PDA

View Full Version : Една мисъл



pisss111
06-10-2013, 20:11
Хора има една мисъл, която гласи нещо от рода на това, че да си мислиш, е не можеш да си само с една жена и да ти даде всичко е като големият музикант да се нуждае от много цигулки за да изпълнява мелодиите си. Смисълът е такъв, но някой може ли да ми каже целият цитат? Мисля, че е на Балзак :?

789
06-11-2013, 06:24
"Да се твърди, че е невъзможно да се обича всякога една и съща жена, е толкова нелепо, колкото да ни уверяват, че големият артист се нуждае от много цигулки, за да изпълнява различни мелодии."

Оноре дьо Балзак

julian8787
06-11-2013, 06:27
Да, на Оноре дьо Балзак е.

„Да се твърди, че е невъзможно да се обича всякога една и съща жена, е толкова нелепо, колкото да ни уверяват, че големият артист се нуждае от много цигулки, за да изпълнява различни мелодии.“

Смисълът е, който в любовта пламенно обича, той не се нуждае от безброй жени, има нужда само от една, както на цигуларя, който е майстор — достатъчна му е цигулка една. ; )

Аз пък съм по-съгласен с Белински, а той се е изразил така: „Не е престъпление да обичаш няколко пъти в живота и не е заслуга да обичаш само веднъж: да се упрекваш за първото и да се хвалиш с второто си е еднакво нелепо.“

julian8787
06-11-2013, 06:28
Не видях, че са ме изпреварили. : )