PDA

View Full Version : Швеция.



m0ny
07-30-2013, 06:58
Мисля ,че е долу горе ясно за какво главно ще става въпрос в темата.
Любител съм на скандинавските страни и ми е любопитно за тях,особено за Швеция.
Разкажете ми малко за нея,тези които живеете там.
Харесва ли ви?
Успявате ли да свържете двата края? - този въпрос е малко тъп,но все пак ми е любопитно.
Заслужават ли си заплатите за професиите,които вършите/вършат родителите ви?
Трудно ли ви е?-този ме интересува най-много.
Хубаво ли е училището в което учите,разкажете малко за него...-този също ме интересува най-много.
Как е отношението на хората към вас?
Лесен ли е езика и за колко време го научихте,ако сте?

DieselBlood
08-15-2013, 19:10
Имаше една потребителка, живееща в Швеция(DisappointedDreamer, мисля че) и казваше, че там нещата не са особено хубави.

Borislav,Georgiev
08-15-2013, 19:17
Красива страна е, чувал съм че там е рай за някои хора, веднъж гледах едно филмче за затворниците там.. една затворническа килия беше като един апартамент на средно заможен Българин.. сама можеш да си направиш изводите какъв е стандарта.. иначе не съм бил там, за това може и това което го пиша да е пълна небивалица ...

jasmins
08-15-2013, 19:34
Харесва ли ви? Да, харесва ми.
Успявате ли да свържете двата края? Да, ако си правиш сметката.
Заслужават ли си заплатите за професиите,които вършите/вършат родителите ви? Ами да, общо взето продуктите са скъпи, но заедно с тях и заплатите са доста по- високи така, че доли- горе се препокриват нещата..примерно тука вземи един хляб струва най- малко 4 лева. Отначало малко е странно, но се свиква.
Трудно ли ви е? Отначало като дойдох тука ми беше малко трудно, но поне си струва после като свикнеш.
Хубаво ли е училището в което учите,разкажете малко за него... Да, супер е..учителите са млади и либерални, никой не вика (пък камо ли да удря ученик, което в България се случваше..), училището е ново и поддържано със всички удобства.Няма нужда нищо да носиш от вкъщи има си всичко в охолство в училището. На обяд си отиваме да ядем на стола, където има няколко шведски маси наредени и ти сам си избираш какво да ядеш и си слагаш в чинията. Имат си някои специфични храни, които в България не са познати, но и с тях се свиква. Това е долу- горе, в момента за нещо друго не се сещам, питай.
Как е отношението на хората към вас? Всичко се свежда до човека, но повечето са усмихнати и любезни. Аз си спомням още като дойдохме (личеше си, че сме чужденци) ни поздравяваха чужди хора по улиците..мен тогава няколко човека дори ме бяха заговорили, само че аз не знаех много добре шведски, затова обръщах на английски, бтв тука повечето дори и по- възрастните знаят английски, сигурно е защото езиците им са близки.
Лесен ли е езика и за колко време го научихте,ако сте? Още го уча, но щом в училище ти говорят само на шведски, а това е по 5-6 часа на ден, много бързо се научават някои неща..бе лесен е езика
:)

DisappointedDreamer
08-16-2013, 16:39
Имаше една потребителка, живееща в Швеция(DisappointedDreamer, мисля че) и казваше, че там нещата не са особено хубави.

азе ще sъм.
ох. много мога да говоря. но повечето ми впечатления не са особено хубави.

да - чисто, уредено, подредено и симпатично е.

но! - повече от 60% от годината си в мрак; продуктите са на наистина много високи цени. Всичко и всички са еднакви. Абсолютно еднакви. И това е тяхната цел - да не се различават от стадото, да са на едно ниво. Ако поискаш да се интересуваш повече, ако понечиш да се различиш с нещо, автоматично попадаш в черния им лист. Неамбициозни са. Мързеливи. Притежават ограниченост, която бранят ожесточено, вместо да се стремят да я премахнат.

Тук съм от 5 години и близък приятел швед нямам. С различни менталитети сме, което не ни позволявала да сме особено близки. Познавам и други емигранти, които са тук от доста повече години от мен и пак нямат близки приятели шведи. Сама си прави изводите. Асоциазират ни единствено с комунизма или турците. Класния ми, учител по история в бившето ми училище, ме попита дали имаме компютри. Според тях по времето на бай Тошко сме живяли като перщерните хора. Шведите идолизират американците и англичаните. Тук англичаните се оправят без проблем; дори не трябва да научават шведски. Всички останали, обаче, няма да бъдат погледнати еднакво, освен ако не говорят шведски.

Здравната им система е скапана. Тъпчат те само с техния аналгин /алведон/ въпреки, че 5ти ден имаш температура, кашляш и си като пребит. Баща ми 6 часа го държаха в болница с бъбречна криза преди да му дадат обезболяващо. Направиха му снимка на бъбреците, казаха му да дойде отново да му ги разбият след като я получи. Така и не я получи тази снимка. Познавам бременни, които са ги връщали с разкритие, защото то не било еди-колко-си сантиметра.

Хората са студени. Външно усмихнати, любезни, дори приветливи. Вътрешно обаче се чудят от кой клон си паднал. Нали знаеш поговорката - вънка лице, вътре трици.

Времето е гадно. Природата е еднообразна. Единствено транспортът е на високо ниво, но и доста скъпичко си плащаш за него.

Училище като училище. И там не е цветущо, но то никъде не е. За обяда споменаха - той е единственото хубаво нещо от цялата работа.

Като цяло - Швеция е уредена държава за тези, които искат да водят спокоен живот, да са част от мнозинството, да не си дават зор, да не се съзтезават със себе си, да са еднакви, да са от стадото. И мен това ме човърка страшно много. Другото, което е хората. В България се разбивам от хубави емоции, страхотни компании, смях, български, шкебме чорба, лютеница и сирене и чалготеките. В Швеция всичко е еднообразно - като почнеш от еднаквите носове, вежди и коси и стигнеш до еднаквите прашки и чорапки.

Побъркващо е.

успех :Д

едит: няма какво да кажа за работата на родителите ми, 'щото те не бачкат там.

DisappointedDreamer
08-16-2013, 16:43
оф, сега видях още въпроси.

Езикът е лесен. Труден е единствено откъм произношение. Кой клас ще си? В 8-ми клас влязох в шведско училище без да знам и бъкел от шведски. 2 години по-късно излязох от гимназията с общо 305 от 320 точки /с 5 по музика, физкултура и рисуване/. Мисълта ми е, че ще се справиш, ако си амбициозна.

Дали ми е трудно? Не. Трудното ми е да стоя далеч от България. Трудно ми е /гадно ми е/, че няма хубави / шведи/ като хора. Или може би аз съм сбъркана.

shusha
08-16-2013, 17:30
Любител съм на скандинавските страни и ми е любопитно за тях,


ставаме две :Д

m0ny
08-16-2013, 17:53
Ох,мерси!
DisappointedDreamer ,аз най-вероятно няма да живея там,както казах просто съм любител на скандинавските страни. :)

DisappointedDreamer
08-16-2013, 17:55
Мойто мнение може да е sубективно. Не му sе доверявай много-много 8-)

m0ny
08-17-2013, 09:37
Добре,мерси все пак ,че се включи в темата! :)

vladislavcheto
08-22-2013, 17:57
Дания?Същите въпроси иначе. :D

anonymous708973
08-22-2013, 20:58
Дори всичко да им беше наред на тия скандинавски страни, дори хората да бяха сърдечни, мили, различни, амбициозни, само като чуя мрак и температури като -30, тотално се отказвам да живея там...

8bit
08-22-2013, 22:38
Ще ми замръзнат топките, не съм за там.

m0ny
08-23-2013, 09:08
Дори всичко да им беше наред на тия скандинавски страни, дори хората да бяха сърдечни, мили, различни, амбициозни...
Кое те накара да мислиш ,че те не са такива?
(No hate .)

flostrooper
08-23-2013, 10:48
Била съм в Гьотеборг и Кулавик в Швеция. Лично на мен ми е любима страна. Невероятно красива е, всички хора са мили и страшно красиви ( момчета и момичета ). Все пак всеки с мнението си, но лично за мен - тя е най-стабилната страна в Европа. А и климата не е суров, както повечето хора си мислят :) През лятото си е топло, и то не жега, а приятно топло :)

DisappointedDreamer
08-23-2013, 14:41
8-)

Кое им е краsивото? Абsолютно еднакви sа, а момчетата sа по-женsтвени и от момичетата. Стабилна може да е, да, като говорим за финанsово/политичеsко и т.н. sъsтояние. Ние, обаче, тук не го обsъждаме. Мили sа, sтига да не изиsкваш нищо от тях, да не ги пришпорваш, да не ги караш да миsлят и да sе бъхтят и т.н. В момента, в който попиташ/поиsкаш нещо, което е извън границите на определеното, отношението им коренно sе променя към негативното.

Климатът е ужаsен. Влажен. Тъмно е. Температурите sа ниsки. За 5 години тук вsе още не мога да sвикна и sе обличам s толкова много неща, че накрая крача като пингвин (зимата).

jasmins
08-23-2013, 14:48
Напротив, когато е влажен въздуха лятото би трябвало да не е много топло, а зимата- не много студена, а мека.

DisappointedDreamer
08-23-2013, 14:55
Most of Sweden has a temperate climate, despite its northern latitude, with four distinct seasons and mild temperatures throughout the year. The country can be divided into three types of climate; the southernmost part has an oceanic climate, the central part has a humid continental climate and the northernmost part has a subarctic climate.

централната част на Швеция - ака където се намира Стокхолм, столицата - е с влажен климат.

Та, не ми говори какво би трябвало и какво не би трябвало.

//wikipedia

jasmins
08-23-2013, 15:01
Аз съм в южна Швеция и определено е по- топло отколкото очаквах.

DisappointedDreamer
08-23-2013, 15:22
Сега пък и за очаквания говорим 8-)

SWT
08-23-2013, 16:17
азе ще sъм.
ох. много мога да говоря. но повечето ми впечатления не са особено хубави.

да - чисто, уредено, подредено и симпатично е.

но! - повече от 60% от годината си в мрак; продуктите са на наистина много високи цени. Всичко и всички са еднакви. Абсолютно еднакви. И това е тяхната цел - да не се различават от стадото, да са на едно ниво. Ако поискаш да се интересуваш повече, ако понечиш да се различиш с нещо, автоматично попадаш в черния им лист. Неамбициозни са. Мързеливи. Притежават ограниченост, която бранят ожесточено, вместо да се стремят да я премахнат.

Тук съм от 5 години и близък приятел швед нямам. С различни менталитети сме, което не ни позволявала да сме особено близки. Познавам и други емигранти, които са тук от доста повече години от мен и пак нямат близки приятели шведи. Сама си прави изводите. Асоциазират ни единствено с комунизма или турците. Класния ми, учител по история в бившето ми училище, ме попита дали имаме компютри. Според тях по времето на бай Тошко сме живяли като перщерните хора. Шведите идолизират американците и англичаните. Тук англичаните се оправят без проблем; дори не трябва да научават шведски. Всички останали, обаче, няма да бъдат погледнати еднакво, освен ако не говорят шведски.

Здравната им система е скапана. Тъпчат те само с техния аналгин /алведон/ въпреки, че 5ти ден имаш температура, кашляш и си като пребит. Баща ми 6 часа го държаха в болница с бъбречна криза преди да му дадат обезболяващо. Направиха му снимка на бъбреците, казаха му да дойде отново да му ги разбият след като я получи. Така и не я получи тази снимка. Познавам бременни, които са ги връщали с разкритие, защото то не било еди-колко-си сантиметра.

Хората са студени. Външно усмихнати, любезни, дори приветливи. Вътрешно обаче се чудят от кой клон си паднал. Нали знаеш поговорката - вънка лице, вътре трици.

Времето е гадно. Природата е еднообразна. Единствено транспортът е на високо ниво, но и доста скъпичко си плащаш за него.

Училище като училище. И там не е цветущо, но то никъде не е. За обяда споменаха - той е единственото хубаво нещо от цялата работа.

Като цяло - Швеция е уредена държава за тези, които искат да водят спокоен живот, да са част от мнозинството, да не си дават зор, да не се съзтезават със себе си, да са еднакви, да са от стадото. И мен това ме човърка страшно много. Другото, което е хората. В България се разбивам от хубави емоции, страхотни компании, смях, български, шкебме чорба, лютеница и сирене и чалготеките. В Швеция всичко е еднообразно - като почнеш от еднаквите носове, вежди и коси и стигнеш до еднаквите прашки и чорапки.

Побъркващо е.

успех :Д

едит: няма какво да кажа за работата на родителите ми, 'щото те не бачкат там.

колко си права ...
дриймъра го описа точно,това за хората,че външно са супер усмихнати и дружелюбни а се чудят от кой клон си паднал,е много точно
живея в Швеция от близо 2години и съм с абсолютно същото впечатление като на дриймъра
здравната им система изобщо не става,сестра ми чака 3часа със счупен крак ..

flostrooper
08-23-2013, 17:05
8-)

Кое им е краsивото? Абsолютно еднакви sа, а момчетата sа по-женsтвени и от момичетата. Стабилна може да е, да, като говорим за финанsово/политичеsко и т.н. sъsтояние. Ние, обаче, тук не го обsъждаме. Мили sа, sтига да не изиsкваш нищо от тях, да не ги пришпорваш, да не ги караш да миsлят и да sе бъхтят и т.н. В момента, в който попиташ/поиsкаш нещо, което е извън границите на определеното, отношението им коренно sе променя към негативното.

Климатът е ужаsен. Влажен. Тъмно е. Температурите sа ниsки. За 5 години тук вsе още не мога да sвикна и sе обличам s толкова много неща, че накрая крача като пингвин (зимата).

ъм... казах, че това е моето мнение :) а и казах, че съм ходила в Гьотеборг и там е така :)) имам приятели там и всичките, които съм срещала са много приятни и мили.. Мога и да греша, защото ти живееш там,но останах с такива впечатления :) А и като не ти харесва там, защо живееш там?

DisappointedDreamer
08-23-2013, 17:26
Хубаво. Твоето мнение. Защити го. Обоsнови sе. Не ми sлагай тия уsмихващи sе емотиконки, sякаш sи много права. Ходила била, хах.

Поживей тук мъничко, sблъsкай sе s правителsтво, здравна/училищна sиsтема и други органи, и ще видим дали мнението ти няма да sе завърти на 180 градуsа.
Какви sа тия тъпи въпроsи - "като не ти хареsва там, защо живееш там"? Да ти е минавало през ума, че не завиsи от мен?

flostrooper
08-23-2013, 17:32
определено това не е моя раздел.

flostrooper
08-23-2013, 17:45
Ходила била, хах.

http://www.auto-press.net/a:%D0%A3%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%B3%D1%80-%D0%9A%D1%83%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82-%D0%B2-%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D 1%80%D0%B0-%D1%81-%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D 1%86%D0%B8-%D0%B8-%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%BD%D 0%B8-%D0%B2%D1%8A%D0%B2-Volvo-Adventure :)

m0ny
08-24-2013, 10:29
http://www.auto-press.net/a:%D0%A3%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%B3%D1%80-%D0%9A%D1%83%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%82-%D0%B2-%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D 1%80%D0%B0-%D1%81-%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D 1%86%D0%B8-%D0%B8-%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%BD%D 0%B8-%D0%B2%D1%8A%D0%B2-Volvo-Adventure :)

Кубрат ми е като село и доста често ходя там,как се казваш,може и да се познаваме?

flostrooper
08-24-2013, 14:54
Кубрат ми е като село и доста често ходя там,как се казваш,може и да се познаваме?
пиши ми на лично съобщение.

Pink_Panther
09-18-2013, 07:03
Раскажете нещо повече де. Например какво друго правите в училище? Също ми е интересно да разбера как се поздравявате с учителите??

DisappointedDreamer
09-18-2013, 07:49
^с учителите се говори на малко име, т.е. няма господине или госпожо, а Миме, Вики, етц :Д изключително важно е, защото сближава учителите с учениците :)

jasmins
09-18-2013, 08:45
Ами 2 пъти седмично ходим на плуване, ходим на езда, имаме си момичешка група. Всяка сряда отиваме на едно място и там се забавляваме...говорим си, лакираме се, правим си гривнички и т.н. :Д Също и много често училището организира дни като skoljogg или idrottsdag, на които не учим само спортуваме. Даже вчера имахме жогинг и всички класове се състезавахме, който клас победи отива на кино...все още не са ни казали резултатите :Д Както по- горе казаха говорим с тях на малко име, също и нещо като ритуал стана вече да се прегръщаме всеки път когато се видим. Много са мили ^^

DisappointedDreamer
09-18-2013, 09:21
^По-големи класове нямат такива спортни занимания :Д

Като цяло супер модерно е моето даскало, поне. Постоянно се изнасят лекции от известни личности - Brian Palmer, Krauss, http://artisresearch.com/images/AtranFox1.jpg Scott Atran. Имали сме и други автори и т.н., 'ма не помня имена. Американския президент беше веднъж с охраната си :Д

Даскалото ми е на два етажа. Модерни стаи, където стените са стъкла, т.е. виждаш какво се случва вътре. Прожектори, лаб зала, зала за лекции като на студентите и т.н. Във всяка стая столовете са различни на цвят и като модел :Д
И бла блаблабла.

shusha
10-06-2013, 11:17
^По-големи класове нямат такива спортни занимания :Д

Като цяло супер модерно е моето даскало, поне. Постоянно се изнасят лекции от известни личности - Brian Palmer, Krauss, http://artisresearch.com/images/AtranFox1.jpg Scott Atran. Имали сме и други автори и т.н., 'ма не помня имена. Американския президент беше веднъж с охраната си :Д

Даскалото ми е на два етажа. Модерни стаи, където стените са стъкла, т.е. виждаш какво се случва вътре. Прожектори, лаб зала, зала за лекции като на студентите и т.н. Във всяка стая столовете са различни на цвят и като модел :Д
И бла блаблабла.

Въй завидях ...

AnakinSkywalker
10-06-2013, 12:07
V Shveciq kakto I navsqkyde drugade e takova kakvoto sam si go napravish. Ako si uporit I imash jelanie shte se integrirash. Samo da vmetna ne jiveq v Shveciq.

DisappointedDreamer
10-06-2013, 12:15
V Shveciq kakto I navsqkyde drugade e takova kakvoto sam si go napravish. Ako si uporit I imash jelanie shte se integrirash. Samo da vmetna ne jiveq v Shveciq.

Така е. Ако имаш желание. Аз нямах и продължавам да нямам. Прекалено много не ми харесва манталитета им.

Бтв, пиши на кирилица.

anonymous708973
10-06-2013, 13:50
V Shveciq kakto I navsqkyde drugade e takova kakvoto sam si go napravish. Ako si uporit I imash jelanie shte se integrirash. Samo da vmetna ne jiveq v Shveciq.

Така е, ама има хора, които просто не искат :)
Стига да не мрънкат, хич не пречат.

m0ny
10-28-2013, 15:23
Чисто от любопитство-в Швеция много негри ли има ? :D

DisappointedDreamer
10-28-2013, 17:09
Чисто от любопитство-в Швеция много негри ли има ? :D

Да.
И араби, и китайци, и т.н. и т.н. Страшно много имигранти има.

Hayashi
10-29-2013, 17:08
^ Не им ли замръзват кокалите от студ? O_O

DisappointedDreamer
10-29-2013, 17:31
Свикваш със студа. Приятелят ми е австралиец и като дойде тук за пръв път преди 2 години мръзнеше като побъркан. Много му се смяхме :Д В момента обаче, аз мръзна като луда и ролите ни се размениха - той постоянно му се хили, че съм се увила като пингвин. :Д

CoNviCt
10-29-2013, 19:07
Можеш ли да се оправиш само с английски в Швеция? Не съм много запознат.

DisappointedDreamer
10-29-2013, 19:20
Можеш ли да се оправиш само с английски в Швеция? Не съм много запознат.

Можеш, да. Но ще ти обърнат много повече внимание, ако говориш шведски.