PDA

View Full Version : Работа в МакДоналдс ПОМОЩ



fify.koleva
06-09-2013, 10:44
Здравейте, не знам дали темата е точно за тук но много спешно ми трябва помощ.
Днес подписах трудов договор в МакДоналдс но вече съжалявам.... искат ми 6 месеца работа или 600 лв неустойка ако напусна преди това...та въпроса ми е: още не съм подала никакви документи (дори копие от лична карта не съм представила) но подписах договора.. мога ли да не си вада документите и да не започвам, или да кажа че при прегледа при личния лекар са ми открили например астма и не мога да започна работа и да прекратя договора без да плащам тези 600лв ? Моля ви помощ :(((

EinGutesKind
06-09-2013, 10:54
Не знам някой да е издържал 6 месеца на работа там. Условията са ужасни, парите - нищожни.

fify.koleva
06-09-2013, 10:58
Да, и точно затова искам да се измъкна сега преди да е станало трвърде късно, за съжаление тези неща ги дочух след като подписах :( Та някой може ли да ми каже ще стане ли някак без да плащам 600лв, няма откъде да ги извадя

POLLINA
06-09-2013, 10:58
MaкДоналдс е най- прецаканото място за работа.
Договор преди да се подпише се разглежда внимателно.
Астмата не ти пречи да работиш. Това не ти е детска градина, съжалявам, но е така.
На колко години си? Във връзка с договора те питам? На какви пари и на какви работни часове пише,че те осигуряват?

fify.koleva
06-09-2013, 11:03
На 18 съм, това ще ми е първа работа, дори още не съм си изкарала трудова книжка. Догово го прочетох, знаех за неустойката и ми беше все тая защото мислех че няма да са толкова страшни нещата но се разрових и...направо ми се реве...
Работни часове-8, график още нямам, а в тях е само и единствено трудовия договор. не съм им дава нито копие от ЛК нито трудова книжка, нищо....Дадоха ми униформа, която без проблем мога да я върна

POLLINA
06-09-2013, 11:05
Как така си на 18 години и си мислиш,че подписването на един договор не значи нищо не знам.
Мм според свършена работа вече.

fify.koleva
06-09-2013, 11:10
Не съм казала че нищо не значи, напротив, занех че е сериозно и бях готова и ентусиазирана за работата докато не изчетох всички негативизми.... Работи ми се, бих дала всичко от себе си и единственото което очаквам е да се държат с мен като човек и да са коректни, а до колкото чух и изчетох за МакДоналдс това са последните нещо които се случват+те държат насила...

POLLINA
06-09-2013, 11:12
Ами нещата се проучват преди да се подпише договор. Това за неустойката със сигурност го пише там.
Никой не те държи насила. Държат те след твоето съгласие /подпис/

fify.koleva
06-09-2013, 11:14
Добре, и все пак, някой който е работил там може ли да ми даде мнение/съвет...?

innuendo
06-09-2013, 12:25
С риск да прозвуча цинично, ще ти кажа една изпитана рецепта:
Поръчваш си чревни изследвания под предлог, че много те боли корема.
Даваш проба, като привнасяш в нея силно септичен материал - например гной (има места, от които можеш да намериш) и намазваш внимателно с тънка четчица.
Резултатите ще покажат мощно стомашно-чревно разстройство и от Мака щат, не щат, ще те изгонят.
Надявам се, че бях полезен.

fify.koleva
06-09-2013, 13:33
мерси, а при такъв случай 600лв ще ми ги искат ли?

POLLINA
06-09-2013, 13:34
:lol:

yakuza_
06-09-2013, 13:58
точния раздел си намерил

Lorosh
06-09-2013, 14:01
моите съболезнования :(

Sh@d0w
06-09-2013, 14:27
Не се оставяй на слухове, вече си подписала виж какво е.

Макдоналдс както знаеш е франчайз, ако не знаеш какво е това потърси значението на думата в нета. Тоест повечето заведения нямат общо едно с друго, всяко си има своя управа. Така че, така и така вече си се хванала на хорото не започвай негативно настроена.

И следващия път проучвай преди да подписваш нещо, а не обратното.

fify.koleva
06-09-2013, 14:43
надявам се да попадна на готини хора, да са корекнти и да се държат човешки, ако е така съм готова на всичко, дори да поемам малко повече труд от необходимото, и да са разбрани а не накакви арогантни дето се държат с теб като с боклук както съм чувала за останалите заведения на Мкд

OoVasKoO
06-09-2013, 16:07
Ами то е затова, за да ти е евтино като ходиш.

Бях чувал, че от препаратите там ти се износват много по-бързо обувките и се късат :D

POLLINA
06-09-2013, 17:12
Много зависи от срока за изплащане на неустойката

fify.koleva
06-09-2013, 17:24
Най-добре е да ги питаш дали може да се откажеш преди да си започнала и да ти върнат договора.

Възможно ли е?

POLLINA
06-09-2013, 17:26
Лично аз не мисля,че ще стане.

Sh@d0w
06-09-2013, 18:15
В Българското законодателство няма нито една точка по която могат да ти удържат каквато и да била неустойка при прекратяване на договор. Това е чест трик от работодателите уж да "плашат" зелените, но фактически нищо не могат да ти кажат дори да има такава клауза в договора който си подписала.

Знам го от работодател, който ползва същия трик. Така че спокойно.

fify.koleva
06-09-2013, 18:16
Нямаш какво да губиш, нищо не ти пречи да опиташ.
А може да има и някакви други основания по договора, ама трябва да го видя.

ето го:
http://prikachi.com/images.php?images/440/5575440C.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/454/5575454S.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/455/5575455s.jpg

не са мой снимките, но става дума за едно и също.

Auriss
06-09-2013, 19:11
Кодекс на труда :



Прекратяване на трудовия договор от работника или служителя без предизвестие

Чл. 327. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 327, доп. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:

6. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) продължава образованието си в учебно заведение на редовно обучение или постъпва на редовна докторантура;


Прекратяване на трудовия договор от работника или служителя с предизвестие

Чл. 326. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., доп. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Срокът на предизвестието при прекратяване на безсрочен трудов договор е 30 дни, доколкото страните не са уговорили по-дълъг срок, но не повече от 3 месеца. В колективен трудов договор срокът на предизвестието при уволнение по чл. 328, ал. 1, т. 1 - 4 и т. 11 може да бъде поставен в зависимост от продължителността на трудовия стаж на работника или служителя при същия работодател. Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора.

http://lex.bg/laws/ldoc/1594373121

Ta ... 3 месеца в твоя случай. Аз те съветвам изобщо да не се вясваш. Ако направят проблем - начукай им го с чл 327 - няма к'во да кажат. Б-я е част от ЕС, а в ЕС на работодателите им се подава отзад (за щастие). Не сме Щатите, колкото и да им се иска на мизерниците от МК да си въртят циганиите тук.
Успех.

fify.koleva
06-09-2013, 19:30
Кодекс на труда :




http://lex.bg/laws/ldoc/1594373121

Ta ... 3 месеца в твоя случай. Аз те съветвам изобщо да не се вясваш. Ако направят проблем - начукай им го с чл 327 - няма к'во да кажат. Б-я е част от ЕС, а в ЕС на работодателите им се подава отзад (за щастие). Не сме Щатите, колкото и да им се иска на мизерниците от МК да си въртят циганиите тук.
Успех.


Мерси много. Аз тъкмо кандидатствам за университета, редовно, и ако ме приемат ще им тегла 1 майна. Другия вариант е да си изработя 600лв, да им връча тъпите пари и да ми е мирна главата и следващият път да ми е за урок...

Auriss
06-09-2013, 20:14
http://www.bgrabotodatel.com/company.php?id_firm=1140 - преглеждай го този сайт ВИНАГИ преди да се занимаваш с някоя по-популярна фирма. Правиш си съпоставка мнение-грамотност на автора и си вадиш изводите. Не само към теб е съветът, де.

fify.koleva
06-09-2013, 21:00
за съжаление го разгледах след това....надявам се при мен да е някакво изключение и средата да е търпима..

fify.koleva
06-09-2013, 21:55
Ами значи, това е - първо пробвай да ги питаш да се откажеш и да ти върнат договора. След това, ако не стане, просто ги уведоми, че няма да го изпълняваш, и накрая направи това, което ти казаха тези преди мен.
Иначе това, което ти казах, че трябва първо да те съдят, не се знае дали е вярно, защото в договора има точка, че направо се снабдяват с изпълнителен лист, но мисля, че ако възразиш в срок, пак се отива на дело. От друга страна, всяко дело е оскъпяване, а 600-те лева може и да не са чак толкова много ако се наложи да се платят. Но това май изобщо няма значение, просто уточнявам.

Има обаче един 3-дневен срок, който ако е минал и ако е подадено уведомлението, едва ли ще могат да върнат договора, а ще трябва да се прекратява по друг начин:

Благодаря! Договора го подписах сутринта на 09.06.2013 сутринта, утре по същото време или малко по-рано ще отида да си го поискам.Надявам се не са действали толкова бързо че за няма и 24 часа са го заверили и изпратили...ще ми падне огромна тежест от сърцето, просто не знам как можах да го направя..от притеснение тази вечер сигурно няма да спя...

fify.koleva
06-09-2013, 21:57
Точен е раздела, иначе нямаше да видя темата, а аз влязох, защото видях, че е не, където се очаква да е и ето, че дадох съвет.

Мерси за адекватните отговори, честно казано ми помогнахте а не ме нахранихте веднага(което си заслужавам реално, признавам го)...но какво да се прави, за пръв път в живота ми се случва такова нещо, а и всеки прави грешки...

fify.koleva
06-09-2013, 22:01
Ако може още 1 въпрос, съжалявам че ви натоварвам така но... ;(
Ако някак си са съгласни да ми то прекратят, без неустойка, как да бъда сигурна че не ме лъжат? Например казват ми, ок , свободна си. какъв документ трябва да получа за да съм сигурна чя няма да ми използват личните данни или че няма внезапно да решат че си искат парите и да ме изненадат с призовка...?

EinGutesKind
06-09-2013, 22:14
Ама това е много кофти. Взимат те на работа, вбесяват те за да напуснеш и накрая дай 600 лв. :shock:

fify.koleva
06-09-2013, 22:21
Ама това е много кофти. Взимат те на работа, вбесяват те за да напуснеш и накрая дай 600 лв. :shock:

Точно...600лв това е страшно много..а и честно казано за пръв път чувам такова нещо..

fify.koleva
06-09-2013, 22:48
Ако това, което ти казаха, е вярно, няма защо да не можеш да спиш. Но е добре да отидеш по-рано при първа възможност. Ако не могат да ти го върнат и трябва да се разваля, вече ще трябва да се подписва ново споразумение или нещо такова и там също трябва да внимаваш какво подписваш. Може и да е нещо едностранно само от тяхна страна. Но то вече няма да е спешно и ще може да се консултираш ако трябва, за да знаеш какво подписваш. Там трябва да пише, че не се дължат неустойки и такива неща. Теоретично има и вариант да се споразумеете за някаква по-малка неустойка, не 600, а примерно 100 лв, но това, нали, както казаха по-горе, е безсмислено, защото тези 600 не ги взимали. За личните данни - каквото е било досега, след подписването на договора, такова си е и занапред.

Благодаря! Хора наистина много ми помогнахте особено M455, направо задължена съм ви.... Наистина се надявам нещата да се получат, и 100лв да искат няма да са проблем, все пак не са 600.. Отърва ли се ще съм най-щастливия човек и както се казва ще имам "обица на ухото" за напред какво правя. Надявам се и вие се поучихте от моите тъпизми днес и внимавате. Пак благодаря на всички и стискайте палци, ще споделя какво е станало :)

yakuza_
06-10-2013, 05:43
бтв като си търсиш работа и обикновено за мн фирми има някакви негативи из сайтовете, това не означава, че задължително проблема е в тях

JDeel
06-10-2013, 13:33
Това е манипулация и изнудване. Те ако предлагат качествени условия на труд няма нужда да се притесняват че някой ще иска да ги напусне до 6 месеца. Повече от това - би имало наплив от желаещи да се вкарат там и черни магии против наетите само и само да уволнят някой по някаква причина за да се освободи място. Аз поне не бих се занимавал при такива условия.

anonymous708973
06-10-2013, 18:40
Преди да мрънкате наред, вземете се поинтересувайте малко.
ЕСТЕСТВЕНО, че ще плаща неустойка, ако напусне преди тия 6 месеца. Защо ли? Защото тия 6 месеца са изчислени като избиване на инвестицията, наречена "обучение на новоназначен". С прости думи, те отделят пари и време, за да я обучат, тя няма право да не им ги върне във вид на труд за 6-месечен период.

lqlq89
06-10-2013, 18:50
Значи аз преди две седмици подписах договора. Казаха ми това за 6те месеца и 600лв, които трябва да се платят, ако напусна преди това. Но моят договор, както разбрах и твоят, е сезонен. А пък и ми казала, ако закъснея три пъти или не отида пак 2-3 пъти, ме гонят направо.
Аз издържах два дни :D сложиха ме още първия ден на каса, имат по 10 чаши, всяка е за различно нещо. 10-15 десерта. 20 сандвичи, хапки....лудницата беше пълна. Отделно първо ме учиха за хигиената, разни кърпи и парцали. Разни мопове. :D
Първият ми ден беше трагичен, много хора, носене на храна постоянно-картофи, напитки, десерти. Вторият вземах само поръчките и беше по-леко. Но толкова много за помнене, около 15 категории, вътре с по още 10. Много се бях шашнала.
А също ще съм студентка и ми предстоят изпити. В главата ми бяха само сандвичи и глупости. На другия ден пък ми беше много лошо, не ми беше добре. И се отказах да ходя повече. Прекратихме договора. Писахме, че ще заминавам да уча в чужбина и така.
Иначе като цяло се свиква. Но лятото е лудница. По принцип обучението е три седмици, моето беше два дена и искаха да съм сама на каса, нямаше как да се получи просто. Поне се научих да им правя салатите. :D:D:D
Аз там бях два дена, както вече каза. Не бях яла нищо, освен салата у нас. Миришеше ми ужасно и не ми се гледаше храна. :D:D:D

fify.koleva
06-10-2013, 19:23
Значи аз преди две седмици подписах договора. Казаха ми това за 6те месеца и 600лв, които трябва да се платят, ако напусна преди това. Но моят договор, както разбрах и твоят, е сезонен. А пък и ми казала, ако закъснея три пъти или не отида пак 2-3 пъти, ме гонят направо.
Аз издържах два дни :D сложиха ме още първия ден на каса, имат по 10 чаши, всяка е за различно нещо. 10-15 десерта. 20 сандвичи, хапки....лудницата беше пълна. Отделно първо ме учиха за хигиената, разни кърпи и парцали. Разни мопове. :D
Първият ми ден беше трагичен, много хора, носене на храна постоянно-картофи, напитки, десерти. Вторият вземах само поръчките и беше по-леко. Но толкова много за помнене, около 15 категории, вътре с по още 10. Много се бях шашнала.
А също ще съм студентка и ми предстоят изпити. В главата ми бяха само сандвичи и глупости. На другия ден пък ми беше много лошо, не ми беше добре. И се отказах да ходя повече. Прекратихме договора. Писахме, че ще заминавам да уча в чужбина и така.
Иначе като цяло се свиква. Но лятото е лудница. По принцип обучението е три седмици, моето беше два дена и искаха да съм сама на каса, нямаше как да се получи просто. Поне се научих да им правя салатите. :D:D:D
Аз там бях два дена, както вече каза. Не бях яла нищо, освен салата у нас. Миришеше ми ужасно и не ми се гледаше храна. :D:D:D

Здравей! Аз днес нямах кураж да отида, беше ме страх....документи още не съм тръгнала да си вадя, мисля да се позабавя... между другото не са ми казали че ми е сезонен договора, ти как го разбра това? Как прекрагихте договора, ако мога да те попитам? Взаимно съгласие, ти поиска или те? Искат ли ти пари? И ако не е тайна, в кой Мак?

anonymous708973
06-10-2013, 20:09
Първи ден на каса, милата.
Оня ден на един момък му отне 4-5 минути да донесе две салатки, 2 дресинга и сандвич. Погледна си в списъка 5 пъти и забрави да даде вилици. Съжалих го..

Chacho
06-11-2013, 08:39
Преди да мрънкате наред, вземете се поинтересувайте малко.
ЕСТЕСТВЕНО, че ще плаща неустойка, ако напусне преди тия 6 месеца. Защо ли? Защото тия 6 месеца са изчислени като избиване на инвестицията, наречена "обучение на новоназначен". С прости думи, те отделят пари и време, за да я обучат, тя няма право да не им ги върне във вид на труд за 6-месечен период.

Да, но в повечето случаи се подписва временен договор за изпитателен срок и има клауза, която гласи, че можеш да напуснеш с едномесечно предизвестие без неустойки. И съм почти сигурен, че законово са длъжни да впишат такава клауза.

lqlq89
06-11-2013, 10:15
Първи ден на каса, милата.
Оня ден на един момък му отне 4-5 минути да донесе две салатки, 2 дресинга и сандвич. Погледна си в списъка 5 пъти и забрави да даде вилици. Съжалих го..

Аз бях по същия начин. А имах човек, който ме обучаваше. Постоянно се допитвах до мацката. :D Лудницата беше пълна. :D Много е кофти в началото. И колегите те гледат странно, понеже си нов. Правят ти забележки, че си се бутал. Ами чакайте малко, все едно вие не сте били така. Адски дразнеха. И всички някакви прасенца, мислещи се за велики, че си хапват и по няколко менюта :D

fify.koleva защо не отиде? Не ти ли се обадиха? От кога ти е договора? Ами аз като подписвах ми казаха, че ми е сезонен. А и там писахме от юни до края на септемрви, че важи договорът. Ти какво писа? Управителят беше казал, че след изтичането на договора, който иска може да продължи и да го вземат за постоянно. Ама сети се какво сте писали, от кога до кога си на работа? Аз исках да се махна.
А и както май бях споменала вече. Управителят като подписвах обясни, ако не отидеш на работа 2-3 пъти, те гонят без да те предупреждават. Същото важи и като се натрупат закъснения.

fify.koleva
06-11-2013, 12:23
fify.koleva защо не отиде? Не ти ли се обадиха? От кога ти е договора? Ами аз като подписвах ми казаха, че ми е сезонен. А и там писахме от юни до края на септемрви, че важи договорът. Ти какво писа? Управителят беше казал, че след изтичането на договора, който иска може да продължи и да го вземат за постоянно. Ама сети се какво сте писали, от кога до кога си на работа? Аз исках да се махна.
А и както май бях споменала вече. Управителят като подписвах обясни, ако не отидеш на работа 2-3 пъти, те гонят без да те предупреждават. Същото важи и като се натрупат закъснения.

Аз го подписах на 9 Юни, нали преди 2 дена, но без да давам никакви документи. Носих си само личната карта за да си попълня данните и това е. На договора като подписах го взеха и не сложиха никакви дати и управителката каза че чака да и занеса нужните документи за да ме регистрира в НАП и да започна работа, затова си мисля че в момента договора ми, дори подписан е неефективен. Нищо не са споменали да е сезонен, явно си е 6 месеца. Да това за неявяването и закъсненията ми го казаха, но в договора пише че дори да те уволнят те, преди да са минали 6 месеца пак си плащаш 600лв...но нз, щом няма дати на договора и мой документи в тях мисля че е неефективен още

102
06-12-2013, 00:06
Майка ти и баща ти да се оправят.. ти явно нищо не схващаш и нямаш желание да схванеш. Не искай съвет от форум. Ако нямаш родители.. питай роднина на който се доверяваш, ама като гледам как нищо не схващаш (умишлено го повтарям, за да си го знаеш) няма и как да прецениш на кой да се довериш.... кофти работа.. успех.

scrooper
06-12-2013, 02:05
Аз на твое място, след подписването на такъв договор, бих тръгнала на работа.
Не дей да рискуваш с тия неустойки. Ще съдиш МакДоналдс ли? Или ще им дадеш 600-те лв?
Момиче, с този подход не просто няма да си намериш работа, ами направо ще разориш ваште. Лелее, безумно е да не проучиш къде кандидатстваш, още повече че за известните фирми има тонове информация и мнения...
Отивай на работа, не закъснявай.
Да, Мака е гаден и да, набутала си се. Но все нещо ще изкараш. Но нека имаш този труд за обица на ухото, а не да се отказваш при първото негативно мнение в интернет.

redbul2
06-18-2013, 11:34
Не знам някой да е издържал 6 месеца на работа там. Условията са ужасни, парите - нищожни.
Е как,бе? Нали фирмата е американска? Дас ист айне зер гуте Арбайт!

M463
06-19-2013, 03:20
Да, това с датите е така, но аз бих им върнал униформата, защото ако съм на тяхно място, пък са ме завлекли, няма да съм доволен.
Пък и няма от какво да те е страх - нормално е всеки да си гледа интереса.

ani4ka_0808
01-18-2017, 16:12
здраввейте!днес поодписах договор с мак доналдс ,но съм студентка и на квартира и нашите не ми дават да работя на 8 часа и в 15:00 подписах договора и в 18:00 се обадих да го прекратят.Управителя каза че утре ще ми се обади да каже дали може , защото вече ми бил пуснал документите.

anonymous908491
01-18-2017, 17:00
подпишеш ли веднъж с тях
ще си им роб за цял живот

stoqn144
02-14-2018, 15:24
АЗ БЯХ ТАМ 3 ГОДИНИ НИКОЙ НЕ ПЛАТИ НЕУСТОЙКА В ДОГОВОРА КАЗВАШ НЯМА ДА ДОЙДА ПОВЕЧЕ РАБОТИ НИЩТО НЕ ПЛАЩА ОБАЧЕ НЯМА ДА ЗЕМИ ЗАПЛАТА ПОСЛЕДНА АЗ ТАКА НА ПРАВИХ ИНАЧЕ ДРУГА НЯМАМ ЗНАЧЕНИЕ ИЗЛЯЗА ТАМ



АЗ ТАКА ГО ПРАВИХ НИТО ЕДНА ЗАПЛАТА НЕ ПОЛУЧИХ СТОЙНОСТ ОТ 1500 ЛЕВА ТРЯБВАШЕ ЗАМИНАХ МОЕ СЪГЛАСИЕ ЧЛЕН 305



СЕГА ПАК МЕ ТЪРСЯТ РАБОТА ПРИ ТЯХ ОБАЧЕ НЯМА ДА ВЪРНЕ

stoqn144
02-14-2018, 15:24
ПЛАЩИЛИ ХОРА ЧЕ ПЛАТИ НЕУСТОЙКА ДА МОЖИ ДА ВЕ ЗАДЪРЖИ ХОРА ТАМ НЯМА ЛИ ХОРА КОЙ ДА РАБОТИ

stoqn144
02-14-2018, 15:26
НЯМА ДА МОЖИШ НЕУСТОЙКА ДА ГО ПРЕКРАТИШ ДОГОВОРА