PDA

View Full Version : Солкижин



aniezina
07-13-2013, 08:30
Здравейте, какво е мнението ви за третиране на раничка (ерозио) на маточната шийка с медикамента Солкижин при нераждало момиче? Раничката е причинена от гъбична инфекция в следствие на вагинална дисбактериоза.

kalpazanka
07-13-2013, 08:40
Крайно отрицателно ми е мнението. Даже си мисля, че при теб ектопията е физиологична заради нивото на естрогените.
Колпоскопия и цитонамазка правили ли са ти?

P. S. СолкОжин.

aniezina
07-13-2013, 09:08
Да цитонамазка, беше от втора група. След този резултат от цитонамазката колпоскопия не бе назначена. Попитах и гинеколожката и личната си лекарка и двете ме успокоиха, че при такъв резултат не е нужно особено след като се знае причинителят на ерозиото.

П.П.: Грешката за името е моя.

kalpazanka
07-13-2013, 09:09
Не те питам за колоноскопия, а за КОЛПОСКОПИЯ.

kalpazanka
07-13-2013, 09:17
Малко над твоята тема има закачена важна за ваксината срещу рак на маточната шийка. Ще ти копирам частта за раничката, понеже е разбираемо написана.

Изразът „раничка на шийката на матката” е особено разпространен сред пациентите. За съжаление не малко лекари допринасят за продължаващата популярност на този архаизъм. В следващите редове ще се опитам да обясня какво обикновено се крие зад израза, какво значение има, каква е връзката с рака на маточната шийка и какво пациентът да очаква от своя лекар като поведение.

В същност в големия си процент „диагностицираните” „ранички” представляват нормално състояние. При преглед се установява по-голям или по-малък зачервен участък на маточната шийка. Той се дължи на това, че при жените между юношеството и менопаузата, под влияние на високото ниво на половите хормони, лигавицата, която покрива вътрешната част на матката достига малко извън нея. Маточната лигавица, за разлика от тази покриваща влагалището, е много тънка – представена от един слой клетки. Поради това през нея прозират кръвоносните съдове, които са с червен цвят. По такъв начин този участък, където тя е разположена на маточната шийка контрастира отчетливо с околната тъкан (снимката). Без при това да става въпрос за никаква раничка! Когато това състояние е по-изразено и обхваща по-голяма част от маточната шийка се обозначава с медицинския термин ектропион. При жени с хормонални нарушения водещи до ниско ниво на половите хормони този феномен не се наблюдава и може да даде първоначална ориентация на лекаря. След менопаузата (спиране на менструациите) „тънката” лигавица се премества навътре към маточната кухина – това е причината при жените от тази възраст „раничките” да изчезват.

При обикновен преглед с невъоръжено око освен да се констатира това зачервяване, което както се разбра в повечето случаи е нормален феномен, не е възможно категорично да се заключи дали има или не болестни изменения. За това на помощ идват цитонамазката и колпоскопията. Извършването им е важно, защото чрез тях се диагностицират промените, които предшестват рака на маточната шийка или началния рак. Ясно трябва да се подчертае – ектропионът не е причина за рак! Днес има безспорни данни за връзката на рака с човешкия папиломен вирус (HPV) – предаван по полов път. За щастие трансформацията на нормална към ракова тъкан изисква време – често десетилетие, през което се извършват промени в клетките. Тези промени могат да се установят от опитен лекар (цитолог) при изследване на цитонамазка. Вземането на цитонамазка е безболезнена манипулация представляваща „обърсване” на маточната шийка с памучно тампонче, четчица или специална щпатула. Така събрания секрет се разстила на тънко стъкло и фиксира. След необходимата обработка цитолога се произнася дали клетките са „нормални”. У нас все още се използва система, при която резултатите се категоризират в пет групи, някои с подгрупи. Най общо ПАП 1 и 2 са напълно нормални, 3 междинна – изискваща уточнение, 4 и 5 – има явни болестни изменения. На всяка жена се препоръчва не по-късно от три години след започване на полов живот веднъж годишно да се взема цитонамазка – до 70 г. възраст. При наличие на три последователни цитонамазки с нормален резултат изглежда безопасно интервала на изследване да се удължи на две години. Ако нямате оплаквания, лекарят ви е казал, че имате раничка, от цитологичното изследване всичко е наред – например ПАП 1 или 2 и ви предлагат”раничката” да се „обгори” (с ток, лазер или лекарство) – най-добре потърсете второ мнение, обгарянето вероятно ще е безцелно и потенциално вредно! При наличие на цитонамазка от ПАП 3 до 5 следващата стъпка, която обичайно се прави е колпоскопия – също безболезнено изследване, при което се оглежда маточната шийка с уред наречен колпоскоп – той представлява оптична система и светлинен източник даващ увеличен образ на тъканите. Така може да се забележат нарушения, които да ориентират лекаря, от къде да вземе биопсия (частица тъкан). Вземането на биопсия причинява минимална болка (а често и никаква), практически не изисква обезболяване. Това обаче е изследване „златен стандарт”, с което категорично се преценява има или не болестни изменени и тяхната степен. За успокоение на пациентките ще спомена, че в големия си процент цитонамазките от група ПАП 3 се дължат на възпалителни промени или неподходящ момент на вземането им. В такива случаи е достатъчно съответното лечение и последващ контрол. Безразборното „обгаряне” на „ранички” освен стрес и дискомфорт на жената, може да се окаже далеч по-вредно. Първо – дава фалшиво чувство за сигурност на пациентката, че е решила бъдещи проблеми с маточната и шийка и тя престава да прави ежегодните цитонамазки. Второ – след обгарянето премествайки границата между лигавиците навътре към кухината на матката, тя става недостъпна за наблюдение и по-трудна за цитологично изследване, което би могло да забави ранната диагностика на рака. Защото HPV вирусите могат да атакуват и участъци разположени в канала на шийката на матката.

В какъв случай обгарянето е полезно?

Диатермокоагулация или лазеркоагулация (форми на унищожаване на тъканта със специален ток или лазер) се правят, когато има предраково изменение на тъканите. Медицинския термин е дисплазия. Изборът на метод зависи от степента на дисплазията и нейното място. По принцип се предшества от изследване на тъкан (биопсия) Възможно е деструкция („обгаряне”) да се извърши и на ектропион, при условие, че секрецията от него е причина за неповлияващо се по друг начин влагалищно течение. Това обаче е рядко и обгаряния правени без цитологични или хистологични промени по принцип са безсмислени.

http://www.teenproblem.net/forum/showthread.php/339436-%D0%92%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D 0%B0-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-%D1%80%D0%B0%D0%BA-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0%D1%82%D 0%B0-%D1%88%D0%B8%D0%B9%D0%BA%D0%B0

aniezina
07-13-2013, 09:20
Не те питам за колоноскопия, а за КОЛПОСКОПИЯ.

Отново моя грешка, имах си предвид колпоскопия ама защо написах колоноскопия, което е съвсееем различно не знам. Не, не е правена. На резултата от цитонамазката пишеше Ерозио.

П.П.: Като чета написаното явно горенето на раничката е ненужно, въпреки съветите на двама лекари. Не знам какво да правя вече...

kalpazanka
07-13-2013, 09:27
Аз също не бих горила раничка. Според мен е стремеж да ти измъкнат пари.

Само че аз нещо не разбрах- говорила си с личната и с гинеколожката и те за кое ти казват, че няма нужда, щом се знае причинителя- за горенето със солкожин или за колпоскопията?
И другото- гъбичната инфекция не е причина за излизане на еднореден цилиндричен епител по шийката. Може да е причина за течението, но не и за раничката, която ти си написала като ерозио.

Виж и тук статия- http://ladyzone.bg/article/zdraven-blog/erozio-na-shiikata-na-matkata.html

Между другото пак така си мисля, че при теб става въпрос за ектопия. ;) не за ерозио.
http://www.zajenata.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B5-%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%8F-savet3127-23920.html#show_sub_tip


Отново моя грешка, имах си предвид колпоскопия ама защо написах колоноскопия, което е съвсееем различно не знам. Не, не е правена. На резултата от цитонамазката пишеше Ерозио.

П.П.: Като чета написаното явно горенето на раничката е ненужно, въпреки съветите на двама лекари. Не знам какво да правя вече...

Освен да те посъветвам да потърсиш мнение от онкогинеколог, друго не мога да направя. Повтори цитонамазката, не споменавай за предишната лекарка и настоявай задължително за цитонамазка и колпоскопия.

aniezina
07-13-2013, 09:34
Говорих с личната си лекарка за солкожина и тя, както и гинеколожката, казва, че ерозиото трябва да се третира а колпоскопия не е необходима.

Възнамерявам ако не на онгогинеколок да отида на друг гинеколог. Не се чувствам удобно да премълчавам историята на "заболяването", но просто ще поискам второ мнение.

kalpazanka
07-13-2013, 09:40
Просто отиваш при друг гинеколог /препоръчително да може да ти даде снимка на шийката и на раничката/ и казваш, че не ти е правен профилактичен преглед и че искаш цитонамазка и колпоскопия, като му натъртваш, че искаш и снимка на шийката от колпоскопа.

А пита ли ги двете докторки защо трябва да се третира?
Хубаво, ще я изгориш тая раничка. Следващият месец около овулацията заради естрогените тя пак ще се появи. И тогава ли ще я гориш? Като забременееш и естрогените ти скочат до тавана, раничка пак ще има. И тогава ли ще я гориш? А ако решиш да имаш 4 деца? Колко пъти трябва да я клепаш тая шийка със Солкожин?!

За капак цитонамазката ти е втора група /нищо притеснително!/, имаш и кандида. Защо си усложняваш живота, а не си проведеш лечението за кандидозата? И защо не си възстановиш флората във влагалището?
Излекувай гъбите, отиди след месец при друг гинеколог, плати си нова цитонамазка, колпоскопия и за твое спокойствие си искай и микробиология, за да видиш дали си се отървала от кандидата.

kalpazanka
07-13-2013, 09:58
И още по темата- http://www.mama.no-meat.org/gyn_health/ranichka3/
Обърни внимание на поведението при ПАП II- лекува се възпалението, прави се контролна цитонамазка и ЕДВА ТОГАВА се преценява поведението.

Колпоскопия- http://www.ivf.no-meat.org/gyn_health/colposcopy/

И пак
Трябва ли да се обгаря раничката на матката

Задължително ли е обгарянето на раничката на шийката на матката при жените?

По-рано се смяташе, че раничката трябва задължително да се обгори, за да не се превърне в рак. Доказано е, че този метод, в сравнение с другите, дава по-голям процент усложнения във вид на ендометриоза, болков синдром, нарушаване на процеса на раждане и др. Затова лекарите в много редки случаи препоръчват този метод. За лечение на ерозия на шийката на матката днес се използват други методи, като химична коагулация, лазерна коагулация или криокоагулация.

Резултатите от изследванията опровергават мнението, че след изгаряне на раничката няма опасност от рак.

Въздействията върху шийката на матката, ако се правят без съответните показания, не предпазват от развитие на рак на шийката на матката. Дори напротив, ако лекарят не е определил правилно какво точно има на шийката и го е изгорил, това може да предизвика развитие на процеса. Установено е, че многократните изгаряния могат да предизвикат левкоплакия.

И още една заблуда: много жени смятат, че при ерозия могат да помогнат тампони с масло от алое. Но лекарите са категорично «против». Те смятат, че използването на тампоните с алое, при всякакви видове ранички е изключително вредно. Обяснението е, че всички тези вещества са биостимулатори и могат да нарушат процеса на клетъчното диференциране на тъканите, както и да стимулират предракови процеси 6 шийката на матката.

Sansa
04-19-2015, 16:26
Здравейте момичета, късничко се включвам в темата...Гинеколожката ми постави диагноза "ерозио", като ми изписа прием на "Полижинакс" - 12 дни, след което по нейна преценка - Солкожин или диатермокоагулация. Изследванията ми са ПАП II , микробиологично - не се изолират гъбички. Това сигурно ще ми е третото поред лечение на "ерозио" и съпровождащото течение. Това, което ми препоръча гинеколожката на последния преглед определено не ми вдъхва доверие. Можете ли да ме посъветвате какво да предприема, за да разреша проблема си, тъй като в скоро време планирам бременност.

kalpazanka
04-19-2015, 16:34
Значи, ерозио може да се появи, защото естрогените ти в организма са на едно добро ниво и карат епител от канала да излезе *отвън*. Има да си гориш *ранички*, докато свят ти се завие. Още повече че през бременността естрогените пак скачат, така че пак ще се сдобиеш с ерозио.
Цитонамазката е добра, ама да питам- колпоскопията какво показа?

Sansa
04-19-2015, 17:01
Kalpazanka, благодаря за бързия отговор. Колпоскопия не са ми правили. Явно, медицината е на такова ниво, че е необходимо инициативата какво трябва и какво не трябва да се направи да идва от пациента :( Ще поискам да ми направят на следващия преглед. Какво ти е мнението и за тези вагинални глобули "Полижинакс"? "Раничката" ли лекуват или течението?!

kalpazanka
04-19-2015, 17:14
Течението лекуват, а *раничката* е предизвикана от хормоните.
Препоръчвам ти да се следиш при онкогинеколог.

Sansa
04-19-2015, 17:20
Благодаря!