PDA

View Full Version : Брекети



anonymous929647
05-25-2013, 13:32
Привет!
Ето я и моята история... От 3-4ти до 7 клас носех шини, тъй като зъбите ми бяха доста криви, но в 7ми клас зъболекарката ми каза, че вече няма да ми помагат, тъй като са останали 4-5 зъба, който са или нагоре, или надолу/не са на мястото си/. Тя каза, че единственият вариант е да си сложа брекети! И оттук идват моите проблеми и въпроси.

1. Колка струват брекетите и къде в София е най-евтино?
2. Боли ли?
3. Чувала съм, че ще трябва да ми вадят кътници или нещо подобно. Вярно ли е?
4. Колко време ще ги нося?
5. Колко струва специалната четка за зъби, която се ползва докато си с брекети?
6. Как стоят нещата? Трябва ли да ходя при зъболекарката за нещо след като са ми сложени или..?

Това е, което се сещам в момента. Ако ми дойде още нещо на ум, ще питам. Бих се радвала на отговорите Ви. Всякаква информация по въпроса би ми била полезна :)

hristo99
05-25-2013, 15:43
http://vbox7.com/play:4c0c5e59f6
http://vbox7.com/play:442db75c51
:)

vikenceto1212
05-25-2013, 15:50
С брекети съм от 2 месеца. За някои неща мога да ти помогна. Твоя ортодонт не ти ли ги обесни тези неща, когато ти е казал, че трябва да слагаш брекети?

1. Брекетите са различни по видове и съответно по цена. Металните са от 3000 до 4000 лева. По-евтино няма да намериш. Особено в София. Има и прозрачни. Те са по-скъпи около 4000-5000 лева. Лингвялните (вътрешни) брекети са много по-скъпи, около 12 000 лева. Те са предпочитани от известните личности, защото са от вътрешната страна на зъбите и изобщо не се виждат.

2. Ами да, но не винаги. В първата 1 седмица ще те болят зъбите и ще са ти изтръпнали. Няма да можеш да ядеш, освен меки храни като картофено пюре например. После свикваш и не те боли изобщо. Само при смяна на дъги.

3. При всеки е индивидуално. Ако нямаш място в устата се налага да се извадят от един до четири зъба. Но зависи и какви брекети ще си слагаш. Ако са на Damon вадене на зъби няма да е необходимо. На мен се налага да ми извадят 4 мъдреца, защото пречат и нямам място за тях, по този начин избутват дръгите зъби и се изкривяват.

4. Това при всеки е различно, трябва да питаш ортодонта си за това. Зависи до каква степен са ти изкривени зъбите и т.н. Аз ще нося моите около 10 месеца.

5. На мен ми дадоха комплект от 2 четки за зъби, едната от които е сгъваема, за да си я сложиш в чантата, за да можеш да си измиеш зъбите след хранене. В комплекта ми също имаше конец за зъби, медицински восък(ако някои брекет ти драска слагаш от този восък на него) един пясъчен часовник, които показва колко време е нужно да търкаш зъбите, четка за междyзъбни пространства и май имаше и още нещо. Предполагам че навсякъде така правят, но иначе можеш и да използваш обикновена твърда четка.

6. Всеки месец се ходи на контролен преглед при ортодонтката ти. Отделно ако се отлепи брекет пак трябва да отидеш. На определено време се ходи за смяна на дъги.

Смятам че ти отговорих подробно. Бтв и аз съм 7 клас. :)

mimijessi
05-25-2013, 18:44
Привет!
Ето я и моята история... От 3-4ти до 7 клас носех шини, тъй като зъбите ми бяха доста криви, но в 7ми клас зъболекарката ми каза, че вече няма да ми помагат, тъй като са останали 4-5 зъба, който са или нагоре, или надолу/не са на мястото си/. Тя каза, че единственият вариант е да си сложа брекети!


Същото ми каза и моята зъболекарка и след месец и половина(приблизително) ще ми ги слагат.Надявам се да не боли много. :D А на твоите въпроси мисля, че добре ти обясниха по-горе. :) И може би няма да ти вадят зъби, защото си носила шини преди това (поне на мен това ми казаха), но зависи от случая. :)

iibiza
05-25-2013, 21:12
1 - Нося брекети от почти 2 години .Сложих си ги в Пловдив.Всички прегледи включени + други неща като сменяне на дъги и т.н ми излезе 3500
2 - Като ти ги слагат не боли , но 2 часа след това боли доста.Не е за умиране но взависимост от прага на болката ти ще си проличи.В следващите няколко дена и да искаш да ядеш няма да можещ защото боли адски много ноо на супички!
3- Зависи как ти са разпределени зъбите..може да не се налага да ти вадят кътници или мъдреци.Кътници се вадят само тогава ,когато е много тясна челюстта и няма място за всички зъби дори след като се изправят.
4 - Пак зависи от проблема ти колко време ще ги носиш.Моя проблем е не толкова до криви зъби колкото проблемни челюсти.Което по-трудно се постига и става по - бавно. Попринцип се носят 1 -2 години.
5 - Аз имам така електрическа на Oral-B тя се води на Браун де.Със сменяеми накрайници струваше ми 65л.
6 - След като ти ги сложат те викат да ти сменят дъги или пръстени там каквото му е по реда.Аз понеже не съм от Пловдив ходя веднъж месечно и се занимава за 10 - 15 мин.
Извинявам се за правописните грешки :)

circlesquare
05-27-2013, 17:58
Как няма по-евтино от 3-4 000лв, до съвсем скоро носих брекети и за едната челюст ми излязоха 1200 с всичко, като дори това не са най евтините. Иначе другото ти е обяснено добре.

anonymous929647
05-30-2013, 12:44
Благодаря на коментиралите! Реших след 1-2 години/като събера парите/ да си сложа брекети, защото не искам да натоварвам нашите с още сметки. Тези са им достатъчни. :) Освен това намерих брекети - долни и горни, за 1500лв/обикновени/ и 2000лв/сапфирени, невидими/ в София и със сигурност там ще ми ги слагат! :)

iibiza
05-30-2013, 14:04
На колко годни си ? Защото колкото по - късно ги сложиш толкова по дълъг е периода на лечение.. Съдя по себе си защото си сложих брекетите на 16 и всичко става адски бавно с милиметри разлика , това е защото челюстта спира постепенно растежа си и зъбите са изцяло подредени.Моят съвет е да не стане прекалено късно. Не прави тази моя грешка :)

anonymous929647
05-30-2013, 18:07
Сега съм на 14, но както казах, в момента нямам достатъчно пари и не искам да създавам още разходи на родителите си. Ти колко време си ги носила и много ли са ти били криви? :)

iibiza
05-30-2013, 20:33
Нося го от 2011 година и все още съм с тях .. бяха ми криви само предните 3 -4 всички други са си добре но имах проблем с челюстта и така

anonymous929647
05-31-2013, 11:43
Още колко ще ги носиш?

DisappointedDreamer
05-31-2013, 11:51
Брат ми сложи брекети на долната челюст на 16 години, и на горната на почти 17 годишна възраст. Зъбите му са почти изправени, а имаше сериозни проблеми с кучешките зъби. Та, идивидуално си е, но е препоръчително по-раничко да ги сложиш.

iibiza
05-31-2013, 22:20
Не знам.. честно казано не ми казват някаква дата окончателно кога ще ми ги махат.Надявам се края на тази година или поне началото на другата :)

LadyTerrible
05-31-2013, 23:50
Носих 2 години на горните зъби и година и 3 месеца на долните,имах нужда и бяха доста зле.Колко ще ги носиш ти,зависи само от състоянието на зъбите ти.Няма да те лъжа,боли си,но си заслужава.След като ти ги махнат е важно да си поносиш шините,които ще ти дадат,за да не ти се върнат зъбите обратно или си сложи ратейнери-лепят се от вътрешната част на зъбите и ги държат на правилното им място.Сега си на 14,аз ги сложих на 12,това е най-подходящото време честно казано.Колко точно ще струват с прегледите зависи от лекаря,при който отидеш и модела на самите брекети,както и срока на лечение.