PDA

View Full Version : Относно тренировките, храненето и основните за тях неща.



wolfas
07-27-2013, 23:16
Здравейте, поради множеството запитвания относно тренировките и това как да оформим тялото си реших да напиша тази статия.

Първо започвам с няколко МИТА относно отслабването, които по-скоро биха ни навредили отколкото помогнали:

1. С гладуване се отслабва-пълен ъпсурт, всъщност да отслабва се, но води до редица странични ефекти като: унилост, отпадналост, отслабване на организма, води и до редица болести. Друго важно което искам да добавя, е че когато отслабвате чрез гладуване тялото ви е подложено на изключително голям стрес, калориите и мазнините ще бъдат изгорени от организма по-възможно "най-икономичния" за него начин, а когато после започнете да се храните нормално вие ще напълнявате в пъти по-бързо. Защо ли ? Защото след като вече сте подложили организма си на такъв стрес ( да го ограничавате от необходимите му за него калории мазнини и прочие ) то ще започне един вид да се "запасява" за евентуално още един такъв период от време на периодично гладуване.

2. Кардиото с найлон или повечко дрехи спомага за по-бързото отслабване ? Това също е мит ! Да речем че тичате с найлон около корема, увитото място бива един вид "задушено", кожата започва да се спарва. Там тялото започва да се поти по-обилно, но причината за това е че то се опитва да се охлади и по този начин губите само вода и други полезни вещества. Отслабва се с РАЗДЕЛНО ХРАНЕНЕ ( което не включва гладуване, а дори изисква хранене по 4-5 пъти дневно, но за това ще говорим по-нататък), КАРДИО ( включва: бягане, плуване, скачане на въже и прочие, също така най-доброто време за такъв вид тренировка е сутрин на гладно) и разбира се РЕДОВНИ ТРЕНИРОВКИ.

Така да поговорим и малко за храненето !

То зависи от това дали "чистите" (изгаряте излишните калории) или качвате маса. Да започнем първо с чистенето.

1. Убеден съм, че повечето от вас се хранят по 1-2 пъти дневно, сигруно си казвате тоя е луд аз със 2 яденета немога да отслабна, а тоя ме кара 4-5 (споменах по-горе)....да но правилното хранене момчета и момичета е не да погълнеш сума ти му храна наведнъж, а да се храниш през 4-5 часа. Така през целият ден доставяте "гориво" на организма си и това спомага за вашия добър тонус и свежест.

2. Важно е също и с какво се храните докато "чистите", трябва да приемате по-малко въглехидрати. Най-често храните в които те се съдържат са: картофи, зърнени и тестени изделия, боб и леща и прочие. Това не означава, че не трябва да ядете никакъв хляб или т.н. ! По време на "чистенето" повечко въглехидрати можете да си позволите сутрин. Закуската е основното ви ядене ! Най-често то определя енергията и тонусът ви през деня. Сега ще си кажете да ама аз по-добре да ги приемам вечер и на сутринта да съм бодър и зареден с енергия...не е така, а причините са две:

- Понеже въглехидратите са основният ни източник на енергия най-често именно те биват запасявани от организма.

- И втората причина, е че вечер след като си легнете и сте приели въглехидрати енергията от тях няма къде да бъде изразходена те се запасяват, а ние целим обратното.

Да обобщим не трябва да спрете приема им на 100 %, а просто да го ограничите до известна степен, да речем до 1/3 от цялостния дневен прием. Пример преди сте приемали по около 2000, е намалете ги до 1500. Давам пример за храни подходящи за "чистене": риба, пилешко или заешко месо, плодове и зеленчуци, извара, сирене, прясно или кисело мляко ( с нисък процент мазнини .) Ако сте трениращ или спортист...или изобщо, е нормално да усещате лека умора докато "чистите", защото по този начин ограничавате основното "гориво" за организма.


Да поговорим и за тези които искат да качат телесна маса. При тях е обратното приема на въглехидрати и особено повишен ( нормално е също и да изгубите релефа на тялото си и най-вече коремните мускули.)

wolfas
07-27-2013, 23:18
Редно е да споменем нещо и за самите мускулни групи и как е добре те да бъдат тренирани.
1. Мускулни групи са: (почвам от най-голямата към най-малката)
-крака
-гръб
-гърди
-ръце
-корем
-рамене

Има значение как ги тренирате и комбинирате по време на тренировката. Единият вариант е всяка мускулна група в отделен ден, но е възможно и съчетаването на няколко от тях. Добре е да се комбинират по следните начини:
-две малки групи в един ден.
-малка мускулна група+голяма.
-има хора които тренрат и всички групи в един ден, но те са доста напреднали.
Във фитнесът е възможно и изолирването само на даден мусукл (когато искате да акцентирате върху него.)

ВАЖНО: тренирайте с подходящата за вас тежест, твърде многото натоварване може да доведе до контузии, счупвания и в по-тежки случаи до операция!!!

Много хора игнорират краката...това е голяма грешка. Това е най-голямата мускулна група..при тренирането и се отделя много тестостерон от който можем да извлечем много ползи. Пример ако тренирате крака и бицепс в един ден, тестостеронът който отделя краката спомага и за растежа на самите ви бицепси.

Споменахме фитнесът, където можете да изолирвате група или даден мускул, но нека поговорим и за т.н. улични тренировки, там нещата стоят по друг начин. Основните ви упражнения са набирания, кофи, лицеви опори, клекове и прочие. Тук не може да изолирвате мускулуте. Пример при набирането се натоварват бицепсите и гърбът ви, при лицевите опори в повечето случаи се натоварват трицепсите и гърдите ( зависи от видът им, а ето и малко ифно: http://prikachi.com/images/747/6380747K.jpg )

Тренирам, но съм в застой, мускулният ми растеж не е на ниво, защо се получава така ?
- Това е така, защото правите еднообразни упражнения с които вече тялото ви е свикнало. Например можете да увеличите дадената тежест или добавите такава. Също така може да добавите и супер серии. Какво е това ?
-супер сериите представляват натоварване на няколко мускулни групи или извършване на няколко упражнения без почивка между тях. Пример: правите 10 набирания, а след това веднага без почивка правите 10 кофи или пък лицеве опори.

Мускулна треска. Получава се от "претоварване на мускулите" , като в тях се натрупва млечна киселина, а именно тя е виновна за дискомфорта. Това не означава, че след всяка тренировка ще имате мусулна трекса. Всичко е до привикване на тялото. Характерна е в първите 1-2 седмици от тренировките, може да продължи от 24 до 72 часа.

ВАЖНО: след тренировка приемайте храна, която ще въстанови изгубените от вас хранителни вещества. Не тренрайте разкъсано пример сутрин и вечер освен ако не става въпрос за силова и кардио тренировка.

Та това беше от мен ако имате някакви въпроси относно тренировките питайте, ще се старая да бъда полезен с каквото мога. :)

DownloadVirus
07-27-2013, 23:26
Какви глупости само чета не е истина.Ти от митовете съчетаваш твои митове като смешното разделно хранене ядене през 4-5 часа,храни за отслабване и още такива глупости.От къде ги копираш всъщност не знам тези глупости..Аа вярно пише ги всеки втори фитнес любител,който няма никакъв опит :))
А относно тренировката няма да коментирам,че е трагедия да ми представяш моносплит като единствен начин на трениране,че има толкова методи и начини на трениране ,колкото пъти не си дишал и издишал през целия си живот.

wolfas
07-27-2013, 23:33
Дал съм най-основното :)

DownloadVirus
07-27-2013, 23:38
Освен ако аз не съм разбрал и искаш да кажеш,че:

-разделното хранене е пълна глупост
-няма храни за отслабване
-няма значение дали ядеш на 4-5 или на 10-12 часа ядеш по 5-6 пъти на ден или ядеш по 1-2 пъти на ден
-икономичният режим е пълна глупост

Но явно ти говориш обратното..:)) Поправи ме ,ако не е така.

wolfas
07-28-2013, 12:18
Явно ти не си разбрал правилно не искам да кажа точно обратното, че разделното хранене е важно има храни за отслабване и има значение как се храниш и по-колко пъти. Имах в предвит, че само точки 1 и 2 са митове...пък може и аз да не съм се изразил добре...знам ли

DownloadVirus
07-28-2013, 12:34
Митове са и храненето по 5 пъти дневно,както и храните за отслабване - не съществуват такива,част от митовете също е икономичният режим.. По-добре го впиши/поправи.