PDA

View Full Version : Имат ли право? Ами, ЗЗЛД?



AngelAntichrist
07-12-2013, 13:50
Здравейте, току-що съвсем случайно попаднах на сайтът на семейна фирма, която предлага работа на младежи.
Условието е да пратиш на техен и-мейл трите си имена, телефон, и-мейл, градът в който живееш и годините си.
Тамън да препоръчам на позната, която си търси и какво да видя? Информацията, която кандидатствалите са дали е публично обявена на техният сайт, което не е поставено като условие никъде...

Няма да повдигам на въпрос колко е неморално, но имат ли законово право да постъпват така?

За Бога, има непълнолетни деца, чиито телефони, имена, местонахождение и интернет контакти са на един клик разстояние - всеки с малко въображение може да ги извика на интервю....В мазето си!

Според ЗЗЛД:

Чл. 23. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 81 от 2011 г.) Администраторът на лични данни предприема необходимите технически и организационни мерки, за да защити данните от случайно или незаконно унищожаване, или от случайна загуба, от неправомерен достъп, изменение или разпространение, както и от други незаконни форми на обработване. Администраторът на лични данни определя срокове за провеждане на периодични прегледи относно необходимостта от обработване на данните, както и за заличаване на личните данни.
(2) Администраторът взема специални мерки за защита, когато обработването включва предаване на данните по електронен път.
(3) Мерките по ал. 1 и 2 са съобразени със съвременните технологични постижения и осигуряват ниво на защита, което съответства на рисковете, свързани с обработването, и на естеството на данните, които трябва да бъдат защитени.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 81 от 2011 г.) Мерките и сроковете по ал. 1 и 2 се определят с инструкция на администратора на лични данни.
(5) Комисията определя с наредба минималното ниво на технически и организационни мерки, както и допустимия вид защита. Наредбата се обнародва в "Държавен вестник".

Чл. 23а. (Нов - ДВ, бр. 81 от 2011 г.) (1) При обработване на лични данни, получени по чл. 1, ал. 6, администраторът блокира съхраняваните данни, за да ограничи тяхното обработване в бъдеще, вместо да ги заличава, ако са налице достатъчно основания да се смята, че заличаването би могло да засегне законните интереси на физическото лице, за което се отнасят данните.
(2) Блокираните данни се обработват само за целта, която е препятствала заличаването им.

Аз ли съм се объркала или те постъпват незаконно? Или просто минават между капките, тъй като например не искат точен адрес или ЕГН и "информацията не е достатъчна"?
Ако е така - поне имат ли право да искат такава информация от непълнолетни/малолетни без родителско съгласие?

За пръв път попадам на нещо такова....

Aeternal
07-12-2013, 20:30
Не знам дали това което те събират отговаря на дефиницията за лични данни:
"Лични данни са всяка информация, отнасяща се до физическо лице, което е идентифицирано или може да бъде идентифицирано пряко или непряко чрез идентификационен номер или чрез един или повече специфични признаци."
понеже не знам как се тълкува дефиницията в практиката.
На мен тази материя ми е доста чужда, ЗЗЛД съм го преглеждал отгоре-отгоре преди година и нещо, обаче доколкото си спомням, за да бъде едно лице администратор на лични данни трябва да се регистрира и да има лиценз за тая работа. Абсолютно недопустимо е да се разкриват личните данни на трети лица без изрично разрешение. Друго, което ми беше направило впечатление е, че глобите са нереално солени и стигат до 100 хиляди лева.
Във всеки случай пусни една жалба до комисията за защита на лични данни и виж какво ще ти отговорят.
Сайта им е https://www.cpdp.bg/
ПС: пиши после какво е станало, че ми е интересно тази комисия как се справя, за КЗП знам че се справят доста добре.

Doctor_Satan_666
07-12-2013, 21:14
Дай линк към сайта де :D.