PDA

View Full Version : Задачи по химия за девети клас - важно ми е



mabshel
06-10-2013, 21:51
Здравейте, за утре спешно ми трябват решени 12 кратки задачи по химия за девети клас. Който е сигурен, че може да ми ги реши, наистина го умолявам да го направи, ще му бъда много благодарна. Ето ги и тях:

(цифрите са долни индекси, просто не знам как да ги напиша като такива)

1 зад. Изчислете количеството вещество в молове, което се съдържа в 294 грама H2SO4.
2 зад. Обемът, който заемат 48 грама кислород при нормални условия е 33, 615 кубични dm. Изчислете броя на кислородните молекули, които се съдържат в този обем.
3 зад. Във вода с маса 250 грама е разтворен калиев хлорид KCl с маса 46 грама. Изчислете масовата част на KCl в разтвора.
4 зад. Началното количество кислород в един съд е било 7 mol. При реакцията му с водород са реагирали 4 mol от него. Колко кислородни молекули са останали в съда след реакцията?
5 зад. Изчислете масата в грама на един литър кислород О2, ако той се намира при нормални условия.
6 зад. Изчислете масовите отношения в 1 mol N2 O5.
7 зад. Колко мола диалуминиев триоксид се съдържат в 510 грама от него? Изчислете моловете алуминий и кислород, които се съдържат в това количество Al2O3.
8 зад. В един съд преди реакцията се съдържали 10 mol водород H2 и 6 mol кислород О2. Какъв обем при нормални условия заема останалия нереагирал газ и кой е този газ?
9 зад. Изчислете масовите части на елементите в сероводорода H2S.
10 зад. Колко грама натриева основа NaOH се съдържат в 2, 5 mol от нея?
11 зад. При разлагане на 2 mol калиев хлорат KClO3 се отделят 3 mol кислород: 2KClO3 ---> 2KCl + 3O2 ; какъв обем ще заеме отделеният кислород при нормални условия, ако количеството калиев хлорат е 6 mol?
12 зад. Във вода с обем 240 милилитра са разтворени 50 грама натриева основа NaOH. Изчислете масовата част на натриевата основа в разтвора.