PDA

View Full Version : Какви права дава личната карта?



Teensdupnitsa
06-13-2013, 10:03
Извинявам се за може би глупавия въпрос, но съм на 14 и това ми е първата лична карта и се чудя какви права ми дава. Търсих в интернет, но не намерих. Моля, ако темата ми е за грешния раздел да бъде преместена в правилния.

Ashenvale
06-13-2013, 10:22
Nikakvi, chak kato stanesh pylnoleten togava.

ledenakrasota
06-13-2013, 10:24
Да пръцкаш на обществено място. :)

AnzaRe
06-13-2013, 14:22
Прочети си задълженията и после мисли за права.

investorbgzet
06-13-2013, 17:26
Абе вие пък пичове.. егати подхода...

Както и да е. Та, човече, спокойно. Вече се е преобърнала палачинката за теб.
Сиреч, това ще рече,че вече си във фазата на т.нар. непълнолетие.

Едно човешко същество (физическо лице) има правоспособност - т.е. да си носител на права и задължения и дееспособност - да ги упражняваш тези права чрез твои лични действия и деликтоспособност - да отговаряш за постъпките си.

Или ти си непълнолетен, като този период е от 14 до 18 год. възраст. Ти в момента си с ограничени права (или юридически: ограничена дееспособност). В момента си като хората които са с ограничени права и обикновено са под т.нар.: "запрещение" (но това е просто сходство, което няма нищо общо с един добре развит психически,интелектуално,с ъзнателно и суб-съзнателно човек). Т.е. - ти можеш да извършваш някакви правни сделки от сорта на: дребни сделки за текущи нужди(примерно до 1 лв., до 10 лв. и т.н.), и сделки може би до към 50-100 лв. Зависи. Ако е по-голяма парична сума, трябва да искаш съгласие и разрешение от родител/настойник. Други права: като непълнолетен можеш сам да разполагаш с това, което са придобил с твоя труд - примерно ако си бачкал някъде на морето (примерно) на трудов договор и т.н. Има си закони за децата, т.е. т.нар. детски труд. Това са специални закони :) Примерно, може да получаваш пари и чрез авторско право - песни, стихове .. книги и т.н. Ако имаш някакъв даден талант!

Най-вече се касае за правните сделки. Тъй като си с ограничени права понеже си непълнолетен, за доста неща трябва да се иска разрешение от родителите, и дори и в някои случаи от съда.

Най-добре прочети чл. 28-38 от Конституцията на Република България (КРБ). Там са ти основните права, дадени по конституционен път,заложени още от юли 91. год, когато е приета КРБ.

По-късно, (16-18 год. възраст) ще придобиеш други права в други правни отрасли: семейно право, вещно,наследствено, гражданско (основни права) и т.н. Например на 16 год. можеш да изкараш книжка за мотор не повече от 60 куб.см и не повече от 45 км. в час. Естествено имаше някакви специални разпоредби за по голяма мощност (съзтезателите - кросови мотори и дрън дърн)

Като цяло правата ти не могат да бъдат отменяни, т.е. не може да ти ги "вземе" някои на сила. Естествено има изключение - при извършено престъпление от общ характер и т.н. Сложни неща общо взето, и най-важното: ти като непълнолетен почти нямаш никакви права по отношение на сделки и т.н. За това колкото по-голям ставаш: толкова по "хубав" става живота :D..

А като задължение: смятам,че трябва да си носиш личната карта задължително в теб.Т.е. започвай да свикваш. Ако нямаш портмоне, помоли някои от близките да ти купи или го поискай за подарък (не е лошо) и започни да си носиш личните документи в теб :) .. Мен ми се наложи преди 5 години когато бях на 15 г. една вечер, да си вадя личната карта и да я показвам на органите на полицията, понеже беше тъмно, и се криех зад едно дърво за да се "олекотя" по малка нужда ( а и аз съм висок и съмнителен тип :d) и полицая ми изиска документите за самоличност, за да ме идентифицира. Т.е. -> може и да се окажа имигрант или нещо по лошо и т.н. Това е рутинна проверка. Т.е. задължен/ена си да си носиш личните документи. За това ти казвам - започвай да свикваш, щото като започнеш с шофьорските курсове живот и здраве, ако ги забравиш преди изпита.. смях голям! :D

И не на последно място: ти си носител на деликтоспособност - т.е. носиш отговорност за твоите постъпки, ако нараниш някого, или ако убиеш (недай си боже), някого - носиш отговорност по НК , понеже вече си в "зоната" - непълнолетен и се счита,че до някъде разбираш постъпките и действията си като субект на правото.

Малко ИРОНИЯ да вкараме:

Право да се самонараняваш: да се 1) самобичуваш 2) да поемаш здравен риск 3) право на АБОРТ :Д 4) право на донорство и т.н. Т.е. тук това се отнася до това как ти като човек формираш ВОЛЯ и искаш да направиш нещо, естествено всичко е законово уредено,щом това са ПРАВА ("Право"). Имаш право на някакви екстремни спортове (хоби) и т.н. и т.н.



Успех :)!

buddhaa
06-14-2013, 11:07
ти пък много му се престара сигурен съм,че дори и цялото няма да го прочете :D и както по-горе споменаха научете си първо задълженията,а след това правата ;)

ge6aaaa3
06-15-2013, 16:49
Имаш право/че даже и задължение/ полицая, като ти поиска личната карта, ти да я дадеш. В случай, че си направил някоя простотия, не се разминаваш само с "обещаваш ли, че повече няма да правиш така-обещавам", а става малко по-дебела. Ако не си я носиш, могат да те глобят, както и ако я изгубиш. Абе, повече минуси са, отколкото плюсове. Според мен, е по-добре да не я носиш в себе си докато не станеш на 15. Хем няма да я изгубиш, хем ако направиш някоя дребна глупост и те барнат полицаите, им казваш, че си на 13 и половина и още нямаш лична карта. Пак казвам - ДРЕБНА, щото ако примерно си обрал човек, ще те приберат и ще карат ваще да те вземат от районното, което не ти е оферта! ;)

Nakadah
06-16-2013, 06:56
Право да не ти сложат акт за за нямаме на такава карта. Ама ти нали не знаеш как се изкарват пари та какво ти дреме...

Josefinne
07-10-2013, 12:05
Личната карта не ти дава никакви права, нито от нея произтичат някакви задължения. Тя е документ за самоличност, с която се идентифицираш. Самите права и задължения произтичат от закона (т.е. закона ти ги дава тия права - виж поста на investorbgzet).

Тук бих уточнила, че правата ти не са ограничени, нито пък имаш нещо общо с лицата, които са под запрещение, както е посочено по-горе. Ограничена е твоята дееспособност - т.е. възможността самостоятелно да поемаш задължения.

Krisy...
07-10-2013, 14:30
ledenakrasota
Да пръцкаш на обществено място.

Горе-Долу