PDA

View Full Version : Химия



Mrs. Payne
05-19-2013, 13:34
ще се радвам някой да помогне със задачите по химия, защото колкото и пъти да се опитвам да ги реша, не става просто...
знам, че са лесни, но не схващам абсл нищо.. :(

1) Колко грама йод са разтворими, за да се приготви 80г йодна тинктура с масова част на йода равна на 4%?
2) На колко е равна масата на 44, 8 л О2 (н.у) ?
3) Колко грама Al се съдържат в 408 грама Al2O3?
4) Изразете с уравнение взаимодействието на магнезий и солна киселина, изравнете и съставете всички възможни моларни отношения!

kinir2
05-19-2013, 17:07
2) 1 mol O2=22,4 l, защото кислородът е газ, а обемът на всеки газ е 22,4 литра. От това разбираме, че става въпрос за 2 mol O2 (2O2=2x22,4=44,8 l). Молекулата на кислорода е съставена от 4 кислородни атома (2O2=4O). Тук вече използваш периодичната система на химичните елементи. В нея пише, че един атом кислород тежи 16 грама (O=16 г). Умножаваш 4 по 16 и в крайна сметка се получава, че масата на 44,8 л О2 е равна на 64 г.

3) Тук отново използваш Менделеевата таблица. След малко изчисления разбираме, че 1 mol Al2O3=102 г. Щом в задачата споменават 408 грама от това съединение, значи става въпрос за 4 молекули от него (4Al2O3). Сега гледаме само алуминия, защото търсим само неговото тегло: 4Al2... Става ясно, че съдържанието на алуминий е 8 атома. В периодичната система на химичните елементи пише, че 1 атом Al=27 г =>8Al=8x27=216, т.е. в 408 грама Al2O3 се съдържат 216 грама Al.

4) Mg + 2HCl->MgCl2 + H2 - това е изравненото уравнение. За моларните отношения използвай формулите за масова част [W(A)=m(A)/m(сместа)] и моларна маса [M(A)=m(A)/n(A)], като при първата формула A е веществото, чието процентно съдържание търсиш, а при втората - веществото, чието количество в mol-ове търсиш.

Обясних ти нещата максимално подробно, точно и ясно, така че да ги разбереш. 1) се решава както 3) + формулата за масова част от 4) - просто трябва да знаеш каква е емпиричната формула на йодната тинктура , а останалата част от 4) ще можеш да я решиш, ако си разбрала нещата от 2), 3) и формулите. Всичко останало в тези задачи е въпрос на математика.
Ако въпреки всичко не разбираш нещо, попитай преподавателя си по химия или някой друг учител, който е наясно с нещата. Все пак си е друго, когато някой ти обясни нещата на живо.
Съжалявам, че в момента не мога да ти разясня повече как точно се използват формулите, които ти казах, но сега нямам достатъчно време, а на компютър е много по-трудно и бавно да се решават такива уравнения.
Още нещо: понеже малко импровизирах при решаването на тези задачи, не изключвам възможността да съм объркал нещо. Ако е така - нека някой да ме поправи и/или да допълни, ако има нещо важно, което съм пропуснал.

Няма да ти губя времето повече. Успех и ако имаш някакви други въпроси, по всяко време можеш да ме питаш! Химията на този етап е любимият ми предмет и за мен ще е удоволствие да ти помогна. :)