PDA

View Full Version : Холотропно дишане.



KumchoValcho
06-08-2013, 19:48
Преди няколко седмици ми поставиха диагноза тревожно разстройство. Последните месеци ги изживявах изключително тежко- панически атаки зачестяваха, натрапчивите мисли за смърт и обреченост, хипохондрията, чувство за нереалност и тн.
Изписаха ми антидепресанти, но отказах да да ги пия и реших да разреша проблемите си, вместо да ги потискам с хапчета. . Самите хапчета просто потискат емоциите, а старите модели на мислене, убеждения, травми си стоят и ме разяждат от вътре. Целта е да се променя като личност, не да се превърна в робот. Реших, че е време. Висейки си във фейсбук, пак в отчаяние, изпълнен със страх и тревожност получих покана за семинар по Холотропно дишане. Отдавна знам какво представлява и съм запознат с идеите на трансперсоналната психология, но не ми беше приоритет да го посетя, все си казвах "някой ден ще го пробвам". Но в момента, в който го видях веднага звъннах и се записах.
Холотропното дишане накратко представлява една сесия от 2-3 часа, в която чрез дихателна техника изпадате в много дълбоко състояние (като същевременно сте съзнателни и знаете какво правите), при което започват да се проявяват различни неща, потиснати в подсъзнанието ми. При този вид дишане кръвта се алкализирала, блокирала се кората на мозъка и всичко от подсъзнанието изскачало, което е потиснато. Целта е пречистване, освобождаване от страхове, травми, притеснения, в крайна сметка подобряване на качеството на живот. Та малко се притеснявах, защото човек в това състояние понякога ръмжи, вика, пее, тропа, плаче, всичко това провокира освобождаването на тези подсъзнателни емоции, а мен ме беше срам..
Първия път при мен не беше нещо кой знае какво освен сковаване в крайниците. Но третата ми беше доста интензивна. Сковах се целия. Ръцете и пръстите ми бяха свити и станали на камък, лицето също, устата почти ми се беше затворила и едвам дишах, буквално бях парализиран, беше много странно. после изпитах желание да ръмжа, да бутам, да викам, много силна агресия усетих и псувах с пълен глас 8-) (а по принцип не съм никак агресивен). После много силна тъга, помня, че се смях истерично по едно време. Ти си си в съзнание, просто изразяваш емоциите, които ти излизат. Нямах трансперсонални преживявания или други емоции, но в началото е нормално да са само физически преживявания. Идеята е, че когато оставиш емоцията да достигне своя пик тя изчезва, защото един вид я приемаш, потапяш се в нея и се разтваряш. И ставаш свободен :)
Досега имам 3 дишания. Няма и спомен от паническите атаки и пристъпите на страх. Чувствам се спокоен и уравновесен. Имам си нормалните притеснения и проблеми, докато преди просто живеех в СТРАХ. Само хора, които са се сблъсквали с това ще ме разберат колко е ужасно да имаш тревожно разстройство, в какъв АД ти се налага да живееш, без да ти се случва кой знае какво. Също така спрях да си поставям диагнози за всяка болка в тялото си (хипохондрия). Имам доста черти от характера си, над които да поработя, но просто ме извади от една много голяма дупка, в която бях попаднал и психиатрите не биха могли да ми помогнат. Определено ще продължа да ходя на холотропни сесии с цел по-нататъшен напредък. Аз съм много доволен от терапевта, при който ходя като организира семинари. Много е важно кой те наблюдава, защото по време на дишането в редки случаи някои хора изпадат в доста бурни състояния. Ако терапевта знае кво прави е напълно безопасно да изпадаш в каквото състояние си искаш ;Д
Холотропното дишане, в сравнение с другите подходи за личностно и емоционално развитие е доста тежка артилерия, защото бърка много надълбоко в съзнанието. Много съм доволен като цяло.

KumchoValcho
06-09-2013, 15:35
черно>бяло
черното винаги е на мода ;р

Lorosh
06-09-2013, 15:45
Защо в Стар Трек няма негри?
Защото действието се развива в бъдещето 8)

POLLINA
06-09-2013, 15:55
Слаба воля, слаб характер. Това бих казала аз.

scioquoniamsuccedere
07-18-2013, 22:13
А при кой терапевт ходиш, от къде си? И как се чувстваш сега... иначе всичко, което описа го изпитвам и аз от 3 години вече, но понякога отшумява... после отново ме застига този ад :х и се отчайвам, че няма са се оправя на моменти ..:/ :)

domain
07-19-2013, 12:54
Имам страхотна оферта: -50% отстъпка за новоразработената ми система за АНАЕРОБНО ДИШАНЕ! Гаранция - няма и да се сетиш за проблемите си.
При все ако си привърженик на бъркането "много надълбоко в съзнанието" имам на разположение една ударно-пробивна Bosch.
За повече инфо - лично :)