти беше гаден много, ама май е Г.

ДАааааа на 3-я много се чудих и най-накрая в последните 5 мин. го направих ;х

AnarchyBoy
05-21-2013, 11:55
Мен квестора се опита да ме излъже на 40.. Едното беше на Багряна другото на не помня кой ;д ама тя ми ги каза на обратно.. :D не разчитам на няк'ви олигофрени от началното..
Опитва се да ми подсказва грешно :x

Hayashi
05-21-2013, 11:55
Уууу, сетих се, че онова лексикалното беше със сигурност Б. Много се чудих и после погледнах и не съм видяла тъпата грешка в Г. Добре, че се усетих на време.

3-ти не беше ли онова за санитарЪТ? Оф, огелпих се отвсякъде вече. Искам да видя теста. xD

vandi
05-21-2013, 11:56
Той какъв беше третия?

granger
05-21-2013, 11:57
Аз 14 го обърках,защото съм простачка...написах а, след това го задрасках и написах в....
А е верният отговор!

pifiella
05-21-2013, 11:57
Той какъв беше третия?


Верният беше Г,защото беше за санитарЪТ

UNITED2
05-21-2013, 11:58
Темата изобщо не ми хареса, но въпреки това изписах и 4-те листа, въпросите бяха лесни и като цяло смятам, че се справих много добре и очаквам оценка над 5.20, но да не говоря много де.
Квесторите бяха номер 1, позволяваха да си преписваме, но на мен ми беше спрян телефона и се прецаках :D
Пожелавам ви високи резултати :)