PDA

View Full Version : Генетика



titkos
07-29-2013, 14:37
Имаше подобна тема, но беше заключена... Затова искам да попитам: Възможно ли е при синеок баща и синеока майка детето да се роди с пъстри очи? Четох, че е невъзможно то да е с кафеви, но с пъстри?

aniezina
07-29-2013, 16:47
Да, възможно е.
А това, че е невъзможно от родители със сини очи да се роди дете с кафяви е според генетиката изучавана в училище, на практика си е възможно, но изключително малко вероятно и рядко срещано.

iibiza
07-30-2013, 09:54
Вески човек има алели от бащата и от майката.Взависимост кoй ще се окаже доминантен .Попринцип кафевия алел едоминантен относно синия , но детето може да наследи рецесивния. По тази логика с научно доказване е възможно родители с кафеви очи да имат дете със сини , но това е изключително рядко явление! Случва се и ако в гените на родителите има хора със сини очи :)

aniezina
07-30-2013, 09:59
iibiza, извинявай но това което си написал/а е пълно с грешки. Не е рядко явление родители с кафяви очи да имат дете със сини. Ако и двамата са хетерозиготни има шанс 1/4 детето да е хомозиготно по рецесивните алели - със сини очи. Както казах обаче, това е генетиката, която се учи в училище. На практика нещата са доста по-сложни и почни всичко е възможно, дори индивид с две X хромозоми (женски) да се развие като напълно функционален фенотипно мъжки, или обратното. Генетичният материал е само основата, условията на средата оказват огромно влияние върху развитието на организмите.

kalpazanka
07-30-2013, 10:08
Имаше подобна тема, но беше заключена... Затова искам да попитам: Възможно ли е при синеок баща и синеока майка детето да се роди с пъстри очи? Четох, че е невъзможно то да е с кафеви, но с пъстри?

Не. Нито с кафеви, нито с пъстри.

aniezina
07-30-2013, 10:26
Не. Нито с кафеви, нито с пъстри.

Е не чак с такава категоричност де. Поне за пъстрите.

titkos
08-02-2013, 16:01
Ами ако за същия случай: двамата родителя са нулева положителна кръвна група и детето също?

BloodyDreamer
08-02-2013, 16:11
Искаш да разбереш дали някой е осиновен ли? Или дали някой е изневерил? (шесто чувство, може и да греша, ако искаш не отговаряй)

Schliwobeatz
08-02-2013, 16:41
Някой от вас ако познава Папи негъра от София, ще се увери, че всичко е възможно.

draid
08-02-2013, 17:20
Кафявите дзъркели ще да са доминантни.

kalpazanka
08-02-2013, 17:58
Кафявите дзъркели ще да са доминантни.

Мхм. :)


Ами ако за същия случай: двамата родителя са нулева положителна кръвна група и детето също?

При двама родители 0+ не е странно и детето да е 0+. :)

titkos
08-04-2013, 07:02
Искаш да разбереш дали някой е осиновен ли? Или дали някой е изневерил? (шесто чувство, може и да греша, ако искаш не отговаряй)
Да, става въпрос за майка ми и нейните родители. Тя е с пъстри очи и... не знам.

weheartiit
08-04-2013, 08:23
за очите не знам,но не си ли се заглеждала дали си приличат визуално,чартите и т.н.
едва ли за толкова време няма да и кажат,че е осиновена примерно

naksdy
08-04-2013, 09:49
Абеее, това е доста спорна тема с много изключения. Мама и тати са с кафеви очи, баба е с кафеви, дядо със сини (по бащина линия), а другите ми баба и дядо са били със сини и двамата. В задачата се пита от къде се пръкнах аз с пъстри :D

titkos
08-04-2013, 11:34
Абеее, това е доста спорна тема с много изключения. Мама и тати са с кафеви очи, баба е с кафеви, дядо със сини (по бащина линия), а другите ми баба и дядо са били със сини и двамата. В задачата се пита от къде се пръкнах аз с пъстри :D

Почти същия случай сме. От двама родителя със сини очи, детето да е с кафеви или пъстри нали уж не може... Но е същата кръвна група като двамата.
Майка ми не е осиновена, но двамата й братя са все със сини очи. Чудя се дали биологичният й баща е дядо ми. Тя прилича на родът си по майчина линия повече, т.е. на баба.