PDA

View Full Version : Лъжата и психологията



arssena
07-24-2013, 18:18
Може ли да познаете дали някой лъже по очите стойка и тнт. Както в филма "Излъжи ме"
И може ли да ми дадете линк към начини за разпознаване на лъжата микроизражения,очи, стойка и тнт.

Chacho
07-24-2013, 19:00
Знам белезите, трудно разпознавам обаче, а и изисква тренировка. Тоест, не мога на 100% да гарантирам, но подобрява малко усетът. Зависи и до човека, ако си повярва на лъжите, тялото му може нищо да не покаже. По-лесно е да изкопчиш истината от него в повечето случаи, ако много провокираш, жестовете ще станат очевидни.

Иначе има тонове литература за езика на тялото. Можеш да почнеш с нещо по-леко, като Алан Пийс и Алън Гарнър - "Езикът на тялото и скритият смисъл на думите" пък после да минеш на разни книги за полицаи.


Не мисля, че си заслужава толкова, ако съм честен. Едно е да познаваш, че те лъжат, друго е да познаваш за кое точно и защо. Ако познаваш човека като психика, е по-лесно да отгатваш.

Auriss
07-24-2013, 19:03
Филмът си е филм :Д Остави го това, доста преувеличено е.

Човек ако е свикнал да лъже няма да го хванеш на момента. Ако обаче възприема лъжата като нещо нередно винаги ще има нещо в поведението му, което го издава. Това при положение, че лъже с някаква цел и има какво да спечели/изгуби.

Та мисълта ми е, че някой ако ти дрънка врели-некипели е въпрос на елементарна логика да го 'хванеш'. Задай някой уточняващ въпрос, попитай го как се е чувствал като се е случило това, за което говори ... абе разпитвай за неща, които ТИ не би могъл да съчиниш на момента. Хората като лъжат се оклепват като пате в калчище - винаги има някакви дупки в историите им или неща, които не се връзват.
Ако имаш чувството, че някой те лъже или премълчава нещо, 9/10 да е така.

Това със стойката, очите и жестовете е крайно индивидуално. Трябва поначало да познаваш човека, че да разбереш ако нещо в поведението му не се връзва.

DisappointedDreamer
07-24-2013, 19:48
Това със стойката, очите и жестовете е крайно индивидуално. Трябва поначало да познаваш човека, че да разбереш ако нещо в поведението му не се връзва.

Нда.
Аз винаги хващам брат ми да лъже, защото когато го прави, крайчетата на устата му се мърдат :Д

Интересна е темата, сериалът ми е любим, но както Аурис каза, всичко е индивидуално. + Много по-лесно е, когато си запознат с жестовете/реакциите на даден човек.

arssena
07-24-2013, 20:00
Защото съм гледал предавания за криминални психолози дето хващат престъпниците като лъжат и ги карат да си признаят и по позата на тялото и езика на тялото ги разбират кога лъжат. Например ако си сложил ръцете на колената -означавало ,че не ти се стои тук и, че искаш да си заминеш и тнт.
И ако някой знае линк имаше подобни работи по изражения или такива работи да даде да видя.

arssena
07-24-2013, 20:07
А това както го разпознаваш (крайчетата) го имаше на Кийт Бари предаването .

Auriss
07-24-2013, 20:15
Е то на теория и кръстосаните ръце/крака в някое заведение показвали, че човекът не се чувства комфортно / в отбранителна позиция е, ама аз си седя така, 'щото столовете са хипер неудобни и не можеш да се разпльокаш като на канапето вкъщи :Д

Същото и с посоката, в която гледаш, когато разказваш нещо, ама аз си зяпам някакви неща наоколо обикновено и въобще не ми пука дали поддържам зрителен контакт. Ако ме познаваш и те шментя вероятно ще ти направи впечатление, че се опитвам да симулирам 'нормално' поведение, ама ако не ме и говоря истината вероятно ще решиш, че те лъжа, съдейки по този начин.

Разбираш ли сега какво се опитваме да ти кажем :Д ?

На ти линк с това, върху което се базира "Излъжи ме" - http://thepiratebay.sx/torrent/4697136/Paul_Ekman_-_Facial_Action_Coding_System_(FACS)
Имам го дръпнато, близо до беполезно е и си е чист common sense според мен, но как да е. Върши работа за реферънс като анимираш :lol:

Ето ти и за езика на тялото - http://thepiratebay.sx/search/body%20language/0/7/600

Пак казвам - за мен са доста ... преувеличени тези неща. Виж ги ако искаш все пак, де. Поне е интересно

ge6aaaa3
07-24-2013, 20:26
Менталистът май се казваше предаването по Discovery. Интересно е, но гадта не си издава тайните. :D
Иначе, почти винаги познавам когато ме лъжат. Незнам и аз как ги разбирам, ама е нещо подсъзнателно. Не е толкова хубаво, щото съм и малко по-директен и както мразя да ме лъжат ги насолявам на момента и често ми се обиждат...

arssena
07-24-2013, 20:29
Колкото до менталиста - той лъже. Пример кара те да го вдигнеш от подмишниците нагоре,след това си прави магиите :D карa те пак да го вдигнеш и не става :O Как ? просто 2-рия път си слагаш ръцете на лактите му. Баща ми не може да ме вдигне даже

Chacho
07-24-2013, 20:35
То се гледат снопове от реакции. Скръстени ръце може да значат студ, но ако си си скръстил ръцете, начумерил си се, стиснал си си зъбите и дишаш тежко с гърдите, вероятно изпитваш агресия срещу някой от околните... Което наистина е common sense, но някои други жестове може да са по-показателни.

Има разлика от тва да се почешаш, щото лъжеш и да се почешаш, щото те сърби. Второто е много целенасочено, краткотрайно и ефективно, първото е отбиване на номер и ако беше истинско чешане, само щеше да те досърби повече.

Но аз лично като се вглеждам много и ги мисля съзнателно тия жестове, губя дирята на разговора. Сега не обръщам изобщо внимание на такива неща, а и не се мисля за някакъв четец, никога не съм бил. От времето когато съм се зорил да го правя обаче ми е останала малко чувствителност и много явни жестове ги прихващам и си правя кратки изводи. Според мен това е горе-долу нивото, което можеш да достигнеш, без да ти съсипе общуването.

arssena
07-24-2013, 20:39
Да наистина, когато гледам езика на тялото и губя разговора понякога... Лошо. Май трябва да се откажа, но ме кефи самата професия психолог (криминален или училищен).

ledenakrasota
07-24-2013, 20:44
По интонацията на гласа най-лесно разпознавам. Преди разговор и след като държание. Ако не следя човека, много лесно мога да се вържа. :lol: Не мисля, че е нужно а познаваш човека насреща си. Ако си контактна личност и имаш навика да опознаваш хората, с времето ти се набиват някакви типажи или разновидности с черти, които са ти познати. Тогава се ориентираш по някакъв начин. Другото нещо е, че доста често онова "шесто чувство" не лъже, ако се вслушаш в него.

Chacho
07-24-2013, 20:47
Да наистина, когато гледам езика на тялото и губя разговора понякога... Лошо. Май трябва да се откажа, но ме кефи самата професия психолог (криминален или училищен).

Няма много общо с езика на тялото, даже не знам дали се изучава (ако се, то не се набляга толкова). Има хиляди теми в психологията, които са адски интересни и някои от тях ще са по-приложими за разпознаването на чуждите намерения от езика на тялото.

ge6aaaa3
07-24-2013, 20:51
На мен ми е по-интересна хипнозата. Никъде, обаче, не намирам описание как става номера...

ledenakrasota
07-24-2013, 20:53
На мен ми е по-интересна хипнозата. Никъде, обаче, не намирам описание как става номера...

По-добре да го няма. :D

ledenakrasota
07-24-2013, 20:54
По БТВ имаше предаване за хипнозата.

ge6aaaa3
07-24-2013, 20:57
По БТВ имаше предаване за хипнозата.

То предавания много, но нищо съществено...

Chacho
07-24-2013, 21:09
На психологията краката са къси.

Петър плет плете, планина повдига.

ge6aaaa3
07-25-2013, 07:50
^+ Сговорна дружина слепи ги ражда.

Chacho
07-25-2013, 08:37
Бързата кучка зло не мисли.

yakuza_
07-25-2013, 09:14
Бързата кучка зло не мисли.

Който пее, слепи ги ражда.

Мисля че хванах ритъма :/

Chacho
07-25-2013, 09:18
Мисля че хванах ритъма :/

Мама винаги ме поправя... :/

BlackWings
07-26-2013, 17:44
Ако познавам човека винаги е по-лесно. Класическото е неволното повишаване на тембъра на гласа. Избягване на въпроса , неточни подробности , малко или много се усеща напрежение в движенията , погледа. Но това е все пак от човек , който има скрупули и не се чувства удобно да лъже. А да си го кажем - някои хора са толкова изпечени и така лъжат , че сами си вярват. Ако не познавам човека, може да ме излъже като едното нищо , ако е достатъчно убедителен :(
Интересно ми е и на мен , чела съм разни факти , но не ги помня и разчитам на интуиция.

BVBnoname
07-26-2013, 21:01
При всеки е индивидуално. Имам познати които се смеят, гласът им потреперва, навеждат си главата или си пипат косата. Аз поне не знам да правя такива неща и не ме разбират когато лъжа- е само майка ми :D :D :D