PDA

View Full Version : Изневерите на приятелите.



Deadlock
06-28-2013, 00:09
Идва твой приятел с 2-годишна връзка и ти казва:

'Така и така, изневерих, само че изневерих и преди няколко месеца, и преди още няколко. Какво да направя? Приятелката ми ми е много удобна, но имам нужда да й изневерявам. Имам нужда от тръпката. Чувствам се виновен. Аз долен човек ли съм? Какво да правя? Искам и удобството, и тръпката. Какво мислиш?'

Какво ще му отговориш?

PainMonopoly
06-28-2013, 06:41
Случвало ми се е нещо подобно, ама аз го оправдавам, защото тя си го заслужава по всеки параграф. Просто казвам, че аз никога не бих го направил, просто бих ѝ бил шута.

Ако не си го е заслужила, бих казал, че такова поведение би ми било много неорганизирано и аз самия не бих се занимавал и не бих имал какво да търся в "тръпката" и не го разбирам, ама всеки си преценява сам за себе си.

r0073x
06-28-2013, 07:24
Случвало ми се е да чуя подобни реплики и никога не съм смятал подобно отношение за похвално и правилно. На мнение съм, че щом един човек не те прави щастлив, просто го напусни, а не да го нараняваш. Той не е виновен, че е такъв по характер, или че ти си полигамен. Виновен е само в случай, че умишлено те е наранил.

Та... кажи на твоя човек, че е тъпо подобно поведение, ама то си е негова работа ;)

tori
06-28-2013, 07:55
Зависи ужасно много от ситуацията и от приятелката му. Бих го посъветвала да реши дали да остане с приятелката си или предпочита секс с различни момичета и да действа в насоката, която е избрал, а не да седи на два стола със възможността да падне и от двата.

Chacho
06-28-2013, 08:05
Ще му подчертая, че само защото не може да си устои на желанията, това не го оправдава, сам е направил избора и трябва да си живее с отговорността (тоест и последиците) за него.

paradosou
06-28-2013, 09:08
Ще сбърча нос и ще му връча златен скункс. Меко казано :-|.

marilyn
06-28-2013, 10:43
Като не го кефи приятелката му, да я оставя. Какъв е смисъла от системни изневери, само щото "приятелката му си му е удобна" ?!?!

Deadlock
06-28-2013, 10:53
Благодаря за мненията.

Повечето предлагате да му кажа мнението си за изневерите по принцип. На въпросът какво да прави да му дам правилният отговор - да направи избор. Да направи нещо трудно за него, да бъде честен и да постави емоциите си на второ място.

А дали е възможно по-доброто решение за него да е да продължава така? Казва, че така му е по-лесно. На сегашната приятелка не може да не изневерява, но не му се търси друга, защото е малка вероятността с друга да е различно. Ту е щастлив, ту се чувства виновен. Но иначе какво?

Разсъждавам си. Темата ме интересува, защото съм в тази ситуация и мнението ми има тежест за въпросния приятел, та се чувствам отговорна..

----

marilyn, смисълът е, че не се намира лесно момиче, което те обича, иска да живее с теб и да ти пере мръсните чорапи метафорично. Освен това я намираш за окей и не те е срам да я покажеш на родителите си. Май трябва да уточня, че говорим за 21-2-3-годишни хора. Някаква такава е логиката.

Chacho
06-28-2013, 11:02
Задай му въпроса дали може да живее с вината, дали ще се чувства по-нещастен, ако го зареже приятелката му, за да видиш дали е готов за риска. Ако смята, че е по-склонен да спре изневерите, отколкото да се набие в worst case scenario, тогава му помогни да спре да изневерява. Ако избере обратното - остави го да си следва избора без да го съдиш.

"Не мога да не изневерявам" е тъпотия, всичко може, ако има желание, просто не е наясно със себе си кво иска или не иска да приеме, че рано или късно ще прави компромис.

LadyDi
06-28-2013, 11:15
marilyn, смисълът е, че не се намира лесно момиче, което те обича, иска да живее с теб и да ти пере мръсните чорапи метафорично. Освен това я намираш за окей и не те е срам да я покажеш на родителите си. Май трябва да уточня, че говорим за 21-2-3-годишни хора. Някаква такава е логиката.

Бих си му казала в очите, че е използвач.
Но изборът винаги е негов...

FuCKkK13
06-28-2013, 11:26
"Заслужена изневяра"... Иска ви се.

Ами, случвало ми се е, даже с две мои приятелки. Казвала съм им баш това, което мисля за изневярата, без да им спестявам нищичко. Че е отвратителна постъпка, адски долна, другият заслужава да знае истината и сам да прецени дали може да прости и да продължи с такова нещо. Отделно, че щом си поискал друг, работата е ясна.

съгласна съм.. изневярата си е изневяра от където и да го погледнете.. за да изневериш трябва да си наясно,че нещо ти липсва във връзката,а щом си наясно не виждам какво правиш още в тая връзка.. трябва да си супер малоумен садист и мазохист едновременно

Chacho
06-28-2013, 11:27
^На някои хора им липсва във връзката човек извън връзката.

FuCKkK13
06-28-2013, 11:28
Благодаря за мненията.

Повечето предлагате да му кажа мнението си за изневерите по принцип. На въпросът какво да прави да му дам правилният отговор - да направи избор. Да направи нещо трудно за него, да бъде честен и да постави емоциите си на второ място.

А дали е възможно по-доброто решение за него да е да продължава така? Казва, че така му е по-лесно. На сегашната приятелка не може да не изневерява, но не му се търси друга, защото е малка вероятността с друга да е различно. Ту е щастлив, ту се чувства виновен. Но иначе какво?

Разсъждавам си. Темата ме интересува, защото съм в тази ситуация и мнението ми има тежест за въпросния приятел, та се чувствам отговорна..

----

marilyn, смисълът е, че не се намира лесно момиче, което те обича, иска да живее с теб и да ти пере мръсните чорапи метафорично. Освен това я намираш за окей и не те е срам да я покажеш на родителите си. Май трябва да уточня, че говорим за 21-2-3-годишни хора. Някаква такава е логиката.
какво значи ''не може да не изневерява'' ?! искам подробен отговор

























понякога се чудя - абе хора,вие добре ли сте

FuCKkK13
06-28-2013, 11:29
^На някои хора им липсва във връзката човек извън връзката.

тия някой хора слагат картите на масата и в повечето случаи имат отворени връзки,а на тия дето не им стиска рано или късно от 2 стола падат на земята

Chacho
06-28-2013, 11:32
Значи трябва да си жертва да речем 1 година блаженство, през която приятелката му няма да знае, че изневерява, щото може накрая да се почувства нещастен, като падне от 2 стола на земята? (не е ясно защо е нужно да пада от другия)
Тва не означава ли да се чувства постоянно нещастен, щом нещо му липсва. Ти го съветваш да заебе връзката, ако не му се получават нещата - по-добре ли ще му е да излезе от връзката, за да излиже гъза на измисления морал спрямо гаджето си и да си седи сам, или да си ебе и двете, и накрая, ако се преебат нещата, просто да си намери някоя съвсем трета?

LadyDi
06-28-2013, 11:33
Какво значи "измисления морал спрямо гаджето си"?

Zarity
06-28-2013, 11:34
Човек който изневерява има сериозни проблеми,особено ако е "за адреналина".Ако ми каже такова нещо директно му бия шута.
Когато си с един човек-си с него,ако искаш друг-значи ти нямаш работа вече в тая връзка и време да я прекратиш.Изневярата не е опция. Стиска ви да изневерявате и лъжете ама не и да прекратите връзката си и да не наранявате човека до вас повече.Мишки.

LadyDi
06-28-2013, 11:35
Човек който изневерява има сериозни проблеми,особено ако е "за адреналина".
Какви проблеми има?

Chacho
06-28-2013, 11:38
Провокация. Не всеки възприема връзката така, както етиката я диктува - трябва да има доверие, трябва да се грижим за другия, трябва, трябва. Някои хора са просто консуматори, някои хора не смятат, че незабелязаното престъпление е престъпление. И когато вече намесим съветващия, той може да реши, че е прекалено да бъде съдник на манталитета на приятеля си. Така правилният съвет може да се окаже този, който ще направи приятелят на Deadlock най-щастлив, а не този, който ще направи и гаджето му щастливо.

Измислен морал, щото не вярвам във всеобщовалиден морал. Има действия и последствия, а не добро и лошо.

@Violenza, никой не е казал, че на него му пука за чувствата на гаджето му. Колко мислиш, че му пука и колко мислиш, че иска да му пука?

Zarity
06-28-2013, 11:38
Какви проблеми има?

Със самочувствието, самоконтрола и трезвата преценка на действията си и последствията им за околните.

Deadlock
06-28-2013, 11:40
Интересно!

Violenza, като му повдигнах въпроса за гледната точка на приятелката му, той каза, че тя така е влюбена и щастлива. Ако не разбере за изневерите, няма да бъде наранена. Тя наистина изпитва щастието, тогава проблем ли е, че е илюзорно според страничния наблюдател, който вижда всичко?

Chacho
06-28-2013, 11:41
^


някои хора не смятат, че незабелязаното престъпление е престъпление.

FuCKkK13
06-28-2013, 11:43
Значи трябва да си жертва да речем 1 година блаженство, през която приятелката му няма да знае, че изневерява, щото може накрая да се почувства нещастен, като падне от 2 стола на земята? (не е ясно защо е нужно да пада от другия)
Тва не означава ли да се чувства постоянно нещастен, щом нещо му липсва. Ти го съветваш да заебе връзката, ако не му се получават нещата - по-добре ли ще му е да излезе от връзката, за да излиже гъза на измисления морал спрямо гаджето си и да си седи сам, или да си ебе и двете, и накрая, ако се преебат нещата, просто да си намери някоя съвсем трета?
защо ще падне и от другия ли ? щото ми е ясно тая другата що за стока е щом оправя обвързан ''мъж'' и то периодично ( т.е. не само веднъж)... като и стане безинтересен не го виждам.. още повече,че и тая ще му е ''удобна'' само наполовина и ще тръгне да си търси друга иии нда..
какво значи измислен морал ? или ти си от хората дето не мислят,че човека до тях трябва да бъде уважаван и трябва да има избор ? и защо да седи сам ? нали гаджето му не го устройва напълно и иска чуждо - като иска да си има чуждо без гаджето - защо тогава да е нещастен ? нали за това изневерява
и смисъла е ако има поне малко уважение към момичето да го остави да си намери някой, който няма да търси други само щото видиш ли му е скучно и безинтересно
иначе да,ако е чак такъв идиот и не мисли изобщо за приятелката си - горко и на нея и дано по-бързо си види прасето в коя помия бърка

FuCKkK13
06-28-2013, 11:44
Провокация. Не всеки възприема връзката така, както етиката я диктува - трябва да има доверие, трябва да се грижим за другия, трябва, трябва. Някои хора са просто консуматори, някои хора не смятат, че незабелязаното престъпление е престъпление. И когато вече намесим съветващия, той може да реши, че е прекалено да бъде съдник на манталитета на приятеля си. Така правилният съвет може да се окаже този, който ще направи приятелят на Deadlock най-щастлив, а не този, който ще направи и гаджето му щастливо.

Измислен морал, щото не вярвам във всеобщовалиден морал. Има действия и последствия, а не добро и лошо.

@Violenza, никой не е казал, че на него му пука за чувствата на гаджето му. Колко мислиш, че му пука и колко мислиш, че иска да му пука?

нали вече споменах за отворена връзка щом ще им е само консумирането ...

LadyDi
06-28-2013, 11:46
Със самочувствието, самоконтрола и трезвата преценка на действията си и последствията им за околните.

Това абсолютно не е вярно.

Deadlock, въпросът в крайна сметка беше какво бихме казали на този приятел. Не е наша работа да го съдим и осъждаме. Ако той е щастлив и приятелката му е щастлива, и въобще всичко е мед и рози... къде е проблема? Не в неговия, а в нашия морал...

Chacho
06-28-2013, 11:46
Какво значение има какво аз смятам? Въпросът е какво той смята. Ако една се е прехласнала по него и друга се е прехласнала дотолкова, че да си разтваря краката за него, мислиш ли, че някога ще падне от столовете или просто ще обикаля безнаказано женички докато той си иска. Той не иска едната или другата, иска и двете и си ги получава. И като няма съвест, иди го убеди, че трябва да има.

Ако предложи отворена връзка, печели само съвест точки, но не й удовлетворение. Затова ще си трае и ще си ебе и двете.

FuCKkK13
06-28-2013, 11:46
Е тук вече опираме до нейната гледна точка за нещата.
Много хора са на мнение, че за някои неща е по-добре да не се знае истината. Ако тя е от тези, да си мълчи той и нека да е щастлива. То има една приказка, че понякога единственото по-лошо от лъжата, е истината.

За мен това е пълен абсурд обаче.

съгласна съм
обаче вече всички са егоисти и мачкат другия.. за това съветвам авторката ( май беше момиче ) на темата да му даде съвет да си признае и да помисли за момичето.. щото тоя както е тръгнал едва ли ще му е толкова нещастно без нея,единствения в ситуацията,който ще си изпати ще е приятелката му

Deadlock
06-28-2013, 11:48
Много бързо пишете! (:


Така правилният съвет може да се окаже този, който ще направи приятелят на Deadlock най-щастлив, а не този, който ще направи и гаджето му щастливо.


Да, аз това целя - той да бъде щастлив! Не искам да му соча правия път на всяка цена. Нито мога да преценя какви са алтернативите на приятелката му, че да знам кое е по-добрият вариант за нея.

Ако се опитам да назова проблема му с една дума, то тя е вина. Рационално не намира проблем в действията си. Но го мъчи чувството, че прави нещо лошо. Хм

FuCKkK13
06-28-2013, 11:49
Какво значение има какво аз смятам? Въпросът е какво той смята. Ако една се е прехласнала по него и друга се е прехласнала дотолкова, че да си разтваря краката за него, мислиш ли, че някога ще падне от столовете или просто ще обикаля безнаказано женички докато той си иска. Той не иска едната или другата, иска и двете и си ги получава. И като няма съвест, иди го убеди, че трябва да има.

попитах щото ми се струва,че си съпричастен
ясно е,че всеки е егоист.. обаче въпроса на темата беше друг и не виждам защо един вид казваш на авторката да го остави да е ''щастлив'' т.е. да си продължи така след като каза,че не си от тия хора

обърка ме с писаниците си

FuCKkK13
06-28-2013, 11:49
Много бързо пишете! (:



Да, аз това целя - той да бъде щастлив! Не искам да му соча правия път на всяка цена. Нито мога да преценя какви са алтернативите на приятелката му, че да знам кое е по-добрият вариант за нея.

тогава що пусна темата ? в ситуацията мисля,че е ясно кой е правилния и кой е изгодния път

Chacho
06-28-2013, 11:52
попитах щото ми се струва,че си съпричастен
ясно е,че всеки е егоист.. обаче въпроса на темата беше друг и не виждам защо един вид казваш на авторката да го остави да е ''щастлив'' т.е. да си продължи така след като каза,че не си от тия хора

обърка ме с писаниците си

Щото авторката ще му даде твоя морален съвет, той накрая ще се почувства много зле, щото ще получи един голям хуй според неговите представи и вината ще отиде при авторката за тъпия съвет. Ще я каже "аджеба, гаджето ми е щастливо, щото не я кефеше връзката, тая другата ма не ще, щото вече съм необвързан и направих двама души щастливи, ма аз от това никога не съм получавал удовлетворение, щото ме боли хуя и за двете, и сега като няма кво да еба, се чувствам зле и ти си виновна".

Chacho
06-28-2013, 11:55
Ако се опитам да назова проблема му с една дума, то тя е вина. Рационално не намира проблем в действията си. Но го мъчи чувството, че прави нещо лошо. Хм

Еми не може да искаш да запазиш съвестта си и същевременно да действаш безсъвестно. Или едното, или другото. Няма пълна идилия, така че ще трябва да си избере вариант, който по-лесно ще преживее. Можеш само да му кажеш кой избор до какво ще доведе, той сам ще прецени как би се почувствал при двата развоя.

FuCKkK13
06-28-2013, 11:58
Щото авторката ще му даде твоя морален съвет, той накрая ще се почувства много зле, щото ще получи един голям хуй според неговите представи и вината ще отиде при авторката за тъпия съвет. Ще я каже "аджеба, гаджето ми е щастливо, щото не я кефеше връзката, тая другата ма не ще, щото вече съм необвързан и направих двама души щастливи, ма аз от това никога не съм получавал удовлетворение, щото ме боли хуя и за двете, и сега като няма кво да еба, се чувствам зле и ти си виновна".
нали не му пука за гаджето му,що да му е гадно ? заради едната дупка ? нали си намира лесно други ? преди малко каза,че ще си намери трета.. като си намери не виждам авторката какво ще му е виновна.. а и сам е поискал съвет от нея,да го е дърпала за ушите ?
виновна - виновна.. обаче ако авторката мисли като мен,но му каже другото ( да си стои така) мисля,че на нея ще и е поне малко съвестно.. което ни връща до : всички са егоисти

Deadlock
06-28-2013, 12:01
Няма да ми се разсърди каквото и да му кажа. Това няма какво да го коментираме. Въпросът е, че аз се чувствам отговорна и съответно ще се чувствам виновна, ако го тласна към нещо, което ще го направи нещастен.

Полезна се оказа тази тема, между другото. Имам да помисля по някои мнения.

Chacho
06-28-2013, 12:03
Чувствай се виновна, ако го тласнеш към нещо, което си мислила първоначално, че ще го направи нещастен, а не нещо, което не си успяла да предвидиш. Сама трябва да разбереш какво точно ще го прави най-щастлив.

Zarity
06-28-2013, 12:04
Това абсолютно не е вярно.


Аа, да,изключително аргументативен отговор.

FuCKkK13
06-28-2013, 12:07
Няма да ми се разсърди каквото и да му кажа. Това няма какво да го коментираме. Въпросът е, че аз се чувствам отговорна и съответно ще се чувствам виновна, ако го тласна към нещо, което ще го направи нещастен.
добре бе.. и какво искаш да ти кажем ?
казах ти - 2та варианта си ги знаела преди да пуснеш темата...
просто в момента се държи на едно ниво и явно не е напълно щастлив (колкото е възможно щото не може всичко да е цветя и рози - няма такъв свят)
1ви вариант - седи си така докато приятелката му не разбера,осира всичко и после кой от където е + на него му е гадно/все едно
2ри вариант - прекратява връзката и на него му е гадно/все едно и може да му стане по-зле/по-добре






и професор да питаш няма да ти каже какво да избереш - освен ако няма вълшебна кристална топка






така че му кажи как стоят нещата и го остави той да си реши щото чрез твоето мнение той бяга от отговорност и показва,че е подобие на пикльо и си мисли,че ако не стане както той иска като ти каже ''ти си виновна'' ще му падне камък от сърцето..
той не може да реши и си праска проблемите на чужд гръб

Chacho
06-28-2013, 12:07
Аа, да,изключително аргументативен отговор.

Окей, ето ти аргумент. Има съзнание за последиците на околните и не се съобразява с тях, което говори за самочувствие. Самоконтролът зависи от това дали действа съзнато или несъзнато, което няма как да знаеш. Така че дропваме аргументите ти.

FuCKkK13
06-28-2013, 12:09
не може да реши дали може да си държи атрибута в гащите или да живее без ''удобството си''



божичко.. и тия хора след време създават семейства

Chacho
06-28-2013, 12:10
добре бе.. и какво искаш да ти кажем ?
казах ти - 2та варианта си ги знаела преди да пуснеш темата...
просто в момента се държи на едно ниво и явно не е напълно щастлив (колкото е възможно щото не може всичко да е цветя и рози - няма такъв свят)
1ви вариант - седи си така докато приятелката му не разбера,осира всичко и после кой от където е + на него му е гадно/все едно
2ри вариант - прекратява връзката и на него му е гадно/все едно и може да му стане по-зле/по-добре
...

Да приемем, че смяташ вариант 2 за правилен, обаче имаш страха от вина на Deadlock. Тоя страх ще го опишем като боцкане с игла всеки път като прекарате 2 минути заедно и да кажем, че всеки ден прекарваш по 4 часа с него.

За една седмица имаме 7х4х30 = 840 боцкания с игла. Ти готова ли си да защитиш позицията си срещу 840 пробождания?

FuCKkK13
06-28-2013, 12:12
^ какво значи страх от вина ? то и при двата варианта го има това тя да сгреши със съвета така че тия боцкания направо ги изключвам




и както казах : никой не го е дърпал за ушите да иска съвети така че ако обвини нея за това,че той не знае какво иска само потвърждава ,че си е точно подобие на пикльо ( подобие щото това не е мъжко поведение.. още повече на човек на 20 и кусур)

Zarity
06-28-2013, 12:13
Окей, ето ти аргумент. Има съзнание за последиците на околните и не се съобразява с тях, което говори за самочувствие. Самоконтролът зависи от това дали действа съзнато или несъзнато, което няма как да знаеш. Така че дропваме аргументите ти.

В накакъв случай не говори за самочувствие,а за чиста несъобразителност,а и вероятно липсва на това самочувствие. Ако найстина действа съзнателно и осъзнавайки,то не бих казала нищо друго за човека освен че не е стока.

Chacho
06-28-2013, 12:18
Съзнателната несъобразителност и безотговорност са точно самочувствие, което се простира до чувство за безнаказаност.

Ще ви дам един много отдалечен пример. Отивам до Сирия, затрелвам 300 души, никой не разбира за това и се връщам тук и си изживявам живота безнаказано. Хайде докажете ми, че постъпвам грешно. Защо трябва да се съобразявам с чуждия живот, защо трябва да го ценя, защо трябва да се водя по чуждите правила?

FuCKkK13
06-28-2013, 12:18
^ той че не е ,не е ...
не може да не знаеш какво искаш... ако си на 14 ти е простено,ама това е голям човек на 20 и кусур с още 150 по-големи отговорности от това в коя дупка да си го мушне

FuCKkK13
06-28-2013, 12:19
Съзнателната несъобразителност и безотговорност са точно самочувствие, което се простира до чувство за безнаказаност.

Ще ви дам един много отдалечен пример. Отивам до Сирия, затрелвам 300 души, никой не разбира за това и се връщам тук и си изживявам живота безнаказано. Хайде докажете ми, че постъпвам грешно. Защо трябва да се съобразявам с чуждия живот, защо трябва да го ценя, защо трябва да се водя по чуждите правила?

тия 300 човека нито ще са ти близки ( както гаджето му,поне се предполага,че трябва да е така) нито ще са ти ''удобни''

а някой арабски шейх да ти праща пари да те видя ще го застреляш ли 8-)

LadyDi
06-28-2013, 12:20
Със самочувствието, самоконтрола и трезвата преценка на действията си и последствията им за околните.

Защо трябва да има проблем със самочувствието? Защо смятате, че всеки който изневерява, се чувства като непълноценна личност? Мотивите за изневярата могат да са безброй много и ако не познаваш човека от среща, кой ти дава право да го квалифицираш като такъв? Разсъждаваш единствено на база на собствения си опит, а това далеч не те прави обективен.
Не е необходимо да има проблем със самоконтрола, за да изневерява. Обикновено, при такъв случай, изневерите не са системни, а единични и понеже няма самоконтрол, не би могъл да лъже приятелката си дълго.
Колкото до липсата на трезва преценка - това също не може да знаеш дали е вярно, защото пък не познаваш нито приятелката му, нито жените, с които ѝ изневерява.

Подобни умозаключения, на базата на това, че някой е наранил теб по този начин и е в разрез с твоите собствени разбирания за морал, са логически грешни. Винаги. Такива квалификации могат да се дават само когато познаваш заинтересованите страни.

LadyDi
06-28-2013, 12:21
В накакъв случай не говори за самочувствие,а за чиста несъобразителност,а и вероятно липсва на това самочувствие. Ако найстина действа съзнателно и осъзнавайки,то не бих казала нищо друго за човека освен че не е стока.

Несъобразителност и липса на самочувствие не са равнозначни понятия.

Chacho
06-28-2013, 12:21
Подобни умозаключения, на базата на това, че някой е наранил теб по този начин и е в разрез с твоите собствени разбирания за морал, са логически грешни. Винаги. Такива квалификации могат да се дават само когато познаваш заинтересованите страни.

Ей това се опитвам да пробутам като идея, ако ме разбирате. Някак си приемате, че има един единствен морал на света, а не съзнавате, че всеки носи различен в главата си и всеки такъв ваш морал обслужва нуждата ви да сте щастливи.

Chacho
06-28-2013, 12:25
тия 300 човека нито ще са ти близки ( както гаджето му, поне се предполага,че трябва да е така) нито ще са ти ''удобни''

Допреди малко казваше, че не го ебе за чувствата на другия.

BlueFace
06-28-2013, 12:26
Ценностите са субективно нещо. Моралните норми са някакви рамки, в които сме вкарани, така че всички да са частично удовлетворени. Колкото по-силно става обществото, толкова по-зависими сме един от друг и затова се съобразяваме. Но в края на краищата всеки има някакви желания, неща, които го карат да се чувства добре. И някой хора се питат -"защо трябва да пренебрегна себе си и защо трябва на мен да ми е гадно, за да може на някой друг да му е добре? ". Колкото и да ни се иска хората не се раждат равни в този свят. Но това са теми на философски въпроси разисквани с десетилетия..Няма еднозначен отговор.

Chacho
06-28-2013, 12:28
"защо трябва да пренебрегна себе си и защо трябва на мен да ми е гадно, за да може на някой друг да му е добре? ".

Защото щастието ми зависи от чуждото мнение и понякога чуждото мнение ми носи по-голямо щастие от моите повърхностни желания.

-Утилитарианствах макло ас

Chacho
06-28-2013, 12:30
Напротив. Приемам съществуването на милиони индивидуални такива, но това не значи, че ги оправдавам, именно заради своя такъв. Обратната ситуация е абсолютно идентична.

Именно, ако не са оправдани по твоя морал, то ти ще го съветваш спрямо собствения си, за да удовлетвориш твоята нужда да си праведна, а не да направиш него щастлив. От друга страна удовлетворяваш собствения си морал, за да си щастлива самата ти.

Zarity
06-28-2013, 12:31
Защо трябва да има проблем със самочувствието? Защо смятате, че всеки който изневерява, се чувства като непълноценна личност? Мотивите за изневярата могат да са безброй много и ако не познаваш човека от среща, кой ти дава право да го квалифицираш като такъв? Разсъждаваш единствено на база на собствения си опит, а това далеч не те прави обективен.
Не е необходимо да има проблем със самоконтрола, за да изневерява. Обикновено, при такъв случай, изневерите не са системни, а единични и понеже няма самоконтрол, не би могъл да лъже приятелката си дълго.
Колкото до липсата на трезва преценка - това също не може да знаеш дали е вярно, защото пък не познаваш нито приятелката му, нито жените, с които ѝ изневерява.

Подобни умозаключения, на базата на това, че някой е наранил теб по този начин и е в разрез с твоите собствени разбирания за морал, са логически грешни. Винаги. Такива квалификации могат да се дават само когато познаваш заинтересованите страни.

Първо,не говоря на базата на личен опит с изневери,защото за радост нямам такъв.Говоря за разбиранията ми за самия човешки морал и познанията ми на хората като цяло.Единици са случаите при който изневярата е оправдана и определено в темата не става дума за такъв човек.В случая приятелката му не знае за случващото се,той й изневерява без друга причина освен,че така му е по лесно и иска адреналин.На базата на тия факти правя заключенията си.

LadyDi
06-28-2013, 12:41
Говоря за разбиранията ми за самия човешки морал и познанията ми на хората като цяло.
Точно това имам предвид и аз.
Може да наречеш постъпката му недостойна, според своите си разбирания, но няма как да знаеш дали действа поради липса на самочувствие, самоконтрол или трезва преценка. Затова и ти казах, че написаното от теб не е вярно.

Cооkie
06-28-2013, 12:46
Добре де, идеята нали е да помогнеш на въпросния приятел да не се чувства виновен, а не да разискваме кой какво мисли за изневерите и кое колко е морално?
За целта, според мен, той трябва да е наясно каква е позицията на приятелката му спрямо изневерите. Аз, например, при една хипотетична изневяра от страна на приятеля ми, най-много бих се издразнила/ядосала/наранила, ако той не си признае, а ме лъже за това. С други думи - истината за мен е на първо място, искам да разбера веднага. Той, от друга страна, предпочита изобщо да не разбира, ако аз кривна от пътя. Изневерила съм, ок, той не иска да знае.
Ако и тя е като моя приятел, той нека изневерява, но да направи всичко по силите си това да не стига до нея. Ако е като мен, най-добре да й каже възможно най-скоро, защото с всяка следваща изневяра лъжата става все по-голяма и трудна за евентуално преглъщане.
В крайна сметка, както и в темата стана ясно, всеки си има свои виждания по въпроса, нито ще успееш да ги промениш, нито е казано, че има "правилни".
А щом са от толкова време заедно, той би трябвало да знае какво мисли тя за тези неща, нали?

DisappointedDreamer
06-28-2013, 12:47
Добре де, идеята нали е да помогнеш на въпросния приятел да не се чувства виновен,

Защо? Защото ни е приятел? Не е ли виновен?

Cооkie
06-28-2013, 12:49
Приятел е на авторката. Вината е субективно понятие. Според мен може да е виновен, но той да не смята така.

Chacho
06-28-2013, 12:49
Защо? Защото ни е приятел? Не е ли виновен?

Защото Deadlock го каза.

xXxPETYAxXx
06-28-2013, 12:50
Каквото и да му кажеш, той пак ще си прави каквото си знае.

DisappointedDreamer
06-28-2013, 12:53
Защото Deadlock го каза.

Остави темата /въпреки, че не трябва да казвам така/.

Твой приятел изневерява и споделя това с теб. Откъде накъде ти ще искаш да го накараш да не се чувства виновен? Той не е ли виновен? Защо ще оправдаваш действията му, пък ще го караш и да се чувства ОК? 'Щото си имате приказка и сте си приятни?

Това ми е странно.

LadyDi
06-28-2013, 12:58
Остави темата /въпреки, че не трябва да казвам така/.

Твой приятел изневерява и споделя това с теб. Откъде накъде ти ще искаш да го накараш да не се чувства виновен? Той не е ли виновен? Защо ще оправдаваш действията му, пък ще го караш и да се чувства ОК? 'Щото си имате приказка и сте си приятни?

Това ми е странно.

Аз не бих. Бих му представила моята си гледна точка и моите си разбирания. От там нататък, пътят е негов и трябва сам да си вземе решенията и да си носи последствията.

DisappointedDreamer
06-28-2013, 12:59
Аз не бих. Бих му представила моята си гледна точка и моите си разбирания. От там нататък, пътят е негов и трябва сам да си вземе решенията и да си носи последствията.

Точно така бих и аз постъпила. Затова се учудвам на авторката. Това, че ми е приятел не означава, че не може да допуска грешки и, че не бих му ги посочила и изразила мнението си относно тях, вместо да му повтарям да не се "чувства виновен".

Chacho
06-28-2013, 12:59
Остави темата /въпреки, че не трябва да казвам така/.

Твой приятел изневерява и споделя това с теб. Откъде накъде ти ще искаш да го накараш да не се чувства виновен? Той не е ли виновен? Защо ще оправдаваш действията му, пък ще го караш и да се чувства ОК? 'Щото си имате приказка и сте си приятни?

Това ми е странно.

Както казаха, вината е субективно понятие. Трябва да приема, че има редни и нередни неща, за да го обвиня в нещо, а аз не вярвам в такива.

Иначе как бих постъпил. Ще му кажа какво е правилно според мен, ще му кажа според мен какво е правилно в неговите очи и тогава ще го оставя да избира.

DisappointedDreamer
06-28-2013, 13:01
Кога се чувстваш виновен? Когато си направил нещо нередно, нали?

Chacho
06-28-2013, 13:02
Кога се чувстваш виновен? Когато си направил нещо нередно, нали?

Чувствам се виновен, когато приема, че нещо е нередно и го направя. Ако аз не намирам за нередно да избивам хора, дали ще чувствам вина, ако ги избивам?

Cооkie
06-28-2013, 13:04
Да, аз това целя - той да бъде щастлив! Не искам да му соча правия път на всяка цена...
... и съответно ще се чувствам виновна, ако го тласна към нещо, което ще го направи нещастен.


Аз се ръководя от това, темата все пак е на Deadlock.

Иначе за мен лично изневярата е нещо напълно безсмислено. Ако тръгнеш да изневеряваш, значи нещо ти липсва у човека, с когото си. Щом нещо ти липсва -> вариант1. Обсъждаш го с въпросния човек; вариант2. Направо го зарязваш и после вече спиш с когото/каквото си искаш. Simple as that.
Koгато приятел/ка тръгне да изневерява на гаджето си, винаги обяснявам точно това. Случвало се е 2 пъти. И в двата случая се съгласиха с мен. Това не означава, че всеки път ще е така.

П.П. А всеки има свой собствен подход към тези разговори. Това, че за някои от нас е най-важно да си кажат мнението, не означава, че за всички е така. Някои предпочитат да подкрепят приятеля/ката.

Chacho
06-28-2013, 13:06
Аз се ръководя от това, темата все пак е на Deadlock.

Иначе за мен лично изневярата е нещо напълно безсмислено. Ако тръгнеш да изневеряваш, значи нещо ти липсва у човека, с когото си. Щом нещо ти липсва -> вариант1. Обсъждаш го с въпросния човек; вариант2. Направо го зарязваш и после вече спиш с когото/каквото си искаш. Simple as that.
Koгато приятел/ка тръгне да изневерява на гаджето си, винаги обяснявам точно това. Случвало се е 2 пъти. И в двата случая се съгласиха с мен. Това не означава, че всеки път ще е така.

Ако нещо ти липсва при въпросния човек, това означава ли, че няма неща, които не ти липсват?

DisappointedDreamer
06-28-2013, 13:08
Чувствам се виновен, когато приема, че нещо е нередно и го направя.

Приятелят на авторката се чувства виновен, защото приема, че това, което е направил (и продължава да прави, а именно да изневерява на приятелката си) е нередно. Според него е нередно. Защо да се опитвам да го убедя да не се чувства виновен?

Схващам иначе какво искаш да кажеш.

Cооkie
06-28-2013, 13:08
Ако нещо ти липсва при въпросния човек, това означава ли, че няма неща, които не ти липсват?
Според мен не означава. Трябва да прецениш дали повече ти липсва това, което ти липсва, отколкото не ти липсва, това, което не ти липсва :D

Chacho
06-28-2013, 13:11
Не казвам да го убеждаваш, че не е виновен. Казвам да му помогнеш да разбере кое иска повече. Вината е едно от нещата, които ще го накарат да се чувства нещастен, не единственото.

Chacho
06-28-2013, 13:12
Според мен не означава. Трябва да прецениш дали повече ти липсва това, което ти липсва, отколкото не ти липсва, това, което не ти липсва :D

И тъй като липсата е вид нещастие, стигаме пак до "кое ме прави по щастлив".

-Утилитарианствах макло ас фтори пат.

Smrazqvashta
06-28-2013, 13:13
Ще му кажа реалното си мнение по въпроса. Без овъртания и лъжи така, както наистина мисля. Това е най-правилно. Ако не одобряваш постъпката му, редно е да му кажеш.

DisappointedDreamer
06-28-2013, 13:15
Не казвам да го убеждаваш, че не е виновен. Казвам да му помогнеш да разбере кое иска повече. Вината е едно от нещата, които ще го накарат да се чувства нещастен, не единственото.

Знам, че не казваш това. Опитвам се да разбера авторката и нейното желание.

Въпросния изневерява с ясното съзнание, че изневярата (за него) е нередна и, че ще се чувства виновен, в следствие на което и нещастен (изправен пред последиците). Защо тогава е изневерил?

Chacho
06-28-2013, 13:19
Оке, point taken.

LadyDi
06-28-2013, 13:19
Знам, че не казваш това. Опитвам се да разбера авторката и нейното желание.

Въпросния изневерява с ясното съзнание, че изневярата (за него) е нередна и, че ще се чувства виновен, в следствие на което и нещастен (изправен пред последиците). Защо тогава е изневерил?

Защото вероятно ще се чувства по-нещастен, ако не изневери. Логиката е изкривена, но я има.

DisappointedDreamer
06-28-2013, 13:21
Мех. Съгласна съм, че трябва да му помогнеш да разбере кое иска повече. Но не и да му помогнеш да не се чувства виновен. Остави вкусът и да сбръчка физиономията му.

едит: Лейди, това малко като извадено от филм :Д

LadyDi
06-28-2013, 13:24
Мех. Съгласна съм, че трябва да му помогнеш да разбере кое иска повече. Но не и да му помогнеш да не се чувства виновен. Остави вкусът и да сбръчка физиономията му.
Аз малко ви изтървах дискусията и откровено си признавам, че ме домързя да я изчета :cool:
Но това с помагането да се чувстваш невиновен не го разбирам. В смисъл, това което води до вина у мен е различно от това, което води до вина у теб. Не бих могла да помогна с вината ти, ако не я разбирам, ако не я съпреживявам. В тоя ред на мисли, единственият изход е да разсъждаваш за себе си и да му кажеш как ТИ би постъпил.
Вината е субективна, Чачо го каза, и за всеки е различна.
Та извинете ако повтарям някого.

anonymous708973
06-28-2013, 13:25
Не съм чела коментарите по темата.

При така поставен въпрос ще кажа, че е отвратително, независимо колко близък ми е човека. Само при думата "удобна" бих смръщила нос отвратена.

Имам приятел, който е изневерявал, толерирам го заради различни обстоятелства, но така казано с тръпката и удобството е... абсурдно.

LadyDi
06-28-2013, 13:27
едит: Лейди, това малко като извадено от филм :Д
Май твърде често взех да ходя на кино :cool:

DisappointedDreamer
06-28-2013, 13:28
Но това с помагането да се чувстваш невиновен не го разбирам.

Ами, да, де. Помагаш му единствено да разбере кое иска повече. Изобщо не пипаш почвата около чувствата му за вина.

Друг е въпросът, обаче, че помагайки му да разбере кое иска повече, той може да достигне до два извода:

а) да избере приятеката си и да се чувства виновен от изневерите

б) да избере момичето, с което изневерява, доволен, че всъщност е изневерил и я е намерил

В под точка Б, няма ли вината автоматично да изчезне? Или може би остава, но е леко засенчена от щастието? -------------------> помогнал си му да не се чувства толкова виновен.

едит: е, може и трети, В, където зарязва и двете, но той много-много не ни бърка :Д

Auriss
06-28-2013, 13:35
Или просто го обръщаш на ташак и почваш да го ебаваш на 'играч'. Спира да му пука, 'щото вижда, че има и хора, които не му взимат толкова навътре постъпките, маха ти се и на теб от главата, пък к'вото стане - стане.

Баси колко насериозно си взимате отношенията с хората :lol:

LadyDi
06-28-2013, 13:36
Или просто го обръщаш на ташак и почваш да го ебаваш на 'играч'. Спира да му пука, 'щото вижда, че има и хора, които не му взимат толкова навътре постъпките, маха ти се и на теб от главата, пък к'вото стане - стане.

Баси колко насериозно си взимате отношенията с хората :lol:

Оф, всичко развали. Цялата ми житейска философия прати в канала :(

DisappointedDreamer
06-28-2013, 13:44
Или просто го обръщаш на ташак и почваш да го ебаваш на 'играч'. Спира да му пука, 'щото вижда, че има и хора, които не му взимат толкова навътре постъпките, маха ти се и на теб от главата, пък к'вото стане - стане.

Баси колко насериозно си взимате отношенията с хората :lol:

Ти пък.

Размишлявам си. И без това имам свободно време и нищо за правене :Д

Chacho
06-28-2013, 13:45
Ас па поша джонга и немам дерт

FuCKkK13
06-28-2013, 14:09
Допреди малко казваше, че не го ебе за чувствата на другия.

друго имах предвид - че в нормална връзка би трябвало да му пука

FuCKkK13
06-28-2013, 14:12
Чувствам се виновен, когато приема, че нещо е нередно и го направя. Ако аз не намирам за нередно да избивам хора, дали ще чувствам вина, ако ги избивам?

за да иска съвет явно има 0.000000000001% съвест или поне сам е видял,че явно нещо не е наред в отношението му

Chacho
06-28-2013, 14:12
друго имах предвид - че в нормална връзка би трябвало да му пука

Мързи ме да се повтарям.

FuCKkK13
06-28-2013, 14:15
то и мен ме мързи да ви доизчета спора

LadyDi
06-28-2013, 14:16
Всички ни мързи.
Предлагам да закриваме консултативния съвет, преди да е дотичал Волен.

Deadlock
06-28-2013, 18:54
Мили съфорумници-съфилософници,
Не съм казвала, че искам да го убедя, че не е виновен. Казах, че рационално той не намира проблем с постъпките си, а го мъчи чувство за вина. Дали да живее с чувството, да се бори с него или да постъпва иначе, хмм.

Ние с него вече си проведохме разговора.

102
06-28-2013, 18:58
Иска да спи с теб.

Deadlock
06-29-2013, 00:16
Как позна?