PDA

View Full Version : Диета за тийнеджъри?



LonnieMo
07-15-2013, 13:28
Здравейте! Правя тази тема, защото се нуждая от помощ. Аз съм на 14 години,
но тежа 57 килограма и съм висока 1, 64. Искам да сваля поне 4-5 кг. Попринцип не ми личи, но тези килца се намират в дупето и бедрата ми. Тренирам всеки ден тенисщза състезатели и се храня здравословно.
Моля, помогнете мии!!

FuckingFreak
07-15-2013, 15:17
"Диетите" за тийнейджъри не се различават по никакъв начин от "диетите" за възрастни.
1.Елиминирай думата "диета" от главата си въобще. Замени я с "хранителен режим". С единствената разлика - ако искаш тези свалени 4-5 кг да са трайни, ще трябва да го спазваш цял живот. :) Не става въпрос да мериш всичко на кантарче и да изчисляваш всяка калория, която поглъщаш, ами да изградиш здравословни навици. Такива например са да разбереш кога си лакома и нямаш какво да правиш и затова поглъщаш безразборно сладко, или кога наистина ти се яде и би си угодила, защото си нормален човек, а не машина. Да започнеш да предпочиташ храни, които са истински и пълни с живот, т.е. сурови (плодове, зеленчуци), да предпочиташ пълнозърнести хляб, паста и ориз пред белите им алтернативи, да избягваш твърде преработените храни и тези в изкушаващи опаковки, чиито реклами по цял ден се въртят по телевизията. Да започнеш да цениш храната, да усещаш вкуса й, не да я ядеш само защото ти е задължение - храната има голяма социална роля, а когато е споделена с близки хора, парче торта или курабийките на баба няма да ти навредят, особено ако са с повод.
2.Тренирай. Дали ще е фитнес, или спорт какъвто на теб ти доставя удоволствие - без движение поне 3 пъти седмично не става.

И общо взето, колкото и "здравословно" да се храниш, имай едно на ум, че всяка храна отдава определено количество енергия на тялото ти; за да отслабваш съответно трябва да ядеш по-малко, отколкото изразходваш; прекаляването с каквото и да било (дори и най-полезните неща) не води до нищо хубаво. Ако спазваш тези неща няма и да се усетиш кога ще се разделиш с излишните кила - вярно, може да стане по-бавно, защото никой не може да ти гарантира "с 5 кг по-малко за 10 дни", каквито са повечето диети от Космополитан, но със сигурност чакането и вложените усилия си струват. Успех. :)

nasnedogonyat
07-15-2013, 15:44
Като чуя някой да казва диета и ми се иска да го прасна с някой тежък предмет по главата... :]]

sexa_na_kompleksa
07-15-2013, 15:47
Диета за тинейджъри: http://www.neznam.bg/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B8/27-%D0%BE%D1%82%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B1%D0%B2%D0%B0%D 0%BD%D0%B5-%D0%B8-%D0%B4%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B8/1582-%D0%94%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D0%B9%D0%B4%D0%B6%D1%8A%D 1%80%D0%B8-%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B0-%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82

LonnieMo
07-16-2013, 15:01
Благодаря за съветите! Наистина смятам от утре да започна такъв режим, защото всъщност днешния ден мина. И отново благодаря! И @nasnedogonyat , моля те! Не ме удряй с нищо по главата, че ми е ценна. :Д

tjgirl
07-16-2013, 21:22
Няма такова нещо като "диета за тийнейджъри". В тази възраст тялото ти расте и се нуждае от качествена храна в достатъчни количества, за да функционира както трябва. Недей да се ограничаваш и да си броиш хапките. Просто спри да ядеш чипсове, вафли ... всякакви пакетирани боклуци, намали мазното и се движи повече. Успех! :)

Дарина.Алекс
07-17-2013, 10:38
http://iifym.com/tdee-calculator/ това може да ти помогне - въведи си действията на ден (колко си активна , спорт и т.н), височината , теглото и годините и ще ти покаже колко калории да приемаш на ден. Колко калории за да увеличиш , поддържаш или съответно намалиш теглото си!Както и ще ти покаже режим на диета ако ще намаляваш - има 3 нива мисля , и си избери това ниво на калории към което ще можеш да си придържаш!
Пий чай,фрешове, спри газираното и натурални сокове гъчкани със захари , намали въглехидратите и увеличи протеина и това е което мога да ти препоръчам!:)

ionito :)
07-17-2013, 15:42
Не мислиш ли , че на 14 е рано да мислиш за "диета" ? А и просто тренирай , за да се стегнеш (според мен килограмите ти са в норма)

Your.Passion
07-18-2013, 20:40
Не мислиш ли , че на 14 е рано да мислиш за "диета" ? А и просто тренирай , за да се стегнеш (според мен килограмите ти са в норма)

+

Защо ,когато дойде лятото ,заваляха темите от този тип? Съветът ми е да тренираш през цялата година ,и другото лято ще бъдеш стегната.

Slashy
07-19-2013, 18:49
Много по-приятно и здравословно е да тренираш и да хапваш доста (качествена) храна, отколкото да се съобразяваш с малоумни диети, лишавайки си организма от важни вещества, и да не се движиш.