PDA

View Full Version : Зъбен камък



thegame92
05-30-2013, 22:37
Проблема ми е малко сложен , а пиша тук, защото се надявам да е имало още някой с моя проблем и да ме посъветва.
Зъбен камък не ми е чистен от 1 година и нещо, но на цялата горна част от дясно на зъбите имам зъбен камък , а на някои зъби наистина е ужасно много. Да уточня също, че до сега са ми чистили зъбен камък само ръчно и болката наистина е неописуема и нетърпима ( с чуствителни зъби съм и имам проблем с венците ) .
1-ви въпрос Може ли да стане още по зле , ако не се почисти зъбния камък възможно най скоро?
2-ри въпрос Повече ръчно няма да се съглася да ми чистят зъбен камък, другия начин е с ултразвук, но пък ми казаха че ако имам проблем с венците, не е добър вариант , а не се сещам за друг?
3-ти въпрос След като се махне зъбния камък, дали ще има усложнения с венците, понеже на 1-2 зъба са се дръпнали много и след като се махне зъбния камък ще останат големи джобове?
4-ти въпрос Има ли някакъв друг начин , освен при зъболекар да се махне зъбния камък ( четох за сода бикарбонат и т.н , но съм доста скептично настроен)
5-ти въпрос Някой имал ли е подобен проблем като моя, на 5-6 зъба да има по доста зъбен камък и как е минало всичко?

Питам тези въпроси тук, понеже зъболекарите в моя град ( а съм ходил на доста) изобщо не са от най-разговорливите и отговарят с половин дума , на всичкото отгоре и гледат само как да ти вземат повече пари, а да не свършат почти нищо ..

tireheb
05-30-2013, 22:41
е като не искаш ръчно, иди на ултразвук.. тва са двата начина, доколкото знам... тва със сода бикарбонат го забрави, най-много да ти опадат зъбите, лол
мен лично точно веднъж в живота ми са ми махали зъбен камък и беше с ултразвук. не знам, не ме БОЛЕШЕ в конвенциалния смисъл на думата, ама беше много... гадно усещане, не моа да ти го опиша. някво ти става топло и ти чегърта и... абе гадно ми беше ;д ама не е няква нетърпима болка

vladyman
05-31-2013, 05:59
Тази чувствителност на зъби и венци от която се оплакваш е точно заради зъбният камък и лоша дентална хигиена. Започни да ходиш редовно да ти чистят зъбният камък и тази чувствителност ще намалее, говоря от личен опит. За другите въпроси не мога да ти отговоря, но не виждам как да имаш затлачен зъбен камък може да е по-добре отколкото а нямаш.

canopy_
05-31-2013, 11:35
Съвет - не го отлагай! Знам колко неприятни са денталните лекари за масата хора, знам, че процедурите не винаги са безболезнени, но не бива това да те кара да отлагаш във времето един ясно видим проблем. Зъбният камък може да доведе до доста проблеми - лош дъх, трудно почистване на междузъбните простраснтва, заболявания, засягащи зъбите, венците и т.н. Високата чувствителност може да се дължи именно на това.
Ще има болка във венеца най-вероятно, но по-добре един път да изтърпиш, от колкото после да си патиш. С времето зъбният камък става повече и повече, а болката също не отстъпва при почистването, ако това ще ти даде повече смелост, хих. :)
Венецът може много бързо да се възстанови след процедурата, повечко жабуркане с вода за уста и си бонбон.

Забрави за содата! :)

Успех!

thegame92
05-31-2013, 12:30
Съвет - не го отлагай! Знам колко неприятни са денталните лекари за масата хора, знам, че процедурите не винаги са безболезнени, но не бива това да те кара да отлагаш във времето един ясно видим проблем. Зъбният камък може да доведе до доста проблеми - лош дъх, трудно почистване на междузъбните простраснтва, заболявания, засягащи зъбите, венците и т.н. Високата чувствителност може да се дължи именно на това.
Ще има болка във венеца най-вероятно, но по-добре един път да изтърпиш, от колкото после да си патиш. С времето зъбният камък става повече и повече, а болката също не отстъпва при почистването, ако това ще ти даде повече смелост, хих. :)
Венецът може много бързо да се възстанови след процедурата, повечко жабуркане с вода за уста и си бонбон.

Забрави за содата! :)

Успех!

мерси много, ами мен най-много ме притеснява това , че на 2 зъба има ужасно много зъбен камък..

pepa97
05-31-2013, 22:27
З-Ъ-Б-О-Л-Е-К-А-Р !

hellgod2
06-02-2013, 13:38
И аз имам един въпрос. На 17 съм и до сега не съм чистил зъбен камък. Знаете ли колко пари ще ми излезне ? Защото знам че ако нямаш 18 пломбите и др. неща са безплатни. За чистене зъбен камък ще вземат ли пари ?

Sarafina
06-02-2013, 13:39
Средно 20-30 лв. зависи...

thegame92
06-02-2013, 18:16
Махнаха ми зъбния камък на 1 от зъбите ( имам на 4-5 ) , обаче болката просто не може да се сравни с нищо друго. В началото си мислих, че ще мина без упойка ама беше абсурдно да търпя така, сложи ми упойка ( която или не ме хвана добре или толкова има ефект ) болката отново беше ужасно силна, да не говоря пък колко кръв изплюх ( най-вероятно заради възпалените венци ) . След като ми махна зъбния камък на единия зъб въобще се отказах тотално за другите.. просто за 5-10мин. такава болка беше, че наистина трудно ще се навия пак на това. Зъболекаря обаче ми каза, че ако искам можело да пробвам със сода да слагам в/у зъбния камък понеже е много, но да не търкам много зъба, а главно там където е камъка, защото ако съм си търкал много зъбите със содата, можело да си повредя емайла....

pepa97
06-03-2013, 14:22
И аз имам един въпрос. На 17 съм и до сега не съм чистил зъбен камък. Знаете ли колко пари ще ми излезне ? Защото знам че ако нямаш 18 пломбите и др. неща са безплатни. За чистене зъбен камък ще вземат ли пари ?

Най-много до 50 лв ,зависи в кой град си и при кой зъболекар си ;)

draid
06-05-2013, 09:32
Абе на какви зъболекари ходите бе ? Кой в днешно време ръчка зъбен камък с инструменти ? Тия са някакви дето работят в миналия век... Аз от сума време даже не съм давал да ми ровичкат с машинка по зъбите. Вече има лазери хора, ползвайте съвременната техника, не тази от миналия век... Зъбен камък или с ултразвук или с лазер.

POLLINA
06-05-2013, 09:34
Ехее кви са тия лиготии. Изобщо не боли

mlakniwe
06-05-2013, 09:55
Искам и аз да питам нещо-никога не съм ходил да ми чистят зъбен камък-ся искам да отида да ми го изчистят и едно избелване искам и не знам колко ще струва горе долу и дали си заслужава, защото няям платени здравни осигуровки за 9 месеца и се чудя да ги плащам ли и после да ходя с направление или направо да отида на частен заболекар

POLLINA
06-05-2013, 10:01
Искам и аз да питам нещо-никога не съм ходил да ми чистят зъбен камък-ся искам да отида да ми го изчистят и едно избелване искам и не знам колко ще струва горе долу и дали си заслужава, защото няям платени здравни осигуровки за 9 месеца и се чудя да ги плащам ли и после да ходя с направление или направо да отида на частен заболекар

Как така се чудиш дали да ги плащаш?! Нали знаеш,че рано или късно ще ти се наложи. Глобата за неплатени повече от 3 здравни вноси е от 500 лв до 1000лв. Отделно има и годишна лихва около 20 % мисля...

yakuza_
06-05-2013, 10:04
това избелване на зъбите е най-болезненото нещо :D

POLLINA
06-05-2013, 10:06
големи сте лигльовци :Д

yakuza_
06-05-2013, 10:07
вадели са ми нерв от предния зъб, дълбали са ми зъбите, вадели са ми половин счупен зъб, ама нищо не болеше така както избелването, по принцип винаги търпя само да свърши по-бързо, ама след 1 час не издържах и исках 5 мин почивка :D

POLLINA
06-05-2013, 10:09
:ДД аз никога не давам да ми слагат упойка, търпя си всичко, куче съм :cool:

yakuza_
06-05-2013, 10:11
на мен като ми правиха счупения зъб ми сложиха 3, защото нещо не ме хващаха (те настояха да има)
иначе и аз не слагам, само се дават излишни пари :D

POLLINA
06-05-2013, 10:12
мен да ме питаш, не знам що не давам да ми слагат, въпреки е отвътре се разяждам ,физиномията ми е на Железиния човек:ДД

yakuza_
06-05-2013, 10:14
момичетата имат по-висок праг на болка :D

POLLINA
06-05-2013, 10:17
Така е:Д
Добре е че поне си признавате:д

mlakniwe
06-05-2013, 11:04
Аз напрао искам нови зъби, че долните ми са кривички, направо ги избивам всички и слагам едни импланти :D кво ще се занимавам само

POLLINA
06-05-2013, 11:08
ми на първо време си плати здравните осигуровки

draid
06-05-2013, 14:17
Търпете да ви боли, като ви е толкова акъла...

POLLINA
06-05-2013, 14:21
за мен е в рамките на търпимото, не ми пречи, издържам на болка.Къде е проблема?

draid
06-05-2013, 16:56
Що ли пък трябва да търпя болка изобщо ? Ама казах ви щом искате търпете си я. Аз живея в 21 век и ходя на зъболекар без да усещам никаква болка, била тя търпима или не.

ross
06-06-2013, 09:29
Зъбният камък е добре да се почиства всяка година. Не трябва да се чака напластяване. При последното ми посещение стоматологът ми предписа след измиването на зъбите да изплаква устата си с Елудруил - предотвратява натрупването на зъбен камък.