PDA

View Full Version : Малко помощ по история



kinir2
06-08-2013, 15:13
Здравейте,
Имам за домашна по история да представя България като държава с много славни моменти, минало, известни личности и т.н. Подготвил съм повечето информация, но някой може ли да ми каже коя е най-добрата битка и най-блестящ военен успех от българската история след Освобождението? Чувал съм много хора да говорят за подобно нещо, но не съм сигурен за какво точно става въпрос. Има ли нещо общо с Балканските войни (Първата балканска война) срещу Османската империя през 1912-1913 г.?

vladyman
06-08-2013, 15:37
Блестящи военни успехи след освобождението практически нямаме, изключая първите две войни на балкнаските държави срещу Турция. Иначе ние участваме във всяка война,но неминуемо губим всеки път.

Все пак можеш да споменеш обсадата на Одрин през 1913, където като стратегия сме гола вода, но с безумна смелост и патриотизъм българските войничета успяват да превземат "непревземаемият" Одрин.

dark_girl
06-08-2013, 15:50
Да,наистина можеш да споменеш момента,в който превземаме Одринската крепост.След Освобождението не се сещам за наша победа,тъй като имаме само загуби .. По време на Балканските войни нашите съюзници ни обявяват война,в 1-та световна война сме на страната на губещите-Централните сили,а във втората световна война сме на страната на Тристранния пакт,отново от страната на губещите.Може да отбележиш,че през 1941 година си връщаме Южна Добруджа/Лелееле,дано не се изложа тук/.
И вероятно пропускам нещо ..

kinir2
06-11-2013, 19:11
Значи затова не съм се сетил за големи победи - защото такива почти липсват.

Може да отбележиш,че през 1941 година си връщаме Южна Добруджа/Лелееле,дано не се изложа тук/.
Годината на Крайовската спогодба (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D 0%B0_%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B1%D0 %B0_%281940%29) е 1940, но все пак е по-добре да се сетиш за някое събитие като объркаш годината с една, отколкото изобщо да не го знаеш!
Мерси, помогнахте ми! :)

dark_girl
06-12-2013, 11:59
Аз не помня много години,но повечето мисля,че ги знам..Благодаря за поправката.

granger
06-12-2013, 13:02
Нямаме славни победи след освобеождението?! Я дай пак?
Войната със Сърбия 1885 /Ноември/
Първата Балканска Война ,като Одринската е най-изестната , но останалите не са по-малко важни.
Победата при Дойран на Ген. Владимир Вазов по време на ПСВ