PDA

View Full Version : 8 клас и след това...



Golemiqmalyk123
05-30-2013, 20:17
Значи днеска разбрах, че ще трябва да пиша 2ри език, който обаче не мога да сменя. Това вярно ли е? Днеска класната пита кой какво иска като имаше 1 за френски и тя реши немски или руски да избираме. Английския го разбирам. Той би ли ми помогнал с немския или може да започна да ги бъркам? А руския питах майка ми и баща ми те казаха, че бил много труден с тези 6 падежа и много трудно са го научили. Чувам и от приятели как се оплакват от тоя руски, обаче не познавам хора, които наистина учат немски ( не 1 път на седмица ходят ала-бала). Та първо да ми кажете кой език е по-лесен и второ за устен изпит в края на 8 клас. И за него не разбрах много (много съм разсеян явно :D) Щял съм да говоря по 2 теми? За едната трябвало да си правя презентация, а другата ще трябва да я мисля там като съм или? Ами ако изтегля същата тема за която съм се готвил? Как ще се процедира? Въобще те ще ми задават ли въпроси, ще разговарят ли с мен и г/д колко време ще е този устен изпит? И кога ще е? Преди или след писмения?

DoubleDMG
05-30-2013, 20:32
Руски, почти като българския е.. Смятай аз нищо незнаех и имах 4 по превод на всеки изпит :D Немски , ако искаш професионално развитие.. Руски само за плаж ти трябва или барман ;дд

Mase
05-30-2013, 20:43
всяко нещо се научава, стига да имаш мерак

Golemiqmalyk123
05-30-2013, 21:36
А за този устен изпит? Много ме стресна честно казано... Под напрежение и най-лесното изречение няма да мога да кажа :(

DoubleDMG
05-31-2013, 05:59
Ми то устния е най-труден.. Ти к'во очакваш? Немския пък е още по-зле на устния ;дд

girlwithblueeyes
05-31-2013, 07:37
С две ръце и два крака съм за немският<3

Рускияте труден.

evtimow :3
05-31-2013, 16:26
С две ръце за руския.
Немският е ужасен + това, че той се свива все повече и повече, а руският набира все повече скорост.Руският може да е с 6 падежа, но е много близък до българския и няма да ти трябва особено много усилие да научаваш думи, докато почваш с немския още от азбуката.. Руският е по-добрият избор, според мен, но ти решаваш. :)

anonymous895156
05-31-2013, 16:40
Немският се говори в най-развитата икономика в ЕС и в половин Европа, а руския? Някои казват - учи руски, за да общуваш с руснаци при работа. Еми:
1. Образованите руснаци, с които би ви се наложило да разговаряте, ще знаят английски
2. Кой ви е казал, че ще общувате само с руснаци? Нали знаете, че с немския ще обхванете много повече народ? По тази логика дайте да научим всички езици на света. Нали за това е английският
3. Руският не набира скорост, точно обратното
4. Немският език се свивал - що за измишльотини
А при немския точно това ще ти е по-лесно, че го започваш на чисто. Руския постоянно ще го оплиташ с българския, които не са особено близки. Когато научиш доич, ще ти е по-лесно да учиш в престижни немски и австрийски университети. По-търсени са учителите по немски, което е показателно за езика.

evtimow :3
05-31-2013, 16:58
Немският се говори в най-развитата икономика в ЕС и в половин Европа, а руския? Някои казват - учи руски, за да общуваш с руснаци при работа. Еми:
1. Образованите руснаци, с които би ви се наложило да разговаряте, ще знаят английски
2. Кой ви е казал, че ще общувате само с руснаци? Нали знаете, че с немския ще обхванете много повече народ? По тази логика дайте да научим всички езици на света. Нали за това е английският
3. Руският не набира скорост, точно обратното
4. Немският език се свивал - що за измишльотини
А при немския точно това ще ти е по-лесно, че го започваш на чисто. Руския постоянно ще го оплиташ с българския, които не са особено близки. Когато научиш доич, ще ти е по-лесно да учиш в престижни немски и австрийски университети. По-търсени са учителите по немски, което е показателно за езика.
Всеки има право на мнение + това, че руските университети не са по-малко лоши от немските и австрийските.Другото е, че доста трудно ще объркаш руски и български при разговор, но дори и да ги объркаш, грешката в никакъв случай няма да е фатална. Кой каза, че учителите по немски са по-търсени? Докажи ми го.

tireheb
05-31-2013, 17:16
Немският се говори в най-развитата икономика в ЕС и в половин Европа, а руския? Някои казват - учи руски, за да общуваш с руснаци при работа. Еми:
1. Образованите руснаци, с които би ви се наложило да разговаряте, ще знаят английски
2. Кой ви е казал, че ще общувате само с руснаци? Нали знаете, че с немския ще обхванете много повече народ? По тази логика дайте да научим всички езици на света. Нали за това е английският
3. Руският не набира скорост, точно обратното
4. Немският език се свивал - що за измишльотини
А при немския точно това ще ти е по-лесно, че го започваш на чисто. Руския постоянно ще го оплиташ с българския, които не са особено близки. Когато научиш доич, ще ти е по-лесно да учиш в престижни немски и австрийски университети. По-търсени са учителите по немски, което е показателно за езика.

пълни глупости
то с всеки "образован" можеш да говориш на английски, ама друго си е да говориш родния език на бизнес партньор/етц. друго впечатление остравяш
с немския НЯМА да обхванеш повече народ. немски се говори само в германия и австрия.
руският набира скорост и това е очевидно освен ако не си полуидиот..
немският език не се свива, но и не се разраства

anonymous895156
05-31-2013, 17:18
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Knowledge_of_German_EU_ma p.svg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Knowledge_of_Russian_EU_map.svg

В Европа немският е много по-говорен. При нас руския го говорят по-голям процент от хора, но те са предимно възрастни.
За университетите http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2013/reputation-ranking Това е за 2013. В топ 100 единственият руски университет е Lomonosov Moscow State University на 50-то място и е с рейтинг 6,5 от 100. За сметка на това в първите 50 има два много хубави университета в Швейцария и Германия. Също така още 5-6 немски университета в класацията.

evtimow :3
05-31-2013, 17:25
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Knowledge_of_German_EU_ma p.svg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Knowledge_of_Russian_EU_map.svg

В Европа немският е много по-говорен. При нас руския го говорят по-голям процент от хора, но те са предимно възрастни.
За университетите http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2013/reputation-ranking Това е за 2013. В топ 100 единственият руски университет е Lomonosov Moscow State University на 50-то място и е с рейтинг 6,5 от 100. За сметка на това в първите 50 има два много хубави университета в Швейцария и Германия. Също така още 5-6 немски университета в класацията.
Единствения университет в класацията, който е над Ломоносов е в Швейцария. Но като нямаш пари, но знаеш немски, какво става? С немския ти трябват пари за университета.В Русия имат пълни стипендии, особено в Ломоносов. Руския е по-добър.

anonymous895156
05-31-2013, 17:29
Единствения университет в класацията, който е над Ломоносов е в Швейцария. Но като нямаш пари, но знаеш немски, какво става? С немския ти трябват пари за университета.В Русия имат пълни стипендии, особено в Ломоносов. Руския е по-добър.

Не, има и немски университет. За другото - 8-)

tireheb
05-31-2013, 17:32
гледайте реално на нещата
потърсете си няква работа, да видите кво искат хората
английският, естествено, се подразбира, че е задължителен
оттам нататък са всякви други езици - руски, испански, италиански, скандинавски...
никой не го ебе дали говориш немски или не
е, освен ако не искаш да мъкнеш цимент по строежите. там и английски няма да ти искат дори
руският пазар е ОГРОМЕН. едва ли има по-голям, единствено китайският може да се конкурира

evtimow :3
05-31-2013, 17:32
Не, има и немски университет. За другото - 8-)
Като се върнах, има, да, но тези университети имат много повече пари от руските университети.Тези пари идват от високите такси, които слагат. Така, че, ако си богат - учи немски, ако не си толкова богат - учи руски.

evtimow :3
05-31-2013, 17:33
гледайте реално на нещата
потърсете си няква работа, да видите кво искат хората
английският, естествено, се подразбира, че е задължителен
оттам нататък са всякви други езици - руски, испански, италиански, скандинавски...
никой не го ебе дали говориш немски или не
е, освен ако не искаш да мъкнеш цимент по строежите. там и английски няма да ти искат дори
руският пазар е ОГРОМЕН. едва ли има по-голям, единствено китайският може да се конкурира
Абсолютно съгласен.

tireheb
05-31-2013, 17:40
пп: мнението ми е на човек, учил 5 години интензивно в немска гимназия
най-безмислените 5 години в живота ми

anonymous895156
05-31-2013, 17:44
гледайте реално на нещата
потърсете си няква работа, да видите кво искат хората
английският, естествено, се подразбира, че е задължителен
оттам нататък са всякви други езици - руски, испански, италиански, скандинавски...
никой не го ебе дали говориш немски или не
е, освен ако не искаш да мъкнеш цимент по строежите. там и английски няма да ти искат дори
руският пазар е ОГРОМЕН. едва ли има по-голям, единствено китайският може да се конкурира

С италиански и испански ми е интересно какво може да се направи. Като говорим за пазари - добре, руският е голям, но самата страна не е хубава за живеене (според мен). http://spodeli.net/16/story-33096.html Ето тук са писали за работа в Русия.
За мен предимствата на руския са само ако се занимаваме с бизнес. Аз не познавам човек, който би се зае*ал в Русия, при положение, че може да да живее в европейски държави - коя от коя по-добра... Доколкото знам, тази година в Германия се търсят над 20 000 чужди програмисти. А и не знам евтимов от къде го измисли това за стипендиите в немските университети. Има студентски заеми, ако не успееш да спечелиш такива.
И все пак всичко опира до личен избор и предпочитания.

tireheb
05-31-2013, 17:46
да, тука си прав, руският е за работа, не става дума да се забиеш да живееш там

evtimow :3
05-31-2013, 18:02
С италиански и испански ми е интересно какво може да се направи. Като говорим за пазари - добре, руският е голям, но самата страна не е хубава за живеене (според мен). http://spodeli.net/16/story-33096.html Ето тук са писали за работа в Русия.
За мен предимствата на руския са само ако се занимаваме с бизнес. Аз не познавам човек, който би се зае*ал в Русия, при положение, че може да да живее в европейски държави - коя от коя по-добра... Доколкото знам, тази година в Германия се търсят над 20 000 чужди програмисти. А и не знам евтимов от къде го измисли това за стипендиите в немските университети. Има студентски заеми, ако не успееш да спечелиш такива.
И все пак всичко опира до личен избор и предпочитания.
Студентски заем, но е заем. В Русия, ако учиш в университет няма да ти е нужен заем, ако си кадърен.Със същата кадърност ще изплащаш 7-8 години минимум студентския си заем.
За да живееш в Русия добре, трябва да си много кадърен, с много късмет. Там е много скъпо и много висок стандарт има, но ако се уредиш там, всичко ще ти е наред.

anonymous895156
05-31-2013, 18:09
Студентски заем, но е заем. В Русия, ако учиш в университет няма да ти е нужен заем, ако си кадърен.Със същата кадърност ще изплащаш 7-8 години минимум студентския си заем.
За да живееш в Русия добре, трябва да си много кадърен, с много късмет. Там е много скъпо и много висок стандарт има, но ако се уредиш там, всичко ще ти е наред.

Студентският заем започваш да го изплащаш едва когато почнеш да изкарваш годишно определена сума пари според условията на банковия заем. Нека не се лъжем - таксите са близки, а ако си кадърен, ще получиш стипендия и за двете места. Дават ги по симиларни критерии.
На мен и самата страна ми е неприятна - всички тези пияници :D, този ужасен политически режим, тази консервативност ме карат да не харесвам Русия.

evtimow :3
05-31-2013, 18:14
Студентският заем започваш да го изплащаш едва когато почнеш да изкарваш годишно определена сума пари според условията на банковия заем. Нека не се лъжем - таксите са близки, а ако си кадърен, ще получиш стипендия и за двете места. Дават ги по симиларни критерии. На мен самата страна ми е неприятна - всички тези пияници :D, този ужасен политически режим, тази консервативност ме карат да не харесвам Русия.
Прав си да, но стипендиите в немските университети са в пъти по-малко, от тези в руските. Иначе за Русия: пияниците са само в България (руските), политическият режим е нещо средно м/у демокрация и комунизъм. Аз лично харесвам Русия, защото е различна, защото е необятна, защото според мен, не САЩ, а Русия е страната на неограничените възможности.Харесвам държавата, не от това, че някой ми втълпява, а просто, някак много повече ми допада от така скучните Германци или снобите Англичани. Относно консервативността - в Москва стават най-големите купони.

perry_the_platypus
05-31-2013, 18:24
Водите супер безсмислен спор, както и да е.
Учи този език, който ти харесва повече.!
Относно устния изпит, много често се организира от самото училище и те си решават на коя дата да е. Нашият примерно е след писмения. Питай пак учителките ти, те знаят най-добре. Впрочем, кой език изучаваш?

ameli
05-31-2013, 19:16
И двата езика са гадни, на мен лично немския ми е голяма мъка.. вече две години го проклинам, но започнах да го схващам и не е чаааак толкова зле. Иначе учи каквото ти се учи, не това, което е по-лесно.

OoVasKoO
05-31-2013, 19:31
Западът надделява в тая тема . . .

anonymous895156
05-31-2013, 20:52
Прав си да, но стипендиите в немските университети са в пъти по-малко, от тези в руските.

Докажи ми го

dieselpower
05-31-2013, 22:39
Човекът говори за втори език, надали ще го научи толкова добре, че да ходи да учи в съответната страна. Втори език в гимназията (особено ако не си от много ученолюбивите) ще го знаеш толкова, колкото да се запознае с някой и най-много да проведеш някакъв семпъл разговор. В този случай, ако си се ориентирал да останеш да учиш в България по-добре Руски научи защото доста руснаци се местят да живеят тук. Но ако ще ходиш в Европа по-добре Немски (който според мен е по-труден).