PDA

View Full Version : Френски или немски?



Инженера
06-09-2013, 15:09
Голямата дилема...не мога да избера между двата езика. Кой да избера?

fair
06-09-2013, 17:28
Немският е по-добрият избор, особено ако ще ставаш инженер. :D В бъдеще ще имаш повече варианти къде да продължиш образованието си с немски, а като цяло е по-разпространен от френския. Но нищо не ти пречи и френски да научиш, защото, повярвай ми, немският звучи ужасно, а вече 7 години го уча и много искам като трети език френски или руски, но като цяло в бъдеще искам и двата да ги науча. Прецени сам какво искаш да учиш и къде и кой от двата езика ще ти е по-полезен. :)

Hayashi
06-09-2013, 20:06
Зависи кой ти харесва повече. И в двете държави след това има добра реализация и обучението не е скъпо. Зависи и коя култура харесваш повече. Французите и германците са много различни, и ако започнеш да учиш един от двата езика ще го осъзнаеш.

hydrationxblondiex
06-09-2013, 20:34
Аз лично бих предпочела френският.Но зависи какво искаш да правиш с този език.Немският за мен винаги е бил ужасно глупав език.

Arrondissment
06-09-2013, 20:36
а като цяло е по-разпространен от френския

Да се смея ли ?

chtlsy
06-09-2013, 21:22
Иди във френската с френски и немски, та да не ти се налага да избираш. :D

tireheb
06-09-2013, 21:30
Иди във френската с френски и немски, та да не ти се налага да избираш. :D

в езикова гимназия вторият език в 99% от случаите е само формално изучаван
демек ако отидеш във френска гимназия с втори език немски, накрая на немски ще знаеш Ich heiße еди-как си и deutsch macht Spaß

Arrondissment
06-09-2013, 21:39
в езикова гимназия вторият език в 99% от случаите е само формално изучаван
демек ако отидеш във френска гимназия с втори език немски, накрая на немски ще знаеш Ich heiße еди-как си и deutsch macht Spaß

Зависи от волята на самия ученик. Аз съм виждал хора на нац.олимпиада с втори език и то не английски ;)

tireheb
06-09-2013, 22:06
може, но това определено не е било благодарение на знанията, придобити в 3те часа седмично в училище
ако имаш интерес към нещо, винаги можеш да намериш начин да се развиваш в тая насока
ама в езикова гимназия втори език не е мястото. просто това, което се очаква да научиш там е да си кажеш името и да си купиш хляб.
виж, за основния език никой няма да те пита учи ли ти се, не ти ли се. ако искаш да завършиш - учиш

perry_the_platypus
06-10-2013, 12:11
Френски, ftw. Иначе ти си решаваш, тук споделяме нашето мнение, ако на теб ти харесва немският повече от френският (примерно), то на някой друг от форума му харесва френският повече.

HarabeishoOrGoHome
06-10-2013, 13:14
Всичко си е индивидуално. Реши кой ти харесва повече и имаш желание да го изучаваш, и тва е.

Schliwobeatz
07-29-2013, 20:59
Може би се включвам малко късно, но ще си дам мнението все пак. Преди да вземеш това решение е добре да знаеш, че езикът е средство за комуникация, а не самоцел. Най- добре е да научил колкото можеш повече езици.

Но това, което наистина трябва да направиш е да решиш с какво искаш да се заимаваш. Или поне от какво се интересуваш грубо. Аз лично завърших езикова гимназия и честно да ти кажа ако мога да се върна назад бих избрал ТБГ или ФСГ, или като цяло нещо според интересите ти, което ще ти помогне после при висшето образование/ кариерата.

Колкото по- рано разбереш какво искаш да правиш, толкова по- лесно ще ти бъде после. Успех!

ellieuphoria
08-01-2013, 20:23
Изключително зряло мнение по въпроса! За съжаление и при мен съзнанието дойде с опита, но.. какво да се прави! Все още съм ученичка в езикова гимназия и също, както автора, навремето се колебах между френския и немския език! Мога да ти кажа, че който и от двата езика да избереш, няма да е грешка. Проблемът, обаче е, че езиците са само средство за комуникация, а не професия. Ако имах избор в момента, аз също бих избрала професионална гимназия като "Финансово- Стопанската" или "Търговско- Банковата" пред всички езикови гимназии, но уви - на този етап не е възможно! Големият парадокс, е че един език можеш да научиш, дори само ако се запишеш на курс, и то по всяко време... докато обучението в дадена професионална сфера е доста по- сложен процес и наистина съответства на периода от 5 години.

Schliwobeatz
08-01-2013, 20:52
За съжаление и при мен съзнанието дойде с опита, но.. какво да се прави! Все още съм ученичка...

Леле, край! Пропиля си живота :D . Моето мнение не зряло, твоето е! Нямаш си представа колко хора записват някакъв университет без цел и посока, за гимназията е оправдано, все пак тогава човек е много малък. Ако специално се интересуваш от икономика, няколко съвета:

1) намери си работа в мига, в който завършиш гимназия,

2) не знам кой клас си, но виж за някаква възможност за алтернативно обучение по счетоводство и контрол/ основи на икономиката, математика или всичко, което смяташ, че би те затруднило в университета (курсове и т.н.), и

3) завърши супер бързо бакалавър.

VeselinHa
08-01-2013, 21:41
лично на мен ми харесва повече немския....

anna.vladi.98
08-02-2013, 13:51
hydrationxblondiex не си права. Не можеш просто ей така да казваш не ми харесва или нещо от тоя род. Аз например уча немски от няколко години, да труден е, но си заслужава той е по-разпространен . За френския не мога да кажа нищо, но сега се сещам имахме една съученичка та тя учеше френски и каза, че бил страшно труден. Обаче като с замислиш всичко зависи от теб, ти трябва да си избереш език, който "да ти ляга на сърцето :)"

Schliwobeatz
08-02-2013, 16:43
Немският е един от езиците с най- логичната граматика. Във френския има мнооого изключения от правилото.

perry_the_platypus
08-02-2013, 16:49
... една съоченичка ...

:razz:

anna.vladi.98
08-02-2013, 17:29
Бързах и затова го обърках :p

kamen971
08-03-2013, 15:10
Немският е един от езиците с най- логичната граматика. Във френския има мнооого изключения от правилото.
Уча немски в езикова гимназия, повярвай ми - в немската граматика няма нищо логично. Даже за някой неща няма обяснение. Това ,че немския е по разпространен от френския е най-голямата глупост от много време насам , която съм чувал. Първо погледнете назад в историята и вижте колко колонии е имала Франция ( и сега има ) , говорещи френски. Немски се говори в Германия, Австрия, Швейцария - а в другите скандинавски страни, не се говори този немски ,който учим в училище, а dutsch - който е много по-различен. На друго място не се говори немски, но ако не ме лъже паметта в днешен Китай има провинция, която е била колонизирана от Германия и там някой китаец може да знае 2-3 думи . Немския е добър да се знае ако имате намерения да работите,живеете или учите в Германия - всички знаем, че тя е най-силно развитата икономика в Европа. Всеки един език е един бонус,който ви помага винаги така че, колкото повече знаете , толкова по-добре.

Schliwobeatz
08-03-2013, 17:40
Уча немски в езикова гимназия, повярвай ми - в немската граматика няма нищо логично. Даже за някой неща няма обяснение. Това ,че немския е по разпространен от френския е най-голямата глупост от много време насам , която съм чувал. Първо погледнете назад в историята и вижте колко колонии е имала Франция ( и сега има ) , говорещи френски. Немски се говори в Германия, Австрия, Швейцария - а в другите скандинавски страни, не се говори този немски ,който учим в училище, а dutsch - който е много по-различен. На друго място не се говори немски, но ако не ме лъже паметта в днешен Китай има провинция, която е била колонизирана от Германия и там някой китаец може да знае 2-3 думи . Немския е добър да се знае ако имате намерения да работите,живеете или учите в Германия - всички знаем, че тя е най-силно развитата икономика в Европа. Всеки един език е един бонус,който ви помага винаги така че, колкото повече знаете , толкова по-добре.

Кое няма обяснение точно- дай пример?

irrationalDecision
08-03-2013, 18:10
Ей, че забавно, нямало нищо логично в немската граматика. И на мен ще ми е интересен пример, с който да илюстрираш тази нелогичност.

ellieuphoria
08-04-2013, 07:15
Schliwobeatz, мерси за съвета, много е вероятно да ми бъде от полза! :) А, ти икономика ли учиш/си завършил?

Schliwobeatz
08-05-2013, 07:54
Schliwobeatz, мерси за съвета, много е вероятно да ми бъде от полза! :) А, ти икономика ли учиш/си завършил?

Моля, радвам се, че мога да бъда полезен ;) . Да, наскоро завърших.

~The Smile~
08-05-2013, 11:47
Според мен френският е по-добър избор, пък и звучи по-красиво. Чувала съм, че граматиката на немския език била доста сложна, но не знам дали със сигурност е така.

anonymous895156
08-05-2013, 11:52
Френският е по-говорен.

~The Smile~
08-05-2013, 11:58
Френският е по-говорен.

;-)

Плюс това е по-добър избор, според мен.

irrationalDecision
08-05-2013, 14:47
Няма универсален избор, който да е по-добър от друг. Влияние на избора оказват толкова фактори - какво си учил като език до 7 клас и до какво ниво си го докарал, кой друг език харесваш като звучене, кой те влече , накъде си се запътил след средно и кой език ще ти е от полза при реализирането на целите ти. Най-маловажен ми се вижда сред всички тези фактори толкова често коментираният тук за броя държави, в които се говори езикът.

Schliwobeatz
08-06-2013, 14:05
Защо изборът се свежда въобще до "или, или"? Хубаво е да се учат колкото се може повече езици.

tedka soletka
08-31-2013, 09:29
Според мен е по.добре немският, но ти си решаваш. :)

ADMIRALKA14
08-31-2013, 09:32
За нищо на света не записвай френски. Това е най-тъпият език на света, честно, още се чудя как се прее*ах да го запиша. :D

DarkTemplar
08-31-2013, 09:34
Най-добре турски, и без това скоро ще измести немския като официален в Дойчланд. ;)

Hidayet
08-31-2013, 10:02
Немски естествено! Като цяло и френският също е добър избор, но мисля че в многообразието от професии повече ще ти служи немският. Ще ти дам един прост пример - ако някога работиш с туристи, много от туристите, които идват тук са от Германия и Австрия.. във Франция си имат море - няма да дойдат тук.

dope
09-03-2013, 13:28
Твърдо френски. :)

Котка.
09-03-2013, 19:42
Голямата дилема...не мога да избера между двата езика. Кой да избера?

Темата е малко старичка, но аз все пак да отговоря. :D
Според мен френския е по - лошия избор, гледам си тръгнал да ставаш инженер.Остави друго, според мен е много лигав, въобще не ме кефи.Но за сметка на това мисля, че немския е по - труден.И все пак според мен би ти помогнал повече.По - разпространен е от френския.Лично мнение. :)
Знаеш ли английски и руски?

~LadyCrawley~
09-03-2013, 19:44
И двата са широко използвани и биха ти послужили добре, но ако говорим за сложност-френският е..ами пишеш 3 букви и четеш 1 докато при немския поне с четенето е лесно. Там пък граматиката е проблем, но като цяло изборът си е твой.

MonicaR
09-06-2013, 20:56
Аз уча френски като 2-ри чужд. Не е особено труден, има доста прилики с българския. Не знам как стои въпроса с немския, но самият език, поне според мен, звучи ужасно :D Френският език се разпространява бързо, а и в Европа е доста търсен в последно време. Решението е твое ;)

Meonesssss
09-06-2013, 20:57
Немски :)

paradosou
09-07-2013, 15:26
Не съм чела темата, сигурно са изписани достатъчно съвети, минавам само да отбележа, че немският е несравнимо по-приятен/галещ ухото :д.

ani_ani
09-07-2013, 17:17
nemski

perry_the_platypus
09-07-2013, 18:44
Не е особено труден, има доста прилики с българския.

МОЛЯ!? АХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА . :lol:

KO? НЕ! :D :D

evtimow :3
09-07-2013, 18:45
Френч.

Kitty Bloom
09-08-2013, 10:14
И аз трябваше да избирам между двата. Обаче реших, че ще е френски. Немския звучи доста грубо, според мен де, не искам да обидя някой! Аз много исках паралелка АЕ с Испански, ама в моя град няма. Сега съм доволна от избора на паралелка, но се чудя дали си струваше да вляза в езикова. Трябваше в механото :D Имат и безплатен шофьорски курс, и на всеки втори стипендия... Кажете, че съм луда, ама се интересувам от коли :D А, тъкмо и да кажа, ако има други "луди", пишете :D Та, по темата: Сигурно съм закъсняла с мнението, но френски! :Д

NissaN
09-11-2013, 15:44
Немски много готин език е

t.A.T.u.
09-12-2013, 11:48
Френски

danka__
09-12-2013, 21:23
Аз бих избрала немската.

Nonetheless
09-13-2013, 16:45
Е ако говорим за гимназии френските не могат да се сравняват с немските, само че никъде не е споменал човека гимназия.

BTW грубо звучал немския... Ма какво му пука на човека ве? Той за какво учи език? За да слуша колко мелодичен е ли?
А ако случайно си гимназист - избирай си немския, после висше в Германия и гледай какво става. Французите на малкия ти пръст няма да могат да стъпят.

perry_the_platypus
09-13-2013, 19:32
Е ако говорим за гимназии френските не могат да се сравняват с немските, само че никъде не е споменал човека гимназия.

BTW грубо звучал немския... Ма какво му пука на човека ве? Той за какво учи език? За да слуша колко мелодичен е ли?
А ако случайно си гимназист - избирай си немския, после висше в Германия и гледай какво става. Французите на малкия ти пръст няма да могат да стъпят.

Говориш наизуст.

Nonetheless
09-13-2013, 19:40
Говориш наизуст.

Подозирам, че знам повече от теб за какво говоря, след като съм в немска гимназия и втория ми език е френски.
А принципно на такъв неаргументиран отговор като твоя не трябва и да се отговаря.

Nonetheless
09-13-2013, 19:47
Аха, ти си във френска гимназия нали :Д Немски не знаеш сигурно, така че какво да споря с теб.

perry_the_platypus
09-13-2013, 22:23
^ Можеш да грабнеш човек, само като ти прочете изречението "Ма какво му пука на човека ве?".
Личи си, че нищо не знаеш за Франция, хахахаха.
Няма да изпадам в някакви спорове, просто е смешно да говориш за французите, като не знаеш нищо за тях, но както и да е.

P.S. Споко да не знам немски. (:

P.S.2 Липсата ти на база на сравнение между двата езика прави отговора ти още повече неаргументиран.

Nonetheless
09-14-2013, 09:50
^ Можеш да грабнеш човек, само като ти прочете изречението "Ма какво му пука на човека ве?".
Личи си, че нищо не знаеш за Франция, хахахаха.
Няма да изпадам в някакви спорове, просто е смешно да говориш за французите, като не знаеш нищо за тях, но както и да е.

P.S. Споко да не знам немски. (:

P.S.2 Липсата ти на база на сравнение между двата езика прави отговора ти още повече неаргументиран.

Вече посочих, че аз (за разлика от теб) ИМАМ база за сравнение, защото съм бил и в двете държави и съм учил и двата езика - макар единия повече от другия.

Между другото даже не мога да разбера какво искаш да кажеш с "Споко да не знам немски". За запетаи да си чувал? Личи си колко си запознат с българския, да не говорим за други езици :)

Не съм знаел нищо за Франция - ами, късмет с доказването на това :D

perry_the_platypus
09-14-2013, 17:56
Вече посочих, че аз (за разлика от теб) ИМАМ база за сравнение, защото съм бил и в двете държави и съм учил и двата езика - макар единия повече от другия.

Между другото даже не мога да разбера какво искаш да кажеш с "Споко да не знам немски". За запетаи да си чувал? Личи си колко си запознат с българския, да не говорим за други езици :)

Не съм знаел нищо за Франция - ами, късмет с доказването на това :D

Когато започнеш да се аргументираш, вероятно тогава ще започна да споря с теб. Смятай колко си ограничен, ахахахах.

Успех, все пак. (: