PDA

View Full Version : Сериозно мнение по въпроса



dolly
06-11-2013, 11:44
Може да ви се стори глупав въпроса,но тепърва започвам да разучавам и да се занимавам с тези работи.10 клас съм и сега завършвам.Исках,когато дойде време да стана студентка да си избера нещо сериозно,което да ми послужи и за напред в живота.Не искам да хвърля парите на майка ми ей така и да казвам че уча просто нещо.И майка ми ме насочи към денталната медицина.До колкото разбрах ми трябва биология и химия.Биологията ок,но химиятааа...днес говорих с преподавателката ми по химия и тя тотално ме отчая.Знам че ще ми е много трудно,но тя ми го представи невъзможно.И сега не знам какво да правя.Не искам година и половина да чета като откачена и накрая пак да се прецакам.И искам да имам резервен вариант,който май ще си стане като основен,де.Я дайте предложения за специалности с биология и български примерно;може и смешно да ви звучи,но и представа си нямам какво да правя.Толкова съм объркана...Ще се радвам да ми дадете предложения.Или ако се занимавам с математика и български? Охх не знам..кажете нещо ://

JoLLiE92
06-11-2013, 11:49
Е ти за всичко ще трябва да се потрудиш доста. Моят съвет е да не слушаш само и единствено майка си какво казва, че е хубаво, а и какво ти искаш, но не и само какво искаш без оглед дали е рентабилно. :D Някакъв компромисен вариант, който хем да ти харесва, хем да има пари в него. :)

dolly
06-11-2013, 11:58
Биологията ми харесва като наука и затова бях тръгнала уж по този път..Вярно химията не ми допадаше много много,но я приех.Ама явно няма да стане.Български+математика нещо? :D
BTW:Мерси за бързото мнение.

Deadlock
06-11-2013, 12:08
Помисли с какво би искала да се занимаваш като нещо, по-голямо от образованието ти. Например, искам да помагам на хората => медицина, или обичам книги => книгоиздаване. Какво е ценно за теб? На какво искаш да посветиш времето си?

Или пък разглеждай сайтове на университети и чети за различните специалности, за да си харесаш нещо. И отново - защо би ти харесало нещо? Защото очакваш да е доходоносно след това, искаш да ти е интересно и приятно, искаш да имаш време за работа, докато учиш, или пък нещо друго?

Мненията на учители, родители и форумисти са хубаво нещо, ако те карат да обмислиш нещата по нов начин, а не ти дефинират гледната точка.

dolly
06-11-2013, 12:24
Така..ако става на въпрос какво искам то е следното:
-биология и химия/имам желание да науча материала,само дето не знам дали мечтите и надеждите са ми прекалено големи,че за година и половина ще се справя/.Възможно ли е ако се занимавам сама и от време на време търся учител за насоки/разяснения?Притеснява ме повече химията-там е проблема..на който и да споделя всеки говори за това как е мега трудното и няма начин..дрън дрън... :D
-български и математика
И двете ми харесват;Знам че трябва да се положат огромни усилия с каквото и да се занимавам.Другото,което е искам да имам време и за работа,докато уча.
Съжалявам ако съм досадна,но просто сега му е времето да се поориентирам.

dolly
06-11-2013, 12:25
А за информациите в сайтовете...Too more information -_- .. Вече не знам кое да гледам..Чета,зяпам,мисля и объркването е още по-голямо. :D Чувствам се като идиот :/

sneering
06-11-2013, 12:26
Гледай реализацията на трудовия пазар после и парите свързани с него,майната му на това какво ти се отдава и какво ти харесва.

dolly
06-11-2013, 12:29
Ами и за това мисля,че съм помислила :D Ако всичко върви както трябва и примерно влезна в Медицинския в Плд и се занимавам с дентална медицина и после стана зъболекарче,защо да не си изкарвам парите които искам...?Или пак нещо съм в грешка ?

Вариант някакъв за Български?И Математика може...обаче Инфоrматика-НЕ!

Или пък някой,който е кандидатствал с химия-биология да даде мнение.

BrainlessROCKBABY
06-11-2013, 17:09
Ако ти харесва българския, седни за тая година и научи яко темите по история и български и си готова за право. Обмисли го, ако те кефи - давай. Аз това ще уча.

sexa_na_kompleksa
06-11-2013, 17:26
Ако мислиш, че няма да се справиш с кандидат-студентския изпит, как мислиш, че ще изкараш по-натам? Приемният изпит ти е най-малкият проблем.
Обмисли хубаво нещата, не бързай с вземането на решението. Чети, ровичкай из Интернет - така се прави, не се чувствай като "идиот".

BloodyDreamer
06-11-2013, 17:39
Зарежи предметите. Абстрахирай се от това кое ще ти е трудно и кое ще ти докара най-много пари. Не мисли за никакви химии, биологии, математики и т.н. Прецени кое ти доставя най-голямо удоволствие (НЕ като учебен предмет) и се разтърси из интернет, намери възможно най-много информация за него. И едва когато си напълно убедена, че това е нещото, с което искаш да се занимаваш, виж какви предмети ще ти трябват и започни да се готвиш по тях. И не се чувствай длъжна към майка си, ако си щастлива с това, с което учиш/се занимаваш, парите няма да са били похабени.

DesireToFire
06-12-2013, 10:21
Ей това е проблема на българското образование. Хората не мислят какво искат да учат, а какво могат да запишат с дадени изпити.. От сорта но "Ще се явя ма това, това и това, защото ми вървят в училище, а пък ще видим за какво ще ми стигнат."Като си харесаш специалност, пробвай да седнеш и да напишеш мотивационно писмо, ако не за някой университет в чужбина, то за себе си. С 4000 символа, трябва да докажеш, че точно ти от 100 други кандидати трябва да учиш това, напиши защо смятяш, че ще се справиш, защо искаш точно с това да се занимаваш. Много хора, точно като дойде време да си пишат мотивационните писма осъзнахо, че са избрали неподходяща за тях специалност и се ориентираха към други.

Chacho
06-12-2013, 10:28
Too more

Tullamore?

Избирай професия, за да видиш какви предмети ти трябват, а не предмети, за да видиш ква професия. Предметите от даскало нямат нищо общо с това, което ще правиш в живота.

Математика без информатика днешно време няма.

tori
06-12-2013, 12:18
Ами първо помисли на теб какво ти се прави, не слушай мата, тате, бате, дядо, баба, съкварталниците или пък някви хора от някъв форум. Всеки може да ти каже какво е искал, какво е учил, какво иска и какво мисли да учи, всеки си мисли, че неговото е най.
При нас наскоро идваха едни хора от инспектората от някакъв проект за кариерно развитие или нещо подобно, толкова и помня. Потърси малко в интернет за него, може да ти помогне с идеи. Само не изпълнявай чужди мечти.

dolly
06-12-2013, 12:50
Какво искам?Да си лежа на хамак на брега на морето и да си пия студения коктейл :D. Искам да работя като зъболекар,затова казах дентална медицина.Това искам и затова ми се налага да подготвям и химия.Проблема по-скоро не е в предмета,а в това,че хората ме плашат с изказвания от сорта:много е трудно,ама прекалено.Толкова много хора са се провалили,не вярвам да се справиш сама,и то с малко частни уроци,почти невъзможно е и т.н.Не е гаранция,че ако реша да уча друго и там няма да се проваля..Но нали знаете колко боли,когато си навиеш нещо на пръста и наистина го искаш..а накрая след много,и то зверски усилия,не се получат нещата.Честно казано в тоя живот нищо не ми е паднало ей така,както се казва,от небето.Всичко с много усилия го постигам и в момента ме е страх да не сбъркам в избора си.
И не,не изпълнявам чужди мечти.Майка ми не е някой диктатор който ми заповядва.Поисках съвет от нея,тя ми даде предложения и аз избрах.

Naive
06-13-2013, 18:13
Ако си достатъчно усърдна и сериозна, ще успееш. Не слушай какво ти казват другите, това си е твоето желание, твоят избор.
Заеби я тая учителка по химия, напълно възможно си е усвояването на материала. Не на всички, които са приети медицина, химията им се е отдавала, ама са учили и са ги приели, защото са се стремили към това.

Аз също искам да уча дентална медицина. В момента завършвам десети клас. Биологията ми се отдава и ми е ужасно лесна, за сметка на това химията ми е по-трудна, но пък ми е интересна, което прави разбирането на материала много по-лесно, защото чета и уча с интерес, когато го правя. :D Аз от 11 клас ще ходя и на частни уроци, де.

the sniper guy
06-14-2013, 08:05
Денталната медицина !??? Ще си загубиш половината живот докато станеш зъболекар!

BloodyDreamer
06-14-2013, 16:37
Денталната медицина !??? Ще си загубиш половината живот докато станеш зъболекар!

Еми айде тогава никой да не става нито лекар, нито зъболекар, че ще си изгуби половината живот в учене... Теб като те мързи да учиш - добре, ама има хора, които са готови да положат този труд.

dolly
06-14-2013, 19:06
Денталната медицина !??? Ще си загубиш половината живот докато станеш зъболекар!

Не мисля,че ще е загуба.Ако успея да се справя ще си е едно доста добро постижение.

dolly
06-15-2013, 15:14
Само 1 въпрос.Рових се за конспектите по химия и биология и намерих за 2013/2014 г.тези от МУ Пловдив.Може ли да ползвам този или всяка година има някаква разлика в конспектите?

dolly
06-15-2013, 15:23
И я кажете на правилното място ли гледам :D http://meduniversity-plovdiv.bg/images/MU_PLOVDIV_TEXT/KSK-2013/%D0%A1%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%87%D0%BD%D 0%B8%D0%BA_c.pdf#page=27&zoom=auto,0,21

the sniper guy
06-15-2013, 20:02
Еми айде тогава никой да не става нито лекар, нито зъболекар, че ще си изгуби половината живот в учене... Теб като те мързи да учиш - добре, ама има хора, които са готови да положат този труд.

Не ме мЪрзи да уча просто искам да работя нещо за което няна да прекарам половина та си живот в учене!